Απορτ

Απάντηση
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Απορτ

Δημοσίευση από Demetris »

Γεια σας εχω ενα κουταβι 5 μηνων κουρτσχααρ το οποιο μασαει το θηραμα οταν ειναι μικρο(πχ τζικα).Τον εχω μαθει να μου τα φερνει αλλα τα μασουλαει τι πρεπει να του καμω για να μεν τα μασα?
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Απορτ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Demetris έγραψε:Γεια σας εχω ενα κουταβι 5 μηνων κουρτσχααρ το οποιο μασαει το θηραμα οταν ειναι μικρο(πχ τζικα).Τον εχω μαθει να μου τα φερνει αλλα τα μασουλαει τι πρεπει να του καμω για να μεν τα μασα?
Φίλε Demetris,

Πάρε μια τσίχλα ακαθαριστη και βάλε την στον ψυκτικό θάλαμο να παγώσει να γίνει πέτρα.
Μετά μάθε το κουτάβι σου να κάνει απόρτ στην τσίχλα. Να κάνεις το λεγόμενο ελεγχόμενο απόρτ, δηλαδή, να έχεις το κουτάβι δεμένο με ένα σχοινί γύρω στα 10 μέτρα. Όταν δεις το κουτάβι ότι τραβά προς την αντίθετη κατεύθυνση, εσύ γονατιστός θα τραβάς το σχοινί για να φέρεις το κουτάβι κοντά σου. Δεν χρειάζεται βία και υπερβολές. Μόνο υπομονή.

Άφηνε πρώτα ελεύθερο το κουτάβι για 15-20 λεπτά να παίξει και μετά ξεκίνα το μάθημα. Δέκα λεπτά την ημέρα. Και την τσίχλα πίσω στον ψυκτικό θάλαμο.

Την επομένη πάλι τα ίδια. Σιγά σιγά θα μάθει.
Μην ξεχνάς ότι το κουτάβι μαθαίνει με επαναλήψεις και όχι με νοημοσύνη.

Καλή σας μέρα
Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Απορτ

Δημοσίευση από miky55 »

Demetris έγραψε:Γεια σας εχω ενα κουταβι 5 μηνων κουρτσχααρ το οποιο μασαει το θηραμα οταν ειναι μικρο(πχ τζικα).Τον εχω μαθει να μου τα φερνει αλλα τα μασουλαει τι πρεπει να του καμω για να μεν τα μασα?
Αν δεν πετυχη αυτο που σου λεει ο Σαββας τυλιξε το θηραμα με λεπτο αγκαθωτο τελι καλα και ριχνετο να το φερνη .θα δης οτι θα κοψη,γινετε και σε πιο μεγαλα σκυλια οταν εχουν σκληρο δοντι οπως λεμε.
Nicos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 20 Σεπ 2011, 10:29
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Απορτ

Δημοσίευση από Nicos »

Τουτο με το ττελλι τωρα το ακουω.εγω εχω ενα drathtaar 2 1/2 χρονων,φερνει το θυραμα αλλα μασα το λλιο.θα το δοκιμασω και ελπιζω να μεν καμει ζημια τζιαι να σταματησει το απορτ!! :?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nicos την 28 Νοέμ 2011, 21:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Απορτ

Δημοσίευση από miky55 »

ΝΙΚΟ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ. ΑΜΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΕΔΟΥΛΕΨΑΤΟ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΚΥΛΙΑ.ΕΜΑΘΕ ΜΟΥ ΤΟ ΣΕΡΒΟΣ ΕΚΠΕΔΕΥΤΗΣ
Nicos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 20 Σεπ 2011, 10:29
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Απορτ

Δημοσίευση από Nicos »

miky55 έγραψε:ΝΙΚΟ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ. ΑΜΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΕΔΟΥΛΕΨΑΤΟ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΚΥΛΙΑ.ΕΜΑΘΕ ΜΟΥ ΤΟ ΣΕΡΒΟΣ ΕΚΠΕΔΕΥΤΗΣ
Εν σε ξερω αλλα να το δοκιμασω :D
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: Απορτ

Δημοσίευση από Demetris »

Φιλε virtuagreek το εκανα αυτο που μου λες αλλα με ορτυκι.Και μου το απορταρε τελεια αλλα όταν το θηραμα ειναι ζεστο το μασα...θα του ξανακανο αυτο με το πουλι το παγωμενο και βεπουμε..Κυριε μιχαλη την τεχνικη με το ττελι ακουσα οτι μπορει να του καμει προβημα τζαι να μεν ξανααπορταρει ισχυει? Ευχαριστω για τις απαντησεις σας
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Απορτ

