Εκπαιδευτικα 2014

Απάντηση
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από stelios--- »

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΒΑΛΕΝΤΙΝΟΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ........
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από admin »

VALENTINOS έγραψε:Τα περί φταίμε όλοι για την κατάσταση του θήραματος δεν νομίζω να ισχύει διότι ο κάθε κυνηγός και σωστός ατομικά να είναι δηλαδή να τηρεί το κότα να έχει 1-2 σκύλους να μην λαθροκυνηγα να συμβάλει στη διατροφή του θηραματος κλπ πως θα μειωθούν οι λαθροθήρες η αλεπού τα καρακοειδη εάν η Θήρα παραμένει στην χειμερια λήθη που έχει πέσει τα τελευταία χρόνια;

Δηλαδή εάν ρε Βαλεντίνο είχαμε 10000 άτομα στην θήρα αλλά όλοι λαθροθηρούσαμε , είχαμε απο ένα κοπάδι ο καθένας σκύλους και δέν κάναμε τίποτε για το θήραμα και την΄φύση πιστεύεις θα είχαμε σωτηρία, τα προβλήματα είναι πολλά και συναντόντε, όλοι πάμε εκπαιδευτικά ΄΄ολοι πάμε κυνήγι πόσοι βγήκαν έξω αυτές τις μέρες να ρίξουν λίγο σιταρούι για την ποντίκα, να σπείρουν λίγους σπόρους σε μια κρίσιμη περίοδο "(αναπαραγωγής)να καταπολεμήσουμε τα κορακοειδή απλά γύρνουμε πίσω τσια για όλα φταίνε οι άλλοι, το δάσος καίγεται και εμείς απο μακριά ενώ μπορούμε να βοηθήσουμε περιμένουμε να έρθει η πυροσβεστική , καταλάβετε το ότι η θήρα εν εμιωμένη και για τα επόμενα 4-5 χρόνια δέν θα αλλάξει κάτι μονο οι κυνηγοί μπορούν να συμβάλουν για κάτι καλύτερο, έτσι ότι και να κατηγορούμε εάν δέν κινηθούμε ο καθένας με τον τρόπο του μόνο πίσω θα πηγαίνουμε
Προσέχουμε...για να έχουμε
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από stelios--- »

καταλάβετε το ότι η θήρα εν εμιωμένη και για τα επόμενα 4-5 χρόνια δέν θα αλλάξει κάτι μονο οι κυνηγοί μπορούν να συμβάλουν για κάτι καλύτερο, έτσι ότι και να κατηγορούμε εάν δέν κινηθούμε ο καθένας με τον τρόπο του μόνο πίσω θα πηγαίνουμε[/quote]
ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΝΑ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΟΥΝ????ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ???ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΡΙΣΚΑ ΤΗΣ ΘΗΡΑΣ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΚΤΛΠ.......ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΟΥ ΛΕΩ ΑΥΡΙΟ ΚΟΝΤΡΑΡΙΣΤΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ ΕΜΑΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ ΑΥΡΙΟ???
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από VALENTINOS »

admin έγραψε:
VALENTINOS έγραψε:Τα περί φταίμε όλοι για την κατάσταση του θήραματος δεν νομίζω να ισχύει διότι ο κάθε κυνηγός και σωστός ατομικά να είναι δηλαδή να τηρεί το κότα να έχει 1-2 σκύλους να μην λαθροκυνηγα να συμβάλει στη διατροφή του θηραματος κλπ πως θα μειωθούν οι λαθροθήρες η αλεπού τα καρακοειδη εάν η Θήρα παραμένει στην χειμερια λήθη που έχει πέσει τα τελευταία χρόνια;

