Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από Nikos »

Συνάδελφοι κυνηγοί σας χαιρετώ...

Με ενδιαφέρον διάβασα συζητήσεις που γίνονται στο site αυτό γι'αυτό λοιπόν ήθελα κι εγώ να λάβω μερος.
Μόλις έκανα την εγγραφη μου και η αλήθεια είναι πως χρειάζομαι την βοήθεια ατόμων σαν εσάς που ασχολείστε χρόνια με σκυλιά.

Αν και είμαι χρόνια κυνηγός, λόγω του ότι ο πατέρας μου δεν είχε ποτε σκύλο δεν είχα την χαρά να κυνηγώ συντροφιά με σκύλο, ούτε κυνηγούσα λαγό.

Για σκυλιά δεν έχω πολλές γνώσεις. Πήρα όμως την απόφαση και πηρα ένα σκυλί, για λαγό και πέρδικα, το οποίο μου χάρισαν.Το τί ράτσα είναι δυστυχώς δεν είναι ξεκάθαρο, η μητέρα είχε τα χρώματα του γκέκα(την είδα) και ο πατέρας είναι άγνωστος.Το σκυλί τώρα είναι περίπου 11 μηνών, αρσενικό και όποιος το δει με ρωτάει αν είναι μπράκ. Το δούλεψα αρκετά μπορώ σε θέμα υπακοής και εύρεση κουνελιού. Όταν όμως ήταν με άλλα σκυλιά, ήταν μόνο το παιχνιδι. Μια φορά έχασα ο ίδιος το κουνέλι και το σκυλί το βρήκε.

Εδώ και ένα μήνα το πήρα σε ενα περιφραγμένο χώρο για εκπαίδευση, αλλα μέχρι πρόσφατα που τον είδα, ουτε ανοιγε να φύγει απο κοντα μου αλλά ούτε και δούλευε για να βρει μαλαή.Ποιά η γνώμη σας ρε παιδιά??? να μείνει και άλλο, σκεφτομαι και τα χρηματα η αλήθεια ειναι... αλλά αν ξέρω πως αν μείνει και αλλο θα κανει διαφορά δεν εχω πρόβλημα αλλα να πάνε χαμένα τα χρήματα εν κρίμα....

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε...
Φιλικά Νίκος
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από admin »

Φίλε η επαφή σου με το ζώο έξω θα το κάνει καλό κυνηγόσκυλο. Αν θέλεις το σκυλί να κυνηγάει μόνο λαγό είναι ένα πράμα εάν το θέλεις ότι έχει γυρώ σου να το βρίσκει είναι άλλο πράμα δέν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Άρα πρώτα αποφασίζεις που και πώς θα εκπαιδεύσης τον σκύλο, Δεύτερο ξεκινάς να εκπαιδεύεις και να του δίνεις σωστή καθοδήγηση και εμπειρίες εάν το σκυλί τόχει θα δείξει .Πρώτα αόμως αποφάσισε τι θέλεις. Εγώ έχω σκυλιά φέρμας που όταν τα πα΄ρω έξω τα οδηγώ σε περιοχές που πιστεύω ότι έχει θήραμα και με την κοντινή έρευνα τους εάν υπάρχει κάτι θα το σηκώσουν, θα το φερμάρουν και εάν το πυροβολήσω θα το επαναφέρουν. Τώρα με το λαγόσκυλο πρέπει αν το μάθεις να ιχνιλατά (κομματάκι δύσκολο όταν δέν είανι και καθαρόαιμος ιχνηλάτης) σε αυτήτην περίπτωση πρέπει το σκυλί να μάθει να σε παίρνει όχι να τον παίρνεις.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από LAGOS »

