ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΚΟΗΣ-ΚΟΛΑΡΟ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΚΟΗΣ-ΚΟΛΑΡΟ

Δημοσίευση από giorgos80 »

κοπελια εχω το εξης προβλημα με τη σκυλα μου, ενω μεχρι περσι εν εφευκε που τα ποδια μου και εγλεπε με που λεμε, φετος παρολο που στα εκεπεδευτικα επηε τα λιο καλα εγινηκε ξεροκεφαλη.δηλαδη... πιανει μαλαες ειτε λαου ειτε περδικιων ειδικα περδικιων και ξομακριζει αφανταστα 100 μπορει και 200 μετρα φωναζω της και γραφει με σε σημειο που θελω να καμω φονο.ο σκυλος ειναι ημιαιμος αλλα καμια σχεση με ιχνηλατη.σκεφτηκα οτι η μονη λυση ειναι το κολαρο με ρευμα.το ερωτημα μου ειναι που μπορω να το βρω φτηνα ή ακομα καλυτερα υπαρχει καποιος που νοικιαζει για μια 2 χρησεις????γινεται δουλεια με 1-2 χρησεις ή χρειαζεται περισοτερο???σορυ που ρωτω αλλα δεν το κατεχω το θεμα κολλαρου
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΚΟΗΣ-ΚΟΛΑΡΟ

Δημοσίευση από HUNTER »

φιλε το κολλαρο εν καλο πραμα αλλα θελι προσοχι γιατι μπορι να καταστρεπσις τσε τον σηιλλο. οσον για 2 φορες αν το χρισιμοπιηησις νε εννα καμι δουλια αλλα τσινες τες 2 φορες μονο ατε αλλο καμιαν 2 οσπου να καταλαβι ο σηιλλος οτι ενεν πανο του πιον τσε να αρκεπση τα ιδια παλε. εναν καλο κολλαρο φιλε εν γυρο στα 300-350 ευρο. να νοικιασις εν νομιζο αλλα αν εσηις κανενα παρεα που εσηι δανιστου το δοκιμαστο τσε αν ισε εφχαριστιμενος παεννε πιασε εναν.
sotiris!129

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΚΟΗΣ-ΚΟΛΑΡΟ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

για μενα ειναι η ακραια λυση!!! δοκιμασε τιποτε αλλο προτα δεν ξερω τη καλιτερα πιενε σε ενα ειδικο!
σιουρα κατι αλλο πιο ανοδινο για τον σκυλο θα εβρεις!
MONO AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 31 Οκτ 2011, 20:10

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΚΟΗΣ-ΚΟΛΑΡΟ

Δημοσίευση από MONO AU-79 »

Φιλέ για κολάρο κυκλοφορούν διαφορά στην αγορά (υπάρχουν κολάρα που έχουν και GPS) για αρχή να δοκιμάσεις με χαμηλή ισχύ το ρεύμα για να μην δημιουργήσεις και πρόβλημα του σκυλού. Ψάξε στο διαδίκτυο μπορείς να βρεις και καλύτερες τιμές …………..
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΚΟΗΣ-ΚΟΛΑΡΟ

Δημοσίευση από Anthimos »

giorgos80 έγραψε:κοπελια εχω το εξης προβλημα με τη σκυλα μου, ενω μεχρι περσι εν εφευκε που τα ποδια μου και εγλεπε με που λεμε, φετος παρολο που στα εκεπεδευτικα επηε τα λιο καλα εγινηκε ξεροκεφαλη.δηλαδη... πιανει μαλαες ειτε λαου ειτε περδικιων ειδικα περδικιων και ξομακριζει αφανταστα 100 μπορει και 200 μετρα φωναζω της και γραφει με σε σημειο που θελω να καμω φονο.ο σκυλος ειναι ημιαιμος αλλα καμια σχεση με ιχνηλατη.σκεφτηκα οτι η μονη λυση ειναι το κολαρο με ρευμα.το ερωτημα μου ειναι που μπορω να το βρω φτηνα ή ακομα καλυτερα υπαρχει καποιος που νοικιαζει για μια 2 χρησεις????γινεται δουλεια με 1-2 χρησεις ή χρειαζεται περισοτερο???σορυ που ρωτω αλλα δεν το κατεχω το θεμα κολλαρου

