κυνηγετικα αρβυλα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από christy2000 »

louisll έγραψε:
πανικος έγραψε:
louisll έγραψε:Το άρβυλο όπως και το εσώρουχο είναι προσωπική υπόθεση και αναλόγως με το πόδι-ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ κάθεται και το ανάλογο άρβυλο
Μην ξεχνάτε ότι ορισμένα πόδια χρειάζονται και διαφορετικό πλάτος μπότας
Μην σας πουλάνε αντιπροσωπείες χωρίς να τις έχουν και παλιά στοκ σαν φετινά μοντέλα,ζητάτε εγγύηση
οσο για τα εσωρουχα ισχυει το ιδιο?δηλαδη αναλογως με το π....ος προβαρεις το εσσωρουχο αν σου καθεται?
Ρωτασ την πωλητρια εχετε εσσωρουχα σε μεγεθος μεσης 32 και π..ους 19 π.χ και σου βρισκει :?: :lol: :lol:
Nαι Πανίκο μου στα καταστήματα τα High class πας και λες και μέγεθος π....ου και εν επωμίζεις δεξιά ή αριστερά :shock: :lol:
Εκεί που πάω εγώ έχει και για κατηγορία anaconda που είμαι εγώ :lol: :lol: :shock: :oops: :lol: :lol:
Να ζειτατε το calvin clain με την προβοσκηδα :lol: :o :shock:
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από AndreasDr »

Κοπέλια εγώ στα μέσα της σεζόν(Δεκέμβρη) εχρειάστηκα να πιάσω άρβυλα διότι τα Irish Setter μου ένα χρόνο αντέξαν τελικά... Ενώ ήταν πόμπα μέσα σε 1 εξόρμηση εκραγίκαν...που τα πλευρά :evil: Τελικά είπα να δώσω κάτι παραπάνο και έπιασα τα AKU, αδιάβροχα και αρκετά βολικά! Για να τα προστατέψω τα άφησα μόνο για το κυνήγι και έπιασα κάτι πιό φτηνά για να τα φορώ ολόχρονα στα εκπαιδευτικά. Δέν τα ήξερα τ AKU μέχρι που μου τα σύστησε ένας φίλος απο Ελλάδα, τα έψαχνα πιό παλιά μέχρι που τα έφερε ο αετός στην Δευτερά.

http://www.aku.it/us/scheda/famiglia/92 ... i_gtx.html
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από Rai »

AndreasDr έγραψε:Κοπέλια εγώ στα μέσα της σεζόν(Δεκέμβρη) εχρειάστηκα να πιάσω άρβυλα διότι τα Irish Setter μου ένα χρόνο αντέξαν τελικά... Ενώ ήταν πόμπα μέσα σε 1 εξόρμηση εκραγίκαν...που τα πλευρά :evil: Τελικά είπα να δώσω κάτι παραπάνο και έπιασα τα AKU, αδιάβροχα και αρκετά βολικά! Για να τα προστατέψω τα άφησα μόνο για το κυνήγι και έπιασα κάτι πιό φτηνά για να τα φορώ ολόχρονα στα εκπαιδευτικά. Δέν τα ήξερα τ AKU μέχρι που μου τα σύστησε ένας φίλος απο Ελλάδα, τα έψαχνα πιό παλιά μέχρι που τα έφερε ο αετός στην Δευτερά.

http://www.aku.it/us/scheda/famiglia/92 ... i_gtx.html
Φαίνονται αρκετά καλά για τον χειμώνα.Και το βάρος τους ικανοποιητικό .Πόσα στοιχίζουν φίλε ?
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από Demetris »

Τα Harkila ειναι πολυ καλα αρβυλα αλλα λιγο ακριβουτσικα...
http://www.harkilauk.co.uk/products/har ... -boot.html
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από AndreasDr »

Rai έγραψε:
AndreasDr έγραψε:Κοπέλια εγώ στα μέσα της σεζόν(Δεκέμβρη) εχρειάστηκα να πιάσω άρβυλα διότι τα Irish Setter μου ένα χρόνο αντέξαν τελικά... Ενώ ήταν πόμπα μέσα σε 1 εξόρμηση εκραγίκαν...που τα πλευρά :evil: Τελικά είπα να δώσω κάτι παραπάνο και έπιασα τα AKU, αδιάβροχα και αρκετά βολικά! Για να τα προστατέψω τα άφησα μόνο για το κυνήγι και έπιασα κάτι πιό φτηνά για να τα φορώ ολόχρονα στα εκπαιδευτικά. Δέν τα ήξερα τ AKU μέχρι που μου τα σύστησε ένας φίλος απο Ελλάδα, τα έψαχνα πιό παλιά μέχρι που τα έφερε ο αετός στην Δευτερά.

http://www.aku.it/us/scheda/famiglia/92 ... i_gtx.html
Φαίνονται αρκετά καλά για τον χειμώνα.Και το βάρος τους ικανοποιητικό .Πόσα στοιχίζουν φίλε ?
Νομίζω ήταν 198 ευρώ :? Όντως για χειμώνα εν πόμπα, ούτε νερό ούτε τπτ! Για καλοκαίρι δέν ξέρω διότι όπως είπα χρησιμοποιώ κάτι άλλα.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από Rai »

