Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από marinos.a »

Ξεκινώ αυτό το θέμα για ανταλλαγή πληροφοριών για την εκπαίδευση του σημαντικότερου εργαλείου (μετά το όπλο) για τον κυνηγό.

Για μένα έχει ιδιαίτερη σημασία διότι πρόσφατα απέκτησα το πρώτο μου κυνηγόσκυλο.

Έτσι για να αρχίσουμε, ακούμε συχνά για ξεκίνημα σκύλου.
Τι σημαίνει αυτό?
Σε ποια ηλικία γίνετε αυτό?
Υπάρχει διαφορά στο ξεκίνημα από ράτσα σε ράτσα?
Si vis pacem, para bellum
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από lagomania »

φιλε θα προσπαθησω να σου απαντησω :)
τα κουταβια μου τα ξεκιναω απο ηλικια 7 μηνων εννοω τους βαζω 1-2 φορες νυχτα μεσα σε τελωμενο 2 ωρες καθε φορα να τρεξουν λαγους να παισουν καμια μαλαη. Μετα οταν γινουν 8-9 μηνων τα παιρνω με τους μεγαλους σκυλους αλλα προσοχη να βουρισουν 3-4 λαγους που θα σηκωσουν τα μεγαλα σκυλια οχι παραπανω γιατι μετα θα μαθουν στα ευκολα και θα τρεχουν μονο το λαγο και θα θα προσπαθουν να το σηκωσουν. Οταν δουμε οτι το σκυλι πιανει ντορο καλο εννοω σε μαι ικανοποιητηκη αποσταση το παιρνουμε παντα μονο του να ξεφωλιασει τους δικους του λαγους και σιγα σιγα το βαζουμε στην ομαδα με τα αλλα κυνηγοσκυλα μας αλλα προσεξε οταν συκωνει περδικια θυμωνε του ακι χτυπα τον ελαφρα για να καταλαβει το λαθος του οταν σηκωσει το πρωτο του λαγου αρχισε του χαδια κτλ και αν το εχει το σκυλι θα πετα καλη επιτιχια
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από marinos.a »

αυτο ισχύει για λαγοσκυλα σωστά?

στις περιπτώσεις που έχουμε ενα σκύλο φερμασ που θέλουμε να κυνηγά μικτό θήραμα?
Si vis pacem, para bellum
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από Costas_ »

Φίλε Μαρίνο,

Για εμένα το πρώτο και σημαντικότερο πράγμα που πρέπει να μάθεις του σκύλου σου είναι υπακοή. Πολλά καλά σκυλιά στερούνται υπακοής με αποτέλεσμα να υστερούν και του δικαιώματος τους να αποδώσουν στο μέγιστο. Η υπακοή είναι το Α και το Ω για ένα σκύλο - κυνηγόσκυλο και μή.

Δυστυχώς στην Κύπρο πολλοί κυνηγοί θεωρούν την υπακοή από αχρείαστη μέχρι και γελοία. ? Μου έτυχε κυνηγοί να με βλέπουν και να γελάνε όταν έδινα έμφαση στην πιστή εκτέλεση από το σκυλί μου στις διαταγές "κάτσε" , "μείνε" , "έλα" κτλ.

Κατά την γνώμη μου η επαφή με το θήραμα μπορεί να περιμένει όσπου να βεβαιωθείς ότι ο σκύλος σου σε υπακούει. Ακόμα σε πολλές περιπτώσεις όπου δεν ολοκληρώθηκε η εκπαίδευση υπακοής η επαφή του σκύλου με θήραμα μπορεί να σε πάρει πολύ πίσω.

Ξεκίνα με την εντολή ΚΑΤΣΕ "SIT" και στην συνέχεια προχώρα με τις υπόλοιπες. Ένα τέταρτο με μισή ώρα την ημέρα είναι αρκετό. Περισσότερος χρόνος εκτέλεσης εντολών μπορεί να λειτουργήσει αρνητικά.

Προσοχή με την σχέση σκύλου - οικογένειας. Την δουλειά που μπορεί να κάμνεις εσύ για μέρες να σου την χαλούν μεσα σε 5 λεπτά. Η οικογένεια πρέπει να γνωρίζει το γεγονός ότι ο σκύλος είναι/εκπαιδευεται και να μην τον κακομαθαίνει. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να τον απολαμβάνει.

