ΠΩΣ ΝΑ ΕΝΤΑΞΩ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΛΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

ΠΩΣ ΝΑ ΕΝΤΑΞΩ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΛΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ?

Δημοσίευση από christy2000 »

Θελω την βοηθεια των πιο εμπειρων για το πως να ενταξω ενα νεαρο σκυλλι να κυνηγα με την μεγαλη μου σκυλλα.
Κυνηγουσα παντα με μονο ενα σκυλλο ιχνηλατη,πηρα την σκυλλα μου απο 2 μηνων και μολις ειχα βγαλει την αδεια κυνηγιου μου,μαθαμε να κυνηγουμε και οι δυο μαζι και οριμασαμε κυνηγετικα.Η σκυλλα ειναι τωρα 8 χρονων αλλα ακομα με παρα πολλες δυναμης,ομως στο πισω μερος του μυαλου μου ξερω οτι πρεπει σε καποια φαση να παρω την αποφαση οτι πρεπει να ξεκινησω για να ψαχνω τον επομενο κυνηγετικο μου συντροφο,αφου μεχρι να γινει απο κουταβι σε κυνηγοσκυλλο θα χρειαστουν τουλαχιστων 3-4 χρονια και θελω να αποκτηση σε μεγαλο βαθμο το τροπο κυνηγιου της σκυλλας μου.
Χτες ενας φιλος μου χαρισε(εφερε με το ζορι :D )ενα κουταβι απο μια πολυ καλη γεννα, οπως μου ειπε,με γονεις πολυ καλα (ημιαιμα) κυνηγοσκυλλα και με αρκετους λαγους στο ενεργητικο τους!Μου αφησε το θηλυκο κουταβακι περιπου 2 μηνων μαζι με την σκυλλα μου και φενεται να τα πηγαινουν προς το παρων καλα!!!
Το θεμα ειναι πως θα τους ενταξω να κυνηγουν μαζι???Ο πολυ ιδιομορφος χαρακτηρας της σκυλλας μου δεν αποδεχεται κανενα αλλο κυνηγετικο σκυλλο και μου το αποδειξε πολλες φορες στο κυνηγι, οπου οταν υπαρχουν αλλα σκυλλια απλα δεν κυνηγα!!!
Τι νομιζεται οτι πρεπει να κανω?
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΠΩΣ ΝΑ ΕΝΤΑΞΩ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΛΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ?

Δημοσίευση από πανικος »

Στα εκπαιδευτικα στις αρχες να βαζεις το μικρο σε αμαξου να το τζιλα ο βουρκατορας σου μετα να το βαλεις σε περπατουσα και τελος περπατημα μαζι με την σκυλλα και θα πανε ολα καλα. :lol: :lol:
φιλε μου αν απο τωρα ειναι μαζι τα σκυλια και η σκυλλα το αποδεχεται και δεν ζηλευει οταν το κρατας η του δινεις σημασια θα το αποδεχτει και στο κυνηγι.προσπαθα οτι κανεις να ειναι παρων και τα δυο σκυλια και δεν νομιζω να δυσκολευτει να το αποδεχτει η σκυλλα σου.εδω οταν εχεις μαζι καιρο σκυλλο με γατακι και τους συμπεριφερεσαι το ιδιο σαν μαστρος τους και γινονται φιλοι.ολα εξαρτονται απο σενα μην πληγωσεις η θυμωσεις την σκυλλα εξαιτιας του μικρου και ολα θα πανε καλα :)
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΠΩΣ ΝΑ ΕΝΤΑΞΩ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΛΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ?

Δημοσίευση από christy2000 »

