εκπαιδευση σκυλιου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από Rai »

ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΕΡΔΙΚΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΕΞΩ ΜΑΡΤΗ -ΑΠΡΙΛΗ ΠΟΥ ΕΠΩΑΖΕΙ ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΗΣ.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΙΝΕΣ ΣΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΥΤΗ ΑΡΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΣΜΠΑΡΟ ΔΥΟ ΤΡΥΓΩΝΙΑ....
ΤΩΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΓΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΣΚΥΛΩΝ.ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΚΙΝΗΣΗ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΤΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΜΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΖΗΝΑΡΙΕΣ......... ;)
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από HUNTER »

Anthimos έγραψε:Εγω εν γνωριζω ποιοι σκυλλοι και ποιος αριθμος σκυλλων κι αν ειναι ικανος να τσιλλισει λαγο
Ακουω συχνα( κατα καιρους ειδαμε και βιντεκια) ομως οτι συστηματικα εμπειρα σκυλια "τσιλλουν" λαγους χαμέ!!

Πολλες απο τις φυλες που φανατικα χρησιμοποιουμαι στη Κυπρο για το κυνηγι του λαγου χρησιμοποιουνται στο εξωτερικο για κυνηγι λαγου / αλεπους χωρις όπλο

Αντιλαμβανομαι πληρως την αναγκη και τον τροπο εκπαιδευση στους σκύλους ιχνηλατες και συμφωνω ότι πρεπει να γινει στη φυση...Αλλα πρεπει να γινεται 1 φορα την εβδομαδα όχι εντατικά και όποτε εχει ο καθενας ευκαιρία. Να γινετε για περιορισμένο χρονο δηλαδη να σταματα οταν υπαρχουν νεοσσοι και φωλίες γιατι στα βουνα δεν έχει ΜΟΝΟ λαγους , εχει κι αλλα ζωα και θηραματα που ο νεαρος μη εκπαιδευμένος σκυλος θα ενοχλησει και θα καμει ζημια.

Οι εκτροφεις (ΑΔΕΙΟΥΧΟ ΚΑΙ ΕΓΓΕΓΡΑΜΕΝΟΙ) να δικαιουνται να διατηρουν πληθυσμους θηραματων σε χωρο εκπαιδευσεως η αλλο εγκεκριμενο υποστατικο , λαγους που θα προμηθευονται απο εγκεκριμενο εκτροφειο ή το εκτροφειο Σταυροβουνιου με σκουλαρικι οπως καμνουν σε όλα τα ζωα!!

Οι νεκρες ζωνες σιγουρα μιας και δεν κυνηγουνται πρεπει να χρησιμοποιουνται για εκπαιδευση όπως και τα εθνικά παρκα και μονιμα κλειστες περιοχες. Ειναι συγκεκριμένες περιοχές και πολύ ευκολα σε χωματόδρομους θα μπορουσαν την μια μερα που επιτρεπονται τα εκπαιδευτικα να γινετε ελεγχος πιος μπαινει και πιος βγαινει , απο Θηρα, δασονομιο, ουλαμο.....Εκει θα δικαιουσε να μπαινεις απο την ανατολη του ηλιου ως τις 12 ας πουμε απο συγκεκριμενη εισοδο και ας βαλουν ενα να ελεγχει , ωα φκαλλει ενα πασο που αν δεν κρατας να πληρωνεις την ταριφα του εξοδικου

Φυσικα όλα αυτα θα ισχυουν και για πουλοσκυλα.....Τροποι ρε παιδια για να καμνουμε νοικοκυρεμενα και μερακλιδικα το κεφι μας υπαρχουν

Εν διαφωνω με ΜΑΡΚΟΣ & Nik , Δημητρης Σαββα, Beaglemania , HUNTER, Istriano, RAi και τα υπόλοιπα παιδια που ειναι μερακληδες νομοταγεις και λατρεις των ιχνηλατων ...αλλα τα παιδια αυτα ειναι η εξαιρεση που όλοι θα έπερεπε να μιμουνται ....εγω μιλω για τον κανονα που ειναι ΟΛΟΙ αλλοι οπου αυτοσκοπος ειναι να τσιλισουν κανενα οι εμπειροι να φαν οι μιτσιοι να λιγκρεψουν, φκαλλουν ενα κοπαδι σκυλλους και αν δεν σπασουν τον λαγο εν πναζουν

Επιπλεον κατι που επερασαμεν στο ντουκου, ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΕΞΩ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΒΟΥΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΙΕΖΟΥΝ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΝΕΙ
ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΡΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΙΕΖΑΙΤΕ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΛΙΓΟ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΤΑΙ
Αμα την μερα βουρουν τον λαγο οι σκυλλοι και ολη νυχτα οι αλεπουδες και οι λαθροθηρες ποτε θ αναπαραχθει και ποτε θα αυξηθει

Σκεψεις παιδια δεν ειμαι απολυτος, για να γινεται συζητηση να βρουμε την χρυση τομη!!!