Μια συμβουλή - ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΗΣ. ΜΕΤΑ ΠΕΡΙΠΕΖΕΙ ΣΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ!!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από marinos.a »

Για μένα είναι δεδομένο ότι το σκυλί δεν θα έρθει σε επαφή με θήραμα πριν τελειώσουμε με τη βασική υπακοή. Κάτσε, Κάτω, Φύγε, Έλα εδώ και Δίπλα
Σε δεύτερη φάση το ψάξε εδώ, το φερ΄ το και τέλος το περίμενε (για τη φερμα)
Βεβαία αυτά λογαριάζω εγώ… η γυναίκα μου θέλει να τη μάθω το παράγγελμα ‘μην σκάβεις τα λουλούδια αρμ’
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από Anthimos »

marinos.a έγραψε:Για μένα είναι δεδομένο ότι το σκυλί δεν θα έρθει σε επαφή με θήραμα πριν τελειώσουμε με τη βασική υπακοή. Κάτσε, Κάτω, Φύγε, Έλα εδώ και Δίπλα
Σε δεύτερη φάση το ψάξε εδώ, το φερ΄ το και τέλος το περίμενε (για τη φερμα)
Βεβαία αυτά λογαριάζω εγώ… η γυναίκα μου θέλει να τη μάθω το παράγγελμα ‘μην σκάβεις τα λουλούδια αρμ’
:lol: αμα τη φκαλλεις περιπατο να εκτονωνεται δεν θα σκαφκει (πολλα) τα λουλουδια κενενος , φιλε οι πρωτοι 6 μηνες εν πολλα σημαντικοι, φκαλε την εξω να δει καμπους βουνα, θηραματα, με μετρο φυσικα και η εκπαιδευση εν το καλουπωμα τουτων ουλλων των πραγματων που θα δει και που θέλεις να τη μάθεις!!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από marinos.a »

Πιστεύεται ότι ειναι καλά να μάθω το σκυλί απο τωρα καθε φορα που βγαίνει να φορει φίμωτρο?
Si vis pacem, para bellum
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από AU-79 »

marinos.a έγραψε:Πιστεύεται ότι ειναι καλά να μάθω το σκυλί απο τωρα καθε φορα που βγαίνει να φορει φίμωτρο?
Ειναι καλη η σκεψη σου φιλε Μαρινο αλλα οταν αλλασει ο σωματοτυπος του τοτε θα πρεπει να αλλασεις και φιμωτρο :)
sotiris!129

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από sotiris!129 »

παιθκια εγω σχετικα με το θεμα του κροτου που δεν αναφερε κανενας,
εγω εκαμα το και επετιχε τωρα μπορει να ηταν κουτουρου η να το ειχε ο σκυλος αλλα οκ εν να το πω!
οταν επιασα τον σκυλο ηταν πανω κατω 2 μηνον (οχι ποιο μεγαλος απο 2 πακετα χαρτουτσιες)
ηταν ο καιρος της ζικλας, επαιρνα τον μαζι μου η το προι στο ποστο διμενο διπλα μου και απαιζα ζικλες το σκυλακι επειδη ηταν πολλα κουρασμενο επιδη ηταν πολλα μικρο για εστο την λιγη διαδρομι του ποστου, μολις εφταναμε εκουλουρκαζετουν ζε ζιματουν...εγω ταμπα τουμπα διπλα του χαπαρι ζινος αναισθητος!!!!!!! επηρα τον 5-7 φορες και μετα επαραιτισα γιατι την τελευτεα φορα εχιονιζε θεμας ζε ελιπιθικα τον... οκ μετα αρκεψα κανονικα την εκπαιδεφση χωρις πιστολουι και καπσουλια και ξερω γω...οταν αρχισε το κυνηγι και ηταν πλεον 1 χρονου και που εφκαλε το πρωτο παιρτιζη ζε ο πυροβολισμος ηταν 5 μετρα που το σκυλο δεν εφοβηθικε καθολου οσπου να πεσει το περτιζι ηταν που πανω του!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Εκπαίδευση Κυνηγόσκυλου - Εφ΄ όλης της ύλης

Δημοσίευση από marinos.a »

φίλε μου η κροτοφοβία ειναι το μεγαλύτερο μου άγχος.
Προσπαθώ σιγά - σίγα να χτυπώ τίποτε έτσι που μακρυά να μεν τη λαοσω.
Si vis pacem, para bellum
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”