Εκπαιδευτικα 2016

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εκπαιδευτικα 2016

Δημοσίευση από Anthimos »

Ημιμάθεια και αμαθεια

Αυτο βασανιζει την Κυπριακη Δημοκρατια

Μας διοικουν ημιμαθεις και αμαθεις μετροιοι και λιγοι και δυστηχως δεν θα μπορουσε να ειναι διαφορετικα τα πραγματα για τα κυνηγετικα

Τωρα ορεγονται και θεσεις στο δημοσιο ( τρομαρα μας)

Η ημιμάθεια είναι η επιφανειακή γνώση, η επιδερμική επαφή με κάποιο γνωστικό τομέα ή την άτακτη , μη συστηματική και μεθοδική γνώση κάποιων επιμέρους στοιχείων του συγκεκριμένου αντικειμένου. Ταυτόχρονα, η ημιμάθεια συνοδεύεται από την αδυναμία του φορέα της να ταξινομήσει τις γνώσεις του, να οργανώσει τη σκέψη του, να συνειδητοποιήσει πλήρως τι γνωρίζει και τι όχι. Βρίσκεται σε μια μετέωρη κατάσταση γνώσης και άγνοιας, προσεγγίζει λανθασμένα το αντικείμενο της γνώσης, καθώς δεν έχει βέβαια γνώση, έχει συγκεχυμένες απόψεις και έλλειψη αυτογνωσίας. Η αμάθεια από την άλλη βρίσκεται στον αντίποδα της γνώσης. Πρόκειται για την απόλυτη άγνοια, για την έλλειψη οποιασδήποτε επαφής με το γνωστικό αντικείμενο, για την πλήρη αδυναμία προσέγγισής του. Θα λέγαμε ότι η αμάθεια οφείλεται λιγότερο σε έλλειψη θετικής μόρφωσης και περισσότερο σε έναν εσμό παραπλανητικούς παράγοντες που σύρουν το άτομο δώθε κείθε και δεν έχει τη διανοητική αυτενέργεια να τους αποκρούσει.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Kostas M.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 02 Αύγ 2014, 09:01

Re: Εκπαιδευτικα 2016

Δημοσίευση από Kostas M. »

Και ως γνωστο "η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας".
Εν εχουμε σωτηρια φιλοι μου. Εγιω επηρα το αποφαση. Εν προκειται να αλλαξει κατι. Εν κανειβπου εν κατεχουν με τουντα που καμνουν ωθουν τζαι τον κοσμο προς την παρανομια. Λαλει σου αφου ο παρανομος εχει ποιο πολλα ωφελη απο τον νομοταγη κυνηγο ποιος ο λογος να βασανιουμαι. The end!
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Εκπαιδευτικα 2016

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Εικόνα


Sent from my iPhone using Tapatalk
antonisn
Full Member
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 10:41

Re: Εκπαιδευτικα 2016

Δημοσίευση από antonisn »

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ . ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ . ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ, ΠΟΥ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΦΑΝΑΤΙΚΑ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΕΠΕΒΑΛΑΝ. ΚΑΙ ΧΤΕΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΚΥΝΗΓΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ . ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ. ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΑΤΟΜΟ ΤΟΥ Δ.Σ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΥΛΟΓΓΟΥ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΘΕΛΑΝΕ.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Εκπαιδευτικα 2016

Δημοσίευση από admin »

Αντί να παίρνουν τις αποφάσεις αυτές επιστήμονες , θηραματολόγοι , περιβαλλοντολόγοι, δασολόγοι και διαχειριστές άγριας ζωής της παίρνει ο κάθε τόπουζος που επειδή εν μέσα στο σύστημα και ξέρει να γλύφει κώλους εν τσιαμέ. Εν για αυτό που κάθε χρόνο και χειρότερα. Με την ίδια λογική που άνοιξαν και πέρσι της απαγορευμένες για εκπαιδευση σκύλλων, αφού ήταν σοφή η περσινή τους απόφαση γιατι δεν το έκαναν και φέτος ή μήπως εγίνικε το κυνήγι το πείραμα του κάθε αχάπαρου. Δια στόματος του ιδίου του προέδρου της κ.ο.κ μου έλεγε εγώ έλεγα του προιστάμενου της υπηρεσίας θήρας να ανοίξει όλη την περιοχή του κυρίου δρόμου βαβατσινιάς λευκάρω απο την αριστερή πλευρά για εκπαιδευση σκύλλων και να κλείση την δεξιά πλευρά και να μετρήσουμε το θήραμα σε ένα χρόνο να δούμε που έσχει παραπάνω... μα εν έτσι που να πάμε μπροστά ???? ή να εισάγουμε αρκόσχοιρους για να φύγει η πίεση απο τον λαό.... άλλη εισήγηση. ... ή να βάλει η υπηρεσία θήρας μηχανούες παντού για να παίζουν όλοι ορτύκια....κοπελια ξυπνάτε τίποτε δέν γίνεται... 5000 υπογραφές απο τους αγανακτισμένους... πούντους.... ξεσηκωμός απο άτομα με΄σα στην ίδια την ομοσπονδία...πούντα... ξεσηκωμός απο συλλόγους πούντους..... μόνο με το ίδιο νόμισμα μπορούμε να τους πληρώσουμε... φεβρουάριο έχει εκλογές τρέξτε να μπείτε σε συλλόγους να μπορείτε να ψηφίσετε να σας ψηφίσουν και να έχετε λόγο μόνο έτσι.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Εκπαιδευτικα 2016

