εκπαίδευση κυνηγόσκυλου στη κύπρο

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hunter25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 06 Οκτ 2010, 22:20

εκπαίδευση κυνηγόσκυλου στη κύπρο

Δημοσίευση από Hunter25 »

φίλοι σας χαιρετώ.
με αφορμή την παρακολούθηση αρκετών video στο διαδίκτυο από διαφορες χώρες όπου παρουσιάζονται σκύλοι με φοβερες ικανότητες θα ήθελα να μοιραστώ τις απόψεις σας για το θέμα τις εκπαίδευσης του κυνηγόσκυλου στη κύπρο , και μιλώ για σκύλο γεννημένο και εκπαιδευμένο κύπρο , όχι για σκύλους εισαγόμενους που τους κατεβάζουν κάποιοι σε αγώνες και το παίζουν και ειδήμονες
είναι γνωστό ότι στο εξωτερικό με το που θα κατεβει ένας σκύλος που το αυτοκίνητο , η με το που ένας εκτροφέας -εκπαιδευτής βγάλει έξω ένα σκύλο από τι φάρμα του ξεκινα και συναντά κάθε λογής θηράματα ( που είναι το πιο σημαντικό κομμάτι για το θέμα εκπαίδευση)
αν αναλογιστεί κανεις τις καιρικές συνθήκες , την έλλειψη θηραμάτων και δύσκολων για εκπαίδευση βιοτοπων
που έχουμε σε σύκριση με πολλές άλλες ευρωπαϊκές χώρες εγώ πιστεύω ότι όση έχουμε σκύλο και τον φέρουμε έστω και στο 60% τον δυνατοτήτων του είναι άθλος

συμφωνείτε η διαφωνείτε :?: :D
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: εκπαίδευση κυνηγόσκυλου στη κύπρο

Δημοσίευση από Anthimos »

Hunter25 έγραψε:φίλοι σας χαιρετώ.
με αφορμή την παρακολούθηση αρκετών video στο διαδίκτυο από διαφορες χώρες όπου παρουσιάζονται σκύλοι με φοβερες ικανότητες θα ήθελα να μοιραστώ τις απόψεις σας για το θέμα τις εκπαίδευσης του κυνηγόσκυλου στη κύπρο , και μιλώ για σκύλο γεννημένο και εκπαιδευμένο κύπρο , όχι για σκύλους εισαγόμενους που τους κατεβάζουν κάποιοι σε αγώνες και το παίζουν και ειδήμονες
είναι γνωστό ότι στο εξωτερικό με το που θα κατεβει ένας σκύλος που το αυτοκίνητο , η με το που ένας εκτροφέας -εκπαιδευτής βγάλει έξω ένα σκύλο από τι φάρμα του ξεκινα και συναντά κάθε λογής θηράματα ( που είναι το πιο σημαντικό κομμάτι για το θέμα εκπαίδευση)
αν αναλογιστεί κανεις τις καιρικές συνθήκες , την έλλειψη θηραμάτων και δύσκολων για εκπαίδευση βιοτοπων
που έχουμε σε σύκριση με πολλές άλλες ευρωπαϊκές χώρες εγώ πιστεύω ότι όση έχουμε σκύλο και τον φέρουμε έστω και στο 60% τον δυνατοτήτων του είναι άθλος

συμφωνείτε η διαφωνείτε :?: :D


Φιλε ως ενα βαθμο ναι συμφωνω αλλα οι εκτροφεις εκπαιδευτες στο εξωτερικο εχουν προσβαση και μπορουν να αγοραζουν νομιμα θηραματα για την εκπαιδευση των ζωων τους
Απλα στη Κυπρο ενα ζωο για να φτασει ενα εισαγωμενο πρεπει να γινει 4 - 5 χρονών ενω στο εξωτερικο ενα ζωο 2 με 2,5 χρονων εχει εμπειριες . Δεν μας λειπουν τα καλα σκυλια όμως
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: εκπαίδευση κυνηγόσκυλου στη κύπρο

Δημοσίευση από stakis »