Ρε φιλε τι αιματα ειναι ?? Φερμαρει???
Αν εχει αιμα απο σκυλια ανοικτης ερευνας και αμα πιασει μαλαη ανοιγει γρηγορα για να φτασει τα πουλια και τα σηκώνει τοτε εν ελλειψη εμπειρειας και εκπαιδευσης αλλα σημαινει οτι εχει πολλη κυνηγετικό πάθος και τουτον εν καλο.
Τα περτιτζια ειδικα αυτη την περιοδο προβουρουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ και αναγκαζουν τα σκυλια ν ανοιξουν πολλα. Δωσε ευκαιρια του σκυλιου να περασει η σεζον και θα βοηθησει ο καιρος να παιξεις κανενα πουλι η λαγο κοντα της ειτε φερμαρισστο αν φερμαρει ή κανενα σηκωτο κρυμμενο. Μονο του το σκυλι θα καταλαβει οτι εσυ οριζεις την καρπωση.
Αν προβουρησει οταν επιστρεψει αν σηκωσε θηραμα βαλε την σε θεση sit και stay και περπατα μπροστα της πριν την φωναξεις να ερθει και της επιτρέψεις να βγει πάλι μπροστα και πηγαινε εκει που τα σηκωσε και πες της πουντο και βρες το και να εισαι κοντα
Σιγα σιγα με υπομονη το σκυλι ακομα και αν τα περδικια προβουρουν και δεν δεχονται φερμα οταν καταλαβει που ειναι το θηραμα θα κυκλωνει να το φκαλει πανω σου και αν δεχετε φερμα θα φερμαρει αλλα σας τα ποθκια σου
Μην βαλεις ρευμα μπορει να την καταστρεψεις....ρευμα σαν εκπαιδευτικο εργαλειο ειναι καλο μόνο για το ενοχλητικο γαυγισμα .....ισως για πολυ λαιμαργα σκυλια τα δηλητηρια....και για σκυλια φυλακες και ιχνηλάτες
Οσον πιο πολλα ασχοληθεις με το σκυλι τοσο θα συνδεθει με εσενα και θα κυνηγα για εσενα , μην την δερεις και καμε υπομονη κι ας σου φυει κανενας περτικος !!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Nicos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 20 Σεπ 2011, 10:29
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΚΟΗΣ-ΚΟΛΑΡΟ

Δημοσίευση από Nicos »

Φιλε ποσο χρονων ειναι η σσιηλλου;και να σου πω τη δικη μου εμπειρια με το κολλαρο.δουλευκει πολλα φτανει να ξερεις ποτε να το πατας.εμενα η σσιηλλου ειναι 2 χρονων και το κολλαρο ειναι παντα πανω της αμα φκει εξω.πρωτα εφωναζα της να ερτει μετα επατουν το κουδουνουι και αμα εν ακουε εβαλα το ρευμα.σιγα σιγα εν να μαθει και θα ερκεται με τη φωνη η το πολυ με το κουδουνουι.τωρα ο μονος λογος που το βαλλω ειναι για να την προλαβω αν παει να φαει κατι που χαμε.για τιμες εξαρταται που το ποσο μακρυα θελεις να πιαννει και ποσους σσιηλλους εννα ελεγχεις.εγω νομιζω επιασα το καμιαν €100 αλλα βρισκεις τζιαι ποιο φτηνα.τσιακκαρε το τουτο http://www.britishdog.net
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΚΟΗΣ-ΚΟΛΑΡΟ

Δημοσίευση από giorgos80 »

η σκυλλα ειναι 3 χρονων φετος εβγαλε στα εκπαιδευτικα τους πρωτους 3 λαγους στη ζωη της εκτος τελιασμενου.ο παπας της ηταν σπανιελ με μπρακ ηταν κοντινης ερευνας και φερμαρισκε και η μανα της καθαροαιμο κουρτσχαρ και φερμαρει,η σκυλα μου φερμαρει επισης.το θεμα ως τωρα εδειχνα υπομονη γιατι ηταν προκομενη που λεμε και δεν με ενοιαζε που δεν εβγαζε λαγους.εχει τωρα 4 μηνες φκαινει η φωνη μου και κουρασε με
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΚΟΗΣ-ΚΟΛΑΡΟ

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Καλησπερα κοπελια . το ιδιο προβλημα αντιμετοπιζω και εγω με το σπριγγερ μου . που τα 100 μετρα πιανει τη μυρωδια των περτιτζιων και παει και σηκωνει τα οταν εγω δεν ειμαι κοντα . οσπου δεν εχει πουλια ειναι στα 25 -30 μετρα απο εμενα , απαξ και μυριστηκε περτικο ξεκινα οπως το τρειλερ οσπου να το εβρει και να το σηκωσει . δεν θελω να του βαλω κολαρο με ρευμα γιατι δεν ξαναδουλεψα ετσι πραμα και μηπως τον σακατεψω . ο σκυλος ειναι 2 1/2 χρονων αρσενικος .
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΚΟΗΣ-ΚΟΛΑΡΟ

