Προσαρμογη νεου μελους σε ομαδα ιχνηλατων

Απάντηση
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Προσαρμογη νεου μελους σε ομαδα ιχνηλατων

Δημοσίευση από beaglemania »

Καλησπερα παιδες,

Προσφατα ηρθε στα χερια μου ενα καθαροαιμο σεγκουτσι 2 χρονων θυληκο λογω του οτι ο ιδιοκτητης αναχωρει στο εξωτερικο για δουλεια μονιμα. Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το συγκεκριμενο σκυλο εχω ομαδα ιχνηλατων 2 μπλε της γασκωνης 1 μπηγκλ και ενα αριεγης τιαριαζουν απολυτα μεταξυ τους δεν παρασυρονται στις φωνες τους πας την μαλαη και το κυριοτερο εχουν την ιδια ταχυτητα ιχνηλασιας με το αριεγης να υστερει λιγο αλλα ειναι λογω του νεαρου της ηλικιας του νομιζω. Σε εξοδους πηρα το σεγκουτσι με τον αρχηγο της ομαδας μου ο ενας ηταν δεξια και ο αλλος αριστερα καμια σχεση τους πηρα αρκετες φορες ο ενας τζι και ο αλλος δα δουλεφκουν την ιδια μαλαη και ο σεγκουτσι προβουρα πολλα λογω ζηλιας δεν καταλαβω σε αλλες εξοδους τους πηρα ολους μαζι ο σερκουτσι καμια σχεση στο μαυρο αναθεμα και οι αλλοι σκυλοι πολλα πιο πισω του μπορω να καμω κατι να τους ταιρκασω? ο σεγκουτσι πολλα ωραιος σκυλος δουλευκει πολλα καλα εσηκωσε και 2 λαγους δικους του και νομιζω αξιζει να προσπαθησω να το βαλω στην ομαδα αλλα πως μπροω να το επιτυχω τουτο?
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Προσαρμογη νεου μελους σε ομαδα ιχνηλατων

Δημοσίευση από admin »

το κάθε ζώο έχει τον δικό του χαρακτήρα και ίσως να μην ταιρειάζει ο εργασιακός του τρόπος με κάποιο άλλο αν είναι καλός κυνήγα τον μόνο του. Δική μου διαπίστωσει είανι όταν ένας σκύλος κυνηγάει μόνος αποδίδει το 100% των δυνάμεων του αν κυνηγάει με άλλους το ποσοστό αυτό πέφτει δραματικά ειδικά στα δύσκολα
Προσέχουμε...για να έχουμε
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Προσαρμογη νεου μελους σε ομαδα ιχνηλατων

Δημοσίευση από beaglemania »

Φιλε ο λογος που εκανα με αρκετη προσπαθεια ομαδα ειναι επειδη μπορει να μην ειχα σκυλους αστερια που να ηταν μαλαη και λαος αλλα οι σκυλοι μου δεν ειναι οι σκυλοι που θα αγοραζες 2-3 χιλιαδες ειναι σκυλοι μετριοι που με αρκετα εκπαιδευτικα θα γινουν καλυτεροι απλα ο ενας δεν ετραβαν την μαλαη πολλα ο αλλος δεν εκλαιεν την μαλαης αρκετα και παρασυρνοταν που αλλους σκυλους που τις εκλαιαν ο αλλος δεν ειχεν τελιωμα και δεν τραβουσεν την καταιδωξη πολλα ο μονος μου ξεχωριζε ατομικα ηταν ο αρχηγος μου ενα μεγαλο μπλε της γασκωνης που για μενα τα ειχεν ολα οσαν ηθελα ετραβαν την μαλαη πολλα εκλαιεν που την ωρα που την ενιωθε οτι ηταν καλη και φρεσκα μαλαη κατιαδιωξη μεγαλη λογω την ρατσας του κτλ ετραβαν την πολλα και τελιωμα ειχεν το περισσοτερα απο ολα τα σκυλια μου και σιγα σιγα τα εβγαζα μονας τους με το αρχηγο μου και μετα ολα μαζι και εκει που υστερα ο αλλος συνεχιζει αλλος σκυλος και ο καθε ενας τους εχει το δικο του ρολο απλα ο σεγκουτσι αυτος προβουρα πολλα ρε γμτ κυνηγα για την παρτυ του νομιζω και οχι για μενα και ζηλευει μαλλον γιατι αμαν πιασουν μαλαη μπαινει μπροστα που τους αλλους και τραβα την πολλα γρηγορα να τον κυνηγω ατομικα ρε φιλε εν νομζιω εν θα αφηνω 4 σκυλους σπιτι για να περνω μονο τον σεγκουτσι σε περιπτωση που δεν καταφερω να τον δεσω με την ομαδα μου θα τον δωσω σε καποιο ο οποιος θα μπορει να τον φκαλει γιατι ειναι κριμα το κτηνο να μενει σπιτι εχει πολλες δυνατοτητες και σιογυρα ειναι καλυτερος απο 1-2 σκυλους μου. Απλα επισμωσα και θελω να τον βαλω στην ομαδα μου γιατι ειναι πολλα δυαντο κτηνο για την ηλικια του ειπαν μου πολλοι να τον αφηκω να ωριμασει και εν να μπει στην ομαδα αλλα αμαν δεν μπει τωρα που εν μιτσης ποτε θα μπορω να τον βαλω εν τουτο που σκεφτουμε
ixnilatris paou paou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 30 Απρ 2014, 18:53

