κυνηγετικα αρβυλα

Απάντηση
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από NIKOLAS »

θα ηθελα καπιος που γνωριζει να μου σιστησει μια καλη αλλα με λογικη τημη μαρκα αρβυλων καταλληλα για το κυνηγι στο βουνο

να ειναι αδιαβροχα

να ειναι ψηλα για προστασια απο φυδια αλλα και κτηπηματα

να εχουν αντιολισθητικη σολα

να ειναι καπος ελαφρια

κοιταξα και βρηκα διαφορα στην αγωρα αλλα τα περισσοτερα ειναι πανακριβα επισεις ειναι και πολυ χαμηλα.

τα μονα που ειδα και( αποτι διαφημηζουν γιατι στην πραξη δεν τα δοκιμασα)ειναι τα DUILOS λενε οτι εχουν ολα οσα προαναφερα με τιμη απο 100-120ε το μονο που με προβληματιζει ειναι το αν βαζουν μεσα νερα γιατι τα αλλα ολα μου φανηκαν πολυ καλα.

αν καπιος φιλος εχει αυτες τις μποτες η εχει να μου προτινει καπια αλλη μποτα με αυτη την τιμη και αυτες τις προδιαγραφες θα με ενδιεφερε!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από admin »

Νικόλα για χρόνια τώρα φέρνω απο Αμερική τα ROCKY snake proof-water proof τα οποία τα χρησιμοποιούσα στο κυνήγι του λαγού αλλά και της τσίκλας. Το πρόβλημα μου ήταν ότι εγώ κάνω πολλύ περπάτημα και σε κακκότοπους με αποτέλαισμα η συνεχώμενη πίεση που δεχόντουσαν τα άρβυλα συνήθως τα παραμόρφωνα μετά απο μία σεζόν. Μου στοίχιζαν κάπου στα 90-100 ευρό αφού τα έπαιρνα σε εποχή εκπτώσεων. Φέτος δοκίμασα κάτι διαφορετικό και είδα μεγάλη βελτίωσω και άνεση, . Αγόρασα ένα σχετικά χαμηλό μποτάκι core tex πολύ ελαφρύ, άνετο στο περ΄πάτημα , ξεκούραστο και αδιάβροχο και αγόρασα απο την Αμερική προστατευτικά τα οποία τα φοράς πάνω απο τα παπούτσια και κάνουν για τα φίδια αλλά και για την υγρασίακαι τα χόρτα. Κάτι σαν γαλότσες. Με αυτόν τον τρόπο έχω και ψηλή προστασία και άνεση αλλά δέν καταστρέφω ούτε τα άρβυλα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Paris87
Full Member
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 18:46

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από Paris87 »

Φιλε μου τσιακκαρε στο www.cabellas.com τζε εβρε τα WOOLVERINE επιασα τα πριν 3 χρονια τζε μιλω σου ετραβησαν πολλιν ζορι τζε ακομα ειναι μια χαρα. Γεια να καταλαβεις επαραγγειλα τζε περσι ουλλης της παρεας μου τζε που ενα χαλασουν τα δικα μου ενα τα παραγγειλω ξανα.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από admin »

Φίλε εν για τούτα που μιλάς στην φώτο? Φαίνονται λίγο ακριβά γιατί αν αναλογιστούμε ότι υπάρχει και 25% επιβάρυνση μεταφορικών και κάτι φ.π.α όταν τα παραλαμβάνεις θα βγούν πάνω απο 180 ευρό στην Κύπρο. Νομίζω με τέτοια χρήματα βρίσκεις και αντοίστιχα παπούτσια στην Κύπρο αλλά πάλι δέν σε προστατεύουν απο τα φίδια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από NIKOLAS »

Εγω εφερα περσι μεσο ιντερνετ απο ιταλια τις ORIZO εξιασα το μοντελλο τους

εστιχησεν μου σινολο 100ε οι μποτες εν ψηλες με πολλα καλην σολαν εχουν προστασια απο τα φιδια ειναι ελαφριεςς αντιλοσθιτηκες γεννικα μιαζουν πολυ με τις duilios .Το προβλημα ειναι οτι μπαζουν μεσα νερα δηλ εστο και βρεγμενα χορτα να εχει η περιοχη φουσκωννουν τα ποδια και οι κλατσες, γραφουν πανω water proof ΟΧΙ gore tex εεε αμαν ειναι ολες οι μποτες ενα περηπου ετσι η εστο αν αυτες που πραγματικα δεν μπαζουν νερα καταλιουντε ευκολα γιατι ειχα και απο αυτες... τοτε να μεινουμε στα παραδοσιακα αρβυλα με πουκλες με 50ε πασιν ανετα 5 χρονια κε..... και η υγρασια γαλοτσαν τζαμε σιουρες δουλιες :lol:

υπαρχει κανενα σπρει που τις κανει αδιαβροχες?
Paris87
Full Member
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 18:46

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από Paris87 »

Φιλε μου εκατσαν μας 100Ε το ζευκαρι. Εν παραλλαγη φυλλα τουτα που επιασαμεν εννεν πολλα ψιλα εν οπως τα αρβυλα του στρατου αλλα εν μια χαρα αδιαβροχα νομιζεις φορεις αθλητικα. Ειναι πουπουλλο πολλα ελαφρια τζε πολλα αντιολισθιτικα.
Paris87
Full Member
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 18:46

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από Paris87 »

Ελα ρε Νικολη. Εντομεταξι εσχει μιαν μιλλα ασπρη πουλουν την στα κυνηγετικα στην Παφο πολλα δυνατη. Βαλλεις τιν πανω διατηρουνται τα παπουτσια τζενουρκα αδιαβροχα τζε μαλακονουν θεμα.
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από NIKOLAS »

οκ ρε Παρη να παω τζαι εγω δακατω λαρνακα να γιρεψω ποτζινην την μιλλαν που λαλεις ,καπου εν να εβρω

να σασω τα αρβυλα μου τζαι κανει ολαν εν να παω να τους δοκω 250ε για να πιαω αλλα ,οξα αμαν φορω τα πανακριβα εν να πατω τους λαους?αν εν ετσι να πιαω καλο :lol:

ααα τζαι φετος στους γνοστους εφκαληπτους εν να εχει action!!!!
RODOSTHENIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 21:04

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από RODOSTHENIS »

Νικολακι !!!!!!!!!!!!!!, τι action εν να εσχει στου ευκαλυπτους??????????πε μας και εμας τοθ φτωχουσ να μαθουμεν!!!!! ;)
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από NIKOLAS »

την πρωτη μερα που θα ανοιξει η αδεια στους εφκαλιπτους

θα πεξουμεν ο καθε ενας απο 5- 7 τριονια ,θα τα μαθησουμε και οταν πηρωσει και δεν θα κυνηγουμεν

θα ερτουν 2 αραπουες να μας χορεψουν τον χωρον της τζιλιας

ηστερα θα ακολουθισει φαγοπωτι με αγριγοσουβλακια που την απεναντι ψησταρια

καθως και αγριοαναψυκτηκα που το απεναντι περιπτερο

εεε μετα θα εχει υπνο που κατω που τους ευκαληπτους.

και τελος θα ρεξει ο Κοκης ο παγωταρης η ωρα 5.θα μας ξηπνησει με τες μουσικες του και θα φαμεν ολοι απο ενα παγωτο τριανταφυλλον.

εεεε ακου? θελουμεν τζαι τιποτε αλλον????
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”