Άμα δει άλλους σιύλους σάζουμε τα πόδκια μας!!!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gptochos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Οκτ 2012, 12:44

Άμα δει άλλους σιύλους σάζουμε τα πόδκια μας!!!!!

Δημοσίευση από gptochos »

Ρε παιδκιά ήθελα να ακούσω και τη δική σας γνώμη. Έχουμε ένα σκύλο διαστάυρωση English Καθαρόαιμου με German Καθαρόαιμο. Ο σκύλος έιναι 9 μηνών αρσενικός. Ενώ στην εκπαίδευση πάει τα μια χαρά έμαθε ως τωρά το έλα, κατσε, φέρτω, μέσα κλπ αμα δει άλλες παγανιές με σιύλους βουρά τζαι παέι να τους έβρει (έκαμεν μας το τζαι μια φορά με άλλο κυνηγό χωρίς σκύλους. Είδεν τον τζαι επηε να τον έβρει). Εβκήκαμε άπειρα βουνα, εχαλάσαμεν το κυνήγι μας από τη δευτερη κυριακή μέχρι και εκτές. :?

Μόλις τον κατεβάσουμε που το αυτοκίνητο ξεκινά βάλει μούττη χαμέ εν κοντά μας εν χάνεται κλπ. Μόλις ακούσει καμπανέλλα άλλου σκύλου ξαπολά το ψάξιμο τζαι ξεκινά τζαι θωρεί δεξιά - αριστερά να έυρει τους άλλους τους σκύλους. Φωνές κακά ελά ρε τίποτε γράψιμο κανονικά τζαι βουρουν οι πελλοι να βκουν τα βουνα να τον φέρουν πίσω. Μόλις του κοντέψουμε καταλάβει ότι έκαμε πελλάρα τζαι είναι ο πιο υπάκουος σιύλος. Κολανούι σχοινουι τζαι παμε περίπατο ή ΄βαλουμεν τον μέσα στο αυτοκίνητο. Ρε εμουντάραντον άλλοι σιυλοι πέρκι φοηθεί ρε εδέραμεν τον τίποτε. Το ίδιο βκιολί. Σκεφτούμαστεν να του βάλουν ηλεκτρικό κολλάρο πέρκι βάλει νου. Να του το πατήσουμε δκύο τρεις φορές που εννα το ξανακάμει πέρκι στρώσει.
Φυσικά εγώ σκεφτουμαι ότι εν που είναι μιτσής τζαι το ότι ακόμα εν εκαταλάβε τι ψάχνει τζαι ξαπολά τα ούλλα τζαι βουρά να έβρει τους άλλους τους σιύλλους.

Ποια είναι η γνώμη σας ή η συμβουλή σας για έτσι θέμα? Να του πιάσω κανενα κολλάρο να του δώκει το ρευμα καμια δκυο φόρες πέρκι στρώσει?
Η τζιηκλουα τσιφ
Το περτιτζιη κακκαρα κακκαρα
Τζαι αφηστους άλλους να ακουν το πουλάκι τσιου
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: Άμα δει άλλους σιύλους σάζουμε τα πόδκια μας!!!!!

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

gptochos έγραψε:Ρε παιδκιά ήθελα να ακούσω και τη δική σας γνώμη. Έχουμε ένα σκύλο διαστάυρωση English Καθαρόαιμου με German Καθαρόαιμο. Ο σκύλος έιναι 9 μηνών αρσενικός. Ενώ στην εκπαίδευση πάει τα μια χαρά έμαθε ως τωρά το έλα, κατσε, φέρτω, μέσα κλπ αμα δει άλλες παγανιές με σιύλους βουρά τζαι παέι να τους έβρει (έκαμεν μας το τζαι μια φορά με άλλο κυνηγό χωρίς σκύλους. Είδεν τον τζαι επηε να τον έβρει). Εβκήκαμε άπειρα βουνα, εχαλάσαμεν το κυνήγι μας από τη δευτερη κυριακή μέχρι και εκτές. :?