Δηλαδή εάν ρε Βαλεντίνο είχαμε 10000 άτομα στην θήρα αλλά όλοι λαθροθηρούσαμε , είχαμε απο ένα κοπάδι ο καθένας σκύλους και δέν κάναμε τίποτε για το θήραμα και την΄φύση πιστεύεις θα είχαμε σωτηρία, τα προβλήματα είναι πολλά και συναντόντε, όλοι πάμε εκπαιδευτικά ΄΄ολοι πάμε κυνήγι πόσοι βγήκαν έξω αυτές τις μέρες να ρίξουν λίγο σιταρούι για την ποντίκα, να σπείρουν λίγους σπόρους σε μια κρίσιμη περίοδο "(αναπαραγωγής)να καταπολεμήσουμε τα κορακοειδή απλά γύρνουμε πίσω τσια για όλα φταίνε οι άλλοι, το δάσος καίγεται και εμείς απο μακριά ενώ μπορούμε να βοηθήσουμε περιμένουμε να έρθει η πυροσβεστική , καταλάβετε το ότι η θήρα εν εμιωμένη και για τα επόμενα 4-5 χρόνια δέν θα αλλάξει κάτι μονο οι κυνηγοί μπορούν να συμβάλουν για κάτι καλύτερο, έτσι ότι και να κατηγορούμε εάν δέν κινηθούμε ο καθένας με τον τρόπο του μόνο πίσω θα πηγαίνουμε
Φίλε δόξα το θεό ειδικά στις περιοχές μου από θέμα σπόρων δεν έχει χωράφι που να μην ειναι σπερμενο , νερά υπάρχουν ολοχρονα, αλλά Τσεινα τα σπερμενα μόλις θεριστουν γίνονται ο παράδεισος για τους λαθροθήρες τους οποίους θα πιάσω εγώ;;;;;;;;; Κοράκοειδη αν πιάσω τη Θήρα και πω της έλα πάνω να παμε να πέξουμε λια ειδικά τον καιρό της αναπαραγωγής θα μου πει έχουμε δουλειές δεν έχουμε άτομα κλπ. Τώρα που είναι η τσίκλα καθαρίζω κάμποσα. Η μήπως θα καμνω εγώ τον Ράμπο και κάθε κυνηγός να μαλώνω με τους λαθροθήρες ;;;;
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από VALENTINOS »

Η φύση moni της μπορεί να κρατά τις ισορροπίες απλά χρειάζεται αστυνόμευση να μην επεμβαίνει ο άνθρωπος όταν δεν πρέπει (λαθροθηρία) . Περιοχές δύσβατες για λαθροθηρία γιατί κρατούν καλύτερους αριθμούς θηραμάτων;; Μήπως εκεί έχει περισσότερη τροφή ;; Όχι . Το να χαϊδεύουμε την υπηρεσία και να λέμε είναι μειωμένος ο αριθμός τους κλπ κλπ δεν γίνεται δουλειά. Μακάρι και αυτοί που είναι να καμναν ότι έπρεπε να κάνουν και δεν θα είχα καμία απαίτηση.
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
dimitris savva

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από dimitris savva »

VALENTINOS έγραψε:Η φύση moni της μπορεί να κρατά τις ισορροπίες απλά χρειάζεται αστυνόμευση να μην επεμβαίνει ο άνθρωπος όταν δεν πρέπει (λαθροθηρία) . Περιοχές δύσβατες για λαθροθηρία γιατί κρατούν καλύτερους αριθμούς θηραμάτων;; Μήπως εκεί έχει περισσότερη τροφή ;; Όχι . Το να χαϊδεύουμε την υπηρεσία και να λέμε είναι μειωμένος ο αριθμός τους κλπ κλπ δεν γίνεται δουλειά. Μακάρι και αυτοί που είναι να καμναν ότι έπρεπε να κάνουν και δεν θα είχα καμία απαίτηση.
αργησες να ξαναγραψεις αλλα αυτα που γραφεις τα βρισκω σωστα !!! πρεπει να κανουμε οργανωμενα απο εδω μια καταπολεμιση της ποντικας και μετα βλεπουμε και για αλλα.
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από VALENTINOS »

Φίλε σαββα ούτε είχα σκοπο να γράψω ξανά απλά η κατάσταση έφτασε πλέον στον πάτο και είπα να πω δυο τρία πράγματα μήπως και συγκινηθούν κάποιοι. Καταπολέμηση της ποντικας από όσο ξέρω ξεκίνησε και κάναμε και εμείς σαν σύλλογος με σίταρουι σε σωλήνες.
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
dimitris savva

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από dimitris savva »

