ΕΚΠαιΔΕΥΣΗ ΥΠΑΚΟΗΣ

Απάντηση
nicolas theocharous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010, 18:31

ΕΚΠαιΔΕΥΣΗ ΥΠΑΚΟΗΣ

Δημοσίευση από nicolas theocharous »

παιδια ανοιγω αυτο το θεμα γιατι θελω την βοηθεια σας.

εχω ενα φιλο μου που εχει ενα ποιντερ λιγγρεμενο στον λαο πολλα πολλα καλο αλλα ο σκυλος εχει λιο προβλημα υπακοης δλδ ωρες ωρες σαννα και εν ακουει. φυσικα εχει φερμα για σεμιναριο αλλα οπως ειπα ωρες ωρες εν ακουει. μπορει να τον βουρας μια ωρα για να μπει στο αυτοκινητο να φιουμε π.χ. και γενικα εν πολλοκρωνεται του μαστρου του.

μπορει να τον εκπαιδευσει υπακοη που μονος του η να τον παρει σε κνενα εκπαδευτη?? ξερετε κανενα καλο για υπακοη??
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΕΚΠαιΔΕΥΣΗ ΥΠΑΚΟΗΣ

Δημοσίευση από Laurona »

Καλημερα

Νικολα ποσος ειναι ο σκυλος???

Εαν ειναι μεχρι 9 μηνων, με δεδομενο την ρατσα, ισως κατι να γινει....αλλα ο ιδιοκτητης θα χρειαστει να περνα πολλαπλασιο χρονο με το σκυλι.

Εαν ειναι περισσοτερο,( που μαλλον ειναι ,εαν ειναι οπως τα λες, με φερμα για σεμιναριο)(βαρια κουβεντα αναλογως ομως του γουστου και του τι θεωρει ιδανικο ο καθε ενας).....τοτε θα υπαρξει δυσκολια, και πιστεψε με δεν πιστευω οτι θα χρησιμοποιηθουν και τοσο ''θετικες μεθοδοι''

Παντως επειδη βλεπω οτι το εχει κανει μοδα και η κουτση Μαρια......εχε ενοια για την χρηση του κολαρου.......δεν ειναι δυσκολο να πατας ενα κουμπι με ρευμα.......δυσκολο ειναι να ξερεις ποτε να το πατησεις......και εν πολλοι που νομιζουν οτι ξερουν....αλλα ενι ξερουν να φκαλουν τα μαθκια τους..και χαλουν αδικα σκυλους!!!

Ο φιλος σου εδωσε αρχικα σημασια μονο στο να μαθει το θηραμα ο σκυλος...και οχι την βασικη υπακοη.........

Πρεπει να καταφερει να του κερδισει την εμπιστοσυνη και να τον κανει να τον αγαπησει ο σκυλος....ωστει η εντολη του να ειναι πανω απο το παθος του για το θηραμα.......

Τωρα αυτες οι δυο κουβεντες που σου λεω ομως......χρειαζονται, πολλην αγαπη, πολυ χρονο...και πολυ μερακκι απο τον φιλο σου........και δεν ξερω εαν εχει τετοια διαθεση!

....Γιαυτο λεω και ξαναλεω......οτι μαζι με το σκυλο...πρεπει να εκπαιδευομαστε και εμεις οι ιδιοι....ο σκυλος ειναι ολοκληρη επιστημη...μπορει να κανει για σενα τα παντα.....αλλα πρεπει να καταφερεις να τον πεισεις οτι αξιζει να το κανει.....και για να το κανεις, πρεπει να μαθεις την λογικη και τον χαρακτηρα του!!
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
sotiris!129

Re: ΕΚΠαιΔΕΥΣΗ ΥΠΑΚΟΗΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

α εν ειμαι μονος μου...ξεμενα καμι το ρε παρεα τουτο με το αυτοκινητο...αμαν ειμαι σπιτι εν οκ οτι του λαλο καμιτο αλλολιον να καμι ζε καφε αλλα αμαν εν στο βουνο καταλαβει που να φιουμε ζε εν κοντεφκι του αυτοκινητου σε ακτινα 20 μετρον...περνω ζεγω τον κολανον του ζε μολις κοντεπσουμε του αυτοκινητου φοναζω του ερκετε ο παρεας ζιαμε ζε βαλλω του τον κολανο ζε παο στο αυτοκινητο. εν ζε να με σπασι!!!
Άβαταρ μέλους
Beretta
Full Member
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010, 16:30

Re: ΕΚΠαιΔΕΥΣΗ ΥΠΑΚΟΗΣ

Δημοσίευση από Beretta »

ένα ωραίο trick άμα δεν κοντέυκει του αυτοκινήτου είναι να πέρνετε μαζί σας μια κούπα και να του βάζετε νερό εγω έτσι τους έκαμνα και κάμνω τους τζαι εν τα νέυρα μου :x στην θέση τους ;)
nicolas theocharous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010, 18:31

Re: ΕΚΠαιΔΕΥΣΗ ΥΠΑΚΟΗΣ

Δημοσίευση από nicolas theocharous »

Laurona έγραψε:Καλημερα

Νικολα ποσος ειναι ο σκυλος???

