Φέρμα σκύλου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PanHunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Οκτ 2012, 12:13

Φέρμα σκύλου

Δημοσίευση από PanHunter »

Θα ήθελα την άποψη σας στο εξής πρόβλημα μου

Έχω ένα γερμανικό μπράκ 1μισί χρονών περίπου αρσενικό. Συνηθίζω για εκπαίδευση να του κρύβώ ένα κουνέλι σε κλουβί σε διάφορους τόπους και τον αφήνω ελεύθερο μέχρι να το βρεί. Το προβλήμα μου είναι πως όταν το βρεί το φερμάρει για 1-2 δευτερολεπτά και μετά το μουντάρει σαν "λυσσασμένος". Εκανα τα πάντα, χρησιμοποίησα και λουρί αλλά τιποτά. Μουντάρει ασταμάτητα. Τι μπορώ να κάμω για να το αναγκάσω να φερμάρει όπως πρέπει. Η μήπως είναι μικρός ακομα και θα έρθει με την πάροδο του χρόνου. Βάζοντας το με άλλα σκυλιά που φερμαρουν μπορεί να βοηθήσει? Φταίει το ότι είναι αρσενίκος και είναι μικρός σε ηλικία(συνήθως λεν οτι οι αρσενικοί σκυλοι πρεπει να κλείσουν τα 3 χρόνια). Στην αναζητηση δεν εχω καποιο πρόβλημα.
Life is simple...Eat, Sleep and HUNT
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Φέρμα σκύλου

Δημοσίευση από AndreasDr »

Φίλε καλησπέρα,

κατά την γμώμη μου το πρόβλημα είναι ότι εξακολουθείς να βάζεις το κουνέλλι σε κλουβί. Ο σκύλλος ξέρει ότι είτε φερμάρει είτε όχι το κουνέλλι θα είναι εκέι. Να πιάσεις κιάλλα κουνέλια και να τον δουλεύεις με ελεύθερο κουνέλλι, τες πρώτες φορές το πιό πιθανόν θα κάνει το ίδιο με τωρά, μετά όταν καταλάβει ότι το κουνέλλι μπορέι να τρέξει και να του φύει τότε θα παρατίνει την φέρμα του έτσι ώστε να προσπαθήσει να το αιφνιδιάσει. Το ότι είναι αρσενικός, ηλικιά κτλ δέν παίζουν κανένα ρόλο. Απλά θεωρώ ότι είναι αρκετά μεγάλος για να τον δουλεύεις με κουνέλλι σε κλουβί. Εγώ το κάνω σε κουτάβια το πολλή μέχρι 6-7 μηνών μετά τους βάλλω ελεύθερο κουνέλλι.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
ANTREAS KURTSXAAR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 22:51

Re: Φέρμα σκύλου

Δημοσίευση από ANTREAS KURTSXAAR »

φιλε επειδη και εγω εχω μπρακ κανε αυτο που σου λεει ο φιλοσ Αντρεας.Αλλα πρεπει ν το παρεισ και τελιασμενο γιατι εν ειδη αναμιση χρονο θελει βουνο κανονικα κ λιο τελιασμενο εαν δεν επιε κομα!!!
Άβαταρ μέλους
PanHunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Οκτ 2012, 12:13

Re: Φέρμα σκύλου

Δημοσίευση από PanHunter »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...πρώτη φορά θα κυνηγήσω μαζί του φέτος. Αναγνώρησεις το παίρνω στα βουνα αλλά δεν ήβρα κανενα λαγό μπροστά μου να φερμάρει. Θα προσπαθήσω δοκιμάσω με το ελεύθερο κουνελι για να δω το αποτέλεσμα. Άρα είναι φυσιολογικό που μουντάρει άγρια...
Life is simple...Eat, Sleep and HUNT
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Φέρμα σκύλου

Δημοσίευση από miky55 »

PanHunter έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...πρώτη φορά θα κυνηγήσω μαζί του φέτος. Αναγνώρησεις το παίρνω στα βουνα αλλά δεν ήβρα κανενα λαγό μπροστά μου να φερμάρει. Θα προσπαθήσω δοκιμάσω με το ελεύθερο κουνελι για να δω το αποτέλεσμα. Άρα είναι φυσιολογικό που μουντάρει άγρια...
ΦΙΛΕ ΤΟ ΣΧΟΙΝΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΗΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΝΙΧΤΗ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ .ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΜΑΚΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΗΣ ΣΗΜΑΔΙ ΕΝΑ ΧΑΡΤΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΡΥΨΕΣ.ΜΟΛΙΣ ΦΕΡΜΑΡΗ ΝΑ ΠΑΡΗΣ ΤΟ ΣΧΟΙΝΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΣ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΗΡΕΜΑΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΦΕΡΜΑ-ΦΕΡΜΑ ΑΠΑΛΑ.ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΗ ΝΑ ΕΠΙΤΕΘΗ ΝΑ ΤΟΝ ΤΡΑΒΗΞΗΣ ΑΠΟΤΟΜΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΒΑΛΗΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΗΡΕΜΑΣ.ΣΙΓΑ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΝΗΣ ΤΟ ΣΧΟΙΝΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΖΗΣ ΞΑΝΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΕΙΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΗ.ΕΧΩ ΝΤΙ ΒΙ ΝΤΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΛΕΜΕΣΟ ΝΑ ΤΟ ΔΗΣ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ .ΟΤΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΕΣ ΖΗΤΑ ΑΛΛΑ ΑΡΓΗΣΕΣ ΚΑΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΗΛΙΚΙΑ(ΑΝ ΚΑΙ ΕΚΠΕΔΕΥΕΤΕ ΑΚΟΜΗ)ΚΑΙ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.
ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ
kokos321
Full Member
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 21 Μάιος 2012, 15:36