Re: Προσαρμογη νεου μελους σε ομαδα ιχνηλατων

Δημοσίευση από ixnilatris paou paou »

ο ιχνηλατης σου φιλε μου επειδη ειναι θηλυκος επρεπε ειδη να ηταν ωριμος και να κολλα την μουρη του χαμε...εγω επιασα εναν ιχνηλατη 4 χρονων περσι ξεροβουνια και σπαλαθερα(ρασια) δεν εκαμνε τπτ ειδικα στην ξηρασια επερνα τον σε λατζιες και ηταν αλος σκυλος...τζινο που θελω να σου πω ειναι να τον δοκιμασεις σε διαφορες μορφολογιες εδαφους γιατι ο σκυλος σου μπορει να εμαθεν μονο στην λατζια τζιαι να μεν καμνει στα ρασια για παραδειγμα.Ρωτα τον πρωην ιδιοκτητη του σε πιες περιοχες τον εκυνηγαν εν σημαντικο!εχει και χαρακτηρες ομως που κηνηγουν ολες τες μορφολογιες ο δικος σου μπορει ναν ιδιοτροπος :D
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Προσαρμογη νεου μελους σε ομαδα ιχνηλατων

Δημοσίευση από Sergios »

ixnilatris paou paou έγραψε:ο ιχνηλατης σου φιλε μου επειδη ειναι θηλυκος επρεπε ειδη να ηταν ωριμος και να κολλα την μουρη του χαμε...εγω επιασα εναν ιχνηλατη 4 χρονων περσι ξεροβουνια και σπαλαθερα(ρασια) δεν εκαμνε τπτ ειδικα στην ξηρασια επερνα τον σε λατζιες και ηταν αλος σκυλος...τζινο που θελω να σου πω ειναι να τον δοκιμασεις σε διαφορες μορφολογιες εδαφους γιατι ο σκυλος σου μπορει να εμαθεν μονο στην λατζια τζιαι να μεν καμνει στα ρασια για παραδειγμα.Ρωτα τον πρωην ιδιοκτητη του σε πιες περιοχες τον εκυνηγαν εν σημαντικο!εχει και χαρακτηρες ομως που κηνηγουν ολες τες μορφολογιες ο δικος σου μπορει ναν ιδιοτροπος :D
Σωστός φίλε έτσι είναι εγώ είχα κούρτσχααρ και σεγκούτσιο μαζί ο ένας ετράβαν μαλαή ο άλλος ήταν φινισιάρης του κομμαθκιού έτσι έπερνε μας ο ένας έφκαλλε τους ο άλλος....επιένναμε σε πεφκωτά ο κούρτσχααρ μες τον κόλο μου και αποτέλεσμα μηδέν έτσι έβαλα τον σε πυκνέρκα και ήταν πύραυλος λαούς φραγκολίνες πέρτικους εν του έφεφκε τίποτε....έτσι φίλε πρέπει να δείς που αρέσκει τους σχίλλους σου να κυνηγούν...
dimitris savva

