ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Απάντηση
pavlos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 15:12
Τοποθεσία: Λευκωσια
Επικοινωνία:

ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από pavlos »

Χαιρετε!
Ψαχνω για ασυρματο για το κυνηγι και θα ηθελα αν καποια μελη χρησιμοποιουν να με συμβουλεψουν σχετικα με μαρκες, ποιοτητα, τιμες κτλ!
Επισης, ποσο πιστευετε οτι ειναι απαραιτητος ο ασυρματος για τον κυπριο κυνηγο οσο για θεματα ασφαλειας αλλα και καλητερης οργανωσης στο κυνηγι?
Προσωπικη μου αποψη, μετα απο καποια φετινα περιστατικα, διαπιστωσα οτι ο ασυρματος ειναι απαραιτητος ειδικα στο κυνηγι ιχνηλατη σε δυσβατες και πυκνες περιοχες!
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από FRANCHI »

Γεια σου Παύλο, εγώ έχω

http://www.computerland.com.cy/index.ph ... 3300-copy/

Τους χρησιμοποίησα 3 φορές στην τσίκλα που τους χρειάστηκα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τους θεωρώ απαραίτητους όταν είναι δυσβατες και πυκνες οι περιοχες και γενικά όταν δεν βλέπεις τον άλλο
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Φιλε Παυλο η γνωμη μου ειναι οτι ο ασυρματος ειναι ενα χρησιμο εργαλειο στο κυνηγι.

Εμεις (2 ατομα) εχουμε και τους χρησιμοποιουμε στην Τζιηκλα στο περπατητο κυνηγι. Εχουμε συνεχη επικοινωνια, λεμε τη θεση μας και ετσι αυτη η ευκολη επικοινωνια σε σχεση με το κινητο τηλεφωνο μας δινει μιαν extra ασφαλεια και καποιες επιτυχιες σε σχεση με τα θηραματα. Επισης δεν χρειαζεται να φωναζεις.

Στο ενδημικο δεν τους πολλοχρησηιμοποιουμε αφου κυνηγαμε με σκυλια φερμας και ειμαστε κοντα ο ενας στον αλλο. Αλλα και παλι ειναι καλο να τους εχουμε μαζι μας.

Οσο για το κυνηγι λαγου με 4-5 ατομα με ιχνηλατες τους ασυρματους τους θεωρω απαραιτητους. Και πιστευω για εσας πρεπει να ειναι και καλης ποιοτητας και εμβελειας γιατι αν ειναι σε δυσβατες περιοχες και σας χωριζουν και βουνα χαραδρες τοτε το σημα μειωνεται.

Εμεις πιασαμε 2 ασυρματους 80ευρω και οι 2. Εσιει πολλα πιο καλους αλλα για μας εν καλοι για το σκοπο οπου τους θελουμε. Εμας μπενει στη ζωνη του παντελονιου και περνουμε συρμα με μικροφωνο μεσα απο το γιλεκο και στερεωνεται στο πεττο και ειναι πολυ ευκολο να μιλησεις με το πατημα ενος κουμπιου χωρις να αφηνεις το οπλο.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Laurona »

Breda Pegaso έγραψε:Φιλε Παυλο η γνωμη μου ειναι οτι ο ασυρματος ειναι ενα χρησιμο εργαλειο στο κυνηγι.

Εμεις (2 ατομα) εχουμε και τους χρησιμοποιουμε στην Τζιηκλα στο περπατητο κυνηγι. Εχουμε συνεχη επικοινωνια, λεμε τη θεση μας και ετσι αυτη η ευκολη επικοινωνια σε σχεση με το κινητο τηλεφωνο μας δινει μιαν extra ασφαλεια και καποιες επιτυχιες σε σχεση με τα θηραματα. Επισης δεν χρειαζεται να φωναζεις.

Στο ενδημικο δεν τους πολλοχρησηιμοποιουμε αφου κυνηγαμε με σκυλια φερμας και ειμαστε κοντα ο ενας στον αλλο. Αλλα και παλι ειναι καλο να τους εχουμε μαζι μας.

Οσο για το κυνηγι λαγου με 4-5 ατομα με ιχνηλατες τους ασυρματους τους θεωρω απαραιτητους. Και πιστευω για εσας πρεπει να ειναι και καλης ποιοτητας και εμβελειας γιατι αν ειναι σε δυσβατες περιοχες και σας χωριζουν και βουνα χαραδρες τοτε το σημα μειωνεται.

Εμεις πιασαμε 2 ασυρματους 80ευρω και οι 2. Εσιει πολλα πιο καλους αλλα για μας εν καλοι για το σκοπο οπου τους θελουμε. Εμας μπενει στη ζωνη του παντελονιου και περνουμε συρμα με μικροφωνο μεσα απο το γιλεκο και στερεωνεται στο πεττο και ειναι πολυ ευκολο να μιλησεις με το πατημα ενος κουμπιου χωρις να αφηνεις το οπλο.

