ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΕ ΤΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ

istriano ®

Re: ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΕ ΤΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ

Δημοσίευση από istriano ® »

beaglemania έγραψε:Ρε φιλε εγω νομιζω εν λαθος λογω του οτι ο σκυλος μαθαινει στα ευκολα. Το καλοκαιρι το καλυτερο πραμα που εχεις να καμεις ειναι να βαζεις τα σκυλια σου μεσα σε ενα σπαρμενο που ξερεις απο πριν οτι εχει λαγους μεσα που το καλοκαιρι ΣΙΓΟΥΡΑ εχει μαλαες μεσα και να αφηνεις τα σκυλια σου να τραβουν την μαλαη δεν καμνει μεγαλες αποστασεις ο λαγος το καλοκαιρι και θα το σηκωνουν πιο ευκολα τα σκυλια ενα ξεφωλιασμα μια καταδιωξη και σπιτι σου μετα γιατι οσο μενεις στο βουνο τοσο πιο επικινδυνο ειναι για τα σκυλια σου
Φιλε τα σπερμενα παρεχουν καλυψη αλλα και δροσια σε ολα τα ειδη, απο λαγους περδικια ποντικους σαυρες και ξερω εγω τι αλλο. Για να εχει εκει θυραμα σημαινει καπου εκει ειναι και ο θηρευτης τους!! Αρα αποψη μου ειναι οτι προκειται για θανασιμη παγιδα.
istriano ®

Re: ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΕ ΤΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ

Δημοσίευση από istriano ® »

Rai έγραψε:
Δημοσιεύτηκε: 19 Ιούλ 2012, 16:24
ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΡΑΓΜΕΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΣΚΥΛΛΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 8 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΥΛΗΚΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 6.
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 4-5 ΦΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ........
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΙ ΛΑΓΟΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΗΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΒΙΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ.
IL CA E UN CA E IL GA E UN GA
Συμφωνω απολυτα. Αυτο τον τροπο εκπαιδευσης για ξεκινημα τον ακολουθω και εγω. Ομως για εμπειρα σκυλια προτιμω να κρατουν καποια επαφη με το θηραμα κατα την επικινδυνη περιοδο.
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΕ ΤΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ

Δημοσίευση από christy2000 »

Καλα ρε παιθκεια με το να παρης ενα εμπειρο σκυλλο σε ενα τελλιασμενο μερικες ωρες,2-3φορες το μηνα δεν νομιζω να μαθει στα ευκολα,απλα θα ειναι ακομα μια εμπειρια με καποιον ευκολο λαγο που μπορει να συναντυση σε οποια δηποτε κυνηγετικη εξορμηση.
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΕ ΤΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ

Δημοσίευση από Rai »

istriano έγραψε:
Rai έγραψε:
Δημοσιεύτηκε: 19 Ιούλ 2012, 16:24
ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΡΑΓΜΕΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΣΚΥΛΛΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 8 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΥΛΗΚΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 6.
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 4-5 ΦΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ........ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΙ ΛΑΓΟΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΗΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΒΙΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ.
IL CA E UN CA E IL GA E UN GA
Συμφωνω απολυτα. Αυτο τον τροπο εκπαιδευσης για ξεκινημα τον ακολουθω και εγω. Ομως για εμπειρα σκυλια προτιμω να κρατουν καποια επαφη με το θηραμα κατα την επικινδυνη περιοδο.
Κατα την γνώμη μου ένας περίπατος με το λουρί στην γειτονιά είναι αρκετός αν όχι και καλήτερος.......
Διάβαζε καλύτερα πρίν συμφωνήσεις σε κάτι ........
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rai την 15 Φεβ 2013, 09:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΕ ΤΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ

Δημοσίευση από HUNTER »

:roll: :roll: :roll:
istriano ®

Re: ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΕ ΤΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ

Δημοσίευση από istriano ® »

