Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Απάντηση
beagle-pointer
Full Member
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Αύγ 2015, 19:17

Re: ΦΑΣΣΑ- ΤΡΥΓΟΝΙ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2015

Δημοσίευση από beagle-pointer »

file o prwtos mou skilos einai den eimai kai polli katexon tou thematos skilwn opoten thelw gnwmi o silos einai diastavrwsi beagle me seter kani gia ortikia?
Konstantinos P
Full Member
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 05 Σεπ 2013, 15:31

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από Konstantinos P »

Πανικος Setter έγραψε:Mιας και είναι ο πρώτος σου σκύλος φαντάζομαι και νέος στο κυνήγι και γιαυτο εχώ την υποχρέωση να σε συμβουλέψω τα ακόλουθα για να κανεις μια σωστή αρχή , δεν θα σου πω αν κάνει η όχι ο σκύλος που μας ανάφερες αλλα θα σου πω να τον πάρεις πίσω στο καφενέ που σου τον έδωσαν η είπαν να σου τον δώσουν και να διαβάσεις προσεκτικά τα πιο κάτω για να δεις τι σου ταιριάζει στο κυνήγι σου και κάνοντας μια περαιτέρω ερευνα στο διαδίκτυο για την κάθε φυλή ξεχωριστά

σου παραθέτω και τις φυλες που προτιμούνται συνήθως πιο πολύ και βρίσκεις εύκολα στο τόπο μας

η επιλογή είναι δικη σου και για ότι απορία εχεις εδώ είμαστε

Πουλόσκυλα
Τα σκυλιά που κυνηγούν πουλιά, κατατάσσονται επίσημα στη Διεθνή Κυνολογική Ομοσπονδία (F.C.I.) σε δυο ομάδες.

Ομάδα 7 «Σκύλοι Δείκτες»
Είναι όλα τα σκυλιά που κυνηγούν τα πουλιά που αναφέραμε παραπάνω, μυρίζοντας τον αέρα που μεταφέρει την οσμή των πουλιών και ακινητοποιούνται ή φερμάρουν σε μια απόσταση, όταν τα εντοπίσουν.

Οι ράτσες που ανήκουν σ’ αυτή την ομάδα είναι οι Βρετανικές, όπως τα Αγγλικά Σέτερ και Πόιντερ, το Ιρλανδικό και Σκοτσέζικο Σέτερ και τα Ηπειρωτικά των άλλων χωρών, όπως τα Γερμανικά Κούρτσχααρ, Βειμάρης και Ντράχτχααρ, ακόμα το Μυστερλάντερ, τα Γαλλικά Μπρακ Πυρηναίων, Μπουρμπουνέ, Αριέγης, Αγίου Γερμανού και το Επανιέλ Μπρετόν. Επίσης το Ιταλικό Σπινόνε και Μπρακ, το Ισπανικό Πόιντερ, Ουγγρικό Βίζλα, το Τσέχικο Γκριφόν και πολλά άλλα.

Ομάδα 8
Ανήκουν τα πουλόσκυλα. που ξεσηκώνουν τα πουλιά χωρίς να κρατούν φέρμα, όπως είναι τα Σπρίγκελ και Κόκερ Σπάνιελ και γενικώς όλα τα Σπάνιελ και αποτελούν μια υποομάδα. Δεύτερη υποομάδα είναι οι «Σκύλοι Επαναφοράς ή Ριτρίβερ», τα οποία χρησιμοποιούνται για να φέρνουν τα θηράματα στον κυνηγό, ιδιαίτερα σε κυνήγια υδροβίων, όπου κολυμπούν με μεγάλη ευχέρεια και ικανότητα σε λίμνες και ποτάμια, ακόμα και σε ακραίες καιρικές συνθήκες. Εκπρόσωποι αυτής της υποομάδας είναι το Λαμπραντόρ, το Γκόλντεν, το Φλατ, το Τζέσαπικ, το Νόβα Σκότια Ντακ κ.λπ.
+10000
beagle-pointer
Full Member
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Αύγ 2015, 19:17

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από beagle-pointer »

Συμφωνώ σε όλα όσα είπες φιλέ είσαι πολύ καλος γνώστης του αντικειμένου !Ναι όντως είμαι μικρος ηλικιακά. Τον σκύλο τον βρήκα αδέσποτο και τον πήρα είναι πολύ καλο σκυλάκι ο γιατρός μου είπε είναι beagle me setter .Μου αρέσει τ κυνήγι και θέλω μια παρέα μαζί μου όταν πάω για ορτύκια που είναι το αγαπημένο μου κυνήγι. Και θέλω να ρωτήσω μετά από αυτές τις χρήσιμες πληροφορίες αν ο σκύλος βάση των δυο αυτών ρατσών μπορεί να ανταποκριθεί στο κυνήγι ορτυκιού???είναι 1.5 χρονών .Ευχαριστώ πολύ!!
beagle-pointer
Full Member
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Αύγ 2015, 19:17

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από beagle-pointer »

Να κάνω πείραμα με κάποιο φτερωτό να δω την αντίδραση του?
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από Laurona »

Απο ποια επαρχια εισαι φιλε ?
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
beagle-pointer
Full Member
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Αύγ 2015, 19:17

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από beagle-pointer »

ο σκύλος είναι πολύ φοβισμένος πώς να του ανεβάσω την αυτοπεποίθησή?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”