ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από FRANCHI »

εγώ δεν τους δοκίμασα σε μακρινές αποστάσεις ούτε μεταξύ μεγάλων βουνών
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Το κυνήγι μας το δίδαξαν οι πατέρες μας και οι παππούδες μας με γνώμονα τον σεβασμό προς το θήραμα και την φύση.

Μας δίδαξαν να καρπωνώμαστε ένα ζευγάρι περδίκια και να αφήνουμε τα υπόλοιπα για άλλες εξορμήσεις ή για να ζευγαρώσουν και να έχουμε να κυνηγάμε και την επόμενη χρονιά.

Μας δίδαξαν να καθαρίζουμε την περιοχή όπου καθόμαστε να γευματίσουμε και να καθαρίζουμε ακόμη και τις ακαθαρσίες των άλλων άμυαλων κυνηγών δείχνοντας το καλό παράδειγμα.

Μας δίδαξαν να κυνηγάμε με 1-2 σκυλιά μόνο δίνοντας ίσες ευκαιρίες στο θήραμα να επιβιώσει.

Μας δίδαξαν να μην πυροβολάμε θήραμα που κάθετε δίνοντας του ευκαιρία να αμυνθεί με την διαφυγή. Ως γεγονός, κυνηγός που πυροβολούσε θήραμα που καθόταν, τον έφτυναν.

Το κυνήγι είναι άθλημα και όχι κρεατοσυλλογή. Εάν βρεις θήραμα καρπώθου όσο χρειάζεσαι για να κάνεις ένα τραπέζι στους φίλους σου και όχι όσο περισσότερο μπορείς για να βγάλεις φωτογραφίες και να τις βάλεις στο διαδίκτυο και τα περιοδικά και να καμαρώνεις.

Τι το αθλητοπρεπές υπάρχει στο κυνήγι εάν χρησιμοποιείτε ασυρμάτους και ηλεκτρονικές ηχομημητικές συσκευές.

Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας όταν μεγαλώσουν ? Το ηλεκτρονικό κυνήγι ή το παραδοσιακό και αθλητοπρεπές ?

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Anthimos »

virtualgreek έγραψε:Το κυνήγι μας το δίδαξαν οι πατέρες μας και οι παππούδες μας με γνώμονα τον σεβασμό προς το θήραμα και την φύση.

Μας δίδαξαν να καρπωνώμαστε ένα ζευγάρι περδίκια και να αφήνουμε τα υπόλοιπα για άλλες εξορμήσεις ή για να ζευγαρώσουν και να έχουμε να κυνηγάμε και την επόμενη χρονιά.

Μας δίδαξαν να καθαρίζουμε την περιοχή όπου καθόμαστε να γευματίσουμε και να καθαρίζουμε ακόμη και τις ακαθαρσίες των άλλων άμυαλων κυνηγών δείχνοντας το καλό παράδειγμα.

Μας δίδαξαν να κυνηγάμε με 1-2 σκυλιά μόνο δίνοντας ίσες ευκαιρίες στο θήραμα να επιβιώσει.

Μας δίδαξαν να μην πυροβολάμε θήραμα που κάθετε δίνοντας του ευκαιρία να αμυνθεί με την διαφυγή. Ως γεγονός, κυνηγός που πυροβολούσε θήραμα που καθόταν, τον έφτυναν.

Το κυνήγι είναι άθλημα και όχι κρεατοσυλλογή. Εάν βρεις θήραμα καρπώθου όσο χρειάζεσαι για να κάνεις ένα τραπέζι στους φίλους σου και όχι όσο περισσότερο μπορείς για να βγάλεις φωτογραφίες και να τις βάλεις στο διαδίκτυο και τα περιοδικά και να καμαρώνεις.

Τι το αθλητοπρεπές υπάρχει στο κυνήγι εάν χρησιμοποιείτε ασυρμάτους και ηλεκτρονικές ηχομημητικές συσκευές.

Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας όταν μεγαλώσουν ? Το ηλεκτρονικό κυνήγι ή το παραδοσιακό και αθλητοπρεπές ?

Σ. Μακρής
+1
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Γιατρός

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Γιατρός »

virtualgreek έγραψε:Το κυνήγι μας το δίδαξαν οι πατέρες μας και οι παππούδες μας με γνώμονα τον σεβασμό προς το θήραμα και την φύση.