Μόλις τον κατεβάσουμε που το αυτοκίνητο ξεκινά βάλει μούττη χαμέ εν κοντά μας εν χάνεται κλπ. Μόλις ακούσει καμπανέλλα άλλου σκύλου ξαπολά το ψάξιμο τζαι ξεκινά τζαι θωρεί δεξιά - αριστερά να έυρει τους άλλους τους σκύλους. Φωνές κακά ελά ρε τίποτε γράψιμο κανονικά τζαι βουρουν οι πελλοι να βκουν τα βουνα να τον φέρουν πίσω. Μόλις του κοντέψουμε καταλάβει ότι έκαμε πελλάρα τζαι είναι ο πιο υπάκουος σιύλος. Κολανούι σχοινουι τζαι παμε περίπατο ή ΄βαλουμεν τον μέσα στο αυτοκίνητο. Ρε εμουντάραντον άλλοι σιυλοι πέρκι φοηθεί ρε εδέραμεν τον τίποτε. Το ίδιο βκιολί. Σκεφτούμαστεν να του βάλουν ηλεκτρικό κολλάρο πέρκι βάλει νου. Να του το πατήσουμε δκύο τρεις φορές που εννα το ξανακάμει πέρκι στρώσει.
Φυσικά εγώ σκεφτουμαι ότι εν που είναι μιτσής τζαι το ότι ακόμα εν εκαταλάβε τι ψάχνει τζαι ξαπολά τα ούλλα τζαι βουρά να έβρει τους άλλους τους σιύλλους.

Ποια είναι η γνώμη σας ή η συμβουλή σας για έτσι θέμα? Να του πιάσω κανενα κολλάρο να του δώκει το ρευμα καμια δκυο φόρες πέρκι στρώσει?
1) εν μιτσις και παιζει ακομα, εκπαιδευση και υπομονη!
2) το ρευμα θα καμει καλο αλλα ΜΕ ΜΕΤΡΟ!
3) ισως αμα του βαλεις και εσυ ενα καμπανελουι να μην ακοθει τοσο ευκολα τους αλλους γυρο του
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Άμα δει άλλους σιύλους σάζουμε τα πόδκια μας!!!!!

Δημοσίευση από Anthimos »

gptochos έγραψε:Ρε παιδκιά ήθελα να ακούσω και τη δική σας γνώμη. Έχουμε ένα σκύλο διαστάυρωση English Καθαρόαιμου με German Καθαρόαιμο. Ο σκύλος έιναι 9 μηνών αρσενικός. Ενώ στην εκπαίδευση πάει τα μια χαρά έμαθε ως τωρά το έλα, κατσε, φέρτω, μέσα κλπ αμα δει άλλες παγανιές με σιύλους βουρά τζαι παέι να τους έβρει (έκαμεν μας το τζαι μια φορά με άλλο κυνηγό χωρίς σκύλους. Είδεν τον τζαι επηε να τον έβρει). Εβκήκαμε άπειρα βουνα, εχαλάσαμεν το κυνήγι μας από τη δευτερη κυριακή μέχρι και εκτές. :?

Μόλις τον κατεβάσουμε που το αυτοκίνητο ξεκινά βάλει μούττη χαμέ εν κοντά μας εν χάνεται κλπ. Μόλις ακούσει καμπανέλλα άλλου σκύλου ξαπολά το ψάξιμο τζαι ξεκινά τζαι θωρεί δεξιά - αριστερά να έυρει τους άλλους τους σκύλους. Φωνές κακά ελά ρε τίποτε γράψιμο κανονικά τζαι βουρουν οι πελλοι να βκουν τα βουνα να τον φέρουν πίσω. Μόλις του κοντέψουμε καταλάβει ότι έκαμε πελλάρα τζαι είναι ο πιο υπάκουος σιύλος. Κολανούι σχοινουι τζαι παμε περίπατο ή ΄βαλουμεν τον μέσα στο αυτοκίνητο. Ρε εμουντάραντον άλλοι σιυλοι πέρκι φοηθεί ρε εδέραμεν τον τίποτε. Το ίδιο βκιολί. Σκεφτούμαστεν να του βάλουν ηλεκτρικό κολλάρο πέρκι βάλει νου. Να του το πατήσουμε δκύο τρεις φορές που εννα το ξανακάμει πέρκι στρώσει.
Φυσικά εγώ σκεφτουμαι ό τι εν που είναι μιτσής τζαι το ότι ακόμα εν εκαταλάβε τι ψάχνει τζαι ξαπολά τα ούλλα τζαι βουρά να έβρει τους άλλους τους σιύλλους.

