εκπαιδευση σκυλιου

Απάντηση
sportsman
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 13 Αύγ 2012, 08:26

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από sportsman »

το θέμα έχει ξεφύγει.
Κανείς δεν είπε να σταματήσουν οι επιτρεπόμενες περιοχές εκπαίδευσης σκύλων !!!
Απλά το πρόβλημα είναι το ότι η εν λόγω περιοχή δέχεται αποδεκατισμό του θηράματος ήδη τόσο στην επιτρεπόμενη όσο και στην νεκρά ζώνη.

Τώρα με την ολόχρονη πίεση και των εκπαιδευτικών του χρόνου θα είναι ΝΕΚΡΑ όλη η περιοχή στην κυριολεξία φίλοι μου....
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από pai »

Anthimos έγραψε:Μπορει καποιος να μου δωσει το ΟΡΙΣΜΟΣ του εκπαιδευτικου, πως δηλαδη αντιλαμβανομαστε αυτη την δραστηριότητα για να δουμε τελικα τι έχουμε στο νου μας??

Τι ειναι εκπαιδευτικο ρε παιδια??? :?:
ανθημε μου!!Εκπαιδευτικο εγω προσωπικα κανω για την κυνηγετικη ολοκληρωση τον σκυλιων μου τα οποια σκυλια ειναι ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ και μονον με της συνεχεις εξοδους επιτυγχανετε αυτο!σε ολα τα αλλα απαντησε ο nik ποιο πανω!
Άβαταρ μέλους
Warrior
Full Member
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 23:14

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από Warrior »

Παιδια εγω κυνηγω αποκλειστικα με σκυλια φερμας. Ο τροπος που δουλευω τα σκυλια μου ειναι ακριβως οπως τα δουλευει και ο Ανθιμος και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο αυτα. Απο την στιγμη που τα ορτυκια που χρησιμοποιω ειναι καλης ποιοτητας η δουλεια μου γινετε. Τωρα για ιχνηλατες δεν γνωριζω. Αλλα για σκυλους δεικτες δεν βλεπω το λογο να γυριζω τα βουνα συνεχως και να πιεζω το θηραμα. Ναι θα βγουν σε αγριο θηραμα αλλα σε περιοχη που ξερω οτι θα συναντησω θηραμα και θα δουλεψουν παντα με μετρο. Προσεχουμε για να εχουμε.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από Anthimos »

nik έγραψε:
Anthimos έγραψε:Μπορει καποιος να μου δωσει το ΟΡΙΣΜΟΣ του εκπαιδευτικου, πως δηλαδη αντιλαμβανομαστε αυτη την δραστηριότητα για να δουμε τελικα τι έχουμε στο νου μας??

Τι ειναι εκπαιδευτικο ρε παιδια??? :?:
Δηλαδή φίλε μ εσύ υποστηρίζεις να απαγορεύονται τα εκπαιδευτικά ολόχρονα;

Αυτό που έκανες εσύ με τον σκύλο σου νομίζεις ότι μπορεί να το κάνει ένας κυνηγός που κυνηγά με ιχνηλάτες αποκλειστικά λαγό ; Θα το κάνει με κουνέλι και θα πάει στο κυνήγι να βρεί λαγούς ; Ή θα το πάρει σε "εκπαιδευτήρια" που ειλικρινά δεν νομίζω να έχει και πολλά νόμιμα ή έστω κάποια που να πληρούν και τις προυποθέσεις για σωστή εκπαίδευση.

Μήπως όλοι οι εκπαιδευτές παγκόσμια που υποστηρίζουν ότι ένας σκύλος ολοκληρώνεται 4 χρονών και όσες πιό πολλες εξόδους και συναντήσεις έχει με το θήραμα τόσο περισσότερο βελτιώνεται, έχουν λάθος;

Δηλαδή επείδή κάποιοι δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά ( πλήρώνονται γι αυτό) και επειδή κάποιοι δέν μπορούν να ελέγξουν την εφαρμογή των νόμων που υπάρχουν ( και αυτοί πληρώνονται για αυτό) πρέπει να έχουμε συνεχώς απαγορεύσεις ;

Πώς θα εκπαιδεύσω φίλε μ εγώ τα σκυλιά μ στον λαγό; Εγώ δεν ξέρω άλλο τρόπο απο την συνεχή εκπαίδευση στο βουνό εκέι που κάθε συνάντηση με το συγκεκριμένο θήραμα κάνει καλύτερο πιό έμπειρο και εξυπνότερο ένα σκυλί και που οι συνθήκες και οι δυσκολίες για την εκπαίδευση του είναι οι ίδιες όπως και στο κυνήγι.

