εκπαιδευση κουταβιων με κουνελι!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: εκπαιδευση κουταβιων με κουνελι!

Δημοσίευση από virtualgreek »

christy2000 έγραψε:Ξεκινησα πριν κανενα μηνα το νεο κουταβι στο κουνελλι για να ξυπνησει σιγα σιγα και να μαθει να ιχνηλατα,με αποτερο σκοπο παντα το ξεφωλιασμα.Να σημειωσω οτι τη σκυλλιτσα μου την εδωσε ενας φιλος γιατι η "γραμμες "της οπως λεει ειναι εξερετικες!Η σκυλλιτσα ειναι ημιαιμη με ρατσες οπως,μπιγκλ,λυκος,γαλλικο μπρακ και αλλες που ουτε καν θυμουνται ουτε οι ιδιοι :shock: :shock: Οι γονεις της παρατ'αυτα, οντως τρωμερα κυνηγοσκυλλα με ιχνηλασια και ξεφωλιασμα,η σκυλλιτσα ομως περαν του οτι δειχνει ενδιαφερων εχει και την ταση να φερμαρει.Το ερωτημα μου ειναι τι θα γινει εαν στο κυνηγι με την μεγαλη μου σκυλλα τη βλεπει να ξεσικωνει το θηραμα χωρις φερμα,θα σταματησει να φερμαρει?
και δευτερο ενας σκυλλος που φερμαρει το λαγο εχει περισσοτερα πλεονεκτηματα η μειονεκτη απο τους αλλους λαγοθηρες?
Τελικα με της διασταυρωσεις δεν ξερεις τι να περιμενεις που τα καλα :lol:

Άποψη μου είναι ότι εάν μέσα στην αγέλη των σκύλων οι υπόλοιποι δεν φερμάρουν και ξεσηκώνουν τον λαγό, το ίδιο θα κάνει και η σκυλίτσα. Πρέπει όμως να την εντάξεις στην αγέλη σύντομα για να μάθει να κυνηγά σαν ομάδα.
Στην περίπτωση που μάθει μόνη της θα συνεχίσει να φερμάρει μέχρι να κάνει κίνηση διαφυγής το θήραμα και τότε εφόσον ο σκύλος δει το θήραμα να τρέχει, τότε θα τρέξει από πίσω του.

Όταν όμως την εντάξεις αργότερα στην αγέλη, λόγο ηλικίας και ιεραρχίας δεν θα μπορεί να κάνει αυτό που έμαθε και θα είναι εκτός τόπου και χρόνου, ειδικά μάλιστα την στιγμή που οι άλλοι σκύλοι θα ξεφωλιάζουν αμέσως χωρίς φέρμα.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: εκπαιδευση κουταβιων με κουνελι!

Δημοσίευση από miky55 »

ΕΑΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΙΧΝΗΛΑΤΑ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΛΑΘΟΣ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΜΕΙΝΗΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΗ :lol: .ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ.
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: εκπαιδευση κουταβιων με κουνελι!

Δημοσίευση από christy2000 »

Θα την αφησω μονη της για να παρει εμπειριες και μετα θα την βαλω με την σκυλλα,οπως και να εχει σε λιγο ξεκινα το κυνηγι και δεν θελω να πειραματιστω :D
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”