Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ&ΟΙ εκπαιδευτες

Απάντηση
RESPECT

Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ&ΟΙ εκπαιδευτες

Δημοσίευση από RESPECT »

Ειναι εδω που μερικα χρονια ψαχνω για εκπαιδευτη σκυλον φερμας . Ειναι μερικες ερωτησης που θελω να κανω :?: 1.Υπαρχουν πραγματικοι εκπαιδευτες :?: 2.Αξιξουν τα λεφτα τους :?: 3.Πιος ο ρολος του επαγγελματια εκπαιδευτη και του ερασιτεχνη εκπαιδευτη :?: 4.Τι απετισης εχουμαι απο τους εκπαιδευτες επαγ. και μη :?: 5.Εχει εκπ. που κανου την δουλεια μονο για τα λεφτα :?: Υπαρχει προβληματισμος :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ&ΟΙ εκπαιδευτες

Δημοσίευση από admin »

RESPECT έγραψε:Ειναι εδω που μερικα χρονια ψαχνω για εκπαιδευτη σκυλον φερμας . Ειναι μερικες ερωτησης που θελω να κανω :?: 1.Υπαρχουν πραγματικοι εκπαιδευτες :?: 2.Αξιξουν τα λεφτα τους :?: 3.Πιος ο ρολος του επαγγελματια εκπαιδευτη και του ερασιτεχνη εκπαιδευτη :?: 4.Τι απετισης εχουμαι απο τους εκπαιδευτες επαγ. και μη :?: 5.Εχει εκπ. που κανου την δουλεια μονο για τα λεφτα :?: Υπαρχει προβληματισμος :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Κάποιοι άνθρωποι ασχολούνται για χρόνια τώρα με τους ομίλους σκύλλων φέρμας ακι ορισμένοι είναι και εκπαιδευτές. Οι άνθρωποι αυτοί πήγαν ορισμένοι στο εξωτερικό παρακολούθησαν σεμεινάρια , αγώνες και απέκτησαν εμπειρία με την εκπαίδευση των συγκεκριμένων σκύλων. Υπάρχουν εκπαιδευτές που εκπαίδευσαν σκύλους φέρμας και διέπρευσαν σε Παγκόσμιους και Πανευρωπαϊκούς αγώνες.
Αν αξίζουν τα λεφτά τους θα φανεί στο αποτέλαισμα, εγώ πήρα ένα σκύλο για εκπαίδευση για ένα μήνα σε ένα εκπαιδευτή ο οποίος μου δούλεψε αρκετά καλά το σκυλί αλλά πρέπει ο ιδιοκτήτης να πηγαίνει σε τακτά χρονικά διαστήματα να βλέπει την πρόοδο του σκύλου και το αποτέλαισμα της εκπαίδευσης.
Ο επαγγελματίες εκπαιδευτής απο τον ερασιτέχνη είναι ότι του ενός εν η ζήση του ο άλλος κάμνει το on the side
Η βασικότερη απάιτηση που έχω εγώ είανι μέσα σε 1-2 βδομάδες να μου πεί εάν ο σκύλος μπορεί να εκπαιδευτεί ή όχι. Αν ένα ζώο είανι ανεπίδεκτο εκππαίδευσης ή προχωρημένης ηλικίας που εκπαιδεύεται πολύ πιο δύσκολα είναι καλό να το ξέρω απο την αρχή.
Υπάρχουν και αρκετοί τσαρλατάνοι που χρησιμοποιούν λανθασμένες μεθόδους και κάνουν κακό παρά καλό η Κύπρος είανι μικρό νησί και εύκολα μπορείς να ρωτήσεις και να μάθεις ...
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ&ΟΙ εκπαιδευτες

Δημοσίευση από Anthimos »