Εχεις απολυτο δικηο για την πληθωρα θηραματων που υπαρχουν σε καποιες χωρες του Εξωτερικου. Αποτελεσμα τουτου ειναι τα σκυλια να "τελειωνουν" σε πολυ πιο λιγο χρονο απο οσο απαιτειται στην Κυπρο. Εγω επειδη παω συχνα στη Σερβια και παρακολουθω καποια σκυλια λεω χαρακτηρηστικα οτι οσα θηραματα θα συναντησει ενα σκυλι 18 μηνων μεχρι 2 χρονων σε τετοιες χωρες στην Κυπρο θελει 2 ζωες. Θα σου αναφερω ομως και το μειονεκτημα μιας τετοιας καταστασης. Εκει ακριβως λογω της πληθωρας θηραματων δεν ξερεις πραγματικα αν ενα σκυλι ειναι πραγματικα καλο, γιατι ακριβως σε καθε του εξοδου εχει συναντησεις με θηραματα. Το βασικο ερωτημα ειναι το ιδιο συγκεκριμενο σκυλι πως θα αντιδρασει στην Κυπρο των λιγων θηραματων, οπου μπορει σε 2-3-4 εξορμησεις να μην εχει καμια συναντηση. Θα διατηρηση το ιδιο παθος για ερευνα η θα τα παρατησει μετα την πρωτη μιση με μια ωρα. Φυσικα για ολα υπαρχουν λυσεις.
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: εκπαίδευση κυνηγόσκυλου στη κύπρο

Δημοσίευση από diomedes »

stakis έγραψε:Εχεις απολυτο δικηο για την πληθωρα θηραματων που υπαρχουν σε καποιες χωρες του Εξωτερικου. Αποτελεσμα τουτου ειναι τα σκυλια να "τελειωνουν" σε πολυ πιο λιγο χρονο απο οσο απαιτειται στην Κυπρο. Εγω επειδη παω συχνα στη Σερβια και παρακολουθω καποια σκυλια λεω χαρακτηρηστικα οτι οσα θηραματα θα συναντησει ενα σκυλι 18 μηνων μεχρι 2 χρονων σε τετοιες χωρες στην Κυπρο θελει 2 ζωες. Θα σου αναφερω ομως και το μειονεκτημα μιας τετοιας καταστασης. Εκει ακριβως λογω της πληθωρας θηραματων δεν ξερεις πραγματικα αν ενα σκυλι ειναι πραγματικα καλο, γιατι ακριβως σε καθε του εξοδου εχει συναντησεις με θηραματα. Το βασικο ερωτημα ειναι το ιδιο συγκεκριμενο σκυλι πως θα αντιδρασει στην Κυπρο των λιγων θηραματων, οπου μπορει σε 2-3-4 εξορμησεις να μην εχει καμια συναντηση. Θα διατηρηση το ιδιο παθος για ερευνα η θα τα παρατησει μετα την πρωτη μιση με μια ωρα. Φυσικα για ολα υπαρχουν λυσεις.
Έτσι είναι όπως τα είπες σο κύλλος στην Κύπρο πρέπει να έχει βλάνκα. Να κυνηγά 5-10 ώρες και να μην βρίσκει τίποτε και να εξακολουθά να κυνηγά. Ένας σκύλλος που εν μαθημένος να φκάλλει θήραμα στο μισάωρο εν μπορει να κυνηγήσει στην Κύπρο. Γι αυτό πιστεύω και ότι η πολλή προπόνηση στα ττελιασμένα με λαγιύς βλάφτει.
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: εκπαίδευση κυνηγόσκυλου στη κύπρο

Δημοσίευση από lagomania »

να πω και εγω την γνωμη μου σε αλλες χωρες εχουμε θηραματα ευκολα που μπορει ο σκυλος να τα σηκωσει με ευκολια πολλες μαλαες κοντινες τις περισσοτερες φορες και ο σκυλος μαθαινει στα ευκολα οπως ειναι και τα τελωμενα φυσικα που εγω προσωπικα τα παιρνω τα κουταβια 2-3 φορες το πολυ φερε σκυλο που το εξωτερικο να πιασει την μαλαη του να περνα που τους γκρεμους να του καμνει 100 κολπα ωσπου να κατσει στην κουτση ο λαος να δουμεν αν θα τον σηκωσει
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: εκπαίδευση κυνηγόσκυλου στη κύπρο