Ok φιλε !!!
Εγω απο ιχνηλατες δεν......νομιζω το ξαναειπα....
Δεν διαφωνω με τις εξόδους στο βουνο , ρωτω για να μαθω!!
Η λογική λέει οτι μαζι με το σκυλι σου 9 μήνες εκπαιδευεις και το θηραμα να ξεφευγει και τους 2 μηνες που θα κυνηγας θα ειναι πιο " εκπαιδευμενο " και το θηραμα!!!

Γιατι δεν επιτρέπεται να κάμνουμεν εκπαιδευτικα μες το Μαυρο Δασος, Πάρκο Αθαλασσας, Αχελεια και σε όλη την Νεκρα Ζωνη και μονιμα απαγορευμενες περιοχές. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΜΟΝΟ !!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από HUNTER »

Anthimos έγραψε:
nik έγραψε:
Anthimos έγραψε:Μπορει καποιος να μου δωσει το ΟΡΙΣΜΟΣ του εκπαιδευτικου, πως δηλαδη αντιλαμβανομαστε αυτη την δραστηριότητα για να δουμε τελικα τι έχουμε στο νου μας??

Τι ειναι εκπαιδευτικο ρε παιδια??? :?:
Δηλαδή φίλε μ εσύ υποστηρίζεις να απαγορεύονται τα εκπαιδευτικά ολόχρονα;

Αυτό που έκανες εσύ με τον σκύλο σου νομίζεις ότι μπορεί να το κάνει ένας κυνηγός που κυνηγά με ιχνηλάτες αποκλειστικά λαγό ; Θα το κάνει με κουνέλι και θα πάει στο κυνήγι να βρεί λαγούς ; Ή θα το πάρει σε "εκπαιδευτήρια" που ειλικρινά δεν νομίζω να έχει και πολλά νόμιμα ή έστω κάποια που να πληρούν και τις προυποθέσεις για σωστή εκπαίδευση.

Μήπως όλοι οι εκπαιδευτές παγκόσμια που υποστηρίζουν ότι ένας σκύλος ολοκληρώνεται 4 χρονών και όσες πιό πολλες εξόδους και συναντήσεις έχει με το θήραμα τόσο περισσότερο βελτιώνεται, έχουν λάθος;

Δηλαδή επείδή κάποιοι δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά ( πλήρώνονται γι αυτό) και επειδή κάποιοι δέν μπορούν να ελέγξουν την εφαρμογή των νόμων που υπάρχουν ( και αυτοί πληρώνονται για αυτό) πρέπει να έχουμε συνεχώς απαγορεύσεις ;

Πώς θα εκπαιδεύσω φίλε μ εγώ τα σκυλιά μ στον λαγό; Εγώ δεν ξέρω άλλο τρόπο απο την συνεχή εκπαίδευση στο βουνό εκέι που κάθε συνάντηση με το συγκεκριμένο θήραμα κάνει καλύτερο πιό έμπειρο και εξυπνότερο ένα σκυλί και που οι συνθήκες και οι δυσκολίες για την εκπαίδευση του είναι οι ίδιες όπως και στο κυνήγι.

Ok φιλε !!!
Εγω απο ιχνηλατες δεν......νομιζω το ξαναειπα....
Δεν διαφωνω με τις εξόδους στο βουνο , ρωτω για να μαθω!!
Η λογική λέει οτι μαζι με το σκυλι σου 9 μήνες εκπαιδευεις και το θηραμα να ξεφευγει και τους 2 μηνες που θα κυνηγας θα ειναι πιο " εκπαιδευμενο " και το θηραμα!!!

Γιατι δεν επιτρέπεται να κάμνουμεν εκπαιδευτικα μες το Μαυρο Δασος, Πάρκο Αθαλασσας, Αχελεια και σε όλη την Νεκρα Ζωνη και μονιμα απαγορευμενες περιοχές. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΜΟΝΟ !!!
Φιλε Ανθιμε ο Λυστοβουνος που εδοσαν στην λεμεσο εινα μονιμη απαγορευμενη. αρκετα μεγαλη εκταση αλλα δυσβατη.
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

