ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από FRANCHI »

marinos.a έγραψε: μειώνει την αθλητοπρέπεια του κυνηγιού μια συσκευή που σου παρέχει επικοινωνία?

ειναι η χρήση ή η κατάχρηση που μπορει να επηρεάσει την αθλητοπρέπεια.

για μενα ειναι ενα μέσο που βοηθα στην ασφαλή διεξαγωγή του κυνηγιού και οχι για να οργανώνεις πλάνα και να περικυκλώνεις το θήραμα.
+1

ο μεγαλύτερος κίνδυνος να υπάρξει ατύχημα στο κυνήγι είναι μεταξύ συνκυνηγών και νομίζω με ασύρματους μπορεί να μειωθεί. Εμένα μου έτυχε πολλές φορές να μην βλέπω τον άλλο και να έχει προχωρήσει μπροστά είτε γιατί περπατά πιο γρήγορα είτε γιατί είδε κάτι ή να φωνάζεις και να μην ακούει ή να έμεινε πίσω για πολλούς λόγους κ.λ.π. και τότε ή δεν πυροβολάς ή ρισκάρεις πολύ που είναι λάθος. Επίσης έχει τόπους που δεν πιάνει το κινητό. Ελπίζω να μην γίνει μόδα και να μυριστούν ριάλια και να μας βάλουν να πληρώνουμε χρονιαία άδεια ασυρμάτου όπως άδικα εκάμαν μες τις βάρκες
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από admin »

προσωπικά ΄εχω αγοράσει δύο φορές ασύρματους για το κυνήγι για λόγους ασφαλείας και όταν τους πέρναμε μαζί μας μπορώ να πώ ότι βοηθούσαν κάπως. Βασικά όταν έχανες την οπτική επαφή με τον σύντροφο σου ιδιαίτερα σε δύσκολες περιοχές όπου δέν έχει σήμα το κινητό το χρησιμοποιόύσαμε. Αλλά έτυχε 2-3 φορές λόγω του ότι τον ασύρματο που είχαμε εμείς τον είχαν και άλλοι κυνηγοί να ακούς και άλλες συνομιλίες. Φυσικά πολλές φορές αχρείαστες συνομιλίες τύπου . Ρε Γιαννή ενα είμαι μές το αμπελούι να φάω λίο σταφύλι τσαι αν δέν έβρει μαλαή ο σχίλος φώναξε μου να φύουμε . Είχα και ένα φίλο άρκεφκε την πλάκα τσαι ελάλεν που τον ασύρματο '''Έλα κέντρο ....έπιασα πελάτη πάω τουριστική περιοχή να τον πάρω όβερ....' :D :D Αλλά χωρίς αστεία τώρα όταν είσαι σε περιοχή που δέν πιάνει σήμα και είσαι παρέα 2-3 άτομα καλύτερα να τον κρατάς ποτέ δέν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Μάλιστα εγώ όταν με πέρνει κάποιος κυνήγι μαζί του σε ξένο τόπο θέλω να ξέρω συνεχώς πως τα πού πάμε και πού είναι ο άλλος.
Προσέχουμε...για να έχουμε
pavlos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 15:12
Τοποθεσία: Λευκωσια
Επικοινωνία:

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από pavlos »

Ειναι πολυ σπαστικο να χτυπαει συνεχως το κινητο σου ενω περιμενεις ανα πασα στιγμη το σκυλι να ξεφωλιασει το λαγο. Ειδικα στην φαση της καταδιωξης οπου απαιτητε ησυχια και προσοχη εφτασα στο σημειο να απενεργοποιω το κινητο!

Δεν πιστευω να χανετε η αισθηση του κυνηγιου λογω του ασυρματου διοτι θα χανοταν απο αλλα μεσα προπολλου!
Θεωρω οτι το σημερινο κυνηγι ειναι πολυ πιο εξειδικευμενο απο το κυνηγι των παππουδων μας! (ενδυμασια, υποδηματα, οπλα, φυσιγγια, μεσα μεταφορας, μεσα επικοινωνιας, καθαροαιμα σκυλια, μπιπερς, ακριβες σκυλοτροφες,προστατευτικα γυαλια,γενικα εξοπλισμος και χιλια δυο αλλα!)
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

virtualgreek έγραψε:Το κυνήγι μας το δίδαξαν οι πατέρες μας και οι παππούδες μας με γνώμονα τον σεβασμό προς το θήραμα και την φύση.

Μας δίδαξαν να καρπωνώμαστε ένα ζευγάρι περδίκια και να αφήνουμε τα υπόλοιπα για άλλες εξορμήσεις ή για να ζευγαρώσουν και να έχουμε να κυνηγάμε και την επόμενη χρονιά.