Εαν ειναι μεχρι 9 μηνων, με δεδομενο την ρατσα, ισως κατι να γινει....αλλα ο ιδιοκτητης θα χρειαστει να περνα πολλαπλασιο χρονο με το σκυλι.

Εαν ειναι περισσοτερο,( που μαλλον ειναι ,εαν ειναι οπως τα λες, με φερμα για σεμιναριο)(βαρια κουβεντα αναλογως ομως του γουστου και του τι θεωρει ιδανικο ο καθε ενας).....τοτε θα υπαρξει δυσκολια, και πιστεψε με δεν πιστευω οτι θα χρησιμοποιηθουν και τοσο ''θετικες μεθοδοι''

Παντως επειδη βλεπω οτι το εχει κανει μοδα και η κουτση Μαρια......εχε ενοια για την χρηση του κολαρου.......δεν ειναι δυσκολο να πατας ενα κουμπι με ρευμα.......δυσκολο ειναι να ξερεις ποτε να το πατησεις......και εν πολλοι που νομιζουν οτι ξερουν....αλλα ενι ξερουν να φκαλουν τα μαθκια τους..και χαλουν αδικα σκυλους!!!

Ο φιλος σου εδωσε αρχικα σημασια μονο στο να μαθει το θηραμα ο σκυλος...και οχι την βασικη υπακοη.........

Πρεπει να καταφερει να του κερδισει την εμπιστοσυνη και να τον κανει να τον αγαπησει ο σκυλος....ωστει η εντολη του να ειναι πανω απο το παθος του για το θηραμα.......

Τωρα αυτες οι δυο κουβεντες που σου λεω ομως......χρειαζονται, πολλην αγαπη, πολυ χρονο...και πολυ μερακκι απο τον φιλο σου........και δεν ξερω εαν εχει τετοια διαθεση!

....Γιαυτο λεω και ξαναλεω......οτι μαζι με το σκυλο...πρεπει να εκπαιδευομαστε και εμεις οι ιδιοι....ο σκυλος ειναι ολοκληρη επιστημη...μπορει να κανει για σενα τα παντα.....αλλα πρεπει να καταφερεις να τον πεισεις οτι αξιζει να το κανει.....και για να το κανεις, πρεπει να μαθεις την λογικη και τον χαρακτηρα του!!
ελ φιλε μου ο σκυλλος εν 3 χρονων σχεδον. η κουβεντα φερμα φια σεμιναριο που ειπα ειλικρινα αμαν εβρει θυραμα ο σκυολλος μπορει να μεινει φερμαριστος για πολυ ωρα για να καταλαβεις ειχαμεν τον φερμαρισμενο περσυ εξω πανω στο βουνο για 12 λεπτα για να δουμε ωσπου μπορει να μεινει και στο τελος εβαρεθηκαμεν και ελυπηθηκαμε και το κτηνο και αππωσαμεν τον και εμουνταρε μεσα.

το θεμα εν ειναι μονο ανυπακοη στο αυτοκινητο αλλα και καποια αλλα γεγονοτα που εγειναν. μπορει να ακουσει πυροβοισμους που το απεναντι βουνο και να βουρησει να παει η να αρκεψει να βουρα αμαν εχει αλλους σκυλλους η παρεα ειδικα που πρωτες φορες τους ειδε. οποτε εν λιο πιο σοβαρο το θεμα. μια φορα επιαντον η πελλαρα εβουρησε εφκικε πανω στην μουττη του βουνου 1 χιλιομετρο πιο πανω μας και εφερμαρεν μας τον. εκατεβασαμεν μια πιθαμη γλωσσα ωσπου να ανεβουμε τζιπανω να τον παιξουμε. φυσικα εν θετικο το οτι ο σκυλλος εκαμε κομματι που λογικα εν θα επιενναμε και ηβρεν μας και λαγο αλλα ο τροπος που εκοπηκε του βουρου και επιε τζιπανω εν μου αρεσε. και καποιες φορες που του φωναζει ο μαστρος του εν του κρωνεται καθολου. ΓΑΡΟΣ ΚΛΑΝΕΙ ΣΤΟ ΠΕΝΤΑΚΩΜΟ ΕΝΑ ΠΡΑΜΑ :lol: :lol: :lol:

ακουσα εχει ενα ανθρωπο που εκπαιδευκει σκυλλους της αστυνομιας που εν πολλα καλος στην υπακοη. επηρεν τον ενας φιλος μου που ειε σκυλλο 4 χρονων και εκαμεν τουν πουλλουι ;) ;)

απλα ηθελα να δω αν ξερετε κανενα αλλο εκπαιδευτη. οσο για το κολαρο φοουμε το γιατι εν πολλα ακραιο και πολλα πιθανο να καταστρεψουμε τον σκυλλο
sotiris!129

Re: ΕΚΠαιΔΕΥΣΗ ΥΠΑΚΟΗΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

εγω εχω αυτο το προβλημα... εχω ενα σκυλο σχεδον 2 χρονον μπικολ-σπανιολος, περσι κυνηγισα μαζι του μου βρηκε 2 λαγους και πολλα περδικια....ΑΛΛΑ μετα την τουφεκια και οταν το θηραμα πεσι παι πιανι το και ΔΕΝ μου το φερνει ερκετε στα 5-6 μετρα που μενα ζε εν κοντεφκει παι εγω κοντα του ζε φεφκι πρεπει να του πεταξω καμια ροτσα πας σε καμια παλουρα για να παι να δι τη εχει για να το αφικι να το πιαω! δεν το τρωει απλα κρατα το ζε εν μ το δια!
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: ΕΚΠαιΔΕΥΣΗ ΥΠΑΚΟΗΣ

Δημοσίευση από NIKOLAS »

sotiris!129 έγραψε:εγω εχω αυτο το προβλημα... εχω ενα σκυλο σχεδον 2 χρονον μπικολ-σπανιολος, περσι κυνηγισα μαζι του μου βρηκε 2 λαγους και πολλα περδικια....ΑΛΛΑ μετα την τουφεκια και οταν το θηραμα πεσι παι πιανι το και ΔΕΝ μου το φερνει ερκετε στα 5-6 μετρα που μενα ζε εν κοντεφκει παι εγω κοντα του ζε φεφκι πρεπει να του πεταξω καμια ροτσα πας σε καμια παλουρα για να παι να δι τη εχει για να το αφικι να το πιαω! δεν το τρωει απλα κρατα το ζε εν μ το δια!

ακριβος τα ιδια καμνει και εμενα ο μιτσης ο σκυλλος μου εν χρονιος και αμαν πιαει κατι φακκα μου γιρους αλλα εν μου ο δια :lol: παιζει :lol:
sotiris!129

Re: ΕΚΠαιΔΕΥΣΗ ΥΠΑΚΟΗΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ε καλα εν να μ σπαζει τα νεβρα μου καθε φορα που να παιζω κατι? εν σαζεται?
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΕΚΠαιΔΕΥΣΗ ΥΠΑΚΟΗΣ

Δημοσίευση από tracker686 »

sotiris!129 έγραψε:ε καλα εν να μ σπαζει τα νεβρα μου καθε φορα που να παιζω κατι? εν σαζεται?
Να κρατας παντα πανω σου μαυρη σοκολατα που δεν λιωνει ευκολα και οταν πιανει κατι,να κοβεις ενα μικρο κομματακι και να του το διας 1ον για να τον ανταμηβεις που το εφερε και 2ον για να αφηνει το θηραμα κατω και να τρωει την σοκολατα...εγω ετσι καμμω,εκαλομαθα την αλλα καμω την δουλεια μου,αλλα σημαντικο ειναι να μην τις δινεις πολλυ ποσοτητα...
sotiris!129

Re: ΕΚΠαιΔΕΥΣΗ ΥΠΑΚΟΗΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

εδοκημασα το σημερα ... επια μια πετσια του λαου ετιληξα την πας σε ξυλο εσηρνα του το εδιχνα του το φαι ξ παλε εν μ το εφερνε...ερκετουν να φαι χορις την πετσια ... εν του εδοκα το φαι αλλα εκατσε ζε θορεν με εξαναπια εξαναπιατην 5-10 φορες στο sit εκα8ετουν εδιουν του λιο εσιρνα του τη πετσια εκαρτεραν οσπου να του πω να παει...επαενα ξ εκα8ετουν ξιαμε ξ ακανε την ..."ρε γαρο ελα πισο! ΤΠΤ! ρε ελα ρε εδιχνα του το φαι ερκετουν χωρις την πετσια φυσικα εκα8ετουν ζε 8ορεν το μεζε ζε σινογλιφετουν :evil:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”