Φιλε Ανθιμε,
Πληρωφοριακα να μιλισω για ατομο μου και πιστευω οτι αυτο γινετε και με τους περισσοτερους που ασχολουνται με ιχνηλατες.
1. Αποφευγουμε περιοχες που εχει περτικους για ευνοιτους λογους. Δεν θελουε να ενοχλισουμε το θηραμα ουτε τα σκυλια να ερθουν σε επαφη με αυτο.
2. Αν τυχει και δοκουμε πανο σε περτικους η και με μικρα περτικουθκια παντα τραβουμε τους σκυλλους πισω και τους απομακρινουμε απο την περιοχη για να μην κανουν ζημια.
3. Αποφευγουμε να πηγαινουμε στο βουνο με πολλους σκυλλους. Δεν γεινετε σωστη εκπευδευση.
4. Οι περισσοτεροι απο εμας βγαινουν στο βουνο με 2 ατε 3 σκυλλους , μιαν η δυο φορες την εβδομαδα για 2-3 ωρες για να καμουμε το κεφι μας και παντα με το νου μας χωρις ζημιες. Ναι μπορει να τυχει να τσιλισουν οι σκυλλοι κανενα βερκολαουο το χρονο (μακαρι να ηταν τουτα τα προβληματα μας).
5. Ελαχιστοι ειναι οι ιχνηλατες που κανουν τη διωξη που πολλοι ωομιζουν οτι τρχουν το λαγο μεχρι να σκαση. Και παλι αυτο εχει να κανει με παρα πολλους παραγοντες.

το προβλημα φιλε εναι οι υπερβολες που γινονται απο διαφορα ατομα με 10-15 σκυλλους οι οποιοι και παλε ειναι μεμονομενοι και κατα την αποψη μου τα περισσοτερα απο αυτα τα σκυλλια δεν κανουν τιποτε παρα να προκαλουν οχλαγογια στο βουνο.

φιλικα
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

Συνάδελφοι, όλοι συμφωνούμε ότι τα σκυλιά χρειάζονται επαφή με την φύση, αλλά πάντοτε με σεβασμό προς αυτή. Είμαι σίγουρος πως ένας πραγματικός λαγοκυνηγός αν ο σκύλος του τσιλλίσει μια έγκυο λαγίνα στο εκπαιδευτικό, θα στεναχωρηθεί πραγματικά, όπως το ίδιο θα συμβεί με ένα άρρωστο περδικοκυνηγό αν ο σκύλος του τσιλλίσει μια πέρδικα πάνω στα αυγά. Γι'αυτό τουλάχιστο την περίοδο της αναπαραγωγής όσοι έχουν την δυνατότητα, θα ήταν καλό να επιζητούν εναλλακτικούς τροπους εκπαίδευσης, όπως για παράδειγμα η χρήση ορτυκιών για σκυλιά φέρμας. Συμφωνώ με τον φίλο Hunter ότι το μεγάλο πρόβλημα είναι οι μεγάλες ομάδες σκύλων, οι οποίες σαρώνουν από όπου περάσουν και διερωτούμαι ποια είναι η εκπαίδευση που γίνεται. Νομίζω όλοι γίναμε μάρτυρες τέτοιων ''εκπαιδευτικών'' με σωρεία σκύλων και σκόπους με τις ματσούκες πάνω στα υψώματα να ουρλιάζουν 'πιάστον' και 'πιάστον' μόλις πετακτεί κανένας λαγός. Συνήθως είναι οι ίδιοι που βρίσκουμε μπροστά μας και στο κυνήγι και που θεωρούν ότι όπου κυνηγούν, ο τόπος είναι δικός τους. Αν καταφέρουμε να απομονώσουμε τέτοια καρκινώματα, ίσως όντως κάποια στιγμή έρθουν καλύτερες μέρες,
istriano ®