πανικος έγραψε:Στα εκπαιδευτικα στις αρχες να βαζεις το μικρο σε αμαξου να το τζιλα ο βουρκατορας σου μετα να το βαλεις σε περπατουσα και τελος περπατημα μαζι με την σκυλλα και θα πανε ολα καλα. :lol: :lol:
φιλε μου αν απο τωρα ειναι μαζι τα σκυλια και η σκυλλα το αποδεχεται και δεν ζηλευει οταν το κρατας η του δινεις σημασια θα το αποδεχτει και στο κυνηγι.προσπαθα οτι κανεις να ειναι παρων και τα δυο σκυλια και δεν νομιζω να δυσκολευτει να το αποδεχτει η σκυλλα σου.εδω οταν εχεις μαζι καιρο σκυλλο με γατακι και τους συμπεριφερεσαι το ιδιο σαν μαστρος τους και γινονται φιλοι.ολα εξαρτονται απο σενα μην πληγωσεις η θυμωσεις την σκυλλα εξαιτιας του μικρου και ολα θα πανε καλα :)
Τουτες οι παρπατουσες φκενουν τζε σε παραλαγη :?: :lol:
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΠΩΣ ΝΑ ΕΝΤΑΞΩ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΛΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ?

Δημοσίευση από Anthimos »

christy2000 έγραψε:Θελω την βοηθεια των πιο εμπειρων για το πως να ενταξω ενα νεαρο σκυλλι να κυνηγα με την μεγαλη μου σκυλλα.
Κυνηγουσα παντα με μονο ενα σκυλλο ιχνηλατη,πηρα την σκυλλα μου απο 2 μηνων και μολις ειχα βγαλει την αδεια κυνηγιου μου,μαθαμε να κυνηγουμε και οι δυο μαζι και οριμασαμε κυνηγετικα.Η σκυλλα ειναι τωρα 8 χρονων αλλα ακομα με παρα πολλες δυναμης,ομως στο πισω μερος του μυαλου μου ξερω οτι πρεπει σε καποια φαση να παρω την αποφαση οτι πρεπει να ξεκινησω για να ψαχνω τον επομενο κυνηγετικο μου συντροφο,αφου μεχρι να γινει απο κουταβι σε κυνηγοσκυλλο θα χρειαστουν τουλαχιστων 3-4 χρονια και θελω να αποκτηση σε μεγαλο βαθμο το τροπο κυνηγιου της σκυλλας μου.
Χτες ενας φιλος μου χαρισε(εφερε με το ζορι :D )ενα κουταβι απο μια πολυ καλη γεννα, οπως μου ειπε,με γονεις πολυ καλα (ημιαιμα) κυνηγοσκυλλα και με αρκετους λαγους στο ενεργητικο τους!Μου αφησε το θηλυκο κουταβακι περιπου 2 μηνων μαζι με την σκυλλα μου και φενεται να τα πηγαινουν προς το παρων καλα!!!
Το θεμα ειναι πως θα τους ενταξω να κυνηγουν μαζι???Ο πολυ ιδιομορφος χαρακτηρας της σκυλλας μου δεν αποδεχεται κανενα αλλο κυνηγετικο σκυλλο και μου το αποδειξε πολλες φορες στο κυνηγι, οπου οταν υπαρχουν αλλα σκυλλια απλα δεν κυνηγα!!!
Τι νομιζεται οτι πρεπει να κανω?
Φίλε δεν χρειαζεται να καμεις πολλα πραματα . Βαλε το κουταβι μαζι της κι αν η σκυλα ειναι καλή το κουταβι θα παρακολουθιε και θα μαθει. Απλα μερίμνα να δουλευεις το κουταβι και μονο του!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΠΩΣ ΝΑ ΕΝΤΑΞΩ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΛΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ?

Δημοσίευση από christy2000 »

Το θεμα ειναι να μην κοψη πισω η μεγαλη η να μην κυνηγα στο μαξιμουμ λογω ζηλειας η ξερω γω!Να τις αφησω μαζι και θα συνηθειση στη παρουσια της μικρης?
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΠΩΣ ΝΑ ΕΝΤΑΞΩ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΛΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ?

Δημοσίευση από miky55 »