admin έγραψε:Φίλε η επαφή σου με το ζώο έξω θα το κάνει καλό κυνηγόσκυλο. Αν θέλεις το σκυλί να κυνηγάει μόνο λαγό είναι ένα πράμα εάν το θέλεις ότι έχει γυρώ σου να το βρίσκει είναι άλλο πράμα δέν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Άρα πρώτα αποφασίζεις που και πώς θα εκπαιδεύσης τον σκύλο, Δεύτερο ξεκινάς να εκπαιδεύεις και να του δίνεις σωστή καθοδήγηση και εμπειρίες εάν το σκυλί τόχει θα δείξει .Πρώτα αόμως αποφάσισε τι θέλεις. Εγώ έχω σκυλιά φέρμας που όταν τα πα΄ρω έξω τα οδηγώ σε περιοχές που πιστεύω ότι έχει θήραμα και με την κοντινή έρευνα τους εάν υπάρχει κάτι θα το σηκώσουν, θα το φερμάρουν και εάν το πυροβολήσω θα το επαναφέρουν. Τώρα με το λαγόσκυλο πρέπει αν το μάθεις να ιχνιλατά (κομματάκι δύσκολο όταν δέν είανι και καθαρόαιμος ιχνηλάτης) σε αυτήτην περίπτωση πρέπει το σκυλί να μάθει να σε παίρνει όχι να τον παίρνεις.
Συμφωνω με τον φίλο admin. Υπάρχει όμως και το απόλυτο όνειρο για κάποιους 'κυνηγούς' το οποίο είναι ο συνδιασμός και των δυο που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω. Κάτι σαν την hoover δηλαδή. Πράγμα το οποίο είναι εξαιρετικά δύσκολο, μέχρι ακατόρθωτο και απαιτεί πάρα πολλές ώρες στο βουνό.
Πρώτα απο ολα όμως πρέπει να αποφασίσεις με ποιόν απο τους 2 τρόπους θέλεις να κυνηγάς και ανάλογα θα ξεκινήσεις την εκπαίδευση του σκύλου σου. Προσωπική μου άποψη είναι αν έχεις χρόνο να αφιερώσεις στον σκύλο σου τότε κάμε το μόνος σου. Έτσι δένεσαι και πιό πολλά με τον σκύλο σου, μαθαίνεις τις ιδιοτροπίες και τις αδυναμίες του και η χαρά που θα έχεις με κάθε θήραμα που θα παίρνετε σε συνεργασία και οι δύο μαζί θα είναι πολύ μεγαλύτερη. Κάτα κάποιο τρόπο θα βλέπεις τους κόπους σου να ανταμείβονται. Τουλάχιστο έτσι το βλέπω εγώ.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από Anthimos »

Σε μια συζητηση με ενα πολυ καλο αγγλο εκπαιδευτη όσον αφορα τις δυσκολιες ενος σκυλιου να σταρταρει και να ξεκολλησει απο κοντα στον κυνηγο μου ειπε οτι το σκυλι απλα κανει οτι ειναι προγραμματισμενο να κανει δηλαδη απο σεβασμο και αγαπη προς το ιδικτητη κυνηγο " περιμενει " ουσιαστικα απ αυτον να τον καθοδηγησει τι πρεπει να κανει...στη φύση το μαθαινει απο τη μανα του ή αλλα σκυλια της αγελης, ...

καλο θα ηταν να συναναστραφει με αλλα σκυλια αλλα ακομα πριν να πάει στα ττελιασμενα για να βρει ζωντανα θηράματα να ξεκινησεις με ενα ποδαρακι του λαγου η του κουνελιου να μαθει να απορταρει σε καθαρο πρωτα και μετα σε χορτα για ν αρχισει να ψαχνει και να τον επιβραβεβεις με τροφη η λιγο φαι και να τον σπρωχνεις να ψαχνει για να βρει αυτο που του πεταξες ή του εκρυψες..... σαν παιχνιδι πρωτα μετα σε ζωντανο θηραμα και μετα στο κυνηγι........ αμα παιξεις το πρωτο θηραμα και το απορταρει θα μπει μόνος του στο πνευμα ειτε παρατηροντας αλλα σκυλια ειτε με δικη σου εκπαιδευση.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από Nikos »

Με το σκυλί είμαι αρκετά δεμμένος και ειναι πολύ υπάκουο γιατι τον μεγάλωσα σπίτι, τις πρώτες μέρες μεχρι να συνηθίσει το κλίμα ηταν να με φκάλει έξω η γυναίκα, λίγο εμεινε να κοιμάμαι μαζί του.Έτσι αναπτύξαμε μια ιδιαίτερη σχέση.

