ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Απάντηση
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από AU-79 »

Laurona έγραψε:[quote="AU-79 ......................ασε που εχω και ενα κουμπαρο που καθε φορα χαννω, αλλοι γυρεφκουν τους σχιλλους εμεις γθρεφκουμε τον κουμπαρο .

Μεν το πεις της κουμερας παντως οτι παει τζιε χαννετε γιατι εγω κοφκω την καπου τζιαμε γυρω ενν ασιει καμιαν βοσκοπουλλαν :lol: :lol: :lol:[/quote]


Eτσι αρκεψα και πιστεφκω...Ζαττι που εννα ακουω για τραουλλο τσικνομενο ερκεται στο νου μου ο κουμπαρος :lol:
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Anthimos »

marinos.a έγραψε:κοπέλια την επόμενη φορά αφήστε και τα κινητά σπιτι...

μειώνει την αθλητοπρέπεια του κυνηγιού μια συσκευή που σου παρέχει επικοινωνία?

ειναι η χρήση ή η κατάχρηση που μπορει να επηρεάσει την αθλητοπρέπεια.

για μενα ειναι ενα μέσο που βοηθα στην ασφαλή διεξαγωγή του κυνηγιού και οχι για να οργανώνεις πλάνα και να περικυκλώνεις το θήραμα.

μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον ενα περιστατικό φέτος σε ενα πλευρος στο Παλαιχωρι που έχασα ευτυχώς για κάποια λεπτά τη σκυλίτσα μου και ΔΕΝ είχε σήμα το κινητό...


Εν με πειθεις .......ενα χρονο κουλιαντριζουμε τους ασυρματους τζαι δεν τους χρησιμοποιησαμε. Του χρονου να τους χρησιμοποιησουμε πέρκι πειστω :D
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από 'petros' »

ρε παιδκια...
Εχει κανενα απο εσας που οταν παει με συντροφο στο κυνηγι να καμει παραπανω απο 2-3 λεπτα να τον γυρεψει εστω που ειναι για να τον δει οπτικα και ακουστικα οταν ειναι πυκνα η κρεμοι?

Εχει κανενα που με το συντροφο του κυνηγανε σε αποσταση περαν των 50 μετρων ο ενας που τον αλλο ?

Τη φωνη γιατι την εχουμε ?

Η φοβαστε πως θα προσηκωστει το θηραμα?

Οξα φοβαστε πως αν σηκωσετε λαο η περτικο και φωναξετε πανω σου ρε πετρη θα σας τον πιασουν αλλοι που θα σας ακουσουν?

Πες εχει μπροστα σας αλλους και οταν ξεμουτησεις την αθερα σε φορτωσει αλλος κυνηγος σκαγια σε τι χρησημευει ο σαυρματος?
Τωρα να καθουμε πισω που την παλουρα με τον ασυρματο στο αφτι και να μην καμνω θορυβο γιατι καρτερω το λαο που θα φκαλει η εφκαλε ο παρεας μου 200 μετρα μακρια που εμενα που μες τη λαξια ε τζιαμε φοβαμαι οτι καποιος θα την αρπαξει γερη και θα ειναι τυχερος εν την πιαει μες τα κολωμερκα....

Πηγαινουμε κυνηγι με τον η τους συντροφους μας κυνηγαμε κοντα κοντα μιλουμε καθ'ολη τη διαδρομη σταδιακα για να ξερουμε που βρισκονται οταν δεν εχουμε οπτικη επαφη και γυριζουμε σπιτι μας με θηραμα η χωρις, αλλα γυριζουμε ασφαλεις πανω απο ολα.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Laurona »

Για μενα δεν εχει πει καποιος κατι λαθος.

Και απο θεμα παραδοσης ειναι σωστα τα οσα ειπωθηκαν και απο θεμα ασφαλειας αλλα και απο το θεμα που το εθεσε ο Πετρος αφου με την φωνη, δειχνεις και λιον την θεση σου σε τριτους στην περιοχη.

Προσωπικα μπηκα στον πειρασμο να παρω ενα ζευγαρι αλλα μετα τους βρηκα αχρειαστους.

Μπηκα στο πειρασμο διοτι η παρεα που κυνηγουσα , τοτε ( οχι φετος) , επρεπε να φκει η φωνη σου για να σου δωκουν σημασια και να προσεχουν.....αλλα και παλι να τους διουσα ασυρματο ηταν να επεζαν αντι να τζινιουν.