Δημοσίευση από Laurona »

lagomania έγραψε:να πω και εγω την γνωμη μου σε αλλες χωρες εχουμε θηραματα ευκολα που μπορει ο σκυλος να τα σηκωσει με ευκολια πολλες μαλαες κοντινες τις περισσοτερες φορες και ο σκυλος μαθαινει στα ευκολα οπως ειναι και τα τελωμενα φυσικα που εγω προσωπικα τα παιρνω τα κουταβια 2-3 φορες το πολυ φερε σκυλο που το εξωτερικο να πιασει την μαλαη του να περνα που τους γκρεμους να του καμνει 100 κολπα ωσπου να κατσει στην κουτση ο λαος να δουμεν αν θα τον σηκωσει

Συμφωνω στην ταχυτητα που θα αποκτηθει η πειρα, αλλα δεν πιστευω οτι αυτη η πειρα θα ειναι υποδιεστερη αυτης που εχει ενα σκυλι που μαθαινειστην Κυπρο.

Και εκει αγριο ειναι το θηραμα και εχει αυστηρους κανονες επιβιωσης αρα κανει ολα τα γνωστα κολπα του ειδους του.

Απλα πιστευω οτι τα σκυλια αυτα ισως αποθθαρυνονται πιο ευκολα οταν δεν βρισκουν θηραμα, η ισως δεν τραβουν μεγαλες μαλαες στην αρχη μεχρι να εξοικιωθουν.

Αλλα δεν πιστευω οτι ενα τετοια σκυλι, απου μεγαλωσε σε τοπο παροποιο με τον δικο μας, ποτζει εννα φκαλει λαους και ποδα οχι.

Μη νξεχναμε οτι οταν ενα σκυλι αλλασει ιδιοκτητη, η τοπο οπου εμαθε να κυνηγα η μεγαλωσε, χρειαζετε και καποια περιοδο προσαρμογης. Δεν σημαινει ομως οτι δεν ειναι καλο. Αυτο ειναι και ενα πραγμα που πρεπει να λαμβανουν υποψην οσοι αγοραζουν η αξιολογουν σκυλο '' τελειωμενο'' προς αγορα.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: εκπαίδευση κυνηγόσκυλου στη κύπρο

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Επισης εξαρταται απο το σκυλο ποσο προσαρμοζεται στις νεες συνθηκες οπως ειπε ο φιλος ο Laurona. Υπαρχουν σκυλια που θα προσαρμοστουν σε ενα μηνα και υπαρχουν σκυλια που μπορει να θελουν και 1 χρονο! Και σε αυτον τον ενα χρονο να αποδιδει πολυ λιγο σε σχεση με το 100% των ικανοτητων του.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: εκπαίδευση κυνηγόσκυλου στη κύπρο

Δημοσίευση από dangerous »

παιδια ειναι ολα θεμα προσαρμογης..
προσαρμογη στο νεο του αφεντικο
προσαρμογη στον νεο τροπο κυνηγιου(ισως να τον επηρεαζει η παρουσια κι αλλων σκυλιων)
προσαρμογη στις υψηλες θερμοκρασιες
προσαρμογη στις διαφορετικες μορφολογιες εδαφους.

ετυχε μου να δω μια σκυλλα μπρακ που ειχε ερθει απο βουλγαρια πολλα υποσχομενη να δυσκολευετε αφανταστα να κυνηγησει στον βουνο..πετροδες εδαφος αποτομες ποταμοσιες ρασια ενω εκει κυνηγουσε καθαρα πεδιαδα..
αυτο το βλεπω και στα δικα μου σκυλια οταν ολοκληρο το χειμωνα τα εκπαιδευουμε στην νεκρα ολο ισιοτοπια και μετα που ξεκινουμε το βουνο και ειναι αμαθητα δυσκολευοντε...

οσο γιαυτο που λετε οτι ισως χασει το παθος του οταν δεν εχει συναντησεις με θηραματα εγω δεν το συμμεριζομαι...
οταν το σκυλι εχει το παθος για ερευνα τοτε εν την χανει ποτε..

