εκπαιδευση σκυλιου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από Laurona »

Αυτο που λες το εχω δει να γινεται.
ηταν τυχαιο γεγονός ομως κ οχι σκοπιμο.
ο σκυλος ηταν πεντε χρονων κ τσιλησε εναν λαγο στην μονη.
αυτο τον αλλαξε ολοκληρωτικα κ πραγματικα εκανε θραυση στον λαγο.
Το θεωρω ομως οτι δεν ειναι κανονας ουτε κατι εύκολο.
Οση εκπαιδευση κ να του κανεις πθστευω οτι δεν είναι μονο αυτη απαραίτητη για την σλλαγη οποταν τιποτε δεν μπορεί να σου εγγυηθει την επιτυχια.
τα πολυ καλα σκυλια εψουν παθος με ενα θηραμα.
τα πορωνει το κυνηγι τους.
κυνηγουν για εμας αλλα πετυχενουν για τίυς αρεσει να το κανουν.
οποταν πρακτικη εγγυημενη γιαυτο που ζητας δεν υα βρεις.
μπορει να γινει αλλα πιστευω οτι πρεπει να υπαρξουν ταυτόχρονα οι σωστες συγκιριες κ να ειναι και ιδανικος ο χαρσκτηρας του ζωου κ το παθος του ωστε το παθος του για τριχωτο να υπέρ νικησει της εμπειριες του με το φτερωτό τοσων χρονών

Αρα αν το προσπαθήσεις. .....εέχεις δρομο μπροστα σου κ πολλα αν....ννα ισχύουν. ..πριν δεις αποτελεσμα
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Φίλε Αντρέα,

Αν γίνεται ή όχι όπως σου είπαν τα παιδιά δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα. Αλλά τι είναι αυτό που έκανε τον φίλο σου να θέλει να αλλάξει κυνήγι και ειδικά από φτερωτό να το γυρίσει στο λαγό; Είναι δικός του ο σκύλος;

Εγώ θα λυπόμουν το σκυλί να το βάλω σε τέτοια διαδικασία. Το πιο σοφό που πρέπει να κάνει είναι να πάρει ένα κουτάβι και να το εκπαιδεύσει στο λαγό και αν δεν θέλει το σκυλί του να κυνηγά φτερωτό το θέλω εγώ!!!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από miky55 »

ΦΙΛΕ ΑΝΤΡΕΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ .ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΟΜΩΣ ΣΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΛΑΓΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΜΠΕΙ ΜΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΛΕΜΕ.
ΟΜΩΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΤΕΡΩΤΟΥ.ΟΠΟΤΕ ΤΙΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΘΑ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΛΑΓΟ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΑΘΕΙ.
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από andreasana210326 »

SilverPigeonS έγραψε:Φίλε Αντρέα,

Αν γίνεται ή όχι όπως σου είπαν τα παιδιά δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα. Αλλά τι είναι αυτό που έκανε τον φίλο σου να θέλει να αλλάξει κυνήγι και ειδικά από φτερωτό να το γυρίσει στο λαγό; Είναι δικός του ο σκύλος;

Εγώ θα λυπόμουν το σκυλί να το βάλω σε τέτοια διαδικασία. Το πιο σοφό που πρέπει να κάνει είναι να πάρει ένα κουτάβι και να το εκπαιδεύσει στο λαγό και αν δεν θέλει το σκυλί του να κυνηγά φτερωτό το θέλω εγώ!!!
Γεια σου φιλε,

Πανω κατω τα ιδια πραγματα του εχω πει και εγω. Προκειται για ενα ημιαιμο ποιντερ 4-5 χρονων αν θυμαμαι καλα και ειχαμε απλα μια κουβεντα περι του θεματος κατα ποσο ειναι αυτη η αλλαγη εφικτη... και μεταφεροντας το παθος που εχει ο σκυλλος στο φτερωτο, ΜΟΝΟ στο λαγο. Δεν ειναι οτι σκεφτεται να αλλαξει το κυνηγι του μονο σε λαγο.....απλα ετυχε το συγκεκριμενο θεμα να συζητηθει σε ενα τραπεζι....και ειπα να παρω καμια γνωμη απο το φορουμ.

Εγω του ειπα αν υπαρχει ενδεχομενο και το σκεφτεται να το γυρισει μονο σε λαγο.....να παρει 1-2 ιχνηλατες...και να κυνηγα πρωινη παγανια με αυτους λαγο.. και απογευματινη φτερωτο με τον αλλο που εχει...
αλλιως πιασε drahthaar να παιζεις απο ολα :D :D
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από andreasana210326 »

miky55 έγραψε:ΦΙΛΕ ΑΝΤΡΕΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ .ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΟΜΩΣ ΣΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΛΑΓΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΜΠΕΙ ΜΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΛΕΜΕ.
ΟΜΩΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΤΕΡΩΤΟΥ.ΟΠΟΤΕ ΤΙΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΘΑ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΛΑΓΟ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΑΘΕΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ κ. Μιχαλη...
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: εκπαιδευση σκυλιου

Δημοσίευση από andreasana210326 »

Ευχαριστω Πανικκο και Χρυσανθε για τα ποστ σας........

Χρυσανθε KEEP WRITING ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”