Εκπαιδευτικα 2014

Απάντηση
dimitris savva

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από dimitris savva »

φιλε Δημητρη ο σκυλος φερμας είναι πιο εύκολο να πίασει λαγό στην κούτση , ο ιχνηλάτης αν πίασει λαγό μόνο στην καταδίωξη πράγμα δίσκολο.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από Dimitris »

dimitris savva έγραψε:φιλε Δημητρη ο σκυλος φερμας είναι πιο εύκολο να πίασει λαγό στην κούτση , ο ιχνηλάτης αν πίασει λαγό μόνο στην καταδίωξη πράγμα δίσκολο.
Δεν είπα κάτι αντίθετο συνονόματε :) Απλά είπα αφού τα πέρνει που τα πέρνει εκπαιδευτικά και αφου νοιάζεται τόσο για τα σκυλιά του, ας μπει στον κόπο να τους μάθει σταθεροποίηση φέρμας. point ο σκύλος κόκκαλο, πάει ο κυνηγός κοντά, σηκώνεται το θήραμα, ο σκύλος ακόμα βλέπει. Εντολή κυνηγού = ο σκύλος τρέχει
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
dimitris savva

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από dimitris savva »

εσύ βλέπεις εκείνους τους ανθρώπους να ασχολούνται με θέμα μορφολογίας και σωστής εκπαίδευσης; μάλλον "πίαστον πιάστον" και μετρούν συν πέντε δέκα και ακόμα δεν άρχισε το κυνήγι. Αυτό ήθελε να πει στο βίντεο. Εγώ ασχολήθηκα και με τις δύο φιλές πρώτα με σκυλιά φέρμας και μετά με ιχνηλάτες. Κυνηγώ περισσότερες φορές μόνος μου , ξέρεις με πια φυλή είχα τους περισσότερους λαγούς με της φέρμας. Μπορεί να μου εβγαλαν 5 λαγούς και να επιανα τους 4 με σωστή φέρμα και σωστή συνεργασια σκύλου και κυνηγού με τους ιχνηλάτες μπορεί να μου βγάλουν πιο πολλούς λαγούς και να πίασω στους πέντε ένα ή δύο. Αλλά για μένα έχει σημασία ο τρόπος ξεφωλιάσματος και όχι η κάρπωση δηλαδή η διαδικασία όλη για αυτό μου αρέσουν τα εκπαιδευτικά .
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από vti-chris »

dimitris savva έγραψε:εσύ βλέπεις εκείνους τους ανθρώπους να ασχολούνται με θέμα μορφολογίας και σωστής εκπαίδευσης; μάλλον "πίαστον πιάστον" και μετρούν συν πέντε δέκα και ακόμα δεν άρχισε το κυνήγι. Αυτό ήθελε να πει στο βίντεο. Εγώ ασχολήθηκα και με τις δύο φιλές πρώτα με σκυλιά φέρμας και μετά με ιχνηλάτες. Κυνηγώ περισσότερες φορές μόνος μου , ξέρεις με πια φυλή είχα τους περισσότερους λαγούς με της φέρμας. Μπορεί να μου εβγαλαν 5 λαγούς και να επιανα τους 4 με σωστή φέρμα και σωστή συνεργασια σκύλου και κυνηγού με τους ιχνηλάτες μπορεί να μου βγάλουν πιο πολλούς λαγούς και να πίασω στους πέντε ένα ή δύο. Αλλά για μένα έχει σημασία ο τρόπος ξεφωλιάσματος και όχι η κάρπωση δηλαδή η διαδικασία όλη για αυτό μου αρέσουν τα εκπαιδευτικά .
Ετσι!!
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από Γιατρός »

Παιδιά στο περιοδικό Κυ..........λλα έχει και ένα λεβέντη με την ματσούκα και τον λαγό κάνετε τον και αυτόν διάσημο έτσι να μην τα διαφημίζουν τουλάχιστο στο ναό της Αφροδίτης ;)
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
alekos_paphos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 22:32

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από alekos_paphos »

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΚΑΛΙΕΡΓΗΘΗΚΑΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΞΙΔΗΚΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΑΥΤΟΥ,ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΙ 4 ΦΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ(ΕΡΕΥΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΜΑ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΙΩΞΗ)ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΙ ΦΥΣΙΚΑ.ΤΟ ΠΙΑΣΙΜΟ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΣΠΑΝΙΑ ,ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΑΤΥΧΗΜΑ(ΕΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΤΟ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ).ΤΩΡΑ ΟΙ ΣΚΥΛΛΟΙ ΦΕΡΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΜΙΟΥΡΓΙΘΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΕΣ ΕΚΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑ,ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ (ΚΑΙ) ΛΑΓΟ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΙΜΗΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΩΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΤΥΠΕΣ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ 2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΟΠΩΣ ΤΑ ΚΟΠΕΛΙΑ ΤΟΥ ΒΙΝΤΕΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΕΡΟΥΝΤΕ ΟΥΣΙΩΔΕΙΣ ΚΥΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ!!ΗΠΡΩΤΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ!Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΛΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΕΑΣ,ΔΗΛΑΔΗ Η ΕΝΝΟΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΠΑΜΕΝ ΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕΝ ΝΑ ΚΑΜΟΥΜΕΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕΝ ΕΝΑ ΛΑΓΟ,ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΘΑΡΑ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΔΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.!!ΟΠΟΙΟΣ ΕΝ ΕΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΕΝ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΟΚΩ ΚΑΙ 2 ΒΥΖΙΝΟΠΑΤΣΟΥΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΗΣΕΙ ΤΟΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΠΟΙΟ ΠΕΛΛΟΣ ΑΠΟΛΥΘΕΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΜΙΑΝ ΚΑΣΙΑ ΠΑΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΗΝΙΤΟ(Η ΚΑΣΙΑ ΕΝ ΦΤΗΝΗ ,200 ΕΥΡΩ ΜΕ ΦΑΙ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΝΕΡΟ ,ΑΣΕ ΠΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΟΜΟΡΦΟ)ΚΑΙ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΕΝ ΕΝΤΑΞΕΙ,ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ!ΤΟ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑΛΑΝΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΕΔΕΙΑΣ ΚΑΙ Η ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από Phinix »