Αυτό που λές φίλε Αντθιμε τα΄έχουμε κάνει ήδη και το σκυλί αντιδρά πολύ θετικά.
Το γεγονός όμως που προανάφερα με το κουνέλι που έχασα και το βρήκε μου έδωσε ελπίδες ότι μπορεί να γίνει ένα καλό κυνηγόσκυλο.

Κοιτάξτε, όπως είπα δεν κυνήγούσα λαγό ετσι ήμουνα λάτρης του φτερωτού θηράματος.Σκέφτηκα όμως πως ένας σκύλος εκπαιδευτεί για λαγό δεν θα μπορεί να ξετρυπώσει και περδικες?

Δηλαδή παιδιά αυτο που μου λέτε είναι ότι πρέπει να επιλέξω μεταξύ του κυνηγιού της φτερωτού και τριχωτού θηράματος και να εκπαιδευσω το σκύλο μου σε ένα απο τα δύο??


Ευχαριστώ πολύ
Φιλικά Νικος
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από admin »

Nikos έγραψε:Με το σκυλί είμαι αρκετά δεμμένος και ειναι πολύ υπάκουο γιατι τον μεγάλωσα σπίτι, τις πρώτες μέρες μεχρι να συνηθίσει το κλίμα ηταν να με φκάλει έξω η γυναίκα, λίγο εμεινε να κοιμάμαι μαζί του.Έτσι αναπτύξαμε μια ιδιαίτερη σχέση.

Αυτό που λές φίλε Αντθιμε τα΄έχουμε κάνει ήδη και το σκυλί αντιδρά πολύ θετικά.
Το γεγονός όμως που προανάφερα με το κουνέλι που έχασα και το βρήκε μου έδωσε ελπίδες ότι μπορεί να γίνει ένα καλό κυνηγόσκυλο.

Κοιτάξτε, όπως είπα δεν κυνήγούσα λαγό ετσι ήμουνα λάτρης του φτερωτού θηράματος.Σκέφτηκα όμως πως ένας σκύλος εκπαιδευτεί για λαγό δεν θα μπορεί να ξετρυπώσει και περδικες?

Δηλαδή παιδιά αυτο που μου λέτε είναι ότι πρέπει να επιλέξω μεταξύ του κυνηγιού της φτερωτού και τριχωτού θηράματος και να εκπαιδευσω το σκύλο μου σε ένα απο τα δύο??


Ευχαριστώ πολύ
Φιλικά Νικος
'Ετσι θα έχεις καλύτερα αποτελαίσματα δηλαδή εάν ο σκύλος κυνηγάει φτερωτό μπορείς να τον εκπαιδεύσης με έτσι τρόπο ώστε να έχεις πολύ καλή συνεργασία και αποτελαίσματα μέσα στα πολλά θα σου φερμάρει και μερικούς λαγούς αλλά δέν μπορείς να τον χαρακτηρίσεις λαγόσκυλο. όταν τον εκπαιδεύσης στον λαγό (πολύ πιο δύσκολο) πρέπει να χτυπάς μόνο λαγό γιατί αλλιώς με τα περδίκια θα τον ωθήσεις στα εύκολα και ίσως σε ανυπάκοο κυνήγι. Να σου δώσω να καταλάβεις κάποτε πήρα ένα σκύλο ενός χρονού εκπαιδευμένο στον λαγό. Στα εκπαιδευτικά μου έβγαζε λαγούς-φερμαριστούς- τον πήγα κυνήγι πρώτες 3 εξορμήσεις έβγαλε 4 λαγούς πήρα τους 3 μετά του έπαιξα 5-6 πέρτικους και απο εκείνη την ημέρα δέν ξανάβγαλε λάγό αλλά ήταν πολύ καλός στο φτερωτό. Φυσικά αν ήθελα σκύλο του φτερωτού θα τον ήθελα διαφορετικό με πιο μεγάλο λασέ και ποιό σταθερή φέρμα. Έτσι έμεινα με ένα μέτριο σκύλο τον οποίο και μετά έδωσα αλλού
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από Nikos »

file admin katanoita auta pou mou les....

