Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

sotiris!129 έγραψε:αφτονοιτο οτι εν θα το παρω ποτε στο κυνηγι!!!! απλα ηθελα να πω πως ολοι οι σκυλοι καπου μεσα τους εχουν το ενστιχτο του κυνηγου!
ΝΑΙ ΠΟΝΝΑ ΜΕΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ . ΕΝΝΑ ΑΚΟΥΟΝΤΑΙ ΩΣ ΔΑΠΑΝΩ ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΤΗΣ ΑΡΦΗΣ ΣΟΥ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
sotiris!129

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από sotiris!129 »

LOUIS SETTER έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:αφτονοιτο οτι εν θα το παρω ποτε στο κυνηγι!!!! απλα ηθελα να πω πως ολοι οι σκυλοι καπου μεσα τους εχουν το ενστιχτο του κυνηγου!
ΝΑΙ ΠΟΝΝΑ ΜΕΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ . ΕΝΝΑ ΑΚΟΥΟΝΤΑΙ ΩΣ ΔΑΠΑΝΩ ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΤΗΣ ΑΡΦΗΣ ΣΟΥ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
oi re siga men paro thn julie mazi mou hahahahahahahahahahahahah
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από admin »

Κοπέλια κάτι που πολλοί έχουν παρεξηγήσει και θέλω να το ξεκαθαρίσω γιατί κάποιοι φίλοι ιδιαίτερα νεαροί που διαβάζουν μπορεί να συγχυστούν. Λοιπόν ο Σκύλος είναι ένα απο τα πολλά ζώα που μέρωσε ο άνθρωπος. Είναι ένα ζώο που τα ένστικτα του για συντροφικότητα και αγάπη υπερβαίνουν τα ένστικτά του για επιβίωση και τροφή πολλές φορές. Πόσες φορές όταν ένας κυνηγόις με ένα σκύλο συνδεθούν και πάει κάπου το αφεντικό του για μερικές μέρες ο σκύλος ούτε τρώει ούτε πίνει. Κάπου βαθιά μέσα του έχει και άγρια ένστικτα ζωώδες τα οποία μπορεί να ξυπνήσουν ή μπορεί να μείνουν σε λήθαργο. Έχει και κυνηγετικά ένστικτα τα οποία εμείς τα θέλουμε να ξυπνήσουν ιδιαίτερα στα κυνηγόσκυλα και στα λαγόσκυλα. Αλλά προς ΘΕΟΥ μην περάσει απο το μυαλό σας ότι πρέπει να ξυπνήσουμε τα ζωώδες ένστικτα του σκύλου για να πετύχουμε ένα καλό κυνηγετικό. Εάν ο σκύλος μάθει να κυνηγάει για να τραφεί τότε ξυπνούμε τα ζωώδες ένστικτα του σκύλου τα οποία δέν έλέγχονται . Μετά τα σκυλιά αγριεύουν, κυνηγάνε για τον εαυτό τους και όχι για τα αφεντικά τους, ξεκινούν τον συναγωνισμό γιατί πρόκειται για παιχνίδι επιβίωσης και όχι ευχαρίστησης. Κάποτε μου έδωσαν μια ΄μπασταρδολυκόσκυλα και ο τύπος που μου την έδωσε μου είπε ότι είναι 'τράτά'. Πραγματικά ήταν τράτα ότι έβγαζε και το χτυπούσα το έτρωγε... Έπαιζα τον λαγό και έπρεπε να τρέξω ποιό γρήγορα της να τον πιάσω και έαν το έπιανε πρώτη αναγκαζόμουν να την χτυπώ να την σταματήσω απο να φάι το θήραμα. Ορτύκια μια μπουκιά, περδίκια ... έτρωγε τα στήθη που είχαν κρέας. Ηταν ένα απο τα ποιό ανυπάκουα σκυλιά που είχα ποτέ και δέν απόλαυσα καθόλου το κυνήγι μαζί της ένα χρόνο που την είχα. Ο σκύλος πρέπει ανκυνηγάει για το αφεντικό του , για να ευχαριστήσει τον μάστρο του... και εναπόκειται απο τον μάστρο να αναπτύξει αυτή την σχέση .....
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από Anthimos »