Μας δίδαξαν να καρπωνώμαστε ένα ζευγάρι περδίκια και να αφήνουμε τα υπόλοιπα για άλλες εξορμήσεις ή για να ζευγαρώσουν και να έχουμε να κυνηγάμε και την επόμενη χρονιά.

Μας δίδαξαν να καθαρίζουμε την περιοχή όπου καθόμαστε να γευματίσουμε και να καθαρίζουμε ακόμη και τις ακαθαρσίες των άλλων άμυαλων κυνηγών δείχνοντας το καλό παράδειγμα.

Μας δίδαξαν να κυνηγάμε με 1-2 σκυλιά μόνο δίνοντας ίσες ευκαιρίες στο θήραμα να επιβιώσει.

Μας δίδαξαν να μην πυροβολάμε θήραμα που κάθετε δίνοντας του ευκαιρία να αμυνθεί με την διαφυγή. Ως γεγονός, κυνηγός που πυροβολούσε θήραμα που καθόταν, τον έφτυναν.

Το κυνήγι είναι άθλημα και όχι κρεατοσυλλογή. Εάν βρεις θήραμα καρπώθου όσο χρειάζεσαι για να κάνεις ένα τραπέζι στους φίλους σου και όχι όσο περισσότερο μπορείς για να βγάλεις φωτογραφίες και να τις βάλεις στο διαδίκτυο και τα περιοδικά και να καμαρώνεις.

Τι το αθλητοπρεπές υπάρχει στο κυνήγι εάν χρησιμοποιείτε ασυρμάτους και ηλεκτρονικές ηχομημητικές συσκευές.

Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας όταν μεγαλώσουν ? Το ηλεκτρονικό κυνήγι ή το παραδοσιακό και αθλητοπρεπές ?

Σ. Μακρής
Έχεις δίκαιο
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από nature »

Λες και ακούω τον παππού/πατέρα μου αγαπητέ Μακρή. Άφηστα να έχουμε και του χρόνου ελαλούσα μου.....πόσες φορές το λέω από μέσα μου προς το τέλος της σεζόν όταν τα βρίσκω ζευγαρωμένα. Επίσης εν θα ξεχάσω ποτέ το ειρωνικό του ύφος όταν έπαιξα μια φάσσα κάθοντας ένα καλοκαίρι.

Τώρα για τους ασυρμάτους τι να πω ρε παιδιά έμενα θα μου φανεί πολλά γελοίο να δω στη Κύπρο να κυνηγάνε με ασυρμάτους. Πάνω σου η μαυρότζιήκλα από τον ασύρματο...... :D Απο την άλλη δικαίωμα του κάθε κυνηγού να κάνει οτι θέλει. Εγώ το κινητό έχω μαζί μου στο κυνήγι και αυτό για λόγους ασφαλείας μόνο και πάντα αθόρυβο.

ΥΣ: Μόνο δίκαιο :D
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από vti-chris »

Η νέα μόδα του Κυπραίου. :roll: :roll:
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από beretta682 »

να σας πω... κατα την άποψη μου σίουρα εν πλεονασμός για τα δεδομένα της Κύπρου.. αλλά αν είναι για να τους χρησιμοποιήσεις σε ιχνηλασίες που παίρνουν ώρες.. γιατί όχι?? αντί να φακκάς κινητά καπάλιν :D :D
Φιλικά,
Χρήστος
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από nature »

Fair play που λεϊ και η UEFA. Η αλλιώς παραδοσιακό κυνήγι.....σκύλος-κυνηγός-φύση.
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από marinos.a »

κοπέλια την επόμενη φορά αφήστε και τα κινητά σπιτι...

μειώνει την αθλητοπρέπεια του κυνηγιού μια συσκευή που σου παρέχει επικοινωνία?

ειναι η χρήση ή η κατάχρηση που μπορει να επηρεάσει την αθλητοπρέπεια.

για μενα ειναι ενα μέσο που βοηθα στην ασφαλή διεξαγωγή του κυνηγιού και οχι για να οργανώνεις πλάνα και να περικυκλώνεις το θήραμα.

μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον ενα περιστατικό φέτος σε ενα πλευρος στο Παλαιχωρι που έχασα ευτυχώς για κάποια λεπτά τη σκυλίτσα μου και ΔΕΝ είχε σήμα το κινητό...
Si vis pacem, para bellum
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Demetris »

Η χρηση ηλεκτρονικων συσκευων στο κυνηγι σε απομακρινη απο το αισθημα του αυθεντικου και του παραδοσιακου την οποια πρεπει να εχει το κυνηγι κατα την γνωμη μου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”