Τα Καταστρεπτικά Εκπαιδευτικά! Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Απάντηση
andreas78

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από andreas78 »

Φίλε Rai,
Αν αναφέρεσαι σε εμένα, δεν εχω κανένα προσωπικό συμφέρον και μπορώ να σου πω πως συμφωνώ απόλυτα με τον διαχωρισμό της κυνηγετικής άδειας, μπορώ να γράφω για πολλή ώρα τα υπέρ αυτού του επιχειρήματος.
Επίσης θα σου αναφέρω πως το θεμα του διαχωρισμού της άδειας, εχει αναφερθεί ενώπιον πολύ υψηλά ισταμενων της Υπ.Θ., και της Κ.Ο.Κ & Δ.Α.Ζ., προ ενάμιση μηνός περίπου.!!!
Για το θεμα της ιδιοτηκοποιησης, σου απάντησα έχοντας στο μυαλό μου τον γενικό κανόνα!!!!
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από andreasana210326 »

Rai έγραψε:
andreas78 έγραψε:
Rai έγραψε:Εγώ προσωπικά δέν βλέπω που είναι το κακό σε μιά σωστή ιδιωτικοποίηση του κυνηγίου.
Στα πάμπολλα παραδείγματα που έχουμε εδώ στο νησί με κακοδιαχείριση σε ότι έχει να κάνει με οποιονδήποτε φορέα είναι ανεμιγμένο το κράτος , η ιδιωτικοποίηση χωρίς συμφέροντα είναι μονόδρομος.

Rai

Φίλε Rai, ποιος θα ήθελε να πληρώνει για άδεια στο κράτος, να πληρώνει μετέπειτα τον φαρμαδόρο για την είσοδο του στην ρεζερβα και να πληρώνει και πάλι τα οποία πουλια θέλει να πάρει σπίτι του??????
Ιδιοτηκοποιηση χωρίς συμφέροντα και κερδοσκοπία δεν υπάρχουν, το ελεύθερο παραδοσιακό κυνηγι το ζηλεύουν οι κυνηγοί που αναγκάζονται να πηγαίνουν σε ρεζέρβες και εμείς θα το καταστρέφουμε???
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να λυθούν τα προβλήματα μας, αυτή δεν ειναι λύση!!!!
Ιδιοτηκοποίηση δέν σημαίνει αναγκαστικά όλα αυτά που ο φίλος andreas αναφέρει πιο πάνω.Είναι μεγάλη συζήτηση και περισσότερο δύσκολη πίσω απο την οθόνη του υπολογιστή.Δέν θέλω να μπαίνω σε τέτοια διαδικασία και να χάνω την ώρα μου όταν αρκετοί απο εσάς γράφετε μόνο όταν είναι να υποστηρίξετε τα δικά σας συμφέροντα .
Για παράδειγμα δέν έχω δεί κανένα απο εσάς που κατα καιρούς αναφέρεστε στην σωστή διαχείρηση του θηράματος να γράψει κάτι στο θέμα : http://cyprushuntingmagazine.com/forum/ ... f=5&t=3592
Η μόνη εξαίρεση είναι ο φίλος Άνθημος ο οποίος ευτυχώς δέν έχει παρωπίδες και τιμά δεόντος την υπογραφή του.
Σε όσους συχνά –πυκνά αναφέρονται στην παράδοση για να δικαιολογήσουν τα γραφώμενα τους να τους θυμίσω ότι οι εποχές έχουν αλλάξει. Παράδοση είναι και η ενδυμασία με βράκα και κουρούκλα , το ανδρόγυνο να κάνει έρωτα για πρώτη φορά την πρώτη νύκτα του γάμου απλώνοντας το ματωμένο σεντόνι την επόμενη μέρα στην αυλή του σπιτιού ,να κτίζει ο πατέρας της νύμφης το σπίτι και άλλα πολλά.
Ακολουθάτε και εδώ την παράδοση του τόπου σας ?Μάλλον για μερικούς το συμφέρον είναι αυτό που καθορίζει το τί είναι σωστό και τί είναι λάθος.
Μάθετε λοιπόν πρώτα να μην βλέπετε το θήραμα ως κέρδος στο ψυγείο σας και μετά μιλάμε για σωστή διαχείριση του θηράματος.

Rai
ΦΙΛΕ Rai se χαιρετω....