christy2000 έγραψε:Θελω την βοηθεια των πιο εμπειρων για το πως να ενταξω ενα νεαρο σκυλλι να κυνηγα με την μεγαλη μου σκυλλα.
Κυνηγουσα παντα με μονο ενα σκυλλο ιχνηλατη,πηρα την σκυλλα μου απο 2 μηνων και μολις ειχα βγαλει την αδεια κυνηγιου μου,μαθαμε να κυνηγουμε και οι δυο μαζι και οριμασαμε κυνηγετικα.Η σκυλλα ειναι τωρα 8 χρονων αλλα ακομα με παρα πολλες δυναμης,ομως στο πισω μερος του μυαλου μου ξερω οτι πρεπει σε καποια φαση να παρω την αποφαση οτι πρεπει να ξεκινησω για να ψαχνω τον επομενο κυνηγετικο μου συντροφο,αφου μεχρι να γινει απο κουταβι σε κυνηγοσκυλλο θα χρειαστουν τουλαχιστων 3-4 χρονια και θελω να αποκτηση σε μεγαλο βαθμο το τροπο κυνηγιου της σκυλλας μου.
Χτες ενας φιλος μου χαρισε(εφερε με το ζορι :D )ενα κουταβι απο μια πολυ καλη γεννα, οπως μου ειπε,με γονεις πολυ καλα (ημιαιμα) κυνηγοσκυλλα και με αρκετους λαγους στο ενεργητικο τους!Μου αφησε το θηλυκο κουταβακι περιπου 2 μηνων μαζι με την σκυλλα μου και φενεται να τα πηγαινουν προς το παρων καλα!!!
Το θεμα ειναι πως θα τους ενταξω να κυνηγουν μαζι???Ο πολυ ιδιομορφος χαρακτηρας της σκυλλας μου δεν αποδεχεται κανενα αλλο κυνηγετικο σκυλλο και μου το αποδειξε πολλες φορες στο κυνηγι, οπου οταν υπαρχουν αλλα σκυλλια απλα δεν κυνηγα!!!
Τι νομιζεται οτι πρεπει να κανω?
ΦΙΛΕ 2 ΜΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΥΠΑΡΧΗ ΚΥΝΔΥΝΟΣ ΜΕΓΑΛΟΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΝΑ ΚΟΥΡΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΣΟΥΡΟΥΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΡΩΤΑΣΕ ΓΙΑΤΙ.
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΠΩΣ ΝΑ ΕΝΤΑΞΩ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΛΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ?

Δημοσίευση από christy2000 »

Δεν ειχα καθολου υποψη μου για κατι τετοιο,πρωτη φορα το ακουω :shock:!
Το μικρο στο βουνο θα το ξεκινησω σιγα σιγα στους 5 μηνες,απλα για να πιασει μυρωδιες!
Ελπιζω μεχρι τοτε να το συνηθειση και να μην εχουμε προβληματα!
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Παναγιώτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 28 Ιουν 2013, 12:47

Re: ΠΩΣ ΝΑ ΕΝΤΑΞΩ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΛΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ?

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Φίλε κατ΄ αρχήν το κουτάβι είναι πολύ μικρό και στο παρό στάδιο θα πρέπει να επικεντρωθείς στη σωστή διατροφή και στην καλλιέργεια σωστής σχέσης των 2 σκυλιών. Μην κάνεις το λάθος να βγάζεις τα 2 σκυλιά στο βουνό, καθώς θα αναγκάζεις το μικρό να τρέχει ξοπίσω το μεγάλο σκύλο, κάτι που τις περισσότερες φορές είναι καταστροφικό για το κουτάβι. Το κουτάβι χρειάζεται μικρούς περιπάτους και συνεχή επαφή μαζί σου.
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΠΩΣ ΝΑ ΕΝΤΑΞΩ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΛΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ?

Δημοσίευση από christy2000 »

Παναγιώτης έγραψε:Φίλε κατ΄ αρχήν το κουτάβι είναι πολύ μικρό και στο παρό στάδιο θα πρέπει να επικεντρωθείς στη σωστή διατροφή και στην καλλιέργεια σωστής σχέσης των 2 σκυλιών. Μην κάνεις το λάθος να βγάζεις τα 2 σκυλιά στο βουνό, καθώς θα αναγκάζεις το μικρό να τρέχει ξοπίσω το μεγάλο σκύλο, κάτι που τις περισσότερες φορές είναι καταστροφικό για το κουτάβι. Το κουτάβι χρειάζεται μικρούς περιπάτους και συνεχή επαφή μαζί σου.
Τους εχω συνεχεια μαζι και μαλιστα η μεγαλη φαινετε να ειναι προστατευτικη μαζι του.Το αφηνει να φαει πρωτο και οταν τελειωση το μικρο μετα παει να φαει η ιδεια!
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”