Κατα κανονα ολοι μας θελουμε ενα σουπερ σκύλο που να τον εχουμε μες το κλουβι να τον πιανουμε πρωτη κυριακη να μας βκαλλει 2 λαους τζαι πεντε περτικους να βρισκει τα κουτσοφτερα και να πηγαινουμε σπιτι φορτωμένοι. :D
Ακουεται τέλειο εννεν....αλλα για να καμεις ετσι σκύλο πρεπει να πετυχεις ενα σκυλο φαινόμενο και να έχουν γίνει ΟΛΑ σωστα εκπαιδευτικά και οι "προδιαγραφες " φυλής του να βοηθουν.

Ναι θα τύχει να βγαλουμε ενα σκυλι που θα κυνηγα και φτερωτο και τριχωτο εξαλλου ειναι η φυση του σκυλλου να κυνηγα αλλα αναλογιστηται τις ευθυνες που έχει ο κυνηγος γι αυτο. Εγω κυνηγω με επανιελ και κτυπω κατα μεσο ορο 2 με τρεις λαγους το χρονο αν και το σκυλι βγαζει λαγους πιο συχνα και ειτε τους παιζει καποιος της παρεας ειτε φευγουν απαιχτοι...Κι όλα αυτα ενω κυνηγαμε περδικα , φραγκολινα, μπεκάτσα.
Δηλαδη δεν αφοσιωνόμαστε στο λαγο. Πιο παλια ειχα ενα Εγγλεζικο Ποιντερ , μαγος στο φτερωτο, 5 χρονων επαιξεν του ο αδελφος μου ενα λαγο και απο εκεινη την ημερα φερμαριζε λαγο σχεδον καθε εξορμηση.

Που θελω να καταλήξω?? ο σκυλος όπως λεει και ο Σωτηρης εχει το κυνηγετικο ενστικτο μεσα του. Σιγουρα θα τραβα προς το φτερωτο επειδη θα συναντηθει μαζι του πολυ πιο συχνα στο βουνο και πιο ευκολα καρπονομαστε φτερωτο θηραμα λογο της φυσης των θηραματων. Το σκυλι σαν κανονας επιβιωσης θα κυνηγα το πιο ευκολο θηραμα επειδη στη φυση θα εκανε ακριβως το ιδιο δηλαδη θα κυνηγουσε το θηραμα που με την λιγοτερη σπατάλη ενέργειας θα μπορουσε να φαει και αυτο συμβαινει στο κυνηγι. Φτερωτα βρισκουμε πιο συχνα και τουφεκουμε πιο ευκολα αρα στο μυαλο του σκυλου ειναι πιο ευκολη λεια.

Τωρα πρωτα ο ιδικτητης πρεπει να αποφασισει ΤΙ θελει να κυνηγησει να εκπαιδευτει σ αυτο... και να εκπαιδευσει και τον σκυλο σ αυτο. Ο Λαγος θελει διαφορετικο τρόπο κυνηγιου και συμπεριφερεται διαφορετικα απο οτι τα φτερωτα και θελει και τις δικές του τεχνικες. Ετσι μπορουμε να βάλουμε τις βασεις σε τριχωτο αν θελουμε να κυνηγαμε μικτο θηραμα αφου το φτερωτο θα ερθει πιο γρηγορα και ευκολα αλλα στην τυχαια συναντηση που θα εχει ο σκυλος με λαγο θα τον δουλεψει και θα τον βγαλει οχι φυσικα οπως ενας ιχνηλατης ή ενας σκυλος εξολοκληρου δουλεμενος στο λαγο. Αν καταφερουμε και παρουμε τον λαγο σιγα σιγα με εμπειριες ο σκυλος οταν βρισκει ιχνος θα το δουλευει και θα βγαζει λαγους.

Αλλα ακομα και με ενα σκυλο που κυνηγα μόνο λαγο και ο ιδιοκτητης πρεπει να φροντισει να μάθει να κυνηγα λαγο και η μεταβαση απο το εξολοκληρου φτερωτο δεν ειναι καθολου ευκολη!!!!!