αν και οι ιδεες σου περι ιδιωτικοποιησησ κυνηγιου ειναι σωστες, εντουτοις πιστευω οτι η πλειοψηφια των κυνηγων διαφωνουν μαζι σου. επισησ πιστευω οτι αυτο το πραγμα δεν προκειται να γινει, τουλαχιστον για τα επομενα 10-15 χρονια. η ιδιωτικοποιηση ας ειναι το τελευταιο πραγμα που 8α γινει οταν 8α φτασουμε στο αποκορυφωμα της μαλ@kias mas. οι παραδοσεις δεν ειναι για ολους αν και ειναι καλα να τηρουνται και να γνωριζονται τουλαχιστον απο τους νεους. 8εωρω το παραδειγμα που εθεσες με τις παραδοσεις λιγο ακυρο.....υπαρχουν αν8ρωποι που τηρουν εν μερη και οχι σε ολη την ερμηνεια της παραδοσης. μερικες φορες ειναι καλο να γυρναμε λιγο πισω και να αναπολουμε με ποιο τροπο και αγνοτητα κυνηγουσαν οι παππουδεσ μασ. τουλαχιστον ας διαφυλαξουμε την οποια παραδοση μπορουμε να τηρησουμε σημερα εστω και αν ειναι σε μικρο βαθμο. τουτα τα Trendy προσωπικα τα αποφευγω και δεν ασχολουμαι κα8ολου. να προχωρουμε μεν μπροστα, συναμα ομως να διατηρουμαι οτι μπορουμε απο τα παλια.

φιλικα.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από Anthimos »

Παιδες οι παππουδες μας κυνηγουσαν για το κρεάς κι επαιζαν περδικια και λαγους ωσπου εβρίσκαν επειδη πεινουσαν τα πλάσματα και 1 λαγος κι ενα ζευγαρι περδικια στην αγορα τους επροσφέραν κι ενα επιπλέον εισόδημα ! Ποια αγνότητα ακριβως αναπολουμε???.
Το quota εν σχετικά νέο φρουτο όπως και η κυνηγετικη διαχειριση , συνειδηση κτλ , επειδη οι τζιοιλιες μας εν γεματες αχωνευτο χοιρινο απο τις πολλες κρεπαλες....και δεν εχει νοημα να κυνηγάμε τα νούμερα και τ αποτελεσμα μιας και διατροφικά δεν προσφερει κατι εκτος απο ενα μεζε να συμπληρωνει τα πλουσιοπαροχα τραπεζια μας και τις δεκαδες κιλα σουβλας
Γι αυτο το λόγο ( οτι ειμαστε χορτασμένοι) το κυνήγι θα πρεπει να ειναι μια εναλλακτικη εξοδος στο βουνο όπου μας φέρνει σ επαφη με την φυση , με το '' αρσενικο '' στοιχειο τ αρχεγονα μας ενστικτα και να μην αντιμετωπιζεται σαν βεντετα κι ανταγωνισμος ! Υπάρχουν κανόνες και νόμοι που πρεπει να τηρουνται
Η μεγάλη καρπωση δεν θα πρεπει να ειναι αυτοσκοπος μιας και κρεας υπαρχει στα κρεοπωλεια...its not the kill is the feel of the chase....!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από kypros »

Επιτρεψτε μου ν πω και εδω την αποψη μου....επειδη κυνηγησα υπο το καθεστως ιδιωτικου κυνηγιου, αρκετες φορες, και σε διαφορες χωρες, ειμαι της αποψης οτι το ιδιωτικο κυνηγι δεν ειναι ποτε το ιδιο με το ελευθερο.... Ειναι σιγουρα χειροτερο....

ΑΛΛΑ....ο τροπος που διαχειριζομαστε το κυνηγι στη κυπρο δεν εχει ελπιδες για συνεχεια του κυνηγιου διοτι ειναι ανεξελεκτος και απλα περιμενουμε την φυση να αναπληρωνει συνεχεια τις αφαιρεσεις που καμνουμε ολοχρονα παρανομα και μη ,χωρις να την βοηθουμε.....

Στη κυπρο χρειαζονατι καποιοι βασικοι αξονες αλλαγης κατα την αποψη μου ετσι οστε να ερρθει βελτιωση, και οι αξονες αυτοι εχουν ενα κοινο με το λογο που το ιδιωτικο κυνηγι εχει συνεχεια και ειναι sustainable....

