Ηλεκτρικό Κολάρο

Άβαταρ μέλους
nik
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011, 17:54

Re: Ηλεκτρικό Κολάρο

Δημοσίευση από nik »

+100000000
nature έγραψε:Ρε παιδιά μα το κολάρο είναι κάτι που έγινε για να μας διευκολύνει. Τωρά αν μερικοί δεν έχουν το στοιχειώδη σεβασμό προς τα ζώα και κάνουν λάθος χρήση δεν σημαίνει ότι το κολάρο είναι κάτι απάνθρωπο. Αντιθέτως, απάνθρωποι είναι αυτοί που το κάνουν. Χρησιμοποιώ κολάρο και απάνθρωπο δεν το λες με κανένα τρόπο.Ο σκύλος πρέπει να νιώθει ενόχληση όχι πόνο. Αν μάθεις και το ζώο από μικρό στο τέλος χρησιμοποιείς μόνο το ηχητικό σήμα. Εμείς έχουμε τους σκύλους μας περισσότερο από παιδιά μας και τους έχουμε κολάρα. Ο φόνος δεν γίνεται από το μαχαίρι αλλά από το χέρι που το κρατά.
Γι αυτό χρειάζεσαι ένα καλής ποιότητας κολάρο . Προσπάθησε να μάθεις τα σκυλιά σου μόνο με το ηχητικό σήμα (π.χ στο ΕΛΑ) και την δόνηση (π.χ στο ΟΧΙ) , πάντα με ανταμοιβή .
sotiris NIKOLAOU

Re: Ηλεκτρικό Κολάρο

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

nature έγραψε:Ρε παιδιά μα το κολάρο είναι κάτι που έγινε για να μας διευκολύνει. Τωρά αν μερικοί δεν έχουν το στοιχειώδη σεβασμό προς τα ζώα και κάνουν λάθος χρήση δεν σημαίνει ότι το κολάρο είναι κάτι απάνθρωπο. Αντιθέτως, απάνθρωποι είναι αυτοί που το κάνουν. Χρησιμοποιώ κολάρο και απάνθρωπο δεν το λες με κανένα τρόπο. Ο σκύλος πρέπει να νιώθει ενόχληση όχι πόνο. Αν μάθεις και το ζώο από μικρό στο τέλος χρησιμοποιείς μόνο το ηχητικό σήμα. Εμείς έχουμε τους σκύλους μας περισσότερο από παιδιά μας και τους έχουμε κολάρα. Ο φόνος δεν γίνεται από το μαχαίρι αλλά από το χέρι που το κρατά.
το σφυρί γιατί δεν το δούλεψες και πηγες στο κολάρο εγώ έχω σκυλίτσα που μονο τροχάδη πας μαζί τις και ρεύμα να τις βάλεις εν σταματα με απλή δόνηση το δοκίμασε φίλος που βγήκαμε μαζί με το σφυρί έρχεται απευθείας άρα χρήση κολάρου αχρείαστη και κατακριτέα από εμενα έχουμε και εμείς ψυχοπαθής ιχνηλάτες του σαλονιού που εν τυχερή τζάι "γενου" λαούς
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Ηλεκτρικό Κολάρο

Δημοσίευση από nature »

Σωτήρη μου εν έχω την ώρα για καθημερινές εξόδους και κυρίως την υπομονή να το κάνω και κυρίως να το πετύχω. Μακάρι να μπορούσα να το κάνω αλλά δεν μπορώ. Πολλές φορές δεν υπάρχει σωστό και λάθος και η απάντηση είναι κάπου στη μέση.
sotiris NIKOLAOU

Re: Ηλεκτρικό Κολάρο

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

nature έγραψε:Σωτήρη μου εν έχω την ώρα για καθημερινές εξόδους και κυρίως την υπομονή να το κάνω και κυρίως να το πετύχω. Μακάρι να μπορούσα να το κάνω αλλά δεν μπορώ. Πολλές φορές δεν υπάρχει σωστό και λάθος και η απάντηση είναι κάπου στη μέση.
;) ;) ;)
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Ηλεκτρικό Κολάρο