Εφοηθηκα σε :lol:

Εσυ εαν παισεις και ενα κοκερ σπανιελ να σου τες φερνει και μιαν σεκρεταρι να σου απαντα τον ασυρματο και να τες καθαριζει εννα σε επικυρηξουν οι τσικλες ως φοβο και τρομο :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
pavlos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 15:12
Τοποθεσία: Λευκωσια
Επικοινωνία:

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από pavlos »

Σιγουρα θα πρεπει να εχει σημα αναμεσα σε βουνα και οχι μονο σε πεδιαδες! Ειστα ευχαριστημενοι με το σημα τους? Οι τιμες παντως φαινονται φτηνες!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

pavlos έγραψε:Σιγουρα θα πρεπει να εχει σημα αναμεσα σε βουνα και οχι μονο σε πεδιαδες! Ειστα ευχαριστημενοι με το σημα τους? Οι τιμες παντως φαινονται φτηνες!
Εγω ειμαι ευχαριστημενος. Αλλα ειπα σου για λαγοπαρεα και λαγοκυνηγι ψαξε το λιο παραπανω θελεις καλη ποιοτητα και εν πειραζει αν πληρωσεις λιον παραπανω. Για παραδειγμα αν εσιει ενα μεσα σε ενα αρκατζιν τελια χαμηλα και 150 μετρα πιο ψηλα εχει καρα τζιαι ο αλλος εν πισω που την καρα δηλαδη χωριζει σας η καρα ξερω γω??? Μπορει να μεν πολλοακουετε.

Επισης νομιζω ειδα τζιαι κατι αλλους που μπαινουν στα αυτια οπως τα handsfree...ψαξε το.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Laurona έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:Φιλε Παυλο η γνωμη μου ειναι οτι ο ασυρματος ειναι ενα χρησιμο εργαλειο στο κυνηγι.

Εμεις (2 ατομα) εχουμε και τους χρησιμοποιουμε στην Τζιηκλα στο περπατητο κυνηγι. Εχουμε συνεχη επικοινωνια, λεμε τη θεση μας και ετσι αυτη η ευκολη επικοινωνια σε σχεση με το κινητο τηλεφωνο μας δινει μιαν extra ασφαλεια και καποιες επιτυχιες σε σχεση με τα θηραματα. Επισης δεν χρειαζεται να φωναζεις.

Στο ενδημικο δεν τους πολλοχρησηιμοποιουμε αφου κυνηγαμε με σκυλια φερμας και ειμαστε κοντα ο ενας στον αλλο. Αλλα και παλι ειναι καλο να τους εχουμε μαζι μας.

Οσο για το κυνηγι λαγου με 4-5 ατομα με ιχνηλατες τους ασυρματους τους θεωρω απαραιτητους. Και πιστευω για εσας πρεπει να ειναι και καλης ποιοτητας και εμβελειας γιατι αν ειναι σε δυσβατες περιοχες και σας χωριζουν και βουνα χαραδρες τοτε το σημα μειωνεται.

Εμεις πιασαμε 2 ασυρματους 80ευρω και οι 2. Εσιει πολλα πιο καλους αλλα για μας εν καλοι για το σκοπο οπου τους θελουμε. Εμας μπενει στη ζωνη του παντελονιου και περνουμε συρμα με μικροφωνο μεσα απο το γιλεκο και στερεωνεται στο πεττο και ειναι πολυ ευκολο να μιλησεις με το πατημα ενος κουμπιου χωρις να αφηνεις το οπλο.

Εφοηθηκα σε :lol:

Εσυ εαν παισεις και ενα κοκερ σπανιελ να σου τες φερνει και μιαν σεκρεταρι να σου απαντα τον ασυρματο και να τες καθαριζει εννα σε επικυρηξουν οι τσικλες ως φοβο και τρομο :lol:
:D :D Μακαρι να επιτρεπετουν τζιαι θα επερνα σιουρα σπανιελ! Τωρα για την σεκρεταρυ εν να χουμε αλλον προβλημα! :lol:
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από marinos.a »

Εγώ αγόρασα ένα σετ Cobra MicroTalk καμιά 60αρια

https://www.cobra.com/detail/microtalk- ... -radio.cfm
Si vis pacem, para bellum
pavlos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 15:12
Τοποθεσία: Λευκωσια
Επικοινωνία:

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από pavlos »

Ποιες ειναι οι εμπειριες σας απο τους πιο πανω ασυρματους?
Εντοπισατε καποια προβληματα με το σημα τους σε διαφορες περιοχες?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”