Απορτ

Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Απορτ

Δημοσίευση από Nikos »

virtualgreek έγραψε:
Nikos έγραψε:Φίλοι σας χαιρετώ

Το σκυλί μου, έκανε απόρτ μια χαρά , αλλά χθές.... Ο μοναδικός πέρτικος που χτύπησα έπεσε μέσα σε ενα αρκάτζι, με εντολή μου κατέβηκε κάτω και έψαχνε.Μέχρι που άκουγα τον θόρυβο ήταν όλα καλά, μετά σιωπή....Με παραξένεψε κι ετσι κατασκοτώθηκα και κατέβηκα κάτω για να βρώ τον σκύλο να μασουλάει τον πέρτικο...Του είχε κόψει και το κεφάλι και γευόταν το αίμα,μέχρι να κατέβω τον είχε ξιφτερίσει....Δεν μου το έχει ξανακάνει, φύσικά φέτος έχει κυνηγήσει, είναι ενος χρονού αλλά στα προηγούμενα απορτ που μου έκανε δεν το έκανε ξανα....
Φίλε Σάββα αυτο που είπες το έκανα απο 6 μηνών..... αυτό που λέει ο φίλος /μιχάλης δεν το έχω υπόψιν, όταν λεεις αγαθωτό ττέλι τι εννοείς??
Ελπιζω να μην μου το κάνει ξανά γιατι χθες όταν το έκανε απογοητεύτηκα πολύ...

Καλή συνέχεια
Νίκος

Ταίζεις τον ή τον παίρνεις στο κυνήγι νυστηκό ? :)

Αυτό που λέει ο Μικης είναι ακόμα μια μέθοδος. Προσωπικά δεν την έχω δοκιμάσει διότι τους ξεκινώ το απόρτ από ηλικίας 6 εβδομάδων. Την έχουν δοκιμάσει γνωστοί μου και είχαν επιτυχία.

Ενημέρωσε μας με τα αποτελέσματα σου για να μαθαινουμε όλοι.

Καλή σου μέρα
Σ. Μακρής
Καλημέρα φίλε Σάββα...

:D Εννοειτε πως τον ταιζω, και επειδη το έχω στο νου μου , δεν ξέρω αν κανω καλά αλλά τον ταίζω το πρωί που πάω να τον πάρω για να πάμε κυνήγι...
Για τι ττέλι αγκαθωτό μιλάτε, δεν εχω καταλαβει....

Καλη συνέχεια
Νίκος
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Απορτ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Να τον ταίζεις καλά τα βράδια. Μη ξεχνάς ότι τώρα που είναι το κυνήγι ο σκύλος χρειάζεται καλύτερης ποιότητας τροφή (perfomance) και περισσότερη ποσότητα διότι θα χάσει βάρος.

Όσον αφορά το ττέλι, κοίταξε την συννημένη εικόνα. Δεν είναι ανάγκη να βάλεις πολύ, μην σου τραυματιστεί το κουτάβι.
[img]]
Barb%20Wire.jpg
[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
ALEXIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 17:50

Re: Απορτ

Δημοσίευση από ALEXIS »

φιλε μου ο παρεας ποθ σοθ εισηγηθηκε το ττελλι το αγγαθωτο το εχει δοκιμασει η απλα το εχει σκεφτει.Ε γω νομιζω οτι θα χειροτερευσει τα πραματα και το σκυλλι σου θα βλεπει πουλλι και θα φοβαται να το πιαννει.Επειδη το
αγγαθωτο το ττελι θα του καμει πληγη οταν το πιασει.θα νομιζει οτι θα πληγωθη.
Αυτη ειναι η γνωμη μου.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Απορτ

Δημοσίευση από Laurona »

Βλεπω τις συζητησεις αλλα δεν εχω τον απαραιτητο χρονο να λαμβανω ενεργο μερος....

Η μεθοδος του αγκαθωτου τελιου ειναι σωστη, χρησιμοποιειτε και εχει αποτελεσματα....

Ο τροπος εφαρμογης της εχει μερικες λεπτομερειες.