Rai έγραψε:
istriano έγραψε:
Rai έγραψε:
Δημοσιεύτηκε: 19 Ιούλ 2012, 16:24
ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΡΑΓΜΕΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΣΚΥΛΛΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 8 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΥΛΗΚΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 6.
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 4-5 ΦΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ........ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΙ ΛΑΓΟΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΗΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΒΙΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ.
IL CA E UN CA E IL GA E UN GA
Συμφωνω απολυτα. Αυτο τον τροπο εκπαιδευσης για ξεκινημα τον ακολουθω και εγω. Ομως για εμπειρα σκυλια προτιμω να κρατουν καποια επαφη με το θηραμα κατα την επικινδυνη περιοδο.
Κατα την γνώμη μου ένας περίπατος με το λουρί στην γειτονιά είναι αρκετός αν όχι και καλήτερος.......
Διάβαζε καλύτερα πρίν συμφωνήσεις σε κάτι ........
Ε μυστικοπαθη Rai, μιλας για σκυλια μικρα να τα πας 4-5 φορες για ξεκινημα και μετα οχι γιατι προκαλει ζημια! Και λεω οτι συμφωνω απολυτα με αυτο, υποδηλωνοντας οτι μιλω για απειρα σκυλια που τωρα τα ξεκινας.
Για τα εμπειρα σκυλια γραφω οτι προτιμω αυτο που λεω εγω, γιατι κατεμενα δεν θα τους προκαλεσει ζημια οπως υποστηριξαν αλλοι.
Ελπιζω τωρα να καταλαβες διαφορετικα να σου το στειλω ζωγραφια!!
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΕ ΤΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ

Δημοσίευση από Rai »

Η Αλήθεια είναι ότι κάπου σε χάνω αλλά δέν έχει λάθος.
Κατάλαβα ότι συμφωνάς διαφωνώντας.......
Μιά καλή ιδέα για αυτούς που θέλουν να συνεχίσουν την εκπαίδευση τους μήνες που έχουν φοβίες για φοίνες,αν και κατα την γνώμη μου είναι επικίνδυνες ακόμα και τον χειμώνα είναι να αφιερώνουν λίγο χρόνο για να εκπαιδέυσουν τα σκυλιά τους στην υπακοή,στην άρνηση φόλας και πολλά άλλα που είναι εξίσου σημαντικά.
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
istriano ®

Re: ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΕ ΤΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ

Δημοσίευση από istriano ® »

Rai έγραψε:Η Αλήθεια είναι ότι κάπου σε χάνω αλλά δέν έχει λάθος.
Κατάλαβα ότι συμφωνάς διαφωνώντας.......
Μιά καλή ιδέα για αυτούς που θέλουν να συνεχίσουν την εκπαίδευση τους μήνες που έχουν φοβίες για φοίνες,αν και κατα την γνώμη μου είναι επικίνδυνες ακόμα και τον χειμώνα είναι να αφιερώνουν λίγο χρόνο για να εκπαιδέυσουν τα σκυλιά τους στην υπακοή,στην άρνηση φόλας και πολλά άλλα που είναι εξίσου σημαντικά.
Εχει ενα θεμα στην πρωτη σελιδα με τιτλο "ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ" απο Louis ll. Αποταθου εκει, ισως σε βοηθησουν ;)
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΕ ΤΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ

Δημοσίευση από AU-79 »

Φιλε ιστριανο κακο δεν καμνεις αλλα ουτε και κακο. Μιλαμε παντα εαν εχεις εμπειρα σκυλλια, αν ειναι σκυλλια που θελουν ακομη χρονια στη ρασχι τους ωστε να λεγονται εμπειρα και σταθερα κατα τη κατα τη "δικη μου" γνωμη και παντοτε φιλικα πιστευω εν καλητερα να σταματησεις.
istriano ®

Re: ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΕ ΤΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ

Δημοσίευση από istriano ® »

AU-79 έγραψε:Φιλε ιστριανο κακο δεν καμνεις αλλα ουτε και κακο. Μιλαμε παντα εαν εχεις εμπειρα σκυλλια, αν ειναι σκυλλια που θελουν ακομη χρονια στη ρασχι τους ωστε να λεγονται εμπειρα και σταθερα κατα τη κατα τη "δικη μου" γνωμη και παντοτε φιλικα πιστευω εν καλητερα να σταματησεις.
Φιλε, κατα την περιοδο απριλιου μεσα ιουλιου τα σκυλια μου δεν τα βγαζω εξω. Παρα να βρισκονται σε πληρη αδρανεια, προτιμω να τουε παρω 5-6 φορες συνολικα σε τελιασμενο. Μιλω για τα σκυλια τα μεγαλα. Τωρα για τα δυο μικρα που εχω τωρα 7 μηνων αναγκαστηκα πρεπει να βγουν εξω. Αναγκαστηκα Δεν θα τους κατσω μεσα γιατι χρειαζονται εκπαιδευση και τα τελιασμενα δεν προσφερονται παρα μονο για τα πρωτα βηματα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”