akouw kinigoys poy kinigane me dio skilia ena ixnilati kai allo fermas mazi, mou anaferan vevea oti thelei polli douleia kai wra sto vouno alla exoun poli kala apotelesmata....
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

admin έγραψε: Στα εκπαιδευτικά μου έβγαζε λαγούς-φερμαριστούς- τον πήγα κυνήγι πρώτες 3 εξορμήσεις έβγαλε 4 λαγούς πήρα τους 3 μετά του έπαιξα 5-6 πέρτικους και απο εκείνη την ημέρα δέν ξανάβγαλε λάγό αλλά ήταν πολύ καλός στο φτερωτό. Φυσικά αν ήθελα σκύλο του φτερωτού θα τον ήθελα διαφορετικό με πιο μεγάλο λασέ και ποιό σταθερή φέρμα. Έτσι έμεινα με ένα μέτριο σκύλο τον οποίο και μετά έδωσα αλλού
Τούτο που λέει ο Αdmin όντως στέκει πάνω στους σκύλους φέρμας που δε το έχουν να τραβάνε πολλά πάνω στο λαό. O σκύλος μετά θα φκάλει απ' όλα αλλά λαγούς κάπου κάπου, εκτός αν εν πολλά δυνατή η μούτη του και σαρίζει.

Άλλά εγω ξέρω και περιπτώσεις που οι σκύλοι εκπαιδεύεονται μόνο πάς το λαό στα εκπαιδεύτικά, αλλά οι κατόχοι τους παίζουν και πέρτικους όταν σηκωστεί από μπροστά τους ή τον σηκώσουν οι σκύλοι...και οι σκύλοι το φκιολί τους δεν αλλάσσουν που το λαό, αλλά σηκώνουν και πέρτικους δηλαδή η αντίθετη περίπτωση. Αυτές οι περιπτώσεις όμως δεν ειναι σκύλοι φερμας καθαρόαιμοι αλλά ημίαιμοι.

Άρα νομίζω παίζουν μεγάλο ρόλο οι περιοχές που γίνονται τα εκπαιδευτικά και τι θηράματα βρίσκει πιο πολυ εκεί ο σκύλος. Υπάρχουν περιοχές με λαούς και με λίγους ή καθόλου πέρτικους. Αυτές εν ιδανικές περιοχές για να μαθαίνει καλύτερα το λαό.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
sotiris!129

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ο σκυλος εν σκυλος απο την φυση του εχει το κυνηγι μεσα του! αλλα επιδη εγινε κατικιδιο και δεν κυνηγα πλεον για την τροφι του πρεπει εμεις σαν μαστροι να του ξυπνισουμε αφτο το ενστικτο!
η αδερφι μου εχει ενα chiouaoua πουζινα τα μιτσια του σαλονιου, ανιο τις το καζιελι 2-3 φορες τη μερα παει απεναντι στο παρκο κατουρα ζε ερκετε σπιτι! μια μερα ανιο της το καζιελι πετασετε ποξο ζε ξερογιριζει στρεφετε πισο ζε μινισκι φερμαρισμενι πας το φραμο!!! εζαοσα εγω!!!!!! τη καμει ρε τουτι λαλο χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα οπως σας το λαλο εφερμαρε ζε εμινε σουζα!!! παω ζιαμε ηταν ενα στρουφουι ζε καθετουν πισο που την γλαστρα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
(το συνκεκριμενο σκιλακι οποτε ερτο σπιτι που το κυνηγι καμει οπως την πελλη τριπονει μεσα στα γιλεκα μεσα στις τσεντες για να δει τη επαιξα!!!)
sotiris!129

Re: Νέο μέλος - Εκπαίδευση σκύλου

Δημοσίευση από sotiris!129 »

αφτονοιτο οτι εν θα το παρω ποτε στο κυνηγι!!!! απλα ηθελα να πω πως ολοι οι σκυλοι καπου μεσα τους εχουν το ενστιχτο του κυνηγου!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”