ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ

Απάντηση
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΧΩ 2 GERMAN POINTER ΗΛΙΚΙΑΣ 8 ΚΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΘΥΛΗΚΟ. ΕΠΗΡΑ ΤΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ ΜΕ ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΑΤΟΥΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΦΕΡΜΑΡΑΝ ΟΥΤΕ ΕΝΑ. ΕΝ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ? ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ?
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
mugen
Full Member
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 09 Δεκ 2011, 18:52

Re: ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ

Δημοσίευση από mugen »

υπομονή, υπομονή, υπομονή......., ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ!!
Browning ultra
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2011, 20:24

Re: ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ

Δημοσίευση από Browning ultra »

Ρε φιλε καμε υπομονη.Ο σκυλλοσ θελει καλη γερη εκπεδευση.Εξαρτατε θεμας τζαι που τον καιρο
Ιβηρικός Ιχνηλάτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 09 Οκτ 2011, 14:12

Re: ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ

Δημοσίευση από Ιβηρικός Ιχνηλάτης »

Η φερμα μπορει να ειναι ενστικτο αλλα χρειαζεται αυστηρη εκπαιδευση για να εκδηλωθει σωστα. Για να εκπαιδευσεις το σκυλι στη φερμα πρεπει οπωσδηποτε να εχει βασικη υπακοη. Το να φερμαρει μερικα δευτερολεπτα η λεπτα και να μουνταρει το θηραμα αυτο δεν ειναι φερμα...
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ

Δημοσίευση από Anthimos »

Ιβηρικός Ιχνηλάτης έγραψε:Η φερμα μπορει να ειναι ενστικτο αλλα χρειαζεται αυστηρη εκπαιδευση για να εκδηλωθει σωστα. Για να εκπαιδευσεις το σκυλι στη φερμα πρεπει οπωσδηποτε να εχει βασικη υπακοη. Το να φερμαρει μερικα δευτερολεπτα η λεπτα και να μουνταρει το θηραμα αυτο δεν ειναι φερμα...

Συμφωνω,

Φιλε σ αυτη την ηλικια κανε τους βασικη υπακοη και δουλεψε τους ξεχωριστα οχι μαζι. Πρωτα ξυπνα τους τη φερμα και μετα εκπαιδευτικα σε τελιασμενα. Αν εχεις την πολυτελεια στην αρχη ενα ενα και οταν σταρταρουν μαζι.
Το οτι ειναι αρσενικο με θυληκο μαλλον δεν θα προκαλει εντονο ανταγωνισμο μεταξυ τους.
Απο 7 μηνων ομως φιλε να θελεις φερμες σε λαγους ειναι λιον ζορι . Ειναι σαν να δινεις οπλο σε εναν 7χρονο παιδι για πρωτη φορα και περιμενεις να παιζει περτικους σιηστους.
Υπομονη και μερακι και συντομα θα τους χαρεις!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΣΑ ΛΑΛΕΙΤΕ ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΤΑ 12 ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΣΚΥΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕ ΦΕΡΜΑΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ. ΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΑΜΑΝ ΑΜΑΝ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΟΥΝ ΛΑΟΥΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΦΕΡΜΑΣ ΠΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΑΜΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ Η ΟΣΜΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΟΥΝ? ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΧΑΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕΝ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΠΑΤΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΠΤ. ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΤΑ ΑΙΜΑΤΑ ΤΟΥΣ? ΦΥΣΙΚΑ 4-5 ΛΑΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑΝ ΠΟΥ ΕΠΕΤΑΧΤΗΚΑΝ ΕΤΡΕΞΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΜΠΟΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ. ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΕ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ? ΡΩΤΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΝ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑ ΣΚΥΛΟΥΣ ΦΕΡΜΑΣ.
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
lusso
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 10:52

Re: ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ

Δημοσίευση από lusso »

φιλε μου παρετα με τα τελιασμενα γιατι αντι να τους μαθεις θα τους χαλασεις. που τη στιγμη που εν ξερουν ακομα να ψαχνουν και να ξεχωριζουν μυρωδιες κλπ και βλεπουν και τους λαους να τρεχουν εννα μαθουν να γιρευουν με το ματι και μετα βουρα να τους σασεις. επα8α το και ακολουθησα και γω συμβουλες για να το διορθοσω. μαθε τους πρωτα βασικη υπακοη ενα ενα και μετα δεμενους καθοδηγα τους πας σε ορτικια η κουνελια που εχωσες κοντρα του αερα. σταθεροποια τη φερμα και εννα μαθουν σιγα σιγα να ψαχνουν με τη μουττη και οχι με το ματι. για μενα το τελιασμενο ειδικα σε κουταβια φερμας απειρα εν καταστροφη αν δεν ξερεις πως να τους δουλεψεις. ακολουθα το παραδειγμα αλλων φιλων του φορουμ με ορτικια bob white που εκαμαν αναπαρασταση κυνηγιου και απολαυσαν το κιολας ;)
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΦΙΛΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ. ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΝΕΛΙ ΕΒΑΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΠΛΑ ΕΝΕΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΑΘΕΡΗ Η ΦΕΡΜΑ ΤΟΥΣ . ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ. ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΣΕ ΑΓΡΙΟ ΘΗΡΑΜΑ ΤΙ ΚΑΜΝΟΥΝ Κ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ. ΣΕ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΞΩ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ?
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ

Δημοσίευση από Anthimos »

VALENTINOS έγραψε:ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΣΑ ΛΑΛΕΙΤΕ ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΤΑ 12 ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΣΚΥΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕ ΦΕΡΜΑΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ. ΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΑΜΑΝ ΑΜΑΝ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΟΥΝ ΛΑΟΥΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΦΕΡΜΑΣ ΠΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΑΜΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ Η ΟΣΜΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΟΥΝ? ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΧΑΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕΝ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΠΑΤΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΠΤ. ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΤΑ ΑΙΜΑΤΑ ΤΟΥΣ? ΦΥΣΙΚΑ 4-5 ΛΑΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑΝ ΠΟΥ ΕΠΕΤΑΧΤΗΚΑΝ ΕΤΡΕΞΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΜΠΟΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ. ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΕ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ? ΡΩΤΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΝ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑ ΣΚΥΛΟΥΣ ΦΕΡΜΑΣ.

Δουλεψε τους ξεχωριστα φιλε
Εναν ενα μονο του
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ

Δημοσίευση από marinos.a »

Anthimos έγραψε:
VALENTINOS έγραψε:ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΣΑ ΛΑΛΕΙΤΕ ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΤΑ 12 ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΣΚΥΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕ ΦΕΡΜΑΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ. ΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΑΜΑΝ ΑΜΑΝ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΟΥΝ ΛΑΟΥΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΦΕΡΜΑΣ ΠΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΑΜΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ Η ΟΣΜΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΟΥΝ? ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΧΑΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕΝ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΠΑΤΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΠΤ. ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΤΑ ΑΙΜΑΤΑ ΤΟΥΣ? ΦΥΣΙΚΑ 4-5 ΛΑΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑΝ ΠΟΥ ΕΠΕΤΑΧΤΗΚΑΝ ΕΤΡΕΞΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΜΠΟΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ. ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΕ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ? ΡΩΤΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΝ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑ ΣΚΥΛΟΥΣ ΦΕΡΜΑΣ.

Δουλεψε τους ξεχωριστα φιλε
Εναν ενα μονο του
+1

και επίσης ενα σχοινί 10-15 μετρα για τους ελέγχεις και να τους καθησυχάζεις την ώρα που θα φερμαρουν
Si vis pacem, para bellum
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”