Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Απάντηση
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από isimerinos »

Και γενικά το ξύλο μόνο προβλήματα μπορεί να φέρει. Το πολύ πολυ ελαφριά με μια εφημερίδα διπλωμενη σαν επι πλήξη ας πούμε
andreas mouzouras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 18:25

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από andreas mouzouras »

Δεχτο το επιχειρημα σου φιλε. Εγω ειμαι γενικα καθετα αντιθετος με το ξυλο, προτιμω την υπομονη και τη συνεχη ενασχοληση με τα σκυλια μου. Ο καθενας ομως εχει τις μεθοδους του... :)
Ο κυνηγός σέβεται το φυσικό περιβάλλον επειδή το γνωρίζει καλύτερα απ’ όλους.
sotiris!129

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από sotiris!129 »

andreas mouzouras έγραψε:Δεχτο το επιχειρημα σου φιλε. Εγω ειμαι γενικα καθετα αντιθετος με το ξυλο, προτιμω την υπομονη και τη συνεχη ενασχοληση με τα σκυλια μου. Ο καθενας ομως εχει τις μεθοδους του... :)
φιλε μου ΝΑΙ οσο γινεται να μην χειροδικουμε στα ζωα! παρολα αυτα εχει καποιες φορες που σε φκαλουν εχτος εαυτου!!!
εμενα προχτες εφκαλα την μιτσια chiouaoua εξω στο παρκο να κατουρισει...πανεξυπνο ζωω οπως το μωρο που το εχουμε οτι του πουμε καμει και ειναι 3 χρονον!
ανοιγω της την πορτα παει καμει την αναγκη της και ερκετε πισω! ομως αργησε... παω και εγω εξω να δω τι κανει και αργησε τοσο για πρωτη φορα!!! την βλεπω μεσα σε μια λεκανη δεντρου να κυλιεται...πλησιαζω και την βλεπω να κυλιεται στα σκατα ενος αλλου σκυλου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
βαλω της τες φονες "γλιορα σπιτι!!!" βαλει τον νουρο μες τα ασχελια και παει σπιτι... συρνο την μες το μπανιο διο της και ενα ζεφκαρι πατσους που ποτε δεν την εδερα ξανα ως τωρα... και τουτο ηταν!
αν της παει ας το ξανακαμει!
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από Marinos »

sotiris!129 έγραψε:
andreas mouzouras έγραψε:Δεχτο το επιχειρημα σου φιλε. Εγω ειμαι γενικα καθετα αντιθετος με το ξυλο, προτιμω την υπομονη και τη συνεχη ενασχοληση με τα σκυλια μου. Ο καθενας ομως εχει τις μεθοδους του... :)
φιλε μου ΝΑΙ οσο γινεται να μην χειροδικουμε στα ζωα! παρολα αυτα εχει καποιες φορες που σε φκαλουν εχτος εαυτου!!!
εμενα προχτες εφκαλα την μιτσια chiouaoua εξω στο παρκο να κατουρισει...πανεξυπνο ζωω οπως το μωρο που το εχουμε οτι του πουμε καμει και ειναι 3 χρονον!
ανοιγω της την πορτα παει καμει την αναγκη της και ερκετε πισω! ομως αργησε... παω και εγω εξω να δω τι κανει και αργησε τοσο για πρωτη φορα!!! την βλεπω μεσα σε μια λεκανη δεντρου να κυλιεται...πλησιαζω και την βλεπω να κυλιεται στα σκατα ενος αλλου σκυλου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
βαλω της τες φονες "γλιορα σπιτι!!!" βαλει τον νουρο μες τα ασχελια και παει σπιτι... συρνο την μες το μπανιο διο της και ενα ζεφκαρι πατσους που ποτε δεν την εδερα ξανα ως τωρα... και τουτο ηταν!
αν της παει ας το ξανακαμει!
:lol: :lol: :lol: κάτι μου λαλεί ότι ένα το ξανακάμει ρε Σωτήρη.
Ίσως επειδή το είδα πολλές φορες με σκύλους παρεών μου. Εν το ίδιο με τζινους που τα τρών, αμάν τους αρεσκουν... αρεσκουν τους! Φωνές, τιμωρίες, μπάνια, πατσους, και πάλι η ίδια ιστορία όταν τα βρίσκαν μπροστά τους.
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 19:34

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ.ΑΓΟΡΑΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΣΕΤΤΕΡ .ΤΟ ΕΧΕΙ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΡΑ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗ ΖΩΗΡΟ.ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΜΑΘΕΙ ΣΕ ΑΛΥΣΙΔΑ.ΖΩΗΡΟ ΟΤΑΝ ΛΕΟ ΟΛΟ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΤΑ ΠΑΝΟ ΤΟΥ,ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΠΡΟΧΝΕΙ,ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΗ; ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ;
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από marinos.a »

Είναι φυσιολογικό, αν είναι κάτι που χαρακτηρίζει τα σεττερ είναι η ζωηραδα τους. Δεν είναι σκυλι για δέσιμο. Θα φάει τους τόπους. Ακόμα όταν θα ξεκινήσει τις καταστροφές μες την αυλή να δεις πλάκα. Υπομονή