Ποια είναι η γνώμη σας ή η συμβουλή σας για έτσι θέμα? Να του πιάσω κανενα κολλάρο να του δώκει το ρευμα καμια δκυο φόρες πέρκι στρώσει?

Φίλε ο σκυλος χρειαζεται κοινονικοποιηση ......
Να βρεθει με αλλα σκυλια και ανθρωπους εκτος κυνηγιου , να παιξει να το χαιδεψουν να τον μουνταρουν....
εχετε τον απομωνομενο σε κλουβι η δεμενο καπου απομερα????
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
gptochos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Οκτ 2012, 12:44

Re: Άμα δει άλλους σιύλους σάζουμε τα πόδκια μας!!!!!

Δημοσίευση από gptochos »

Έχουμεν του καμπανελλούι.

Ο σκύλος είναι μέσα σε κλουβι μόνος του. Δίπλα του έχει άλλο κλουβί με άλλο σκύλο άλλα εκείνου δεν του δινει σημασία! Σνομπάρει τον :D Στην αρχή έπαιζε μαζί του τζαι μετά εβαρέθηκεν τον. Βασικά το σκύλο δεν τον έχουμε σπίτι γιατί έχουμε άλλους δύο σκύλους. Ο ένας είναι ενα καθαροαιμο Epaniel ο οποίος είναι 14 χρονών. Άρχισε και δεν βλέπει και δεν ακούει καλά. Φέτος δεν τον επήραμε μαζί μας γιατί πέρσι εκρουσεν μας. Εφωνάζαμεν του τζαι δεν μας εβλεπε. Επροσπάθα να μας έβρει μέσω της ακοής του τζαι λόγω του αντίλαλου έβκαινε τζαι εκατέβαινε τα βουνα ο φτωχός. Φέτος εσκεφτούμαστε να τον πάρουμε μαζί με το μιτσή αλλά το θέμα αν μας κάμνει τα περσινά εννα μάθει τζαι ο μιτσής που τζίνον τζαι θα μας κάμνει τα ίδια.

2 φορές την ημέρα θα πάμε να τον ταϊσουμε να παίξουμε μαζί του, να τον εκπαιδεύσουμε να τον πάρουμε περίπατο με το κολάνι του. Τετάρτη - Κυριακή εννα τον πάρουμε στο κυνήγι μαζί μας. Ειδικά τετάρτες μετά το κυνήγι περνουμεν τον σε ένα τελιασμένο με λαγούς να βουρίσει κανενα να πιάσει καμια μαλάη. Περασμένη Τετάρτη επήραμεν τον έβκαλε ενα λαγο έκατσέν τον του βούρου τζαι έχασεν τον. Έψαχνε να τον έβρει. Σαν έψαχνε ήρθαν κάτι παιδκιά με σκύλους τζαι εξαπόλυσε ο πελλος το ψάξιμο τζαι εβούρα να παίξει! :lol:

Το σκυλί αφήνει πολλές υποσχέσεις το μόνο του ελάττωμα εν τούτο! Υπομονή έχουμε απλά θέλουμε να το προλάβουμε και να μην κυνηγά μακρία από εμάς.
Η τζιηκλουα τσιφ
Το περτιτζιη κακκαρα κακκαρα
Τζαι αφηστους άλλους να ακουν το πουλάκι τσιου
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Άμα δει άλλους σιύλους σάζουμε τα πόδκια μας!!!!!

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

φιλε τον σκυλλο επιρεστον καθολου εκπεδευσι? μηπως και εμαθεν με αλλους και γιρευκη τους?
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
gptochos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Οκτ 2012, 12:44

Re: Άμα δει άλλους σιύλους σάζουμε τα πόδκια μας!!!!!