Δημοσίευση από Yiannis »

ΚΥΡΙΑΚΟΣ έγραψε:Καλησπερα κοπελια . το ιδιο προβλημα αντιμετοπιζω και εγω με το σπριγγερ μου . που τα 100 μετρα πιανει τη μυρωδια των περτιτζιων και παει και σηκωνει τα οταν εγω δεν ειμαι κοντα . οσπου δεν εχει πουλια ειναι στα 25 -30 μετρα απο εμενα , απαξ και μυριστηκε περτικο ξεκινα οπως το τρειλερ οσπου να το εβρει και να το σηκωσει . δεν θελω να του βαλω κολαρο με ρευμα γιατι δεν ξαναδουλεψα ετσι πραμα και μηπως τον σακατεψω . ο σκυλος ειναι 2 1/2 χρονων αρσενικος .
Φίλε είχα και εγώ τα ίδια με ένα σκύλο που είχα πιο παλιά ,τον πρωτο που αναλαβα να εκπαιδευσω απο μονος μου.Εσκουμιζε όλη τη περιοχή από περδικια αλλά επροβουρουσε. Όπου είχε περδικια ήταν πάνω τους. Είχε πολύ καλή φερμα και έπεξα του παρά πολλά περδικια αλλά συνέχιζε να κυνηγά για τον εαυτό του. Μόνο άμαν έγινε 5 έκοψε αλλα πάντα έπρεπε να επεμβενω. Αυτό που θα σου έλεγα είναι ότι όλα μα όλα ξεκίνησαν από την έλλειψη πειθαρχίας. Ο σκύλος άμα έχει τόσο πολύ πάθος υπάρχει ο κίνδυνος να κυνηγά πάντα για τον εαυτό του. Όσο είναι μικρός πάρε μέτρα γιατί μετά δυσκολεύουν τα πράγματα. Από την αρχή όλα τα βασικά το ελα το μεσα το κατσε κτλ και το ρεύμα αν χρειαστεί γιατί όσο περνά ο καιρός μπορεί να μείνει μόνιμα και να μην απολαύσεις το σκύλο σου. Επίσης καταστροφικό για ένα περδικοσκυλο είναι όταν δεν έχει εμπεδώσει τα βασικα στη πειθαρχία να το περνούμε σε πολλά περδικια είτε σε πυρήνες είτε στη νεκρή ζώνη γιατί αν έχει αυξημένο εγωισμό και κυνηγετικό πάθος τα γυρίζουμε εναντίον μας.
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΚΟΗΣ-ΚΟΛΑΡΟ

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Φίλε είχα και εγώ τα ίδια με ένα σκύλο που είχα πιο παλιά ,τον πρωτο που αναλαβα να εκπαιδευσω απο μονοςμου.Εσκουμιζε όλη τη περιοχή από περδικια αλλά επροβουρουσε. Όπου είχε περδικια ήταν πάνω τους. Είχε πολύ καλή φερμα και έπεξα του παρά πολλά περδικια αλλά συνέχιζε να κυνηγά για τον εαυτό του. Μόνο άμαν έγινε 5 έκοψε αλλα πάντα έπρεπε να επεμβενω. Αυτό που θα σου έλεγα είναι ότι όλα μα όλα ξεκίνησαν από την έλλειψη πειθαρχίας. Ο σκύλος άμα έχει τόσο πολύ πάθος υπάρχει ο κίνδυνος να κυνηγά πάντα για τον εαυτό του. Όσο είναι μικρός πάρε μέτρα γιατί μετά δυσκολεύουν τα πράγματα. Από την αρχή όλα τα βασικά το ελα το μεσα το κατσε κτλ και το ρεύμα αν χρειαστεί γιατί όσο περνά ο καιρός μπορεί να μείνει μόνιμα και να μην απολαύσεις το σκύλο σου. Επίσης καταστροφικό για ένα περδικοσκυλο είναι όταν δεν έχει εμπεδώσει τα βασικα στη πειθαρχία να το περνούμε σε πολλά περδικια είτε σε πυρήνες είτε στη νεκρή ζώνη γιατί αν έχει αυξημένο εγωισμό και κυνηγετικό πάθος τα γυρίζουμε εναντίον μας.[/quote]

Ε φιλε μονο πανω στη μυρωδια των πουλιων μου καμνει ετσι , κατα αλλα εν υπακουος και κρωνετε μου και το ελα και το κατσε και ολα , αμαν μυριστει πουλια ξεχανει τα ουλλα και αν του φωναζω και αν μεν του φωναζω . ΤΡΕΙΛΕΡ :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”