Φίλοι, το θέμα είναι απλό. Το ότι χρειάζονται περιοχές εκπαίδευσης σκύλων (ότι και αν σημαίνει αυτό), νομίζω όλοι συμφωνούμε. Το θέμα είναι αν μια περιοχή που την κυνηγούμε εντατικά για 17-18 εξορμήσεις, ΑΜΕΣΩΣ μετά που τελειώνει το κυνήγι, είναι σωστό να συνεχίσουμε να την ΄παρενοχλούμε΄ με την συνεχή παρουσία σκύλων μέχρι να αρχίσει ξανά το κυνήγι (ενώ λόγω της γειτνίασης με τη νεκρή ζώνη, σχεδόν κάθε νύκτα οι λαθροθήρες οργώνουν ότι χωματόδρομο υπάρχει). Αν με αυτά τα δεδομένα πιστεύουμε ότι την επόμενη σαιζόν θα βρούμε θήραμα, τότε να ζητήσουμε να επιτρέπεται η εκπαίδευση σκύλων ολόχρονα σε όλες τις επιτρεπόμενες περιοχές να τελειώνουμε! Προσωπικά δεν πιστεύω κάτι τέτοιο και επειδή έχω απόλυτη επίγνωση των δεδομένων της συγκεκριμένης περιοχής, θεωρώ εγκληματικό αυτό που έγινε και πραγματικά διερωτούμε ποιος επιτέλους αποφασίζει για τα κυνηγετικά σε αυτό τον τόπο, οι κυνηγοί ή τα συμφέροντα.
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από HUNTER »

Hunting Maniac έγραψε:Φίλοι, το θέμα είναι απλό. Το ότι χρειάζονται περιοχές εκπαίδευσης σκύλων (ότι και αν σημαίνει αυτό), νομίζω όλοι συμφωνούμε. Το θέμα είναι αν μια περιοχή που την κυνηγούμε εντατικά για 17-18 εξορμήσεις, ΑΜΕΣΩΣ μετά που τελειώνει το κυνήγι, είναι σωστό να συνεχίσουμε να την ΄παρενοχλούμε΄ με την συνεχή παρουσία σκύλων μέχρι να αρχίσει ξανά το κυνήγι (ενώ λόγω της γειτνίασης με τη νεκρή ζώνη, σχεδόν κάθε νύκτα οι λαθροθήρες οργώνουν ότι χωματόδρομο υπάρχει). Αν με αυτά τα δεδομένα πιστεύουμε ότι την επόμενη σαιζόν θα βρούμε θήραμα, τότε να ζητήσουμε να επιτρέπεται η εκπαίδευση σκύλων ολόχρονα σε όλες τις επιτρεπόμενες περιοχές να τελειώνουμε! Προσωπικά δεν πιστεύω κάτι τέτοιο και επειδή έχω απόλυτη επίγνωση των δεδομένων της συγκεκριμένης περιοχής, θεωρώ εγκληματικό αυτό που έγινε και πραγματικά διερωτούμε ποιος επιτέλους αποφασίζει για τα κυνηγετικά σε αυτό τον τόπο, οι κυνηγοί ή τα συμφέροντα.

Φιλε μπορεις εσυ να πεις ποιες περιοχες κατα την αποπση σου θα ηταν καλα να δωσουν (συγγεκριμενους τοπους) χωρις να αδεικειται καμια κοινοτητα? την πιττα σωστη τσε τον σηιλλο χορτατο εν μπορουμε να την εχουμε πιστευω.
Την συγγεκριμενη περιοχη που λες δεν την γνωριζω αλλα οπως λετε αν γειτωιαζει με την νεκρα τοτε συγουρα θα εμπλουτιστη απο αυτη. Τορα αν οι λαθροθηρες καμνουν παρτυ μες την νεκρα καθε νυχτα και δεν θα εμλουτιστη περιοχη τοτε πρεπει να καμουν κατι γι αυτο και οχι να μην δοσουν την περιοχη γα εκπεδευτικα.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από Anthimos »

Ρε παιθκια ο λόγος που ερωτησα τζαι πριν τον τρόπο του εκπαιδευτικου ειναι επειδη με βαση τη δική μου αντιληψη όσον αφορα τα σκυλια φερμας δηλαδη εκπαιδευτικο ειναι να παω ενα κομματι για μια ώρα να παρει το σκυλι μια αναθυμιαση , να καμει μια η δυο φερμες σε 5-6 περδικια ή κανενα ζευγαρι φραγκολίνες και να τον δέσω να φυω.

Αν στον λαγο ο ιχνηλατης /ες θα βγουν να δουλεψουν μια μαλαή 1 με 2 ωρες θα ξεφωλιασουν ενα λαγο και θα τους αφηκεις να καμουν μια διωξη και μετα μαζεμα και σπίτι νομιζω εν ομορφο και λογικο...