δεν μας είπε κάποιος τι έγινε με τα λεβεντόπαιδα του facebook

ίδρωσε το αφτί κανενός υπευθυνου ανεύθυνου????

η μήπως είναι απασχολημένοι με τα ταΐσματα (τους) και το αμπελοπούλι
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ολα ξεκεινουν απο το σπιτι
Κυριακη κατα τες 9-10 πηγα στο νερο , παρκαρα το αμαξι σε αποσταση ασφαλειας 500 μετρα ποιο πανω στο βουνο μεσα σε ενα οργομενο πανω απο τον δρομο
Σαν επειανα τα πραγματα μου απο το αυτοκινητο ακουω το γνωστο φρρρρρρρρ μπροστα απο το αυτοκινητο και μια παιδικη φωνη "ΕΤΩΩΩ" αμεσως φωναξα ασυνεσθητα "ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!" μολις ειδα το περδικι να περνα γλυφτα απο την πορτα του αυτοκινητου αφου αν επαιζε θα με θεριζε !
Γυριζω και βλεπω τες κανννες στραμμενες πρως τα πανω μου και ενα παππου παραδοσιακο με το πλαγιοκανο του την δερματινη ζωνη για χαρτουτσιες με τον εγκονο του πανω κατω 10 χρονον και μου λεει ο παππους "Συγνωμη φιλε μου ο παλιοπερτικος αντελοσιασε με " οκ λεω απο μεσα μου πραγματι μπορει να τον αντελοσιασε και να επομισε

... τους καλημεριζω και κατεβενω του χωραφκιου μεσα στο δρομο για να κατηφορισω για το νερο !
μολις πηδω κατω που την δομη και δεν ειχα οπτικη επαφη με το αυτοκινητο λογο του κρατονιου ακουω 2 μπιχτες να περνουν που πανω μου και μετα απο 1 δευτερολεπτο ακομη 2 περδικια !

Αυτο το παιδι δηλαδη τι κυνηγος περιμενουμε να γινει οταν εχει αυτον τον παππου για δασκαλο , που το ηθικο δειδαγμα της μερας που τοσο ανηπομονα περιμενε αυτο το παιδι ηταν "αν δεν εχει φασσες παιζεις οτι αλλο ρεξει!!!"
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από MARIOSE »

Phinix έγραψε:δεν μας είπε κάποιος τι έγινε με τα λεβεντόπαιδα του facebook

ίδρωσε το αφτί κανενός υπευθυνου ανεύθυνου????

η μήπως είναι απασχολημένοι με τα ταΐσματα (τους) και το αμπελοπούλι
Φίλε δεν νομίζω να μην έγινε κάτι αλλά από ότι όλοι γνωρίζουμε όλες οι υποθέσεις σταματούν στα χαιδευτικά πρόστιμα που βάζουν οι (λεβέντες) δικαστές μας (200ευρώ, 300ευρώ κτλ κτλ).

Εμείς ζητούμε ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΕΣ ΠΟΙΝΕΣ και όχι μαλ...ιες...
Άβαταρ μέλους
Priest+++
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 15 Αύγ 2014, 21:08

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από Priest+++ »

Δυστυχώς δεν είναι οι μόνοι! Το βίντεο που έβαλε ο φίλος Δημήτρης με τον λαγό που έπαιξαν προχθες την Κυριακή κάποια λεβεντοπαιδα αλλά ακόμα κάποιος εξυπνοβλακας απο Λεμεσό που ποσταρει διαρκώς φανφάρες στο facebook. Αυτός ο νεαρός ηλίθιος ονόματι Στ.Στ. απο την Κυριακή έκανε δημοσίευση λαγού χωρίς ίχνος αίματος να τον κρατα ένας να στέκεται άλλος δίπλα και αυτός σκυφτός να κρατά τα μαλια του ταχα!! Εχθες ποσταρε την φωτο με τον λαγό ξυντερισμενο να τον επιδεικνύει μπροστά απο τα κλουβιά των σκυλιών του!!!
Όταν μπήκα μέσα στο ιστορικό με τις φωτογραφίες του είχε ενα διπλοκαμπινο φορτωμενο με καμια 15+ μιξ γκριλ σκυλιά και λεζάντα απο κάτω "ή να πάρεις ή να μεν πάρεις"

Έλεος πλεον. Περκημου απαγορεύσουν το κυνήγι να έρχεσται όλοι εκκλησία τις κυριακαες να γεμωνει το παγκαρι !!!!
Istriano® reloaded
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”