Φίλε ΝΙΚΟ ενα σκυλι που σχεδον κοιμασε μαζι του και τον ξεκινησες εκπαιδευτικα ρε φιλε και εισαι ικανοποιημενος ΔΕΝ τον παιρνεις εκπαιδευση αμεσως μετα διοτι θα τον αποσυντονισεεις. Ενω εισαι ο ΑΡΧΗΓΟΣ της αγελης του και εισαι ολος του ο κοσμος και αρχισε να καταλαβει τι ζητας απ αυτον και τι σε ικανοποια ξαφνικα εβρεθηκε με εναν ξενο ανθρωπο σε αλλη αγελη και δεν νιωθει οτι ανοικει καπου και δεν αντιλαμβανεται τι πρεπει να καμει και πιος ο ρολος του στη νεα αυτη αγελη. Πιασεε τον σκυλο σου και συνεχισε εκπαιδευση σιγα σιγα και με τις εμπειριες θα γίνουν όλα.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από Nikos »

Συνάδελφοι κυνηγοί και φίλοι

Οφείλω να ομολογήσω ότι σκέφτομαι και λαμβάνω σοβαρά τα όσα με συμβουλεύεται γιατί σαν αρχάριος δεν εχω και πολλές γνώσεις για το κυνήγι με σκύλο.

Σκέφτομαι να φέρω το ''μωρό'' πισω σπίτι του αλλά με προβληματίζει κατι.... για να μαθει δεν πρεπει να βγαίνει με αλλα σκυλιά τα οποί ειναι ήδη ξεκινημένα και γνωρίζουν το θήραμα????Οσες φορες τον εβγαλα έξω μονο του ειναι συνέχεια μαζι μου , μεσα στα πόδια μου.

Υπάρχουν κάποιες συμβουλές που μπορείτε να μου δώετε για μια σωστή εκπαίδευση στο βουνό???

Ευχαριστώ πολύ
Νικος
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από Anthimos »

Φιλε Νικο χωρις να ισχυριζομαι οτι εχω τα καλυτερα σκυλια ή ειναι ο ποιο σωστος τροπος να σου πω πως ξεκιναω εγω τα κυνηγοσκυλα μου και αν θελεις πάρε οτι σου κανει.Κατ αρχην κυνηγω σκυλια φερμας ηπειρωτικες φυλές, επανιελ και κουρτσχααρ.
Παιρνω πάντα μικρα κουταβια που επιλέγω εγω και ποτε "τελιωμενα" ή σταρταρισμενα σκυλια. Τα σκυλια ζουν μες την αυλη ποτε σε κλουβι 3χ3 αλλα ελευθερα μες την αυλη.
Απο 2 με 3 μηνων ξεκινω βασικη υπακοη (κατσε , μεινε, φερτο,) εστω και να δεν εκτελουν 100% και σιγα σιγα γινομαι πιο αυστηρος. Την ιδια περιοδο με ενα καλαμι αντενα ψαρεματος ξεκινω να δουλευω την φερμα πανω σε ενα φτερο η κατι που τους κινα την προσοχη και ταυτοχρονα την κροτοφοβια, κτυπω σε τραπεζια αποτομα , με πιστολι κροτου σαν τρωσιν κτλ.
κοντα 6 μηνων κρυβω πετσιες και ποθκια των λαγων η των κουνελιν και σαν παιχνιδι του βαζω να ψαχνουν για να το βρουν αφου το πεταξω δηλαδη μακρια και τρεξουν να το φέρουν μετα το κρυβω και τους σπρωχνω να το εβρουν λεγοντας τους πουντο και ψαξε. Μετα ξεκινω τους σε κουνελι και ορτυκια ή περδικια εκτρφης αφου τους βγαλω τα φτερα για να μην πετουν πολλα και καθε φορα που βρισκουν και αφου ψαξουν το θηραμα καμνω τους παναυρι..μπραβο..μπραβο αγκαλιες χαιδεματα λιγη τροφη η καμια σοκολατα....
Τελος μια μερα με το φλοπερακι μες σε ττελιασμενο ή ενα χωραφι που δεν τους ξαναπηρα ΠΟΤΕ χωνω ενα θηραμα( κουνελι η ορτυκι ή περδικι βαλω τους πας την μαλαη και ξεκινω τα πουντο μανα μου και ψαξε.....με υπομονη αμα το ευρει και φερμαρει το.... παω και σηκωνω το ....πυροβολω το... και λεω του να το φερει. Αν το καμει σωστα καμνω του ολοκληρο παναυρι παλε βαλω του λιο φαι να φαει νερο και την επόμενη εβδομαδα αρχιζω τα εκπαιδευτικα στο βουνο με πιστολακι κροτου παντα λιον πριν το κυνηγι τουτα, ας πουμε τωρα ειναι η τελεια περιοδος. Καθε φορα που πιαννει μαλαη αρχιζω του τα πουντο μανα μου ψαξε κτλ .Μετα κυνηγι φιλε και σιγα σιγα με τα χρονια κτιζονται μονοι τους. Ενδιαμεσα κανενα ττελιασμενο πανω σε λαους μαζι με αλλα σκυλια .
Εφκαλα και καλα σκυλια ετσι... και πολλα μετρια σκυλια...αλλα σχεδον ολα εχουν επαφη με το αντικειμενο και ψαχνουν συνεχεια....ελπιζω να βοηθησα φιλε
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από Nikos »

