κυνηγετικα αρβυλα

Απάντηση
RODOSTHENIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 21:04

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από RODOSTHENIS »

Αυτο ειναι ,δεν εχει λαθος το Κυνηγι στα παραλια ,ειναι το μονο κυνηγι που παεις χωρισ ανχος ,μεν αν εσχει μεν αν σ παισουν το ποστο με tpt, παεις για το πασχιαμα!!!!!!
Mr. F3
Full Member
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 22 Μαρ 2010, 18:38

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από Mr. F3 »

Δυο πραγματα πρεπει να εχει στην κατοχη του ενας κυνηγος τα οποια να ειναι αξιας και αυτα ειναι το σκυλι και τα αρβυλα του.

Προσωπικα θεωρω απαραιτητο τα αρβυλα να εχουν σολα τυπου Vibram, να ειναι κατασκευασμενα στην πλατφορμα του Gore-tex και πολυ συμαντικο να υποστηριζουν τον αστραγαλο. Υπαρχουν παρα πολλα αρβυλα στην κυπριακη αγορα ομως παρα πολυ λιγα αξιζουν.
Στην κατοχη μου εχω τα Aigle Genet GTX εδω και πεντε χρονια, τους εχω αλλαξει τα φωτα με τα χιλιομετρα που κανω καθε βδομαδα εντος και προ παντος εκτος κυνηγετικης περιοδου κυριως σε πετρωδη εδαφη, με μηδαμινη συντηρηση δειχνουν οτι βγαζουν ανετα ακομη δυο χρονιες, μοναδικο τους μειονεκτημα ειναι οτι στην αρχη ειναι σκληρο αρβυλο και για καποιους λιγο βαρυ. Τα ειχα παρει απο το διαδυκτιο μετα απο μια μοναδικη προσφορα που μου δοθηκε σε τιμη χαρισμα, στην Κυπρο δυστηχως τα μοσχοπουλουν.

Θεωρω εξαιρετικες επιλογες επισης και τα LOWA, ισως να ειναι και καλυτερα απο τα Aigle ενω θεωρω ως value for money τα Crispi τα οποια εχουν παρα πολυ καλη σχεση τιμης αποδοσης αυτη τη στιγμη.
editor
Full Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 09:16

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από editor »

Φίλε F3 σε καλοσωρίζω στην παρέα μας. Το συγκεκριμένο άρβυλο που λες το είχα αγοράσει όταν ήμουν φοιτητής στην Ελλάδα το 2004 και φέτος άνοιξαν μια μικρή τρυπίτσα. Κατευχαριστημένος. Αγόρασα το ίδιο άρβυλο από Κύπρο πριν 1,5 χρόνο αλλά ενώ φαίνομενικα είναι το ίδιο άρβυλο με αυτό που είχα, εντούτοις δεν είναι καθόλου άνετο, αντιθέτως στην αρχή μου προκαλούσε πληγή στον αστράγαλο και τώρα έχουν ανοίξει αρκετά και παίζει μέσα το πόδι μου. Δεν ξέρω τι να πώ. Μήπως αυτά που αγόρασα απο Κύπρο είναι ελλατωματικά ή είναι πιο καινούργιο μοντέλο και όχι τόσο πετυχημένο? Όπως και να έχει ένα είναι σίγουρο. Απογοήτευση. :(
Paris87
Full Member
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 18:46

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από Paris87 »

Ε Νικολη ειμαι μεσα εγω ενα πιαω τον ξαερφο τζε να ρτουμεν τζιπανω :lol:
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από NIKOLAS »

:lol:
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από dangerous »

marios00apoel έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΠΑΙΡΙΑ ΨΑΧΝΟ ΓΙΑ ΑΡΒΙΛΑ ΨΗΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΑΓΚΟΜΑΤΑ ΦΙΔΙΩΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΑ " ROCKY" AN TA ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ
1 ΑΝ ΕΙΝΕ ΑΝΕΤΑ ΚΕ ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΠΟΙΝΕΣ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΣΤΑ ΠΕΡΒΟΛΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΟΒΟΥ ΤΑ ΠΟΔΙΑ?
2 ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΕΤΙΑ ΑΡΒΙΛΑ?

ΦΙΛΕ abmin ΔΙΕΒΑΣΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.. ΜΠΟΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?

φιλε εχει κατι μποτες στον Η&Α που ειναι αρκετα ψηλες ομως για σολα μην ψαχνεις βιπραμ ουτε και νομιζω να ειναι gore tex.. δυσκολα θα βρεις ψηλη μποτα ποιοτικη σε τοσο υψος.γιαυτο και οι πληστες γνωστες εταιρειες δεν βγαζουν τοσο ψηλες μποτες...αν θες την αποψη μου παρα να βαλεις μια τοσο ψηλη μποτα οπως οι ροκυ καλυτερα βρες μια μποτα καλη και ελαφρια και απο πανω βαλε προστατευτικα
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από GiorgosT »

Vicking απο το blue army 150 ευροπουλακια και κανεις την δουλεια σου. ειναι τα καφε με εκσερετικοι σολα. corttex και ειναι και ανθεκτικα.
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
KKILER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 13 Αύγ 2010, 05:45

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από KKILER »

GiorgosT έγραψε:Vicking απο το blue army 150 ευροπουλακια και κανεις την δουλεια σου. ειναι τα καφε με εκσερετικοι σολα. corttex και ειναι και ανθεκτικα.
ΤΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΕΤΟΣ . ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από WAFFEN »

φιλε, χαμηλο ποιοτικο αρβυλο οπως meindl/chiruca και gaiters-προστατευτικα.
germanpointer
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 20:06

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από germanpointer »

φιλε για αρβυλα οτι πληρωνεις περνεις αλλα για καλες ευκεριες εχει και στο e-bαy. καλη μάρκα ειναι τα meindl αλλα ειναι ακριβα αλλα θα περασεις πολλα χρονια.Τα vinkings η σολα τους δεν ειναι και τοσο καλη.Τα εχω εγω και η σολα δεν αντεξαι πανο απο 2 χρονια.Καλα αδιαφροχα αρβιλα ειναι ως σηνιθος ακρηβα.Ειμαι νεος στο φορου παρακουθω τισ αποψεις και βλεπω οτι νεοι κυνηγοι εχουν γνωσεις και ζητουν παντοτε το καλητερο.Το επιπεδο των αποψεων πολλες φορες ειναι ψηλο και ειναι ενδιαφερον.Ειναι σωστο να ψαχνουμε για το καλητερο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”