Re: Προσαρμογη νεου μελους σε ομαδα ιχνηλατων

Δημοσίευση από dimitris savva »

ο σκυλος πρεπει να καταλαβει ποιο ειναι το αφεντικο. δεν εχουμε και πολλες επιλογες για τοπους που θα κυνηγησουμε . σκυλος που ειναι μαθημενος στα δυσκολα κυνηγα παντου.αν δεν το κανει σημαινει ειναι μετριος
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Προσαρμογη νεου μελους σε ομαδα ιχνηλατων

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

dimitris savva έγραψε:ο σκυλος πρεπει να καταλαβει ποιο ειναι το αφεντικο. δεν εχουμε και πολλες επιλογες για τοπους που θα κυνηγησουμε . σκυλος που ειναι μαθημενος στα δυσκολα κυνηγα παντου.αν δεν το κανει σημαινει ειναι μετριος
+10000000
EPANIEL POWER
ixnilatris paou paou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 30 Απρ 2014, 18:53

Re: Προσαρμογη νεου μελους σε ομαδα ιχνηλατων

Δημοσίευση από ixnilatris paou paou »

Sergios έγραψε:
ixnilatris paou paou έγραψε:ο ιχνηλατης σου φιλε μου επειδη ειναι θηλυκος επρεπε ειδη να ηταν ωριμος και να κολλα την μουρη του χαμε...εγω επιασα εναν ιχνηλατη 4 χρονων περσι ξεροβουνια και σπαλαθερα(ρασια) δεν εκαμνε τπτ ειδικα στην ξηρασια επερνα τον σε λατζιες και ηταν αλος σκυλος...τζινο που θελω να σου πω ειναι να τον δοκιμασεις σε διαφορες μορφολογιες εδαφους γιατι ο σκυλος σου μπορει να εμαθεν μονο στην λατζια τζιαι να μεν καμνει στα ρασια για παραδειγμα.Ρωτα τον πρωην ιδιοκτητη του σε πιες περιοχες τον εκυνηγαν εν σημαντικο!εχει και χαρακτηρες ομως που κηνηγουν ολες τες μορφολογιες ο δικος σου μπορει ναν ιδιοτροπος :D
Σωστός φίλε έτσι είναι εγώ είχα κούρτσχααρ και σεγκούτσιο μαζί ο ένας ετράβαν μαλαή ο άλλος ήταν φινισιάρης του κομμαθκιού έτσι έπερνε μας ο ένας έφκαλλε τους ο άλλος....επιένναμε σε πεφκωτά ο κούρτσχααρ μες τον κόλο μου και αποτέλεσμα μηδέν έτσι έβαλα τον σε πυκνέρκα και ήταν πύραυλος λαούς φραγκολίνες πέρτικους εν του έφεφκε τίποτε....έτσι φίλε πρέπει να δείς που αρέσκει τους σχίλλους σου να κυνηγούν...
συμφωνω μαζι σου φιλε...μπορει σε καποια μορφολογια ο σκυλος να ειναι καλυτερος απο μιαν αλη...αλα αν εν μαθημενος στα δυσκολα οπως λεει και ο φιλος ο δημητρης ενα τελειωσει την μαλαη οπου και να βρισκεται...ειδικα αμαν εν μουσκεμενα δεν πρεπει να τους επηρεαζει τπτ πρεπει να ραβουν την μαλαη κανονικα...ομως ο σκυλος φερμας συνεργαζεται με τον ιχνηλατη?εν επηρεαζετε καποιος που τους 2?
Άβαταρ μέλους
alekos_paphos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 22:32

Re: Προσαρμογη νεου μελους σε ομαδα ιχνηλατων

Δημοσίευση από alekos_paphos »

ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΠΗΚΟΛΟΜΑΝΙΑ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΩΣ ΤΩΡΑ ΜΕΣ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΣΟΥ ΕΜΕΤΡΙΣΑ 5 ΡΑΤΣΕΣ ,ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”