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Αριστε μια παρακληση αν γινεται εδω ή σε πμ..
Λεεις να γραφτουμε σε συλλογους;σε ποιους;εν ασχοληθηκα ποτε μαζι τους γτ εχω στο νου μ το εργο π δεν παραγετε..γραψε μ 2-3-5 συλλογους που ασχολουντε καινοτομους να τους στηριξουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Εκπαιδευτικα 2016

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Anthimos έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:με τες Νεκρες ζωνες τι γινεται ?
αν παρω το σκυλο μου στην Νεκρα ζωνη κατα τους μηνες Μαρτιο-Απριλιο-Μαϊο ποιος θα μου πει κατι???

Η νεκρά ζωνη ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΥΝΗΓΙΟΥ , φιλε! Ισχυει οτι ισχυει και στις υπόλοιπες απαγορευμενες
Ναι αυτο το ξερω !
αυτο που δεν ξερω ειναι αν εχει εξουσιοδοτηση το Ταμειο Θηρας να μπει μεσα στην Νεκρα ζωνη για να με γραψει !

Απ'οσο ξερω στην Νεκρα ζωνη κανονικα δεν μπορω ουτε εγω ΑΛΛΑ ουτε και το ταμειο θηρας να μπει μεσα !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εκπαιδευτικα 2016

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:
Anthimos έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:με τες Νεκρες ζωνες τι γινεται ?
αν παρω το σκυλο μου στην Νεκρα ζωνη κατα τους μηνες Μαρτιο-Απριλιο-Μαϊο ποιος θα μου πει κατι???

Η νεκρά ζωνη ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΥΝΗΓΙΟΥ , φιλε! Ισχυει οτι ισχυει και στις υπόλοιπες απαγορευμενες
Ναι αυτο το ξερω !
αυτο που δεν ξερω ειναι αν εχει εξουσιοδοτηση το Ταμειο Θηρας να μπει μεσα στην Νεκρα ζωνη για να με γραψει !

Απ'οσο ξερω στην Νεκρα ζωνη κανονικα δεν μπορω ουτε εγω ΑΛΛΑ ουτε και το ταμειο θηρας να μπει μεσα !

Φίλε η Νεκρα Ζωνη ειναι εδαφος της κυπριακης Δημοκρατιας που παραχωρηθηκε στα Ηνωμενα Εθνη για να διατηρουν την ταξη !!
ο Ουλαμος Πάταξης της Λαθροθηριας δικαιουται μια χαρά να μπει οπως και η Υπηρεσία Θηρας σε καποια σημεια μεχρις ενος σημειου .
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
and73
Full Member
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:48

Re: Εκπαιδευτικα 2016

Δημοσίευση από and73 »

Το ακόλουθο link το είχα τοποθετήσει σε άλλη ενότητα του φόρουμ. Αξίζει να του ρίξει κάποιος μια ματιά, αφού πρόκειται για πρόσφατη μελέτη και αναφέρει κάποια επιχειρήματα για όλες τις θέσεις.

http://www.hunters.gr/2015/10/h-οικολογ ... ς-εκγύμνα/

Andreas
Άβαταρ μέλους
Kostas M.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 02 Αύγ 2014, 09:01

Re: Εκπαιδευτικα 2016

Δημοσίευση από Kostas M. »

Δεν ξερω ποιους αλλους αφορα ρε κοπελια αλλα εμενα προβληματιζει με εντονα το θεμα οτι απο 1-3-2016 μεχρι 31-5-2016 θα απογορεύονται τα εκπαιδευτικα. Τι θα γινει? Θα κατσουμε τους σκυλους 3 μήνες? Ενα σκυλι το οποιο ειναι τωρα 7 μηνων τωρα θα του ξαναρχισεις εκπαιδευση στουσ 11 μηνες? Εποσπασες το! Ελεος ποιον σε τουντο τοπο. Αφου καμνουν τον κοσμο να τραβα προσ την παρανομοια και πιστευκω εν τζαι εσκεμμενα. Εν εχει αλλη εξηγηση...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”