VALENTINOS έγραψε:Φίλε σαββα ούτε είχα σκοπο να γράψω ξανά απλά η κατάσταση έφτασε πλέον στον πάτο και είπα να πω δυο τρία πράγματα μήπως και συγκινηθούν κάποιοι. Καταπολέμηση της ποντικας από όσο ξέρω ξεκίνησε και κάναμε και εμείς σαν σύλλογος με σίταρουι σε σωλήνες.
απο οτι καταλαβα τελικα ειναι καταπολεμιση των ιχνηλατων που θελουν, εγω δεχομαι παρολο που μου αρεσει να βγαζω τους σκυλους μου να απογορευτει για ενα χρονο και θα δουμε αν εχει διαφορα. αν δεν εχει γινει βελτιωση του θηραματος για ενα χρονο η θηρα να κανει σωστα την δουλεια της μαζι με οργανωμενους συλλογους
και να δουμε πιο απο τα δυο θα εχει καλυτερα αποτελεσματα. γιατι οπως παντα εδω μονοι μας τα λεμε μονοι μας τα ακουμε ας γινει και κατι στην πραξη και οχι στα λογια.
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από VALENTINOS »

dimitris savva έγραψε:
VALENTINOS έγραψε:Φίλε σαββα ούτε είχα σκοπο να γράψω ξανά απλά η κατάσταση έφτασε πλέον στον πάτο και είπα να πω δυο τρία πράγματα μήπως και συγκινηθούν κάποιοι. Καταπολέμηση της ποντικας από όσο ξέρω ξεκίνησε και κάναμε και εμείς σαν σύλλογος με σίταρουι σε σωλήνες.
απο οτι καταλαβα τελικα ειναι καταπολεμιση των ιχνηλατων που θελουν, εγω δεχομαι παρολο που μου αρεσει να βγαζω τους σκυλους μου να απογορευτει για ενα χρονο και θα δουμε αν εχει διαφορα. αν δεν εχει γινει βελτιωση του θηραματος για ενα χρονο η θηρα να κανει σωστα την δουλεια της μαζι με οργανωμενους συλλογους
και να δουμε πιο απο τα δυο θα εχει καλυτερα αποτελεσματα. γιατι οπως παντα εδω μονοι μας τα λεμε μονοι μας τα ακουμε ας γινει και κατι στην πραξη και οχι στα λογια.
Σε αυτό συμφωνώ . Διάβασε τα σχόλια που μόλις έγραψα στην ενότητα εκπαιδευτικά λαγός πέρδικα 2014
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
dimitris savva

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από dimitris savva »

VALENTINOS έγραψε:
dimitris savva έγραψε:
VALENTINOS έγραψε:Φίλε σαββα ούτε είχα σκοπο να γράψω ξανά απλά η κατάσταση έφτασε πλέον στον πάτο και είπα να πω δυο τρία πράγματα μήπως και συγκινηθούν κάποιοι. Καταπολέμηση της ποντικας από όσο ξέρω ξεκίνησε και κάναμε και εμείς σαν σύλλογος με σίταρουι σε σωλήνες.
απο οτι καταλαβα τελικα ειναι καταπολεμιση των ιχνηλατων που θελουν, εγω δεχομαι παρολο που μου αρεσει να βγαζω τους σκυλους μου να απογορευτει για ενα χρονο και θα δουμε αν εχει διαφορα. αν δεν εχει γινει βελτιωση του θηραματος για ενα χρονο η θηρα να κανει σωστα την δουλεια της μαζι με οργανωμενους συλλογους
και να δουμε πιο απο τα δυο θα εχει καλυτερα αποτελεσματα. γιατι οπως παντα εδω μονοι μας τα λεμε μονοι μας τα ακουμε ας γινει και κατι στην πραξη και οχι στα λογια.
Σε αυτό συμφωνώ . Διάβασε τα σχόλια που μόλις έγραψα στην ενότητα εκπαιδευτικά λαγός πέρδικα 2014
αυτο ειναι το σωστο να κανουμε ολοι απο μια θυσια για να δουμε αποτελεσματα. με λογια δεν γινετε τιποτα. ελπιζω συντομα να αρχισει κατι να γινετε , το κυνηγι για να ειναι οντος κυνηγι πρεπει να βρισκεις και θηραμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”