Δεν ειμαι εκπαιδευτης, αλλα εχω ασχοληθει εντατικα με την εκπαιδευση, ωστοσο να ξερετε οτι η εκπαιδευση ειναι η συνταγη του φαγητου που παντα ειναι γραμμενη και σταθερη, το πως ομως την εκτελει ο καθε ενας , μπορει να αλλαξει το φαγητο εντελως.............. εχει σημμασια το πως εκτελουμε καποια πραγματα, η ψυχολογια μας και η ωρα που το κανουμε, γιατι ειπαμε πολλες φορες, οτι ο σκυλος εχει δικο του χαρακτηρα και ξερει να διεβαζει την δικη μας ψυχολογικη κατασταση...

Λοιπον οι αγαπητοι Μιχαλης και Σαββας σωστα σας ειπαν για αυτην την μεθοδο, δεν ειναι βλακεια, χρησιμοποιειτε πολυ, ειδικα σε γερμανικες φιλες που χα;ρακτηριζονται για το σκληρο δοντι( που δεν ειναι αδυναμια των φυλων αλλα ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ, προερχετε απο δικο μας λαθος χειρισμο στην εκμαθηση του απορτ, η στο πως περνουμε το θηραμα απο το στομα του).

Λοιπον........... το αγκαθωτο τελι, χειριζετε ως εξης.............αρχικα λιμαινονται οι αιχμες ωστε να ειναι αρκετα χοντρες, δεν θελουμε να πληγωσουμε το στομα του ζωου, αλλα να δημιουργησουμε ενοχληση οταν προσπαθησει να δαγκωσει το θηραμα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.

Γιαυτο το συρμα, εαν υπαρχει η δυνατοτητα, και γιαυτο χρησιμοποιουμε μικρο θηραμα συνηθως, μπαινει εσσωτερικα στο πουλι και προεξεχουν οι αιχμες ( προεξεχουν αρκετα ΟΧΙ ΛΙΓΟ).

Πρεπει να εχουμε τον πληρη ελεγχο της φασης, τιποτε δεν πρεπει να μενει στην τυχη.

Ετσι οταν παρει το πουλι, αν το κρατα κανονικα απλα δεν θα ποναει και θα το φερει, αν το σφιξει θα ποναει( αλλα δεν θα τρυπιετε) και ετσι θα χαλαρωνει το στομα.

Η πιο πανω μεθοδος χρησιμοιειτε κατ εμενα ΜΟΝΟ σε σκυλια που ξερουν το απορτ ΚΑΛΑ απλα εχουν σκληρο δοντι.

Σκυλια που το εκαναν ΜΙΑ φορα λογβ παρουσιας αλλου σκυλου, η που δεν εχουν μαθει το σωστο απορτ( δεν το φερνουν, το κρυβουν το θαβουν το θηραμα κλπ) δεν πρεπει να χρησιμοποιουμε αυτη τη μεθοδο ΠΡΙΝ τελειοποιησουμε το θεμα κατανοησης της εντολης απορτ.Οταν μαθει το απορτ, τοτε μαθαινει και την πιεση που ασκει στο θηραμα.

Το απορτ ειναι ενα καφαλαιο της εκπαιδευσης απο μονο του.......
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Απορτ

Δημοσίευση από Nikos »

virtualgreek έγραψε:Να τον ταίζεις καλά τα βράδια. Μη ξεχνάς ότι τώρα που είναι το κυνήγι ο σκύλος χρειάζεται καλύτερης ποιότητας τροφή (perfomance) και περισσότερη ποσότητα διότι θα χάσει βάρος.

Όσον αφορά το ττέλι, κοίταξε την συννημένη εικόνα. Δεν είναι ανάγκη να βάλεις πολύ, μην σου τραυματιστεί το κουτάβι.
[img]]
Barb%20Wire.jpg
[/img]
Δηλαδή να μην τον ταιζω το πρωί;;;
Προσωπικα μέχρι τώρα τον τάιζω καλά το πρωι,μισή ποσότητα το μεσημέρι στο διάλειμμα και καλά το απόγευμα όταν τελείωνουμε το κυνήγι...

Για συρματόπλεγμα μιλούμε δηλαδή, προς το παρόν δεν θα το χρησιμοποιήσω γιατί όπως είπε και ο φίλος Χρύσανθος, μια φορά το έκανε....Αν συνεχίσει όμως θα προχωρήσω τάχιστα σε αυτή την μέθοδο....