Θα πάω να τα δοκιμάσω και ελπίζω να με πείσουν.
Άν όχι μάλλον θα πάω σε αυτά http://www.cabelas.com/product/Footwear ... t104841180
Τα δοκίμασε κάποιος να μας πεί ?
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Γιατρός

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από Γιατρός »

Υπάρχει ένα ρητό που λέει 'οι μπότες σου είναι τόσο καλές όσο οι κάλτσες που φοράς' ...
Αν πάρετε insulated boots τότε πρέπει να προνοήσετε και για το size και τι κάλτσα θα φοράς.Για την Κύπρο πάνω από 200γ insulation εκτός για στάμα δεν κάνει
Το πόδι θέλει χοντρή κάλτσα για να απορροφά τους κραδασμούς πχ. Hiking socks 3 seasons
Μην χρησιμοποιείτα αθλητικές κάλτσες για το κυνήγι !!!
http://www.rei.com/learn/expert-advice/ ... socks.html
Ένα καλό μίγμα κάλτσας: 50% coolmax® / polyester;27% Merino Wool;22% Nylon/polyamide;1% Lycra® / elastane
Προτιμάτε Upland boots αντί big game λόγο του βάρους και της ιδιομορφίας του εδάφους,πολλές μπότες είναι κατασκευασμένες έχοντας στον νου ότι ο χρήστης δεν θέλει πολλή ευκαμψία
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γιατρός την 25 Ιουν 2013, 11:00, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από Rai »

Εγώ για τις καλοκαιρινές μου εξόδους Μάρτη-Νοέμβριο χρησιμοποιώ αυτά τα μποτάκια εδώ και 3 χρόνια χωρίς να έχω κανένα παράπονο .http://www.cabelas.com/product/Footwear ... t105543180
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από christy2000 »

louisll έγραψε:Υπάρχει ένα ρητό που λέει 'οι μπότες σου είναι τόσο καλές όσο οι κάλτσες που φοράς' ...
Αν πάρετε insulated boots τότε πρέπει να προνοήσετε και για το size και τι κάλτσα θα φοράς.Για την Κύπρο πάνω από 200γ insulation εκτός για στάμα δεν κάνει
Το πόδι θέλει χοντρή κάλτσα για να απορροφά τους κραδασμούς πχ. Hiking socks 3 seasons
Προτιμάτε Upland boots αντί big game λόγο του βάρους και της ιδιομορφίας του εδάφους,πολλές μπότες είναι κατασκευασμένες έχοντας στον νου ότι ο χρήστης δεν θέλει πολλή ευκαμψία
Το ποιο μεγαλο προβλημα που συναντησα στα αρβυλα που εχω κατα καιρους αγοραση, ειναι αυτο που λεει ο γιατρος,ειναι παρα πολυ δυσκαμπτα και δεν μπορω να εχω την αναλογη ευλειγισια στον αστραγαλο που χρειαζεται στις ανειφορες η οταν χρειαστη να τρεξω.Για θεμα αδιαβροχα η διαπνεων νομιζω ολες οι καλες μαρκες το εχουν πετυχη,αλλες σε μεγαλο βαθμο και αλλες σε αρκετα καλο επειπεδο.
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από kypros »

christy2000 έγραψε:
louisll έγραψε:Υπάρχει ένα ρητό που λέει 'οι μπότες σου είναι τόσο καλές όσο οι κάλτσες που φοράς' ...
Αν πάρετε insulated boots τότε πρέπει να προνοήσετε και για το size και τι κάλτσα θα φοράς.Για την Κύπρο πάνω από 200γ insulation εκτός για στάμα δεν κάνει
Το πόδι θέλει χοντρή κάλτσα για να απορροφά τους κραδασμούς πχ. Hiking socks 3 seasons
Προτιμάτε Upland boots αντί big game λόγο του βάρους και της ιδιομορφίας του εδάφους,πολλές μπότες είναι κατασκευασμένες έχοντας στον νου ότι ο χρήστης δεν θέλει πολλή ευκαμψία
Το ποιο μεγαλο προβλημα που συναντησα στα αρβυλα που εχω κατα καιρους αγοραση, ειναι αυτο που λεει ο γιατρος,ειναι παρα πολυ δυσκαμπτα και δεν μπορω να εχω την αναλογη ευλειγισια στον αστραγαλο που χρειαζεται στις ανειφορες η οταν χρειαστη να τρεξω.Για θεμα αδιαβροχα η διαπνεων νομιζω ολες οι καλες μαρκες το εχουν πετυχη,αλλες σε μεγαλο βαθμο και αλλες σε αρκετα καλο επειπεδο.
Συχνα η δισκαμψια προερχεται απο την ξηροτητα στο δερμα του αρβυλου. Ειναι πολυ σημαντικο οταν επιστρεφετε απο το κυνηγι να αφαιρειται την λασπη απο το δερμα και αν αφηνεται το αρβυοο να στεγνωσει φυσικα και οχι στο καλοριφερ για λιγο. Μετα να εμποτιζεται την μποτα με κρεμα για δερμα η οποια θα υγραινει το αρβυλο και δεν θα το αφησει να σουρωσει η να ξερανει. Αυτο πρεπει να γινεται με επιμελεια και το αρβυλο θα μαλακωνει οσο παει. Μετα που θα βαλεται την κρεμα ,και να ειναι αρκετη, μπορειτε να το αφησετε και λιγο στο ηλιο για να.τραβησει η κρεμα
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”