Μας δίδαξαν να καθαρίζουμε την περιοχή όπου καθόμαστε να γευματίσουμε και να καθαρίζουμε ακόμη και τις ακαθαρσίες των άλλων άμυαλων κυνηγών δείχνοντας το καλό παράδειγμα.

Μας δίδαξαν να κυνηγάμε με 1-2 σκυλιά μόνο δίνοντας ίσες ευκαιρίες στο θήραμα να επιβιώσει.

Μας δίδαξαν να μην πυροβολάμε θήραμα που κάθετε δίνοντας του ευκαιρία να αμυνθεί με την διαφυγή. Ως γεγονός, κυνηγός που πυροβολούσε θήραμα που καθόταν, τον έφτυναν.

Το κυνήγι είναι άθλημα και όχι κρεατοσυλλογή. Εάν βρεις θήραμα καρπώθου όσο χρειάζεσαι για να κάνεις ένα τραπέζι στους φίλους σου και όχι όσο περισσότερο μπορείς για να βγάλεις φωτογραφίες και να τις βάλεις στο διαδίκτυο και τα περιοδικά και να καμαρώνεις.

Τι το αθλητοπρεπές υπάρχει στο κυνήγι εάν χρησιμοποιείτε ασυρμάτους και ηλεκτρονικές ηχομημητικές συσκευές.

Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας όταν μεγαλώσουν ? Το ηλεκτρονικό κυνήγι ή το παραδοσιακό και αθλητοπρεπές ?

Σ. Μακρής

Φιλε Σαββα και Ανθιμε και αλλοι συμφωνω στα πιο πανω με το Σαββα αλλα διαφωνω στο τροπο σκεψης για τους ασυρματους. Εξαρταται πως κυνηγα ο καθε ενας.

Ο πρωτος λογος που χρησιμοποιουμε ασυρματους και ειναι και ο πιο σημαντικος ειναι η ΑΣΦΑΛΕΙΑ μας.
ΤΟ περπατητο τζιηκλας κρυβει παγιδες..ειναι κακο να εχουμε μια καλη επικοινωνια???

Δεν εχει σχεση ουτε με κρεατοσυλλογη ουτε και ηχομημητικες συσκευες αλλα ουτε για να πεξεις πολλυ θηραμα και να καμνεις show. Τωρα αν φωναξεις του συντροφου σου οτι εχει καποιο θηραμα μπροστα του που ειναι το κακο?

Στο κατω κατω πριν 50 χρονια δεν υπηρχαν κινητα...δεν πρεπει να τα περνουμε μαζι μας?? οπως ειπε και ο Μαρινος.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Δεν διαφωνώ να παίρνεις το κινητό μαζί σου σε περίπτωση ανάγκης. Αλλά εδώ γίνεται αναφορά για κυνήγι με ασυρμάτους και όχι χρήση ασυρμάτων για έκτακτη ανάγκη.

Με τους ασυρμάτους, θα γίνει μόδα όπως έγινε με τις ηχομιμητικές συσκευές και θα γίνεται πιο εύκολο το κυνήγι για σας και πιο δύσκολο για το θήραμα να ξεφύγει. Ήδη οι κυνηγοπαρέες που κυνηγάνε λαγό με ιχνηλάτες, αμολούν 20 σκύλους και στέκοντε στις βουνοκορφές και αντιπυρικές ζώνες και με την βοήθεια των ασυρμάτων δεν τους ξεφέυγει τίποτα.

Εάν γίνει εφυκτή χρήση δορυφόρων θα το κάνετε ?
Εάν γίνει εφυκτή η χρήση υπέρηθρων ακτίνων (Infrared) θα το κάνετε ?

Είκοσι χρόνια από σήμερα, όταν όσοι δεν έχετε θα κάνετε οικογένεια και θα θέλετε να παίρνετε μαζί σας τα παιδιά σας και θα τους λέτε ιστορίες ότι κάποτε σε αυτά τα βουνά υπήρχαν λαγοί. Τότε θα καταλάβετε ότι βάλατε και εσείς το χεράκι σας σε αυτή την καταστροφή. Και τότε θα ρίξετε φταίξιμο στην λαθροθηρία και ότι η θήρα δεν κάνει καλά την δουλειά της κλπ.

Εμάς μας παράδωσαν μία κυνηγετική κληρονομιά συνοδευόμενη από κυνηγετική παιδεία και σεβασμό προς την φύση και το θήραμα. Τι θα παραδώσουμε στα δικά μας παιδιά ? Τα απομεινάρια και τις ιστορίες που θα ακούγονται πλεόν σαν παραμύθια ?