προσωπικα πιστευω οτι για τους ιχνηλατες εν πιο απλα τα πραματα αποτι τα πουλοσκυλλα και στο μονο που πρεπει να προσαρμοστουν ειναι η θερμοκρασια..
θα διαφωνισω με τον φιλο λαγομανια για τις αποστασεις των λαγων
οι λαγοι στο εξωτερικο φιλε διανιουν πολυ μεγαλυτερες αποστασεις αποτι οι δικοι μας εμας μπορει νε μεν να ειναι πιο δυσκολοι αλλα πολυ πιο κοντινοι..
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: εκπαίδευση κυνηγόσκυλου στη κύπρο

Δημοσίευση από pai »

dangerous έγραψε:παιδια ειναι ολα θεμα προσαρμογης..
προσαρμογη στο νεο του αφεντικο
προσαρμογη στον νεο τροπο κυνηγιου(ισως να τον επηρεαζει η παρουσια κι αλλων σκυλιων)
προσαρμογη στις υψηλες θερμοκρασιες
προσαρμογη στις διαφορετικες μορφολογιες εδαφους.

ετυχε μου να δω μια σκυλλα μπρακ που ειχε ερθει απο βουλγαρια πολλα υποσχομενη να δυσκολευετε αφανταστα να κυνηγησει στον βουνο..πετροδες εδαφος αποτομες ποταμοσιες ρασια ενω εκει κυνηγουσε καθαρα πεδιαδα..
αυτο το βλεπω και στα δικα μου σκυλια οταν ολοκληρο το χειμωνα τα εκπαιδευουμε στην νεκρα ολο ισιοτοπια και μετα που ξεκινουμε το βουνο και ειναι αμαθητα δυσκολευοντε...

οσο γιαυτο που λετε οτι ισως χασει το παθος του οταν δεν εχει συναντησεις με θηραματα εγω δεν το συμμεριζομαι...
οταν το σκυλι εχει το παθος για ερευνα τοτε εν την χανει ποτε..

προσωπικα πιστευω οτι για τους ιχνηλατες εν πιο απλα τα πραματα αποτι τα πουλοσκυλλα και στο μονο που πρεπει να προσαρμοστουν ειναι η θερμοκρασια..
θα διαφωνισω με τον φιλο λαγομανια για τις αποστασεις των λαγων
οι λαγοι στο εξωτερικο φιλε διανιουν πολυ μεγαλυτερες αποστασεις αποτι οι δικοι μας εμας μπορει νε μεν να ειναι πιο δυσκολοι αλλα πολυ πιο κοντινοι..
ο σκυλος με παθος ειναι σκυλος με παθος οπου και αν ειναι και σε οποιες συνθηκες και αν υπαρχουν!φιλε το οτι ενα σκυλι ειναι ιχνηλατης η πουλοσκυλο δεν εχει καμια διαφορα!επισεις συμφωνω μαζι σου οτι η λαγοι του εξωτερικου ειναι πιο δυσκολη γιατι ειναι μακρινη ντοροι ομως και οι λαγοι της κυπρου εχουν την δυσκολια τους(λιγα βοσκοτοπια και ετσι ολες οι μαλαες μαζεμενες)ετσι υπαρχει ο φοβος τα σκυλια να αλλαζουν συνεχεια μαλαες ουτος ωστε να μην μπορουν να μας οδηγησουν στον λαγο!περημενο και αλλες γνωμες!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: εκπαίδευση κυνηγόσκυλου στη κύπρο

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Θα μιλησω για πουλοσκυλα.

Σιγουρα ο σκυλος που εχει ερευνα και παθος θα την εχει παντου. Αλλα θα θελει προσαρμογη στις θερμοκρασιες και το ξηρο εδαφος. Μπορει να περνα διπλα απο θηραματα και να μην τα πιανει, ομως μολις προσαρμοστει και με πολλες εξοδους θα γινει και αποτελεσματικος. Μιλουμε για μεγαλη διαφορα απο χωρες οπως Σερβια-Βουλγαρια.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”