Σας ευχαριστώ για τις χρήσιμε συμβουλές
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Απορτ

Δημοσίευση από Laurona »

Νικο ΠΟΤΕ δεν ταιζουμε το σκυλι το πρωι πριν το κυνηγι.

Ειδικα τα λαιμαργα σκυλια κινδυνευσουν σοβαρα απο στροφη στομαχου.

Ταιζουμε το απογευμα προς το βραδυ του Σαββατου η της Τριτης καλα.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Απορτ

Δημοσίευση από Nikos »

Laurona έγραψε:Νικο ΠΟΤΕ δεν ταιζουμε το σκυλι το πρωι πριν το κυνηγι.

Ειδικα τα λαιμαργα σκυλια κινδυνευσουν σοβαρα απο στροφη στομαχου.

Ταιζουμε το απογευμα προς το βραδυ του Σαββατου η της Τριτης καλα.

Φίλε Χρύσανθε

Αυτό δεν το γνώριζα.... Απο εδώ και μπρός μόνο το βράδυ τοτε....
Στροφή στομάχου... δηλαδή ;;; Εννοεισ ότι μπορει να το πάθει την ώρα του κυνηγιού;;;
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Απορτ

Δημοσίευση από 'petros' »

Nikos έγραψε:
Laurona έγραψε:Νικο ΠΟΤΕ δεν ταιζουμε το σκυλι το πρωι πριν το κυνηγι.

Ειδικα τα λαιμαργα σκυλια κινδυνευσουν σοβαρα απο στροφη στομαχου.

Ταιζουμε το απογευμα προς το βραδυ του Σαββατου η της Τριτης καλα.

Φίλε Χρύσανθε

Αυτό δεν το γνώριζα.... Απο εδώ και μπρός μόνο το βράδυ τοτε....
Στροφή στομάχου... δηλαδή ;;; Εννοεισ ότι μπορει να το πάθει την ώρα του κυνηγιού;;;

Είναι οξύ ιατρικό σύνδρομο που απαιτεί άμεση αντιμετώπιση. Εμφανίζεται συνήθως σε ενήλικα σκυλιά μεγαλόσωμων φυλών και με βαθύ και μεγάλο θώρακα, όπως Αγ. Βερνάρδου, Μεγάλοι Δανοί, Μπορζόι, Σέτερ, Λυκόσκυλα.

Η αιτιολογία του συνδρόμου αυτού δεν είναι διευκρινισμένη. Είναι πάντως γνωστό ότι της στροφής προηγείται πάντοτε οξεία διάταση του στομάχου. Πολλοί πιστεύουν ότι η χαλαρότητα του ηπατογαστρικού και ηπατοδωδεκαδακτυλικών συνδέσμων οδηγούν στην αυξημένη δυνατότητα για κίνηση του στομάχου.
Προδιαθέτοντες παράγοντες που οδηγούν στη διάταση του στομάχου θεωρούνται η πολυφαγία, η αεροφαγία, η μεγάλη κατανάλωση νερού και συνήθως σε συνδυασμό με άσκηση αμέσως μετά.

Συνήθως, σημειώνεται στροφή 270 μοίρες προς τη φορά των δεικτών του ρολογιού και σπάνια στροφή 90? με φορά αντίθετη προς τη προηγούμενη. Η στροφή του στομάχου προκαλεί σύγκλειση του καρδιακού και του πυλωρικού στομίου, στραγγαλισμό των γαστροσπληνικών αιμοφόρων αγγείων και αναδίπλωση του περιφερικού συνήθως τμήματος της σπλήνας με αποτέλεσμα τη παθητική συμφόρηση του στομάχου και της σπλήνας. Η συγκέντρωση μεγάλων ποσοτήτων αερίων και υγρών στο στομάχι οδηγεί σε κυκλοφορικές διαταραχές και ανατρέπει την ισορροπία υγρών και ηλεκτρολυτών του οργανισμού. Επιπλέον ο τυμπανισμός παρεμποδίζει τις κινήσεις του διαφράγματος και την αναπνοή και ακόμη σοβαρότερα την επιστροφή του αίματος στη καρδιά από τη πίεση που ασκείται πάνω στην οπίσθια κοίλη φλέβα. Όλα αυτά οδηγούν σε κυκλοφορική καταπληξία με τελικό αποτέλεσμα το θάνατο του ζώου.