Αυτο το κοινο ειναι το οικονομικο οφελος για καποιους που διαχειριζονατι το κυνηγι....

Μπορει να σας ακουετε κακο, αλλα κανενας και τιποτς στο παγκοσμιο δεν πετυχενει απο την καλη θεληση και το φιλοτιμο. Τα παντα για να γινουν εχουν την τιμη τους.

Ε λοιπον στη κυπρο δεν εχουμε θηραματα γιατι αυτο που πληρωνουμε ειναι γιαυτο που περνουμε ( δηλαδη πολυ λιγα)

Πιστευω οτι εαν περασει καποια εξουσια, και οικονομικο οφελος στους κυμηγους τοτε το θηραμα θα εχει περισσοτερη ελπιδα να διαχειριστει σωστα.

Δεν λεω για ιδιωτικοποιηση και ειμαι εναντιων αυτης. Αλλα πιστευω οτι ενα η αδεια ηταν 200 ευρω θα υπαρχαν πολλα περισσοτερα κινητρα στο συλλογο της περιοχης που κυνηγω να κοψει το λαιμο του λαθροθηρα του χωρκου εαν τα 100 απο τα 200 ευρω θα τα επιανε ο συλλογος. Εαν πηγαινα κυνηγι και δεν εβρισκα την αλλη σεζον θα κυνηγουσα αλλου.

Ναι εχει καποιες δυσκολιες αυτο, πχ κανενας εν θα φκαλει αδεια των κοκκινοχωριατων , αλλα αμα κυμηγησουν καιμεκεινοι σαν ανθρωποι θα γινουν καιμαυτοι πιο αρεστοι....

Δεν ειναι η τελια αυτοματη λυση φιλοι μου αλλα η ουσια ειναι μια...ενα δεν εχει κανενας την ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΠΤΩΣΗ απο την λαθροθηρια, δεν προκειται να λυσει το προβλημα.

Η ηθικη και η νοοτροπια που μονες τους Δεν φερνουν εργα. Σε ολες τις πειθαρχιμενες κυνηγιετικα χωρες, στοιχιζει το θηραμα αρκετα και λαθροθηρια τεραστια ποσα. Σε εμας το θηραμα εν ψιχουλλα και η λαθροθηρια μουχτι...ε καπου εχουμε κενο...

Δεν θελουμε ιδιωτικοποιησεις, θελουμε αναμηξη των κυνηγων στη διαχειριση και ευθυνες στο ελεγχο. Χρειαζομαστε σωστες τοπικες απελευθερωσεις και παταξη του εμπατε σκυλοι αλλεστε. Το θηραμα δεν ειναι των βουνων. Ανοικει σε εμας και καποιοι πρεπει να νιωσουν αυτη την ευθυνη. Εαν χασουν λεφτα εαν δεν εχει θηραμα το βουνο, σας διαβεβαιω, ΘΑ ΕΧΕΙ...
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από Phinix »

απο andreas78
Φίλε Rai, ποιος θα ήθελε να πληρώνει για άδεια στο κράτος, να πληρώνει μετέπειτα τον φαρμαδόρο για την είσοδο του στην ρεζερβα και να πληρώνει και πάλι τα οποία πουλια θέλει να πάρει σπίτι του??????
Ιδιοτηκοποιηση χωρίς συμφέροντα και κερδοσκοπία δεν υπάρχουν, το ελεύθερο παραδοσιακό κυνηγι το ζηλεύουν οι κυνηγοί που αναγκάζονται να πηγαίνουν σε ρεζέρβες και εμείς θα το καταστρέφουμε???
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να λυθούν τα προβλήματα μας, αυτή δεν ειναι λύση!!!![/quote]

απο kypros
Δεν θελουμε ιδιωτικοποιησεις, θελουμε αναμηξη των κυνηγων στη διαχειριση και ευθυνες στο ελεγχο. Χρειαζομαστε σωστες τοπικες απελευθερωσεις και παταξη του εμπατε σκυλοι αλλεστε. Το θηραμα δεν ειναι των βουνων. Ανοικει σε εμας και καποιοι πρεπει να νιωσουν αυτη την ευθυνη. Εαν χασουν λεφτα εαν δεν εχει θηραμα το βουνο, σας διαβεβαιω, ΘΑ ΕΧΕΙ...


