ΕΠΑΝΙΕΛ

Απάντηση
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 19:34

ΕΠΑΝΙΕΛ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΕΠΑΝΙΕΛ 7 ΜΗΝΩΝ .ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΕΞΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΤΙ ΝΑ ΦΤΑΕΙ;
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΕΠΑΝΙΕΛ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

φιλε το σκυλί φοβάται τες ntoyfekes? πολλά πράγματα μπορεί να είναι "ασπουμε" μπορεί να είναι πολύ "φοβιτσιaσμενο" μπορεί αν μεν βγήκε καθόλου έξω στα βουνά περίπατο να μην ξέρει ακόμη τι γίνετε σίγουρα πρέπει να άργησε να το βγάλει έξω και μάλλον το σκυλί θα θέλει δουλειά να μάθει πρώτα τι είναι η φύση ίσος να ήταν και συνεχεια για 7 μήνες σε κλουβί "βοηθησεμε" λίγο για να σε βοηθήσω και εγώ η κάποιος άλλος συνάδερφος
EPANIEL POWER
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 19:34

Re: ΕΠΑΝΙΕΛ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ »

ΦΙΛΕ ΣΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΑΝΟΙΓΕΤΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΗ,ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΦΕΥΓΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΚΥΛΙΑ.ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ 5 ,6 ΦΟΡΕΣ.ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: ΕΠΑΝΙΕΛ

Δημοσίευση από isimerinos »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΕΠΑΝΙΕΛ 7 ΜΗΝΩΝ .ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΕΞΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΤΙ ΝΑ ΦΤΑΕΙ;
Τίποτε εν έχει ρε φίλε. Άλλαξε μαστρο εν μωρό ακόμα εν φυσιολογικά τούτα.
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: ΕΠΑΝΙΕΛ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΕΠΑΝΙΕΛ 7 ΜΗΝΩΝ .ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΕΞΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΤΙ ΝΑ ΦΤΑΕΙ;


ρε φιλε ειχα κ εγς το ιδιο προβλημα με ενα ιμιαιμο μπρακ!! Ακου τι εκαμα: Του εξαπωλησα 2-3 φορεσ κουνελι να το περιεργαστι μονος του, μετα επειρατω 3 φορες τελιασμενο, την πρωτη φορα απογοητευτικα γιατι εν εβαλε ουτε μυτη χαμε, την δευτερη ετυχε να δω ενα λαω που καθετε και εκαματων αν πεταχτει μπροσταου...εκεινο ηταν εν εφτασαμε να παμε 20 μετρα εδωσε πανω σε αλλο και επαθε οπως τον πελο, ενομισα επελανε, την τριτη φορα ανοιγε εβαλε μουτι αλλα οι πολλα πραματα. Μετα εξεκινισα και τον εβγαλα εξω συνεχεια εσυκωσε κατατυχη οπως εψευτοκινιγουσε διπλα μ... Αλλα ακομα 8ελει δουλεια..με τον καιρο ομως βελτιωνετε!! 8ελει υπομονη και ε3ω!!
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
sotiris NIKOLAOU

Re: ΕΠΑΝΙΕΛ

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

isimerinos έγραψε:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΕΠΑΝΙΕΛ 7 ΜΗΝΩΝ .ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΕΞΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΤΙ ΝΑ ΦΤΑΕΙ;
Τίποτε εν έχει ρε φίλε. Άλλαξε μαστρο εν μωρό ακόμα εν φυσιολογικά τούτα.
+10000000000000000000
ANDREAS A
Full Member
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 07 Δεκ 2012, 11:03

Re: ΕΠΑΝΙΕΛ

Δημοσίευση από ANDREAS A »

Αγαπητοί φίλοι,

γνωρίζει κανείς κάποιον εκπαιδευτή ο οποίος μπορεί να με βοηθήσει με την εκπαίδευση της σκύλας μου με ορισμένα μαθήματα στα οποία θα είμαι και εγώ παρών?
sotiris NIKOLAOU

Re: ΕΠΑΝΙΕΛ

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

ANDREAS A έγραψε:Αγαπητοί φίλοι,

γνωρίζει κανείς κάποιον εκπαιδευτή ο οποίος μπορεί να με βοηθήσει με την εκπαίδευση της σκύλας μου με ορισμένα μαθήματα στα οποία θα είμαι και εγώ παρών?
δηλαδή φιλε αν κατάλαβα καλά θες να σου δουλέψει το σκυλί και να μάθεις και την τέχνη ταυτόχρονα
πως το δουλεύει αυτός για παράδειγμα να κανεις και εσύ το ίδιο
σωστά κατάλαβα?
ANDREAS A
Full Member
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 07 Δεκ 2012, 11:03