Συμπτωματολογία

Ύστερα από 1-15 ώρες από το φαγητό παρατηρείται αιφνίδια διόγκωση του μπροστινού τμήματος της κοιλιάς που παρουσιάζεται σκληρή στη ψηλάφηση. Επιπλέον έχουμε άφθονα σάλια, συχνές και συνήθως αποτυχημένες προσπάθειες για εμετό καθώς και έντονο κοιλιακό πόνο. Όσο περνάει η ώρα το ζώο παρουσιάζει απροθυμία μετακίνησης, επιπόλαιη αναπνοή, γρήγορο και αδύνατο σφυγμό και αναιμικούς βλεννογόνους. Η διάρκεια της αρρώστιας συνήθως είναι μικρότερη από 8 ώρες.

Η διάγνωση βασίζεται στην αιφνίδια και γρήγορη διόγκωση του μπροστινού τμήματος της κοιλίας, στις συχνές και αποτυχημένες προσπάθειες για εμετό και στην αποτυχία να περάσουμε στομαχικό καθετήρα στο ζώο.
Όπως καταλαβαίνεται δεν πρέπει σε τέτοια περίπτωση να υπάρξει καθυστέρηση στην έναρξη και θεραπεία του ζώου, γιατί έτσι κι αλλιώς η πρόγνωση είναι δυσμενής, εξαιτίας της γρήγορης εξέλιξης του συνδρόμου. Η πρόγνωση θα μπορούσε να είναι καλή μόνο αν η επέμβαση γίνει πολύ νωρίς και μάλιστα μέσα στις πρώτες 2 με 3 ώρες από τη στιγμή που ξεκινά η αρρώστια.

Θεραπεία

Στη θεραπεία πρώτος στόχος είναι η αντιμετώπιση της κυκλοφορικής καταπληξίας, με την αποσυμπίεση του στομάχου και ταυτόχρονα η ενδοφλέβια χορήγηση υγρών και υλεκρολυτών. Στη συνέχεια γίνεται προσπάθεια να τοποθετήσουμε στομαχικό καθετήρα με σκοπό να μειωθεί η πίεση στο στομάχι. Αν αυτό είναι αδύνατο γίνεται παρακέντηση του στομάχου με βελόνα. Πρέπει να ξέρουμε ότι η απομάκρυνση των αερίων πρέπει να γίνεται αργά-αργά γιατί διαφορετικά θα έχουμε μεγάλη εισροή αίματος στα αγγεία των κοιλιακών σπλάχνων, όπου και θα λιμνάσει και έτσι θα έχουμε επιδείνωση της κυκλοφορικής καταπληξίας. Αμέσως μετά ακολουθεί η χειρουργική επέμβαση για ανάταξη και καθήλωση του στομάχου, με 1-2 ραφές πάνω στο κοιλιακό τοίχωμα. Η καθήλωση είναι υποχρεωτική για να αποκλείσουμε ενδεχόμενη υποτροπή.

Πρόληψη

Η πρόληψη πρέπει να περιλαμβάνει μικρά γεύματα και ταΐστρα του ζώου ψηλά. Που σημαίνει τοποθέτηση των δοχείων φαγητού και νερού πάνω σε ειδικούς ορθοστάτες που κυκλοφορούν στο εμπόριο, και όχι έντονη δραστηριότητα μετά το φαγητό.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Απορτ

Δημοσίευση από Nikos »

Πολύ χρήσιμα όλα αυτά που λες φίλε Πέτρο....
Ευχαριστώ...
Αρα ποτέ ξανα φαί πριν απο το κυνήγι ή οποιαδήποτε άσκηση.....
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Απορτ

Δημοσίευση από 'petros' »

θα ηταν καλο μετα το κυνηγι να περιμενεις και καμια ωρα και μετα να του βαζεις φαγητο(δικη μου γνωμη)
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”