Τι πιο ωραίο να ακούεις τον σύντροφο σου να σου φωνάζει "Πάνω σου ρε Μιχάλη/Κωστή κλπ." ?


Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

ΟΚ συμφωνω με αυτη την προσεγγιση.

Εγω προσωπικα κυνηγω με φερμας και φτερωτο και λαγο παγανια οπως παλια και οπως ειπα στο ενδημικο δεν τους χρησιμοπουμε παρα μονο ελαχιστα οταν απομακρυνθουμε πολυ.

Τωρα αν καποιοι κυνηγουν τον λαγο με καποιο συγκεκριμενο τροπο εν αλλο θεμα... και δυστυχως η ευτυχως ειναι νομιμοι και με αυτο τον τροπο κυνηγιου ΝΑΙ καταστρεφονται ολοκληρες περιοχες. Αλλο να κυνηγα μια παρεα με 1-2-3 ιχνηλατες και αλλο να εχουν 15-20 σκυλια.

Δεν υποστηριζω το κυνηγι με ασυρματους και μηχανηματα και ρανταρ εντοπισμου θηραματων!

Οπως και να εχει πιστευω ο ασυρματος ειναι ενα χρησιμο εργαλειο που σε μια κακη στιγμη μπορει να σε βοηθησει.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από KINIGOSS »

Υπαρχουν πολλα προιοντα για το κυνηγι που αν τα χρησιμοπιουμε σωστα μας εξηπηρετουν πολυ αλλα διστυχος παντα καπιοι θα τα δουλεψουν και διαφορερικα
Ο ασυρματος βοηθα πολυ σε ολα τα κυνηγια κακα τα ψεματα ποσες φορες χασαμε ενα συντροφο και ανισιχησαμε μεχρι να βρεθει? το κινητο πολλες φορες δεν εχει λιψη,ετυχε πολλες φορες να συκωσουμε θηραμα και να μην πυροβολουμε γιατι δεν ξεραμε που ειναι ο φιλος μας.Δεν μπορεις να τσιριλλας και να σφυρας σινεχεια μες τα ορη :lol: ομως σιγουρα καπιοι το παρακανουν γιατι γινετε το κυνηγι κατι σαν τενια δρασης αμερικανικης παραγωγης και στοχος τους ειναι το λαθροκυνηγι και η ευκολη διαφιγη απο τυχον θυροφηλακη
ομως παλι αν το σκευτουμε λιγο και το 4χ4 εχει δυο πλευρες και ενα σωρο αλλα προιοντα καπος ετσι ειναι.
Η γνωμη μου ειναι οταν γινετε σωστη χριση τοτε ειναι πολυ καλος ο ασυρματος.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Συμφωνω ειναι ο τροπος που θα χρησιμοποιησεις κατι.

Π.χ. πιανω μια τετρατροχη τζιαι καμνω τις βολτες μου στο βουνο σταματω πινω και το καφε μου!

Και αλλο να πιασω μια τετρατροχη για να βουρω τους λαους!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από AU-79 »

Στην παρεα μας προσωπικα ακομα να χρησιμοποιησουμε ασυρματους στο κυνηγι αλλα απο φετος θα πιασουμε γιατι ειναι αναγκαιο για την ασφαλεια μας, γιατι ως επι το πλειστον οι περιοχες που κυνηγαμε δεν πιανει ουτε καλο σημα για τα κινητα ασε που εχω και ενα κουμπαρο που καθε φορα χαννω, αλλοι γυρεφκουν τους σχιλλους εμεις γθρεφκουμε τον κουμπαρο αλλα μαλλον με τσινο με ενα κολλαρο gps θα λυθει το κακο :lol: Για μενα ο μονος λογος η ασφαλεια... δεν ειναι καθολου ρομαντικο και δεν εχει καμια αξια να βγαινεις στο βουνο για να ξεφυγεις εστω και λιγο απο τα ιχνη της τεχνολογιας και του πολιτισμου και να περνεις ενα σωρο ηλεκτρονικα συνακλικκια αλλα παλε ο σκοπος αγιαζει τα μεσα και εξαλλου κυνηγοι ειμαστε και οχι survivors.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Laurona »

[quote="AU-79 ......................ασε που εχω και ενα κουμπαρο που καθε φορα χαννω, αλλοι γυρεφκουν τους σχιλλους εμεις γθρεφκουμε τον κουμπαρο .[/quote]


Μεν το πεις της κουμερας παντως οτι παει τζιε χαννετε γιατι εγω κοφκω την καπου τζιαμε γυρω ενν ασιει καμιαν βοσκοπουλλαν :lol: :lol: :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”