Αν παεις ,παρεις και τους άπειρους ιχνηλατες του παρεας σου για να μάθουν απο τα εμπειρα σκυλια σου, αντι ομαδα 3-4 ιχνηλατων ξαφνικα γινουν 8 τζαι βρεθεις τζαι με κανενα παρεα σου ακομα 4 -5 σκυλλους και παεις σε μια περιοχη ξαπολησεις το κοπαδι και αρχισουν να φκαλλουν 1 λαγο να τον βουρουν να τον σπασουν , να τον αλλαξουν 3 βουνά τζαι ξανα που την αρχη και μετα αλλο κι αλλο και να καθεσαι μες την αντιπυρικη να πινεις τον καφε σου τζαι να καμνεις κουνουσμα, και ως το μεσημερι να γυρευκεις ιχνηλατες παντες τζαι εν στα αγριογουρουνα που επηες και να γυριζεις τους χωματοδρομους να γυρευκεις τους σκύλουςνομιζω ρε παιθκια εν εχει νοημα, δεν ονομαζεται εκπαιδευτικο , ειναι κανονικο κυνηγι και ενοχλει και διαταρασσει τη φυση
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από HUNTER »

Anthimos έγραψε:Ρε παιθκια ο λόγος που ερωτησα τζαι πριν τον τρόπο του εκπαιδευτικου ειναι επειδη με βαση τη δική μου αντιληψη όσον αφορα τα σκυλια φερμας δηλαδη εκπαιδευτικο ειναι να παω ενα κομματι για μια ώρα να παρει το σκυλι μια αναθυμιαση , να καμει μια η δυο φερμες σε 5-6 περδικια ή κανενα ζευγαρι φραγκολίνες και να τον δέσω να φυω.

Αν στον λαγο ο ιχνηλατης /ες θα βγουν να δουλεψουν μια μαλαή 1 με 2 ωρες θα ξεφωλιασουν ενα λαγο και θα τους αφηκεις να καμουν μια διωξη και μετα μαζεμα και σπίτι νομιζω εν ομορφο και λογικο...

1000000+ Τα υπολοιπα που ανεφερες Ανθιμε εν μεμονομα ατομα που τα καμνουν σε καθε επαρχια και γνωστοι στου διαφορους κυκλους. Ολοι τους ξερουμε.


Αν παεις ,παρεις και τους άπειρους ιχνηλατες του παρεας σου για να μάθουν απο τα εμπειρα σκυλια σου, αντι ομαδα 3-4 ιχνηλατων ξαφνικα γινουν 8 τζαι βρεθεις τζαι με κανενα παρεα σου ακομα 4 -5 σκυλλους και παεις σε μια περιοχη ξαπολησεις το κοπαδι και αρχισουν να φκαλλουν 1 λαγο να τον βουρουν να τον σπασουν , να τον αλλαξουν 3 βουνά τζαι ξανα που την αρχη και μετα αλλο κι αλλο και να καθεσαι μες την αντιπυρικη να πινεις τον καφε σου τζαι να καμνεις κουνουσμα, και ως το μεσημερι να γυρευκεις ιχνηλατες παντες τζαι εν στα αγριογουρουνα που επηες και να γυριζεις τους χωματοδρομους να γυρευκεις τους σκύλουςνομιζω ρε παιθκια εν εχει νοημα, δεν ονομαζεται εκπαιδευτικο , ειναι κανονικο κυνηγι και ενοχλει και διαταρασσει τη φυση
Άβαταρ μέλους
nik
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011, 17:54

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από nik »

Φίλοι μου το διάταγμα λέει "...να ασκούν μέχρι και τρεις (3) κυνηγετικούς σκύλους, ...." και αυτό πρέπει να εφαρμοστεί...

Και υπάρχουν τρόποι να το κάνουν να εφαρμοστεί.

Επειδή δηλαδή κάποιοι δεν τηρούν το νόμο πρέπει να την πληρώνουν οι υπόλοιποι ;

Αυτή είναι εντελώς λανθασμένη ιδεολογία... Οι νόμοι ψηφίζονται για να εφαρμόζονται και να εκτελούνται . Όποιος δεν τους εφαρμόζει είναι αυτός που πρέπει να την πληρώνει και όχι οι υπόλοιποι....

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε εμείς είναι αν δούμε κάποιον στο βουνό με πάνω απο 3 σκυλιά ή σε περιοχή που δεν επιτρέπεται να τον καταγγέλλουμε....

Τις απόψεις μου για τις περιοχές εκπαίδευσης τις ανέφερα εδώ
http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... 0&start=20
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”