Τα Καταστρεπτικά Εκπαιδευτικά! Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από kypros »

Αν και δεν αμφισβητω οτι μπορει να ειναιαληθεια οτι σε απαγορευμενες η λαθροθηρια ειναι σε εξαρση, εντουτις ενα λαθος δεν διορθωνει ενα αλλο λαθος. Και εννοω οτι δεν ειναι λυση να επιτρεπουμε τα εκπαιδευτηκα στις απαγορευμενες για να εχει κοσμο μες τα ποθκια των λαθροθηρων.

Το ζητουμενο ειναι να μεινουν εχτος των περιοχων αναπαραγωγης και οι σκυλοι και οι λαθροθηρες και καθε ανθρωπινη περιττη ενεργεια. Εδω ειναι το ζητουμενο....

Οσο αφορα τα σχολια σε καποιο περιοδικο περι Διαφωνιας γιατι καποιες απαγορευμενες μενουν κλειστες χρονια και οτι αυτο σημαινει οτι υπαρχει υπερπλυθησμος και αρρωστουν τα θηραματα, εγω προσωπικα για την συντριπτικη πλειοψηφια των περιοχων αυτο τον ισχυρισμο τον θεωρω γελιο.

Οι μονες περιοχες που κρατουν γερους πληθυσμους ενδημικου ειναι αυτες που συνορευουν με δυνατες μακροχρονιες απαγορευμενες. Τυχον ανοιγματα εντυπωσιασμου τετιων περιοχων που λειτουργουν ως χωροι τροφοδοσιας των γυρω περιοχων ειναι καταστροφικες

Στη κυπρο οι απαγορευμενες ειναι αναγκαιες και πρεπει να διαφυλασσονται πολυ αυστηρα. Εαν ανοιξει ενα χρονο οπως λενε για να ανακυκλοθει το θηραμα πολυ απλα θα το αφανησουν σε 3 εξορμησεις και θα θελει 20 χρονια να ανακαμψει.

Φτανει πια βραχυπροθεσμες κινησεις εντυπωσιασμου για να εβρουμε να παιξουμε φετος και δςν μας νιαζει για του χρονου...

Οι απαγορευμενες πρεπει να παραμενουν φρουρια για το θηραμα και να διαφυλασσονται και απο την υπηρεσια θηρας σαν κορη οφθαλμου. Μονο ετσι θα εχουμε μακροχρονια θηραματα διοτι πουθενα αλλου δεν μπορουν να πανε τα θηραμτα στη κυπρο και να γλυτωσουν. Κυνηγουμε σε ολα τα εδαφη απο τις πολης ως τον ολυμπο....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kypros την 12 Αύγ 2013, 11:20, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
andreas78

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από andreas78 »

Rai έγραψε:Εγώ προσωπικά δέν βλέπω που είναι το κακό σε μιά σωστή ιδιωτικοποίηση του κυνηγίου.
Στα πάμπολλα παραδείγματα που έχουμε εδώ στο νησί με κακοδιαχείριση σε ότι έχει να κάνει με οποιονδήποτε φορέα είναι ανεμιγμένο το κράτος , η ιδιωτικοποίηση χωρίς συμφέροντα είναι μονόδρομος.

Rai

Φίλε Rai, ποιος θα ήθελε να πληρώνει για άδεια στο κράτος, να πληρώνει μετέπειτα τον φαρμαδόρο για την είσοδο του στην ρεζερβα και να πληρώνει και πάλι τα οποία πουλια θέλει να πάρει σπίτι του??????
Ιδιοτηκοποιηση χωρίς συμφέροντα και κερδοσκοπία δεν υπάρχουν, το ελεύθερο παραδοσιακό κυνηγι το ζηλεύουν οι κυνηγοί που αναγκάζονται να πηγαίνουν σε ρεζέρβες και εμείς θα το καταστρέφουμε???
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να λυθούν τα προβλήματα μας, αυτή δεν ειναι λύση!!!!
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από Rai »

kypros έγραψε:Αν και δεν αμφισβητω οτι μπορει να ειναιαληθεια οτι σε απαγορευμενες η λαθροθηρια ειναι σε εξαρση, εντουτις ενα λαθος δεν διορθωνει ενα αλλο λαθος. Και εννοω οτι δεν ειναι λυση να επιτρεπουμε τα εκπαιδευτηκα στις απαγορευμενες για να εχει κοσμο μες τα ποθκια των λαθροθηρων.

Το ζητουμενο ειναι να μεινουν εχτος των περιοχων αναπαραγωγης και οι σκυλοι και οι λαθροθηρες και καθε ανθρωπινη περιτυη ενεργεια. Εδω ειναι το ζητουμενο....


Κύπρο πολύ σωστό αυτό που λές αλλά....
Κανείς απο εμάς (ακόμα και οι θηροφύλακες )δέν θα περπατήσει όμως σε μια απαγορευμένη περιοχή. Τα σκυλιά δυστυχώς /ευτυχώς είναι το μόνο κίνητρο για να το πράξει κανείς.
Εγώ αν θα ήταν να διαλέξω μεταξύ του κακού που θα κάνει ένας σκυλλάρης και του κακού που θα κάνει ένας λαθροθήρας σε μία απαγορευμένη περιοχή προτιμώ το πρώτο.