Δημοσίευση από AU-79 »

Ρε παιδια εν και λεμε σας απανθρωπους γιατι χρησιμοποιαται κολλαρο...Αλλα μην μου λετε οτι το βγηκε για να μας διευκοληνει και εφου τους εχετε σαν τα παιδια σας θα βαζαται στα παιδια σας το κολλαρο εστω και στη πιο χαμηλη ενταση γιατι εκαμε αταξια??? Η εαν εβγαινε ηλεκτρονικο κολλαρο εκπειδευσης για παιδια θα το βαζαται γιατι απλα βγηκε για να σας διευκολυνει. Το θεμα ειναι εαν γινει σωστα η βασικη υπακοη που γινεται σε μικρη ηλικια τοτε δεν θα υπαρξουν προβληματα στο μελλον εν γινεται πρωτα τελιασμενο μετα βουνο και μετα βασικη υπακοη...Τοτε θελοντος και μη ερχεται το κολλαρο απο λαθη δικα μας.
Άβαταρ μέλους
Vasils-TOZ34E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 30 Μάιος 2012, 19:47

Re: Ηλεκτρικό Κολάρο

Δημοσίευση από Vasils-TOZ34E »

Παιδιά καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Το κολάρο που έχω είναι αυτό:

http://www.ebay.co.uk/itm/300M-100LV-LC ... 7626544%26

Έχει και ήχο, και δόνηση, και ρεύμα.

Εγώ το χρειάζομαι γιατί θέλω να σταματήσω το σκύλο μου να τρώει το φαγητό του σκύλου που έχω στην αυλή, να μην απομακρύνεται στο κυνήγι, να μην τρώει ότι βρει και γενικά για να επεμβαίνω εκεί που δεν με ακούει και κάνει του κεφαλιού του.
ANDREAS A
Full Member
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 07 Δεκ 2012, 11:03

Re: Ηλεκτρικό Κολάρο

Δημοσίευση από ANDREAS A »

Παιδιά σας χαιρετώ. Σας παραθέτω ένα πολύ ωραίο άρθρο για το ηλεκτρικό κολλάρο.
Το ηλεκτρικό κολάρο
Από τότε που τα ηλεκτρικά κολάρα φθήνυναν και άρχισαν να κυκλοφορούν ελεύθερα στο εμπόριο αποκτήσαμε πολλά περισσότερα προβληματικά σκυλιά. Όσοι το χρησιμοποιούν - στις περισσότερες περιπτώσεις - δεν ξέρουν γιατί και πώς. Για αυτούς η λογική είναι «Δεν ακούς; Θα σου τραβήξω ένα ηλεκτροσόκ και θα μάθεις εσύ!».
Το κολάρο ΔΕΝ είναι μέσο τιμωρίας ή εκδίκησης του ιδιοκτήτη. Είναι μέσο εκπαίδευσης, προκειμένου να διορθώσεις κάτι που ήδη ξέρει ο σκύλος και είναι το τελευταίο χαρτί του εκπαιδευτή.

Για να το χειριστεί κάποιος πρέπει να έχει:
- Άριστη γνώση της ψυχολογίας του σκύλου
- Εμπειρία στην εκπαίδευση
- Τη συναίνεση και τη συνεργασία του ιδιοκτήτη
- Να έχει προετοιμάσει το σκύλο για αυτό
- Να ξέρει να χειρίζεται το συγκεκριμένο εργαλείο
- Να έχει εξαντλήσει όλες τις άλλες μεθόδους (παιχνίδι, χάδια, συνεχή επανάληψη, αμοιβή με τροφή)
- Να το χρησιμοποιήσει για λίγο και δραστικά.
Εφαρμογή μπορεί να έχει σε προβληματικά σκυλιά, κοπανατζήδες ή σε σκυλιά που έχουν γίνει συχνά επικίνδυνα για τους γύρω τους.
Ένα σκυλί που εκπαιδεύεται μόνο με ηλεκτρικό κολάρο παρουσιάζει στην αρχή ένα υπάκουο σκυλί αλλά σαφώς πιεσμένο. Έχουμε ένα εικονικό και γρήγορο αποτέλεσμα, όμως με τον καιρό το ζώο βγάζει όλη αυτήν την ταλαιπωρία με φοβίες και νευρωτισμούς, που θα του μείνουν για όλη του τη ζωή. Εδώ ο τραυματισμός είναι ψυχικός και τις περισσότερες φορές μη ιάσιμος.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Ηλεκτρικό Κολάρο