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από istriano ® »

nature έγραψε:
ΜΑΡΚΟΣ έγραψε:
istriano έγραψε:Το να καταδιωκη ενας η' δυο ιχνηλατες ενα λαγο δεν εχει διαφορα απο το να τον καταδιωκουν 9-10 ;;;;;;; Δηλαδη Σε ενα ποστο εαν εχει 2 οπλα η' 10 οπλα εχει τις ιδιες πιθανοτητες ενα πουλλι να διαφυγει;;;;;;;;
Μα δεν μιλάμε για όπλα αλλά για σκυλιά που στις πλείστες περιπτώσεις στην δίωξη είναι πάνω από 200 μέτρα πίσω από το λαγό.
Σίγουρα όμως αλλά άλλο να τον τρέχουν 4 ιχνηλάτες δεμένη ως ομάδα που θα τον κάνουν να βγει εκτός περιοχής του για να γλιτώσει αφού αν χάσει τα ίχνη κάπου ο ένας θα τα βρει ο άλλος και ούτω καθεξής. Και σίγουρα άλλο να τον τρέχει 1 ιχνηλάτης που με τις συνθήκες στους κυπριακούς βιότοπους (καιρός, πετρώδη εδάφη, πολλοί δρόμοι) κάπου θα τον χάσει έστω προσωρινά και θα δώσει χρόνο στο λαγό να αρχίσει τα σταυρώματα και τα διπλά χωρίς να χρειαστεί να αλλάξει περιοχή ή να πιεστή πάρα πολύ. Μιλάμε πάντα για ομάδα ιχνηλατών δουλεμένη και όχι για 5-10 σκύλους που απλά βουρούν πάνω στο βουνό και γαβγίζουν τα ίχνη. Βέβαια πάντα θα υπάρχουν οι εξαιρέσεις με ιχνηλάτες αστέρια που κάνουν για 10 ομάδες.

Προσωπικά νομίζω ότι οι ιχνηλάτες στο κυνήγι πρέπει να δουλεύονται σε ζευγάρια (δε μιλώ για την αρχική εκπαίδευση). Δεν υπάρχει τίποτα πιο θεαματικό για μένα από τη συνεργασία 2 ιχνηλατών στο βουνό όπου ο ένας συμπληρώνει τις αδυναμίες του άλλου και αυτό να το βλέπεις μπροστά στα μάτια σου.
Φιλε nature με καλυψες 100%. Το μονο που θα ηθελα να προσθεσω ειναι σε περιπτωση που ο φτωχος ο λαος κρυψει μεχρι να του κοντεψουν στο 1 μετρο, απο που θα φυγει οταν ειναι περικυκλωμενος απο 8-10 σκυλια !!!!!!!!
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από beaglemania »

Ανθιμε εισαι σωστος με τα λεγομενα σου και απο τι καταλαβαινω και σωστος κυνηγος. Κατι που θα ηθελα να προσθεσω εγω ειναι οτι ο λαγος παρα μα παρα πολυ δυσκολα θα σκασει και μετριμενοι ειναι οι σκυλοι που του κανουν τετοια καταδιωξη
AndreasIX
Full Member
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 08 Μαρ 2013, 22:53
Τοποθεσία: Larnaca

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από AndreasIX »

Ξερει κανεις καμια σελιδα με βιντεο που να δειχνουν πως να εκπαιδευεις kurzhaar?
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από miky55 »

ΑΝΤΡΕΑ ΙΧ ΒΡΕΣ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΚΑΙ Η ΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ Η ΙΔΙΑ.ΕΧΕΙ ΩΡΑΙΑ ΝΤΙ ΒΙ ΝΤΙ ΜΕ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ
AndreasIX
Full Member
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 08 Μαρ 2013, 22:53
Τοποθεσία: Larnaca

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από AndreasIX »

miky55 έγραψε:ΑΝΤΡΕΑ ΙΧ ΒΡΕΣ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΚΑΙ Η ΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ Η ΙΔΙΑ.ΕΧΕΙ ΩΡΑΙΑ ΝΤΙ ΒΙ ΝΤΙ ΜΕ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ
Ξερεις που βρισκω αυτα τα dvd?
dimitris savva

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από dimitris savva »

ξερει καποιος αν απο αυριο επιτρεπεται η εκπαιδευση των σκυλων στις περιοχες που εδεινε η θηρα?
Άβαταρ μέλους
Yiannis-007
Full Member
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 26 Δεκ 2012, 19:46

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από Yiannis-007 »

επιτρεπεται
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”