Δημοσίευση από gptochos »

ANTROS BREDA έγραψε:φιλε τον σκυλλο επιρεστον καθολου εκπεδευσι? μηπως και εμαθεν με αλλους και γιρευκη τους?
Φιλε εκπαίδευση δεν τον πήραμε σε κάποιον. Μόνοι μας. Άμα είναι μόνος του είναι ο πιο υπάκουος σκύλος. Το πρόβλημα είναι άμα δει άλλους σκύλους. Γίνεται ξεροκέφαλος. :lol:
Η τζιηκλουα τσιφ
Το περτιτζιη κακκαρα κακκαρα
Τζαι αφηστους άλλους να ακουν το πουλάκι τσιου
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Άμα δει άλλους σιύλους σάζουμε τα πόδκια μας!!!!!

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

φιλε υπομονη και εμενα εκαμετο αλλα ερκετουν πισω μονος του τωρα που εμεγαλωσεν εν τον κοφτη!
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Άμα δει άλλους σιύλους σάζουμε τα πόδκια μας!!!!!

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλε οπως σου ειπαν τα παιδια ποιο πανω υπαρχει προβλημα στην κοινονοικωποιηση του σκυλου καθως και στη ν επικοινωνια.
Οταν λεμε εποικοινωνια στην εκπαιδευση δεν εννοουμε απλως την εκτελεση εντολων, αλλα την αρρικτη σχεση που υπαρχει μεταξυ σκυλου και κυναγωγου, οπου ο κυναγωγος εχει κερδισει τ ον σεβασμο του σκυλου και τον βλεπει ος αρχηγο, και πανω απο οτιδηποτε αλλο.

Σε αυτο σε παραπεμπουν πολυ σωστα και οι ερωτησεις του Πανικου ποιο πανω.

Γαι να το καταφερεις δεν αρκει να περνας ωρα εκπαιδευσης με τονσκυλο σου και την υπενθυμιση των εντολων ,αλλα κα ιωρα χαλαρωσης μαζι του, οπου θα υπαρχει η μαθηση μεσα απο παιγνιδι και χαλαρους τονους.

Μεσα απο το ποιο πανω, αρχιζεις να τον φερνεις σε επαφη με αλλα ζωα που εχεις, ακι αφου πρωτα εχε ικετονωθει με τρεξιμο μονος του.

Οταν ερθε ισε επαφη με αλλα ζωα, σε ενα περιορισμενο αρχικα χωρο και αρχισει να παιζει, τοτε θα δεις οτι οι εντολες σου που αψογα εκτελει ενω εινα ιμονος θα πηγαινουν στον βροντο.

Εκει εσυ με τον σωστο τροπο - αυστηρο - επιβλητικο αλλα οχι με θυμους η φωνες και πολυ περισσοτερο βια, θα επεμβαινεις , σιγα σιγα στις πρωτες μερες και θα δινεις τις εντολες υπακοης που μεχρ ιτωρα εδινες, απαιτοντας να εκτελεστουν και απο τα δυο σκυλια.

Τ οοτι εχεις ενα μεγαλ οσε ηλικια σκυλι, ειδικα εαν εαν αυτο ειναι εκπαυδευμενο, θα σε βοηθησει αφανταστα, αφου αυτο ειναι ωριμο και θα περασει αυτη την ωριμοτητα στο νεαρο.

Περνε τον νεαρο σκυλι στο σπιτι και αφου παιξει καλα με το μεγαλο και μπει η ιεραρχια μεταξυ τους, αρχισε να εφαρμοζεις την εκπαιδευση και με τα δυο σκυλια παροντα.

Ταυτοχρονα δινε οσο ποιο πολυ χρονο μπορεις στο νεαρο σκυλι σε θεματα παρεας, και αλληλοσυμβιωσης.

Το φιανομενο που παρατηρεις ειναι πολυ πολυ συνηθισμενο σε ατομα που εχουν κυνηγετικο παθος και καπως κυριαρχικο χαρακτηρα και πολ υσυχνο στα καθαροαιμα ποιντερ.

Χρειαζονται μαλιστα παρα πολλες ωρες στο βουνο και πολυ εκπαιδευση με επιμονη και υπομονη απο εναν ιδιοκτητη ποιντερ στο να χαλιναγωγησει τις σχεσηει κυναγωγος - σκυλος -θηραμα, σαν ενα = επιτυχια.

