εκπαιδευση σκυλιου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από pai »

nik έγραψε:
HUNTER έγραψε:Ρε παιδια αν εδιουσε η θηρα μια δυο μιτσιες περιοχες μονο τοτε παλε ηταν να εσχετε προβλημα οτι αναγκαζουσας να παρανομησετε συν οτι το προστιμο εν 300 ευρο τσε πιθανον να ελεετε οτι εκαμαν το για να πιαν τεσ λιρες μας. τορα που εδοκεν περιοχες αρκετες παλε εχετε προβλημα. Κσερετε το θηραμα αναπαραγετε τσε σε απαγορευμενες περιοχες γυρο που τες επιτρεπομενες τσε σιγα σιγα φκαινει τσε εκσο.
Φίλε μου μπορούσαν να δώσουν περιοχές για εκπαίδευση οι οποίες δεν επηρεάζονται πολύ όπως πχ απαγορευμένες περιοχές. Άσχετα αν όλοι θέλουμε να εκπαιδεύουμε τα σκυλιά μας ( και έτσι είναι το σωστό ) δεν είναι σωστό και λογικό να δίνουν για εκπαιδευτικά επιτρεπόμενες περιοχές κυνηγίου.

Τι μπορεί να γίνει ;

1. Έρευνα και καταμέτρηση πληθυσμών σε περιοχές που προορίζονται να δοθούν για εκπαιδευτικά και αναλόγως αποτελέσματος να δίνονται ή όχι.

2. Καθορισμός περιοχών ( κατά κόρον απαγορευμένων ) για εκπαιδευτικά οι οποίες θα αλλάζουν κάθε χρόνο ή και κάθε τρίμηνο ( Ιαν – Μαρτ και Απρ – Ιουν) , οι οποίες όμως από Ιούλιο θα κλείνουν.
3. …......

Υπάρχουν πολλοί τρόποι και να μειωθεί (χρονικά) αρκετά η πίεση που δέχεται το θήραμα αλλά και να εξασκεί ο κάθε ένας από εμάς το χόμπι του.

Αυτό που χρειάζεται είναι Γνώση - Οργάνωση - Θέληση.
+1000
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από peanut5020 »

Hunting Maniac έγραψε:Συνάδελφοι, φαίνεται ότι το πρόβλημα με τις περιοχές είναι γενικό και δυστυχώς τα πράγματα δείχνουν ότι όλα έγιναν κατόπιν συγκεκριμένων πιέσεων, παραγνωρίζοντας τον παράγοντα σεβασμός στο θήραμα που θα έπρεπε να είναι πάνω από όλα. Πρέπει επιτέλους να μπει ένας φραγμός στα συμφέροντα όσων ασχολούνται με το θέμα σκύλοι, και δεν αναφέρομαι στους απλούς κατόχους σκύλων που θέλουν να πάρουν μια βόλτα τα σκυλιά τους. Δυστυχώς ενώ είμαστε αναγκασμένοι να ανεχόμαστε τους εξολοθρευτές με τις αγέλες σκύλων κατά την περίοδο του κυνηγίου, τώρα θα πρέπει να τους δώσουμε και επιτρεπόμενες περιοχές για ΄΄έξάσκηση΄΄ μπας και μείνει τίποτε!!!! Οπως λέμε και στα κυπριακά, ε κανεί σιόρ!!!!

+1000
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
sportsman
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 13 Αύγ 2012, 08:26

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από sportsman »

1000%
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από Laurona »

Συμφωνω με αυτα που ειπαν οι συναδελφοι....

Ας το προχωρησουμε ομως.....

Ας το συσχετισουμε και με τους ''ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ'' του χωρου.....

Αυτους που ειναι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ με ΔΕΚΑΔΕΣ σκυλια στα βουνα.....και την πιεση που ασκουν...

Νομιζω ειναι ευκολο να ελεχθουν συμφωνειτε?

Μηπως και τα εκπαιδευτικα να ειχαν συγκεκριμενες μερες οπως στο κυνηγι?

Μηπως να υπηρχε ανωτατος αριθμος σκυλιων για εκπαιδευση καθε φορα?

( οχι να τα προνοει ο νομος......να μπορουν να εφαρμοζονται και να ελεγχονται)

Μηπως εαν ξεκινησουμε απο εκει( επαγγελματιες) να βρεθουν πολλες παραμετροι που επηρεαζουν οπως.........τιμες αγορας σκυλων, φολες σε περιοχες εκπαιδευσης, πιεση θηραματων κλπ?

Η μηπως οι σχεσεις και οι γνωριμιες παλι θα αποτελεσουν εμποδιο?......