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από sotiris!129 »

dimitris savva έγραψε:
Φωτογραφία0044.jpg
φιλε Δημητρη το γεγονος οτι αυτο το περιοδικο εκανε αυτο το αθρο για την λαθροθηρια χωρις πρωτα να ενημερωσει για την κατασταση το ταμειο θηρας λεει πολλα !!!

το Συγκεκριμενο περιοδικο συμφωνα με πληροφοριες που εχω ειναι στα μαχαιρια με το ταμειο θηρας γιατι λογω ελλειψης υλης ειχε βγαλει στην φορα αρθρα χωρις πρωτα να διασταυρωσει τις πληροφοριες του, με αποτελεσμα το ταμειο θηρας να κινηθει νομικα εναντιον του !
τα αρθρα αυτα αποτελουν μερος της πολιτικης του εν λογου περιοδικου για να γεμιζει σελιδες λογω ελλειψης υλης προκαλώντας με αυτο το τροπο λαικισμο χωρις καποια δημοσιογραφικη τεκμηριωση ...
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από Rai »

sotiris!129 έγραψε:
dimitris savva έγραψε:
Φωτογραφία0044.jpg
φιλε Δημητρη το γεγονος οτι αυτο το περιοδικο εκανε αυτο το αθρο για την λαθροθηρια χωρις πρωτα να ενημερωσει για την κατασταση το ταμειο θηρας λεει πολλα !!!

το Συγκεκριμενο περιοδικο συμφωνα με πληροφοριες που εχω ειναι στα μαχαιρια με το ταμειο θηρας γιατι λογω ελλειψης υλης ειχε βγαλει στην φορα αρθρα χωρις πρωτα να διασταυρωσει τις πληροφοριες του, με αποτελεσμα το ταμειο θηρας να κινηθει νομικα εναντιον του !
τα αρθρα αυτα αποτελουν μερος της πολιτικης του εν λογου περιοδικου για να γεμιζει σελιδες λογω ελλειψης υλης προκαλώντας με αυτο το τροπο λαικισμο χωρις καποια δημοσιογραφικη τεκμηριωση ...
Σωτήρη μου νομίζεις ότι ο Δημήτρης η ο ποιοςδήποτε απο εμάς χρειάζεται το άρθο του οποιουδήποτε φτωχού περιοδικού για να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα και για να έχει μια προσωπική άποψη ?
Πολλά πράγματα είναι εμφανείς και βγάζουν μάτια απο μακριά.Στην περιοχή που λογαριάζεις να πάμεν για φάσσες και που έκανες και τες αναγνωρίσεις σου κάποιοι φρόντισαν και τις έσφαξαν την Παρασκευή .Δέν χρειάζεται να ψάχνεις για μαγικά φυσίγγια αφού μάλλον θα μας μείνει το κουβάλημα... :?
Άν θέλεις να ενημερώσεις το ταμείο θήρας κάνε το.Ύστερα απο το Γ@ ΜΙΣΗ έβαλεν και ρομανίσην.

Ο φίλος σου
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
istriano ®

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από istriano ® »

Κανοντας μια συντομη αναδρομη στα post που γραφτηκαν το τελευταιο χρονικο διαστημα ( απο τον καιρο που εγινα μελος), αντιλαμβανεται καποιος το τι παιγνιδι πεζεται γυρω μας αλλα και γιατι ορισμενοι εχουν ασυλια!!!! Απλα να θυμισω κατι συναντησεις που καναμε αλλα και που θα καναμε μεταγενεστερα. Τα παντα παγοποιηθηκαν γιατι οι τασεις ηταν να παμε κοντρα στους καλεκροκενταυρους. Τα παντα ειναι για συγκεκριμενο συμφερον, προσωπικες φιλοδοξιες!!!!
Αυτα απο μενα μολις διαβασα τα σημερινα post και οποιος καταλαβει καταλαβε.

Rai παλε με βρισκουν 100% συμφωνο, αυτα που εγραψες!!!
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από sotiris!129 »