Οποταν δειξε υπομονη, αφιερωσε χρονο και επιμονη, εφαρμοσε τις σωστες αρχες εκπαιδευσης απο εναν κυναγωγο ιδιοκτητη που ειναι να θεωρησε εσυ ο αρχηγος της αγελης ακι θα τα καταφερεις.

Απο τα λεγομενα σου εχεις ενα προσοντουχο σκυλι, και δειχνει ναεχε ικαλα στοιχεια, οποταν κτισε κατι σωστα και σταθερα και μην βιαζεσαι.

Το ρευμα εγω προσωπικα δεν θα σου το συνιστουσα.........ειναι σαν να θελεις να καμεις τριτο χερι το τουβλο, απευθειας χωρις να σουβατισεις πρωτο και δευτερο.

ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
gptochos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Οκτ 2012, 12:44

Re: Άμα δει άλλους σιύλους σάζουμε τα πόδκια μας!!!!!

Δημοσίευση από gptochos »

Πολύ κατατοπιστικοί όλοι σας. Σας ευχαριστώ. ;)
Η τζιηκλουα τσιφ
Το περτιτζιη κακκαρα κακκαρα
Τζαι αφηστους άλλους να ακουν το πουλάκι τσιου
Άβαταρ μέλους
lefteris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Οκτ 2010, 21:53

Re: Άμα δει άλλους σιύλους σάζουμε τα πόδκια μας!!!!!

Δημοσίευση από lefteris »

Φίλε είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, δεν ξέρω τι γίνετε άλλοι είπαν μου ότι τα γαίματα german pointer κάμνουν τούτα τα πραματα. Και μένα ένα διασταύρωση german.
Εποιασα τον πέρσι ενός χρόνου πρώτη μου φορά να έχω σκύλο στο κυνήγι. Ο άνθρωπος που τον είχε , είχε και άλλους και έτσι μου έδωσε ένα. Έκαμε την βασική εκπαίδευση και σε τελειωμένο ένα μήνα και με άλλους σκύλους ήταν .και εγώ μόλις τον εποίασα είχα τον με άλλο ένα
Όταν άρχισα να τον παίρνω έξω έτσι έκαμνε έβαλε μουττι χαμε τζαι βουρος ιδικά όταν έβρισκε κανένα ισιοτοπι άρεσκε του πολλά :lol:
Ξυπνούσα με χαρά και όρεξη να πάω κυνήγι και ερκουμουν σπίτι με τα νεύρα έπιανε με ο πονοκέφαλος που τα νεύρα. Ρε εφώναζα του ερκετού κοντά εθημονα του νε μεν βουρα όση ώρα του τα λαλούσα μόλις τελείωνα ξανά πίσω αφού αναγκάζουμε να φεφκω γρήγορα η να γίνομαι ρεζίλι που τους άλλους κυνηγούς που τους εβουρα
Εγωρασα ένα ψεφτοκολλαρο με ρεύμα που το internet που είχε και δόνηση. Έβαλα του το και επήρα τον μες σε ένα χωράφι ισιοτοπι . Κατεβάζω τον τζαι παει να καμει τζι ποτωτου την δόνηση γονάτισε. Α λαλω πουμεσα μου ειμαι καλος για σενα. έφερε τον νου του παει να το ξανακάμει ξανά δονισι παλε σταμάτησε ε τζιαμε αρκεψα και εδουλευκα το τούτο και μαζί έλεγα του ¨κοντα¨.τωρα δουλευκει κοντά μου και αν κάποτε πάει να φει μόλις του πω κοντά περιμένει με
Στα πολλά έφερε τον νου του σχιννι και εκοπικε . φέτος που τον είδε ο αδελφός μου που εσχι που τα πέρσι να τον δει ερωτούσουν με αν εν τούτος ο ΠΑΚΚΟΣ
Εγώ νομίζω εσχι το ο σκύλος εν μες τον χαρακτήρα του να πελλοβουρα να πεζει οπως το μωρό που τον παίρνεις πρώτη φορά lounapark
Φιλέ η δική μου γνώμη δόνηση όχι ρεύμα (αν χρειαστεί να το βάλεις τέλεια σιγανή) και πάρα πολλή υπομονή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”