Νομιζω για να εχει αποτελεσμα στην χρηση του πρεπει να εχεις να κανεις και με τον σωστο συντροφο στο κυνηγι.

Η μονη χρηση που μπορω να του βρω ειναι , η ασφαλεια, η χρηση απο παρεες με ιχνηλατες που κυνηγουν σε διωξη( αληθεια γινετε αυτο το κυνηγι στην Κυπρο του σημερα, με καθαροαιμη διωξη?) και για να μην φωναζεις ωστε να ενοχληθει το θηραμα.

Νομιζω ομως οτι ο λαγος εαν θα προσηκωστει , θα το καμει, ειδικα εαν ειναι πυκνα, οτι και να γινει, ενω εαν θα κρυψει παλε θα το καμει, που να φακκας πουπανω του με τα ντραμς.

Οποταν ο καθε ενας οπως το βλεπει. :)

Εγω παντως θελω να μου πειτε τες συχνοτητες σας και αν δεν σας καμω να πειτε ημαρτον που το γελιο να γινω χασανης :lol: Θα τους πεταξετε ωσπου φτανει η κουταλα σας :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από 'petros' »

Χρυσανθε μου
Δεν ειναι οτι ειπε καποιος κατι λαθος απλα εγω τους βρισκω αχριαστους και προσπαθησα να εξηγησω κατα την αποψη μου γιατι το πιστευω εγω
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Laurona »

Ξερω το Πετρη μου, απλα ηθελα να πω οτι συμφωνω με ολους :)
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από vti-chris »

Εγώ συμφωνώ με τον Πέτρο.
Ποιά ασφάλεια μιλούμε...τη δική σας???
Εμείς τριγύρω που δεν είμαστε της παρέας να φοβούμαστε δηλαδή μόλις ακούσουμε "over"!!

Αν δεν είναι καθαρό το πεδίο...ούτε όπλο δεν σηκώνουμε.
Προτιμώ να έχω τη συνείδηση μου καθαρή...
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
pavlos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 15:12
Τοποθεσία: Λευκωσια
Επικοινωνία:

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από pavlos »

Ο καθενας κυνηγα με τον δικο του τροπο. Καποιος που κυνηγα μονος του δεν χρειαζεται ασυρματο ουτε αυτοι που κυνηγουν φερμας!
Προσωπικα κυνηγω ιχνηλατη (ξεφωλιασμα-καταδιωξη) σε δυσβατες περιοχες! Οταν ξεκινησει η διωξη ο καθενας παιρνει καποιο ποστο οπου δεν εχει επαφη με τους υπολοιπους. Εκει πεφτει τηλεφωνημα του αλλου κοσμου διοτι με παιρνουν συνεχως τηλεφωνο για να με ρωτησουν διαφορα σχετικα με τις θεσεις μας και επισης τους παιρνω εγω οταν δεν εχω ακουστικη επαφη με τον σκυλο για να δω αν εχει καποιος αλλος! Καταντα πολυ σπαστικο να κτυπα συνεχως το κινητο η να προσπαθεις να παρεις καποιο αλλον και να μην εχει σημα ενω με τον ασυρματο επικοινωνας αμεσα με ολους. Εννοειται οτι οταν ο αλλος ειναι σε αποσταση που μπορω να του φωναξω θα το κανω αλλα οταν δεν ξερεις ακριβως την θεση του δεν μπορεις να φωναζεις μες τα βουνα και να μην ξερει ο αλλος απο που βγαινει η φωνη!

Με λιγα λογια θελω να αντικαταστησω το κινητο με ασυρματο για να εχω αμεση επικοινωνια!
Μπορει να μου προτεινει καποιος, καποια μαρκα που να ειναι ευχαριστημενος?!!
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από KINIGOSS »

Με λιγα λογια θελω να αντικαταστησω το κινητο με ασυρματο για να εχω αμεση επικοινωνια!
Μπορει να μου προτεινει καποιος, καποια μαρκα που να ειναι ευχαριστημενος?!![/quote]


Φιλε μαρκα δεν ξερω ομος μια φορα πηγα στην electroline και μου εδειξαν κατι ασιρματους και ακουσα καλα λογια για αυτους ,αν θελεις πηγενε εκυ και θα σου δειξουν ,ισος καπιος αλλος φιλος ξερει περισσοτερα γεννικα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”