Δημοσίευση από Nikos »

Φίλοι σας χαιρετώ

Το σκυλί μου, έκανε απόρτ μια χαρά , αλλά χθές.... Ο μοναδικός πέρτικος που χτύπησα έπεσε μέσα σε ενα αρκάτζι, με εντολή μου κατέβηκε κάτω και έψαχνε.Μέχρι που άκουγα τον θόρυβο ήταν όλα καλά, μετά σιωπή....Με παραξένεψε κι ετσι κατασκοτώθηκα και κατέβηκα κάτω για να βρώ τον σκύλο να μασουλάει τον πέρτικο...Του είχε κόψει και το κεφάλι και γευόταν το αίμα,μέχρι να κατέβω τον είχε ξιφτερίσει....Δεν μου το έχει ξανακάνει, φύσικά φέτος έχει κυνηγήσει, είναι ενος χρονού αλλά στα προηγούμενα απορτ που μου έκανε δεν το έκανε ξανα....
Φίλε Σάββα αυτο που είπες το έκανα απο 6 μηνών..... αυτό που λέει ο φίλος /μιχάλης δεν το έχω υπόψιν, όταν λεεις αγαθωτό ττέλι τι εννοείς??
Ελπιζω να μην μου το κάνει ξανά γιατι χθες όταν το έκανε απογοητεύτηκα πολύ...

Καλή συνέχεια
Νίκος
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Απορτ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Nikos έγραψε:Φίλοι σας χαιρετώ

Το σκυλί μου, έκανε απόρτ μια χαρά , αλλά χθές.... Ο μοναδικός πέρτικος που χτύπησα έπεσε μέσα σε ενα αρκάτζι, με εντολή μου κατέβηκε κάτω και έψαχνε.Μέχρι που άκουγα τον θόρυβο ήταν όλα καλά, μετά σιωπή....Με παραξένεψε κι ετσι κατασκοτώθηκα και κατέβηκα κάτω για να βρώ τον σκύλο να μασουλάει τον πέρτικο...Του είχε κόψει και το κεφάλι και γευόταν το αίμα,μέχρι να κατέβω τον είχε ξιφτερίσει....Δεν μου το έχει ξανακάνει, φύσικά φέτος έχει κυνηγήσει, είναι ενος χρονού αλλά στα προηγούμενα απορτ που μου έκανε δεν το έκανε ξανα....
Φίλε Σάββα αυτο που είπες το έκανα απο 6 μηνών..... αυτό που λέει ο φίλος /μιχάλης δεν το έχω υπόψιν, όταν λεεις αγαθωτό ττέλι τι εννοείς??
Ελπιζω να μην μου το κάνει ξανά γιατι χθες όταν το έκανε απογοητεύτηκα πολύ...

Καλή συνέχεια
Νίκος

Ταίζεις τον ή τον παίρνεις στο κυνήγι νυστηκό ? :)

Αυτό που λέει ο Μικης είναι ακόμα μια μέθοδος. Προσωπικά δεν την έχω δοκιμάσει διότι τους ξεκινώ το απόρτ από ηλικίας 6 εβδομάδων. Την έχουν δοκιμάσει γνωστοί μου και είχαν επιτυχία.

Ενημέρωσε μας με τα αποτελέσματα σου για να μαθαινουμε όλοι.

Καλή σου μέρα
Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Απορτ

Δημοσίευση από πανικος »

καλημερα παιδια
φιλε μου την πιο απλη μεθοδο δεν την ειπε κανεις,να ριχνεις το πουλι κοντα να το βλεπει ο σκυλος και να του λες συνεχεια φερτο οχι αλλη λεξη οταν θα παει κοντα το σκυλι αν δεν το παρει στο στομα βαρτο εσυ και αμεςως παρτο πισω και δωσε του ενα μπισκοτο η κατι γλυκο και χαιδεψε τον λεγοντας μονο μπραβο επαναλαβε συνεχως με αυτο τον τροπο την ανταμοιβη και το σκυλι θα γινει ξεφτερι.
το εχω κανει με λαμπρατορ που τον πηρα απο σπιτι με παιδια 1 χρονου δεν ειχε ιδεα απο κυνηγι και σε 2 μηνες εμαθε να φερνει απο πουλακια μεχρι φασσα.μπορει στις αρχες να μασησει καποιο μικρο πουλι απλα θυμωσε του και τραβα λιγο το αυτι δειχνοντας το μπισκοτο και μην του το δωσεις.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”