Διαφορετικος ειναι ο εκπειδευτης που θα αφιερωσεις χρονο να εκπαιδευσει ενα σκυλι φερμας για την παρτυ του, αυτος που το κάνει βιοποριστικο επαγγελμα και ζει απο αυτο σαν τεχνη. Ενδεχωμενα και στις δυο περιπτωσεις στη θεωρια να κατεχουν εξισου το αντικειμενο. Ο επαγγελματιας λόγω τριβης σίγουρα έχει περισσοτερη εμπειρια και μπορει να " τελιωσει " ενα σκυλι εκπαιδευτικα πιο γρηγορα και ελάχιστο καλύτερα απο εναν ερασιτεχνη που μπορει να πετύχει ακριβως τα ίδια αποτελέσματα σε μεγαλύτερο χρόνο. Το σιγουρο ειναι για να δηλωνει καποιος εκπαιδευτης και να το κάνει επι πληρωμη πρεπει να έχει δειγματα γραφης, να κατεβάζει TRIALERS σε αγωνες κτλ.
Ό εκτροφέας δεν ειναι απαραιτητα και καλός εκπαιδευτής και το αντιθετο. Ένας ερασιτέχνης που εκτρεφει και εκπαιδευει τα δικά του σκυλια μπορει πολλες φορές να αποδεικτει καλύτερος στο να εκπαιδευσει ενα κυνηγοσκυλο για κυνηγι αλλα να μην μπορει να βγαλει σκύλο αθλητη.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ&ΟΙ εκπαιδευτες

Δημοσίευση από admin »

caccia έγραψε:simfono me t admin oti ehume kalou epipedou ekpedevtes me diakrisis se agones :!:
diafono omos me t oro tou eppaggelmatia
eppaggelmatias den ine avtos pu ine i zisi tou. EPPAGGELMATIAS ine avtos pu ousiastika afieroni ola osa ehi ,gnosis,xrono,empiria ktl se avto pu kani gia na to kani kala :!: :!: :!: :!: :!:
Φίλε απλός λέω ότι εκείνος που το κάνει επαγγελματικά (και κερδίζει χρήματα απο αυτό το πράγμα΄επίσημα) χαρακτηρίζεται και επαγγελματίας. Εάν τώρα εγώ έχω πάθος με το συγκεκριμένο αντικείμενο και το κάνω απο ευχαρίστηση αυτό δέν με κάνει επαγγελματία . Η λέξη επαγγελματίας υποδηλώνει ότι κάποιος το κάνει σαν επάγγελμα.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ&ΟΙ εκπαιδευτες

Δημοσίευση από admin »

caccia έγραψε:file anthime, isos na min imun katanoitos...... den ennousa tus idioktites ekpedevtes (avtoi isos na ine k oi kaliteroi gia t skillo tus)
ego ennousa avtous pu ine i zisi tous k avtous pu to kanun on the side lei k admin :D :D
se ola ta ipolipa pu les me vriskis simfono :!: :!: :!: :!:

epitelus simfonume se kati :D :D :D
Γράφουμε ΕΛΛΗΝΙΚΑ
Προσέχουμε...για να έχουμε
sotiris!129

Re: Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ&ΟΙ εκπαιδευτες

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ρε κοπελια ασχετο τελια αλλα επιδη ετιχε να ειμαι δαμε την ωρα που το σκεφτικα :lol: ποτε εν η εκθεση?
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ&ΟΙ εκπαιδευτες

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:ρε κοπελια ασχετο τελια αλλα επιδη ετιχε να ειμαι δαμε την ωρα που το σκεφτικα :lol: ποτε εν η εκθεση?
23 με 25 περνα να σου τζερασω Coffee Break :D
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ&ΟΙ εκπαιδευτες

Δημοσίευση από sotiris!129 »

πεμου αληθκια!!! πηνω 8-10 καφεδες τη μερα κανονισε αφικε2-3 για μενα μονο! με ζαχαρι ζε γαλα :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ&ΟΙ εκπαιδευτες

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:πεμου αληθκια!!! πηνω 8-10 καφεδες τη μερα κανονισε αφικε2-3 για μενα μονο! με ζαχαρι ζε γαλα :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
Μεν εχεις εννοια
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Mr Lord
Full Member
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 04 Σεπ 2011, 16:56

Re: Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ&ΟΙ εκπαιδευτες

Δημοσίευση από Mr Lord »

ego prosopika den tha endiaferoumoun na afiso se enan epagelmatian ekpedeti ta zoamou gia tous exis logous
(A) tha prospathouse na me pisi oti to dikomou skili den kani k autou einai ta kalitera mporouse na mou pei oti exei thiramatofovia k krogotofovia autos einai o pio simantikos logos pou den empistevome tous EPAGKELMATIES EKPEDEUTES ma o agapimenos mou filos o CACCIA pou einai :?: :?: :?: :?:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”