για εμενα η ουσια ειναι στα πιο πανω λογια του αντρεα και του κυπρου
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από admin »

Rai έγραψε:Φίλε Άριστε
Κατα την γνώμη μου και εντελώς φιλικά δέν πρέπει να είσαι τόσο αρνητικός στα διάφορα άρθα άλλων εντύπων .Μόνο αρνητικά αποτελέσματα δημιουργεί αυτό και εσύ το κάνεις επίμονα και επανειλημμένως.
Το ότι υπάρχει λαθροθηρία ολόχρονα στις απαγορευμένες περιοχές κυνηγίου είναι γεγονός και αυτό μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας απο εμάς.
Δέν ξέρω για τα συμφέροντα που αναφέρεσαι και καλό θα ήταν να μας τα αναφέρεις .Εγώ προσωπικά πρίν 2 μήνες ξήλωσα 14 συρματοπαγίδες σε απαγορευμένη περιοχή .
Όταν υπάρχει η οποιαδήποτε παρουσία κυνηγών σε απαγορευμένες περιοχές η λαθροθηρία καταπολεμείται.

Φιλικά
Rai

Φίλε Rai

Το γεγονός ότι το Κυπριακό Κυνήγι έχει αυτή την κατάντια ωφείλετε σε ένα μεγάλο βαθμό και στα ΜΜΕ. Κάποια έντυπα του χώρου που κάποτε μονωπωλούσαν και τα είχαμε ως Ευαγγέλειο σε ποιο νεαρή υλικία αντί να καλλιεργούν παιδεία και να πιέζουν προς την σωστή κατεύθιυνση χτησιμοποιούσαν (και χρησιμοποιούν) λαϊκίστηκες τεχνικές για να τραβούν εντυπώσεις και να εξυπηρετούν τα συμφέροντα τους. Ο φίλος ο Δημήτρης έχει ανεβάσει το συγκεκριμένο κομμάτι για να σχολιαστεί και όχι για να διαφημίσει κάτι έτσι έχω κάθε δικαίωμα να το σχολιάσω καθώς γνωρίζω επί του θέματος. Τώρα το αν επίμονα κατηγορώ όπως λές άλλα περιοδικά όχι μόνο τα κατηγορώ αλλά μέχρι να αποφασίσουν να δουλεύουν επαγγελματικά θα κάνω αυτό που πρέπει , σε 2 ΄εντυπα έχουμε κινήσει ποινική αγωγή για κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας και σε ένα άλλο το συγκεκριμένο΄περιμένουμε απολογία αλλιώς θα κινήσουμε και σε αυτούς την ίδια αγωγή. Βλέπετε όταν κοντέψει το κυνήγι θυμούνται ότι έχει κάτι μ.... που έχουν επιχειρήσεις και κάτι άρνιά που περιμένουν περιοδικό για κυνήγι έτσι δέν διστάζουν να κλέβουν ακόμη και ολόκληρα αυτούσια άρθρα απο αυτή την σελίδα για να στήνουν περιοδικά ή να ΄κλέβουν φωτογραφίες ακόμη και με εμάς επάνω. ΕΛΕΟΣ και μετά απλά σύρνουμε ένα τίτλο σε 2 σελίδες χωρίς δημοσιογραφική έρευνα χωρίς να διασταυρώσουμε πληροφορίες απλά για να κάνουμε το show μας. Απο την μια προσπαθούμε να χτίσουμε και απο την άλλη χαλάμε.... Φυσικά το εν λόγω περιοδικό έχει κινηθεί νομικα΄εναντίων του και είναι γνωστό και το ταμείο θήρας . όσο για πληροφορίες απο το δικό μας γραφείο φεύγουν δεκάδες κάθε μήνα . Τώρα για την παρουσία των κυνηγών σε απαγορευμένες αυτό έχει και τα καλά του και τα κακά του αλλά σίγουρα δέν μπορεις να παίρνεις τέτοια παραδείγματα και να τα χρησιμοποιούνται ως αλοθι για να μπαίνουμε σε απαγορευμένες !
Προσέχουμε...για να έχουμε
dimitris savva

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από dimitris savva »