Send via mobile device
Si vis pacem, para bellum
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από Marinos »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ.ΑΓΟΡΑΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΣΕΤΤΕΡ .ΤΟ ΕΧΕΙ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΡΑ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗ ΖΩΗΡΟ.ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΜΑΘΕΙ ΣΕ ΑΛΥΣΙΔΑ.ΖΩΗΡΟ ΟΤΑΝ ΛΕΟ ΟΛΟ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΤΑ ΠΑΝΟ ΤΟΥ,ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΠΡΟΧΝΕΙ,ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΗ; ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ;
Ρε φιλε παίζει πολλά σημαντικό ρολο το πως συμπεριφέρεται ο μαστρος του την ώρα που κάμνει τούτα τα καμώματα ο σκύλος. Κάθε κίνηση του μάστρου, κάθε ματια, κάθε χάιδεμα που του κάμνει καθορίζει το τι θέλει τον σκύλο να κάμνει, αρνητικό η θετικό ο σκύλος θα το κάμνει που την στιγμή που βλέπει ανταπόκριση.
και η ανταπόκριση δεν είναι μόνον λεκτικά, μπορεί να είναι και ένα βλέμμα, μια κίνηση του χεριού, ένταση και τόνος τις φωνής, οτιδήποτε :!:

Ένα γενικό που αφορά όλους τους σκύλους είναι η άσκηση, για να βγάζει όλη εκείνη την ενέργεια κάπου
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από Anthimos »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ.ΑΓΟΡΑΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΣΕΤΤΕΡ .ΤΟ ΕΧΕΙ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΡΑ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗ ΖΩΗΡΟ.ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΜΑΘΕΙ ΣΕ ΑΛΥΣΙΔΑ.ΖΩΗΡΟ ΟΤΑΝ ΛΕΟ ΟΛΟ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΤΑ ΠΑΝΟ ΤΟΥ,ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΠΡΟΧΝΕΙ,ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΗ; ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ;

Φίλε η ζωηράδα στο σκύλο , ειδικα στα Σεττερ , ειναι δείγμα εξυπναδας.
Ειναι φυλη πολυ ψηλων προδιαγραφων κατασκευασμενη να τρεχει όλη μερα με χιλια στον καμπο και στο βουνό.
Ο φίλος σου πρέπει ν αφιερώσει χρονο να εξασκει το σκυλί εξω για μεγαλα χρονικα διαστηματα για να εκτονωνεται η ενεργεια του , αλλιως οπως λεει και ο φίλος marinos.a θα την πληρωσουν ο κηπος και τα επιπλά!!!
Επίσης πολλη εκπαιδευση πειθαρχειας θα τον κρατησει απασχολημένο και δεν θα βαριεται και να κανει τρελλες!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:
andreas mouzouras έγραψε:Δεχτο το επιχειρημα σου φιλε. Εγω ειμαι γενικα καθετα αντιθετος με το ξυλο, προτιμω την υπομονη και τη συνεχη ενασχοληση με τα σκυλια μου. Ο καθενας ομως εχει τις μεθοδους του... :)
φιλε μου ΝΑΙ οσο γινεται να μην χειροδικουμε στα ζωα! παρολα αυτα εχει καποιες φορες που σε φκαλουν εχτος εαυτου!!!
εμενα προχτες εφκαλα την μιτσια chiouaoua εξω στο παρκο να κατουρισει...πανεξυπνο ζωω οπως το μωρο που το εχουμε οτι του πουμε καμει και ειναι 3 χρονον!
ανοιγω της την πορτα παει καμει την αναγκη της και ερκετε πισω! ομως αργησε... παω και εγω εξω να δω τι κανει και αργησε τοσο για πρωτη φορα!!! την βλεπω μεσα σε μια λεκανη δεντρου να κυλιεται...πλησιαζω και την βλεπω να κυλιεται στα σκατα ενος αλλου σκυλου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
βαλω της τες φονες "γλιορα σπιτι!!!" βαλει τον νουρο μες τα ασχελια και παει σπιτι... συρνο την μες το μπανιο διο της και ενα ζεφκαρι πατσους που ποτε δεν την εδερα ξανα ως τωρα... και τουτο ηταν!
αν της παει ας το ξανακαμει!

Φίλε η σκυλιτσα πολυ πιθανον να "γυρισει"(=να δει περιοδο) συντομα γι αυτο το έκαμε
Ειναι πολυ συνηθισμένο στα ζωα και ΟΣΕΣ φορες και να της δωσεις 2 πατσους το ενστικτο της θα την αναγκασει να το κάμει διοτι οι εντονες μυρωδιες στο σωμα τους ειναι πολυ ελκυστικες μιας και τους εξασφαλιζουν ιεραρχική ανοδο.
Πολυ πιθανον η σκυλιτσα τωρα σου να βλεπει μπανιο και να εξαφανιζεται συνδεοντας τους πατσους με το μπανιο
Προσπαθοντας να εξανθρωπισουμε τα σκυλια , να τα πειθαρχουμε με ανθρωπινους τροπους, και να τα περιμενουμε να διαβαζουν την σκεψη μας και να συμπεριφερονται - πειθαρχουν σαν ανθρωποι , δεν πετυχενουμε τιποτα.
Αν θέλουμε σκυλι πρεπει εμεις ( μιας και ειμαστε τα εξυπνα οντα) να φροντισουμε να διαβάσουμε και να μαθουμε λιγα πραγματα για την φυση των σκυλων τα κυνηγετικά χαρακτηριστικά και όπου ειναι δυνατο να τα λαμβανουμε υπ οψη στην εκπαιδευση και να τα χρησιμοποιουμαι υπερ μας

Το οτι δεν δερνω τα σκυλια δεν αφορα τα '' λεπτα μου αισθηματα" αλλα επειδη το ζωο δεν αντιλαμβανεται αυτη τη μορφη τιμωρίας. Σιγουρα πολυ συχνα πειθαρχω τα ζωα μου και πολυ εντονα μαλιστα αλλα χωρις υστεριες και κουρμπατζι!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
HunterCY
Full Member
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2012, 17:29

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από HunterCY »

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΛΟΥ ΜΟΥ ΜΕ ΖΟΝΤΑΝΟ ΠΕΡΤΙΚΟ Η ΟΡΤΥΚΗ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”