Μιλω με γριφους εννεν?Και ομως πολλοι θα καταλαβουν.........
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από Anthimos »

Εγω πάλι εκπαιδευσα το σκυλι μου με 4 Bob white σ ενα οικόπεδο δίπλα που το σπίτι μου και 3 εξόδους με πιο εμπειρο σκυλί σε φραγκολίνα...
Μετα κατα την διαρκεια του κυνηγιου έιχε συναντησεις σε , πέρδικα, φραγκολίνα, μπεκάτσα , ορτυκι και λαγο και τωρα κανενα περιπατο που τον περνω να ξεμουδιάσει και φερμάρει και κυνηγά :?
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από Rai »

ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΠΥΡΚΟΛΟΦΟΥ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΔΩΣΑΝ.
Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΥΤΗ ΟΣΗ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΧΤΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΘΗΡΑΜΑ ΑΦΟΥ ΕΜΠΛΟΥΤΙΖΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΚΡΑ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΦΕΤΟΣ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΕΔΕΙΝΕ ΛΑΓΟΥΣ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ.
ΑΠΛΑ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΣΠΡΩΧΤΕΙ ΒΑΘΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΝΕΚΡΑ ΛΟΓΟ ΤΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΠΑΡΑΧΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥ .
ΜΕΤΑ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΣΥΓΚΡΗΤΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΝ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ BACK TO BACK.
ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ.
ΑΝ ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΣΑΜΕ ΤΗΝ ΝΕΚΡΑ ΖΩΝΗ ΓΙΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ ΑΛΛΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από Rai »

Anthimos έγραψε:Εγω πάλι εκπαιδευσα το σκυλι μου με 4 Bob white σ ενα οικόπεδο δίπλα που το σπίτι μου και 3 εξόδους με πιο εμπειρο σκυλί σε φραγκολίνα...
Μετα κατα την διαρκεια του κυνηγιου έιχε συναντησεις σε , πέρδικα, φραγκολίνα, μπεκάτσα , ορτυκι και λαγο και τωρα κανενα περιπατο που τον περνω να ξεμουδιάσει και φερμάρει και κυνηγά :?
ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΘΗΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΑΚΟΥΕΙ...?
ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από nature »

Νομίζω πρέπει να λέμε και τα σωστά που γίνονται και από αυτό που βλέπω εγώ με το παρών διάταγμα είναι ότι έγινε ένα βήμα μπροστά σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Σίγουρα μπορούν να γίνουν ακόμη περισσότερα αλλά ας γίνεται κάθε χρόνο και ένα.

Του χρόνου θα ήθελα και εγώ να δω να μπαίνει περιορισμός στις μέρες εκπαίδευσης των σκύλων πχ Τετάρτη, Σάββατο, Κυριακή μόνο. Περιορισμό στους σκύλους στο κυνήγι, τερματισμό των εκπαιδευτικών κατά τη διάρκεια του κυνηγιού και αυστηρότερο έλεγχο στις άδειες κατοχής σκύλων.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από Anthimos »

Μπορει καποιος να μου δωσει το ΟΡΙΣΜΟΣ του εκπαιδευτικου, πως δηλαδη αντιλαμβανομαστε αυτη την δραστηριότητα για να δουμε τελικα τι έχουμε στο νου μας??

Τι ειναι εκπαιδευτικο ρε παιδια??? :?:
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
nik
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011, 17:54

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από nik »

Anthimos έγραψε:Μπορει καποιος να μου δωσει το ΟΡΙΣΜΟΣ του εκπαιδευτικου, πως δηλαδη αντιλαμβανομαστε αυτη την δραστηριότητα για να δουμε τελικα τι έχουμε στο νου μας??

Τι ειναι εκπαιδευτικο ρε παιδια??? :?:
Δηλαδή φίλε μ εσύ υποστηρίζεις να απαγορεύονται τα εκπαιδευτικά ολόχρονα;

Αυτό που έκανες εσύ με τον σκύλο σου νομίζεις ότι μπορεί να το κάνει ένας κυνηγός που κυνηγά με ιχνηλάτες αποκλειστικά λαγό ; Θα το κάνει με κουνέλι και θα πάει στο κυνήγι να βρεί λαγούς ; Ή θα το πάρει σε "εκπαιδευτήρια" που ειλικρινά δεν νομίζω να έχει και πολλά νόμιμα ή έστω κάποια που να πληρούν και τις προυποθέσεις για σωστή εκπαίδευση.

Μήπως όλοι οι εκπαιδευτές παγκόσμια που υποστηρίζουν ότι ένας σκύλος ολοκληρώνεται 4 χρονών και όσες πιό πολλες εξόδους και συναντήσεις έχει με το θήραμα τόσο περισσότερο βελτιώνεται, έχουν λάθος;

Δηλαδή επείδή κάποιοι δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά ( πλήρώνονται γι αυτό) και επειδή κάποιοι δέν μπορούν να ελέγξουν την εφαρμογή των νόμων που υπάρχουν ( και αυτοί πληρώνονται για αυτό) πρέπει να έχουμε συνεχώς απαγορεύσεις ;

Πώς θα εκπαιδεύσω φίλε μ εγώ τα σκυλιά μ στον λαγό; Εγώ δεν ξέρω άλλο τρόπο απο την συνεχή εκπαίδευση στο βουνό εκέι που κάθε συνάντηση με το συγκεκριμένο θήραμα κάνει καλύτερο πιό έμπειρο και εξυπνότερο ένα σκυλί και που οι συνθήκες και οι δυσκολίες για την εκπαίδευση του είναι οι ίδιες όπως και στο κυνήγι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”