Δημοσίευση από Laurona »

Ένα σκυλί που εκπαιδεύεται μόνο με ηλεκτρικό κολάρο παρουσιάζει στην αρχή ένα υπάκουο σκυλί αλλά σαφώς πιεσμένο. Έχουμε ένα εικονικό και γρήγορο αποτέλεσμα, όμως με τον καιρό το ζώο βγάζει όλη αυτήν την ταλαιπωρία με φοβίες και νευρωτισμούς, που θα του μείνουν για όλη του τη ζωή. Εδώ ο τραυματισμός είναι ψυχικός και τις περισσότερες φορές μη ιάσιμος.

Αυτη ειναι η πραγματικ η αληθεια που πολλοι ομως δεν μπορουν να την διακρινουν η δεν προλαβαινουν να την καταλαβουν, αφου την συνδεουν με αλλες καταστασεις, στην συμπεριφορα του σκυλου.

Το κολλαρο χρησιμοποιειται και ειναι ενα πολυ σωστο εργαλειο εκπαιδευσης, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΜΟΡΦΗΣ.

Προσωπικα για μενα η χρηση του ειναι απολυτα ενδεδειγμενη απο καποιον που γνωριζει, οσα εγραψε ο φιλος ποιο πανω για ΔΥΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ περιπτωσεις..............ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΦΟΛΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕ ΦΙΔΙ.

ΟΛΑ τα υπολοιπα μπορουν να επιτευχθουν χωρις το κολλαρο, πρεπει να γινονται χωρις το κολλαρο και εαν δεν γινονται, ουτε το σκυλι ουτε κα ιο ιδιοκτητης κανουν την εκπαισευση με τον σωστο τροπο, που μποροει να αποδωσει και στους δυο την μεγιστη ευχαριστηση της επιτυχιας και της συμβιωσης.

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Χρησιμοποιειται παντα σε συνδιασμο με το λουρι και εντολες.
Αρχικα φοριεται στ οσκυλι για μια εβδομαδα, χωρις καθολου μπαταριες για να το συνιθισει στο λαιμο, και να ξεχασει την υπαρξη του...ετσι δε νθα το συνδιασει με το ρευμα. Το ρευμα η η προειδοποιηση θα ερχετε ουρανοκατεβατη, αλλα δε νθα ξερει οτι φταιει το κολλαρο γιαυτην.

ΠΟΙΑ Η ΣΩΣΤΗ ΕΝΤΑΣΗ

Η σωστη ενταση ειναι αυτη που δεν αφηνει αδιαφορο το σκυλι, αλλα ουτε και του προκαλει πονο.
Εαν μπορουμε να το περιγραψουμε, θα ελεγα οτι ειναι αυτη που προκαλει σε εμας το συναισθημα τοιυστατικου ηλεκτρισμου, οταν ακουμπησουμε κατι σιδερενιο και αμεσως τραβηξουμε το χερι...λεγοντας με κτυπησε το ρευμα.

Βαζουμε το κολλαρο στην πιο χαμηλη ενταση, δηλαδη το 1
Αφου το σκυλι εχει συνηθισει το κολλαρο, κα ιεμεις εχουμε βαλει το κρεας - δολωματα στην αυλη, το αφηνουμε ελευθερο αλλα ειμαστε κοντα και προσεχουμε.Οταν παει να φαει και πατησουμε το ρευμα, τοτε εαν δεν αυτο νιωθει απλα μια ενοχληση,σαν γαργαλισμα και οχι τιποτε αλλο, δηλαδη απλα να τιναζει τα αυτια του κλπ, τοτε ειναι χαμηλο.
Η καταλληλη δυναμη, εη πιο χαμηλη ,που μπορει να σοκαρει το σκυλι( οχι να το πονεσει) οπως ακριβως ειπαμε για τον στατικο ηλεκτρισμο πιο πανω.

ΠΟΤΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ

καθε 3 μηνες κανουμε 2 ημερες εκπαιδευση για φολα και δυο ημερες εκπαιδευση για φιδι( θα αναλυθει αλλη φορα)
Τ οκολλαρο παντα θα μενει μια βδομαδα στο σκυλι πριν την εφαρμογη για συνηθεια.

ΜΥΣΤΙΚΑ
τΟ ΛΟΥΡΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΤΟΛΕΣ μη. οχι, κακο ΚΛΠ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΟΛΛΑΡΟ.

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΤΑΤΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΤΙΜΩΡΑΤΕ.....ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ - ΔΟΛΩΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΦΟΡΟ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΧΑΜΩ.( ΓΙΑΥΤ ΟΚΑΙ ΑΜΕΣΩς ΜΟΛΙς ΠΕΤΥΧΕΙ Η ΑΣΚΗΣΗ, ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΟ ΚΑΛΟ ΦΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑς ΧΕΡΙ)

Αυτη δεν ειναι η ολοκληρωμενη εκπαδιευση για φολα αλλα μια περιληψη του πως και ποτε χρησιμοποιουμε το κολλαρο, ΓΕΝΙΚΑ.

Την ολοκληρωμενη εκπαιδευση ,αλλη φορα, γιατι το κολλαρο ειναι το τελευταιο της σταδιο...προηγειται αλλη μεθοδος.


ΦΙΛΕ ΤΟ ΚΟΛΑΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΓΑΥΓΙΣΤΙΚΟ.......ΠΡΟΣΕΞΕ.ΕΣΥ ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ ΘΕς ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Warrior
Full Member
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 23:14

Re: Ηλεκτρικό Κολάρο

Δημοσίευση από Warrior »

O Πανικος σεττερ εχει απολυτο δικαιο. Ειδα και γω μια φορα τετοιο κολλαρο το οποιο χρησιμοποιουσε ο γειτονας μου στο λυκοσκυλλο του. Πραγματικα ηταν οτι χειροτερο ειδα σε προιοντα για εκπαιδευση σκυλλων. Δεν βαζω το χερι μου στη φωτια οτι ηταν ακριβως το ιδιο αλλα ηταν και αυτο κινεζικο περιπου στην ιδια τιμη αρα πιστευω και το ιδιο να μην ειναι θα ειναι κατι παρομοιο.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ηλεκτρικό Κολάρο

Δημοσίευση από Anthimos »

Το ηλεκτρικό κολλαρο ειναι κι αυτο ενα εργαλειο για την εκπαιδευση του κυνηγοσκυλου. Ειναι ένα εργαλειο που στα χέρια ενος υπομονετικου ανθρωπου εκπαιδευτη μπορει να καμει θαυματα ενω στα χερια ενός αρχάριου μπορει να καταστρεψει ενα σκυλι

Οπως εγραψε και ο LAURONA το ηλεκτρικο κολλαρο ειναι το εργαλειο που μπορει να σωσει την ζωη του σκυλου στη φολα ( ψατζιη) φιδι , η να του περιορισει τ ανεξελεκτα ανοιγματα με κινδυνο να χαθει και να σηκωσει κουσουρια μοναχικου κυνηγιου.

Το πατημα του κουμπιου πρεπει να γινετε απο πολυ υπομονετικους χειριστες με γνωση της γλωσσαε του σωματος του σκυλιου και οχι ανεξελεκτα για να τιμωρησεις και να προκαλεσεις πονο στο ζωο

Σ αυτη την περιπτωση το ακριβο εν το φτηνό γι αυτο κινεζικα και ψευτοκολλαρα ν αποφευγονται
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”