Μολις τωρα ανοιξα να διαβασω για να ξεκουραστω αλλα αυτο που ειδα δεν μου αρεσε. Δεν ακουω ποτε μονο μια αποψη αλλα πολλες και διαβαζω πολλα περιοδικα και βιβλια που αφορουν το κυνηγι. Ολη μερα ειμαι στο βουνο και βλεπω τι γινετε , και παντα μιλω με δικες μου εμπειριες αλλα και πολυ καλων φιλων . Ολοι μεχρι τωρα τρια πραγματα λενε , λαθροθηρια , αλεπου και καλιεργειες. Ειναι τα πραγματα που καταστρεφουν το κυνηγι.
Μην λες Αριστε πως δεν ειναι αληθη τα γεγονοτα γιατι ειναι πραγματα που τα ξερει και η κουτσι Μαρια. Εκτος αν δεν βγαινεις στο βουνο και δεν μιλας με ατομα που ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.Οχι ΓΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ αλλα ΓΙΑΤΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ. Ειναι εντελος διαφορετικα πραγματα. Εκουρτηστηκαν τρια ατομα να κοπουν τα εκπαιδευτικα και το πραγματικο προβλημα δεν το βλεπουν, εβαλαν παροπιδες και εμειναν με αυτη την αποψη. 16 εξορμησεις εχουμε στην κυπρο και συγγκρινουμε το δικο μας με το κυνηγι στο εξωτερικο που κυνηγουν ολοχρονα και εχουν και τουρισμο λογο κυνηγιου αλλα το κυνηγι τους δεν μειωνετε.
Εμεις θελουμε τους επιστημονες να μας πουν τι πρεπει να κανουμε απο μονοι μας δεν μπορουμε να καταπολεμισουμε πρωτα την λαθροθηρια γιατι εν σας ετυχε να πουμε το πρωι να πας στο τοπο που θα κυνηγησεις και να βρισκεις απεναντη σου αυτοκινητα να βγαινουν απο αγροτικο δρομο που αλωνιζαν ολη νυχτα και να μου λεει και" καλημερα ρε κουμπαρε ειδες κανενα μες το δρομο σαν ερκεσουν???"
Μεσα στο κυνηγι της φασσας να πετα ο περτικος να τον παιζει και να σου φωναζει "πανω σου ρε κουμπαρε". Οχι πειτε μου οτι τουτα εν γινοντε και εν πανω μου που διουν μονο και λαλειτε πως εν εχουμε δικαιο και εν πελλαρες .
Ξυπνατε φερτε τον νου σας και οχι να κατηγορατε τον αλλο γιατι αγοραζει αλλο περιοδικο εκτος απο το HUNT AND SHOOT γιατι εγω ειμαι ατομο που αγοραζει ολα τα περιοδικα οχι μονο κυπριακα αλλα και ξενα , και αναθεμα αν δεν ξερω να διαβαζω καλα αγγλικα. Καποτε που βλεπω κανενα DVD ιταλικο η ισπανικο και γαλλικο δοξαση εχω εκατονταδες ... εχω δυνατα την τηλεοραση και φωναζουν μου" χαμηλωστη αφου εν καταλαβεις τι λαλουν" λαλω τους και εγω" σιωπη και ακουω. Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΕΝ ΜΙΑ." :lol:
Φωτογραφία0047.jpg
Φωτογραφία0049.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Vasilis-beagle
Full Member
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 12 Οκτ 2011, 10:40

Re: Τα Καταστρεπτικά Εκπαιδευτικά! Οι… ζώνες της αναπαραγωγή

Δημοσίευση από Vasilis-beagle »

Εν την νησο Κυπρο φιλε Δημητρη ολα τα βλεπουμε και ολα τα δεχομαστε μολις παει καποιος να σηκωσει κκελλε σε τουτο το συστημα που ζουμε κοφκουν του την ...εχεις απολυτο δικαιο φιλε μου :D .
dimitris savva

Re: Τα Καταστρεπτικά Εκπαιδευτικά! Οι… ζώνες της αναπαραγωγή

Δημοσίευση από dimitris savva »

Και κατι αλλο , εγω δεν εβαλα ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ απο πιο περιοδικο ειναι η φωτογραφια για να εξηγουμαστε.Τωρα απο που ξερετε οτι ο ανθρωπος εχει προβληματα με το ταμειο θηρας και οτι αυτα που γραφει δεν ευσταθουν αυτο εγω δεν το γνωριζω , ουτε τον κατηγορισα αλλα ουτε διαφημισα το περιοδικο. Συμφωνω ομως με εκεινα που ειναι γραμμενα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”