Re: ΕΠΑΝΙΕΛ

Δημοσίευση από ANDREAS A »

sotiris NIKOLAOU έγραψε:
ANDREAS A έγραψε:Αγαπητοί φίλοι,

γνωρίζει κανείς κάποιον εκπαιδευτή ο οποίος μπορεί να με βοηθήσει με την εκπαίδευση της σκύλας μου με ορισμένα μαθήματα στα οποία θα είμαι και εγώ παρών?
δηλαδή φιλε αν κατάλαβα καλά θες να σου δουλέψει το σκυλί και να μάθεις και την τέχνη ταυτόχρονα
πως το δουλεύει αυτός για παράδειγμα να κανεις και εσύ το ίδιο
σωστά κατάλαβα?
Αγαπητέ φίλε,
δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με τα γραφόμενά σου. Αν θέλεις και μπορείς γίνε πιο συγκεκριμένος. Εγώ ζητώ κάποιον το οποίο θα τον πληρώσω ανά μάθημα ή στο σύνολο που αυτός νομίζει ότι είναι ικανοποιητικά να μάθει κάποια πράγματα που θέλω στο σκυλί μου. Ο λόγως της παρουσίας μου είναι για να είναι το σκυλί μαζί μου και όχι να τον αφήσω να μένει κάπου αλλού μέχρι να τελιώσει η εκπαίδευση.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΕΠΑΝΙΕΛ

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλε Αντρεα

Η εκπαιδευση ενος σκυλου ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα, γιαυτο και εχουμε συνηθως το θεμα......ασυνενοησιας.

Τι εννοω?

Βλεπεις αγγελεια...ξενικημενο σκυλι, εκπαιδευμενο στην βασικη υπακοη.

Τι εννοει ομως οταν λεει ξεκινημενο.....τι ξερει απο την βασικη υπακοη.....σε ποιο σταδιο εχει φτασει.

Η βασικη υπακοη για να φτασει στο οριο της, χρειαζεται 3 χρονια και εχει μεσα εξειδικευμενα κεφαλαια....που αλλοι τα αγνοουν, αλλοι δεν τα χρειαζονται και αλλοι τα θεωρουν δεδομενα.

Εξαρταται το που θελεις να φτασει ο σκυλος.

Και αυτο ειναι καθαρα θεμα του ιδιοκτητη.

Για μενα ο καλυτερος εκπαιδευτης ειναι ο ιδιος ο ιδιοκτητης , ακριβως γιαυτο το λογο, διοτι μον οαυτος ξερει τι θελει ακριβως, μον οαυτος μπορει να το πετυχει 100%, αφου εχει την καθημερινη επαφη με το σκυλο του και μονο αυτος μπορει να παρατηρει καθε μερα τον χαρακτηρα του.

Ωστοσο η εκπαιδευση χρειαζετε καποια στοιχεια, που δεν τα εχουμε ολοι και γιαυτο δεν μπορουν να την πετυχουν ολοι.

Εκπαιδευτες ΝΑΙ υπαρχουν, και μπορεις να συμβουλευτες καποιον.

Πρωτα ομως σε συμβουλευω να ψαξεις το θεμα, να μαθεις τα βασικα περι της εκπαιδευσης, γιατι το μεγαλο μυστικο ειναι να εκπαιδευτεις και εσυ( εαν εισαι απειρος) και να εισαι μερος της ολης προσπαθειας.

Το οτι θελεις να εισαι παρον, εμενα μου λεει πολλα παντως..........καλα και μονο καλα........

Εαν το κανεις αυτο, θα μπορεσεις να ζητησεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ αποτελεσματα απο τον εκπαιδευτη και πανω σε αυτα ακολουθως να δουλεψεις.

ΕΑΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ, ΕΜΑΘΕ ΟΤ ΕΜΑΘΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ, ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.........χρειαζετε συνεχως βοηθεια, επαναληψη, καθημερινη σχεση και τριβη, αλλιως τον καλυτερο εκπαιδευμενο σκυλο να εχω παρει, εαν τον αφησω μονο του, χωρις σημασια, χωρις καθημερινη επαφη μαζι του και μεσω αυτης επαναληψη της εκπαιδευσης......θα χαλασει ολη η συνοχη των οσως εμαθε.

Εαν σε συγχησα καπου, ρωτα και ευχαριστως να δουμε το καθε κομματι ξεχωριστα.

Απο την ερωτηση σου ομως, ξερω οτι θα καταφερεις αυτο που επιθυμεις!
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”