αγαπημενε μου φιλε σε ενημερωνω απο εδω γιατι το κινητο μου ξεκουραζεται στο φορτιστη του μετα απο την χτεσινη ταλαιπωρια που υπεστη !
μετα την ανευρεση του κατω απο το πευκο με τα κομμενα κλονια που καθησαμε να παρακολουθησουμε τες φασσες και το μηνυμα που μου εστειλες για να αποφασισω εγω την περιοχη λογο του συμβαντος αποφασισα να ριξω κορονα γραμματα...
το προι της κυριακης θα μας βρει στο χτεσινο βουνο που καναμε αναγνωρηση και κατακριβεια εγω θα σταθω εκει που ηταν το κινητο μου !!!
κατα τες 10 θα την κανουμε και το απογευμα θα μας βρει εκει που τες "επαιξαν" να μας τες παιξουν και εμας :lol:
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από Γιατρός »

istriano ® έγραψε:Κανοντας μια συντομη αναδρομη στα post που γραφτηκαν το τελευταιο χρονικο διαστημα ( απο τον καιρο που εγινα μελος), αντιλαμβανεται καποιος το τι παιγνιδι πεζεται γυρω μας αλλα και γιατι ορισμενοι εχουν ασυλια!!!! Απλα να θυμισω κατι συναντησεις που καναμε αλλα και που θα καναμε μεταγενεστερα. Τα παντα παγοποιηθηκαν γιατι οι τασεις ηταν να παμε κοντρα στους καλεκροκενταυρους. Τα παντα ειναι για συγκεκριμενο συμφερον, προσωπικες φιλοδοξιες!!!!
Αυτα απο μενα μολις διαβασα τα σημερινα post και οποιος καταλαβει καταλαβε.

Rai παλε με βρισκουν 100% συμφωνο, αυτα που εγραψες!!!
Nα σε δω να κυνηγάς με τον Rai και να κάνω δωρεάν επεμβάσεις για μία βδομάδα :roll: :lol: 8-)

Φιλικά
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
istriano ®

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από istriano ® »

Γιατρε τουτο το "φιλικα" που εγραψες που κατω και που το γραφουν συχνα πυκνα σχεδον ολοι εν συνονυμο με το " ελα φιλακια γεια" που Μου λαλουσαν οι καλαμαρουες στην Αγγλια ;) ;) ;)
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ!Οι… ζώνες της αναπαραγωγής

Δημοσίευση από Rai »

andreas78 έγραψε:
Rai έγραψε:Εγώ προσωπικά δέν βλέπω που είναι το κακό σε μιά σωστή ιδιωτικοποίηση του κυνηγίου.
Στα πάμπολλα παραδείγματα που έχουμε εδώ στο νησί με κακοδιαχείριση σε ότι έχει να κάνει με οποιονδήποτε φορέα είναι ανεμιγμένο το κράτος , η ιδιωτικοποίηση χωρίς συμφέροντα είναι μονόδρομος.

Rai

Φίλε Rai, ποιος θα ήθελε να πληρώνει για άδεια στο κράτος, να πληρώνει μετέπειτα τον φαρμαδόρο για την είσοδο του στην ρεζερβα και να πληρώνει και πάλι τα οποία πουλια θέλει να πάρει σπίτι του??????
Ιδιοτηκοποιηση χωρίς συμφέροντα και κερδοσκοπία δεν υπάρχουν, το ελεύθερο παραδοσιακό κυνηγι το ζηλεύουν οι κυνηγοί που αναγκάζονται να πηγαίνουν σε ρεζέρβες και εμείς θα το καταστρέφουμε???
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να λυθούν τα προβλήματα μας, αυτή δεν ειναι λύση!!!!
Ιδιοτηκοποίηση δέν σημαίνει αναγκαστικά όλα αυτά που ο φίλος andreas αναφέρει πιο πάνω.Είναι μεγάλη συζήτηση και περισσότερο δύσκολη πίσω απο την οθόνη του υπολογιστή.Δέν θέλω να μπαίνω σε τέτοια διαδικασία και να χάνω την ώρα μου όταν αρκετοί απο εσάς γράφετε μόνο όταν είναι να υποστηρίξετε τα δικά σας συμφέροντα .
Για παράδειγμα δέν έχω δεί κανένα απο εσάς που κατα καιρούς αναφέρεστε στην σωστή διαχείρηση του θηράματος να γράψει κάτι στο θέμα : http://cyprushuntingmagazine.com/forum/ ... f=5&t=3592
Η μόνη εξαίρεση είναι ο φίλος Άνθημος ο οποίος ευτυχώς δέν έχει παρωπίδες και τιμά δεόντος την υπογραφή του.
Σε όσους συχνά –πυκνά αναφέρονται στην παράδοση για να δικαιολογήσουν τα γραφώμενα τους να τους θυμίσω ότι οι εποχές έχουν αλλάξει. Παράδοση είναι και η ενδυμασία με βράκα και κουρούκλα , το ανδρόγυνο να κάνει έρωτα για πρώτη φορά την πρώτη νύκτα του γάμου απλώνοντας το ματωμένο σεντόνι την επόμενη μέρα στην αυλή του σπιτιού ,να κτίζει ο πατέρας της νύμφης το σπίτι και άλλα πολλά.
Ακολουθάτε και εδώ την παράδοση του τόπου σας ?Μάλλον για μερικούς το συμφέρον είναι αυτό που καθορίζει το τί είναι σωστό και τί είναι λάθος.
Μάθετε λοιπόν πρώτα να μην βλέπετε το θήραμα ως κέρδος στο ψυγείο σας και μετά μιλάμε για σωστή διαχείριση του θηράματος.

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”