Φίλε Άνθιμε ήσουνα πολύ καταπιστικός και σε ευχαριστώ

Έχω να πω πως μερικά απο αυτά που αναφέρεις το σκυλί τα έκανε...Φέρμα όμως δεν εκανε ποτέ, νομιζω δηλαδη...Τι περδίκια βρήκε, τι κουνέλια βρηκε αλλά φέρμα γιοκ...!Δοκίμασα και αυτό με το καλάμι αλλά η εννοια του είναι να πιασει το ποδι του λαγού και όχι να το φερμάρει...

Όσο για κρότο, καμία συγκίνηση απο την πρώτη μέρα, οταν ηταν μωρό(μεσα στην τζικλα), ετσι απλά για να δω αντιδραση...Ατρομητος...!
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από HUNTER »

Νικο αν ινε γκεκα ι μανα του οπος ιπες τσε ο πατερας του εν ικσερις το πιο πιθανο να ινε ιχνιλατισ. Μιν περιμενις να φερμαρι.
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από Nikos »

Φίλε τι να σου πώ...

όλοι μου λένε φέρνει σε μπράκ πάρα πολύ...
θα προσπαθήσω να ανεβάσω μια φωτογραφια...
sotiris!129

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε ειναι πολι απλο το σκυλη σου δεν εχει την φερμα !!! δεν μπορεις να του το βαλεις μεσα στο μιαλο του γτ πολι απλα δεν ειναι μεσα στα χαρακτιριστικα της φιλης που επικρατα στα γονιδια του! ομως αφτο δεν εμποδιζει εσενα στο να καταλαβεις αν ο σκυλος βρικε κατι και ποσο κοντα στο θυραμα και το τι θυραμα εντοπισε!
πχ ο δικος μου ο σκυλος εχει το ιδιο προβλημα με τον δικο σου δεν φερμαρει και δεν περιμενο να φερμαρι γιατι εχει μπικολ μεσα του! ομως οταν πλησιαζει σε κατι αρκεφκει ζε σουζει πολλα εντονα την ουρα του σε σιμιο που οσο πλισιαζει στο θυραμα να νομιζεις πως εν να φκει ο νουρος του! αμαν εν λαγος η μαλαι που τραβα ο σκυλος εν πιο αργη και πιο περιπλοκι δλδ καμει κυκλους και ενεν εφθια μαλαι οπως του περτικου η της φραγγολινας! ζε αμαν εν λαος και κοντεπσει του αρκεφκει και γαυγιζει, οχι το ενοχλιτικο γαυγισμα αλλα σιγα ζε 1 καθε τοσο! ελπιζω να βοηθισα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”