Re: Φέρμα σκύλου

Δημοσίευση από kokos321 »

παιδια ποια ειανι η σωστη ηλικια για να κυνηγησει ο σκυλλος?
Άβαταρ μέλους
PanHunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Οκτ 2012, 12:13

Re: Φέρμα σκύλου

Δημοσίευση από PanHunter »

Καλή ιδέα με τον πνίκτη miky55. Θα το δουλεψω και θα δώ πως θα τα πάει. Ευχαριστώ :D
Life is simple...Eat, Sleep and HUNT
Άβαταρ μέλους
PanHunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Οκτ 2012, 12:13

Re: Φέρμα σκύλου

Δημοσίευση από PanHunter »

φιλε αν κατάλαβα θέλεις να κυνηγάς μονο λαγό ?
Όχι. Κυνηγώ και λαγό και περδίκια.
Life is simple...Eat, Sleep and HUNT
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Φέρμα σκύλου

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

english setter έγραψε:φιλε μου το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις δυστυχώς το έχει αρκετός κόσμος που έχει στη κατοχή του σκύλους φέρμας ειδικά σε αυτή την ηλικία όπως το δικό σου , από την μια η απειρία γιατί στη χωρα μας οι σκύλοι μας δεν έχουν τις ευκαιρίες που έχουν σκυλιά σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες και από την άλλη η λάθος εκπαίδευση , προσωπικά διαφωνώ με αυτό που έκανες να βάζεις κουνέλι στο κλουβί και μετά να περιμένεις να έχει σταθερή φερμα ο σκύλος σου

Σε καμία περίπτωση ο σκυλος δεν πρέπει να πιάνει το θήραμα με το στόμα μετά τη φέρμα (χωρίς το θήραμα να έχει πριν πετάξει), γιατί μπορεί να καταλάβει
λανθασμένα ότι μπορεί να πιάνει το θήραμα και χωρίς να φερμάρει


αυτό είναι το Α και το Ω για να εκδηλωθεί το ένστικτο τις φέρμας ,πως μπορούμε τότε με το κουνέλι σε κλουβί να το πετύχουμε αυτό ? ;)

φιλε μου ασχετος αν ο σκύλος σου είναι ενάμισι χρόνον θα σε συμβούλευα να αρχίσεις από την αρχή με ορτύκι εκτροφής σε καλάμι , ξεκινα πρώτα με οπτική φερμα , άφηνε το ορτύκι σιγα σιγά στο έδαφος και μόλις ο σκύλος δείξει σημάδι ότι θα του επιτεθεί το σηκώνεις απότομα πάνω για να μην το πιάσει , με αυτό το τρόπο κανεις ένα εικονικό ξεπέταγμα τοu θηράματος , θα δεις ότι σε μερικές μέρες θα έχει όλο και πιο σταθερή φερμα , όταν το επιτυχεις αυτό ( σταθερή οπτική φερμα ) θα κανεις την ίδια διαδικασία σε ψιλά χόρτα για να μην βλέπει ο σκύλος που βάζεις το ορτύκι , εδώ θα αρχίσει να δουλεύει και τι μύτη του


επίσης μας είπες οτι θα κυνηγήσεις για πρώτη φορα μαζί του φετος , φιλε δεν κυνηγάμε με σκύλο φέρμας χωρίς να είναι έτοιμος , αύριο όταν πας κυνήγι και αρχίσεις να τουφεκάς τα πάντα χωρίς να φερμάρει ο σκύλος σου το πιο πιθανό είναι να καταλήξει απο φερμας σκύλος ξεφολιασματος
αν θες να τον πάρεις πρέπει να αποφασίσεις και να χωνέψεις ότι φέτος δεν θα κυνηγήσεις για τι βούρκα αλλα για το σκύλο σου , δεν πρέπει να κτιπισεις κάτι χωρίς φερμα που είναι αρκετά δύσκολο στη φάση που είναι το σκυλί σου και μιας σε πολύ λίγες μέρες αρχίζει το κυνήγι ,
ακούγεται σκλήρο αυτό που λέω αλλα τα πέρασα και εγώ , αυτή είναι η συμβουλή μου , για ότι άλλο θες εδώ είμαστε
+++++++ απόλυτα με το φίλο πρέπει να κανεις αρκετές θυσίες για το σκύλο όχι για να κυνηγήσει φέτος αλλα για να έχεις ένα καλο σκύλο μελλοντικά για τα επόμενα χρονια
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
PanHunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Οκτ 2012, 12:13

Re: Φέρμα σκύλου

Δημοσίευση από PanHunter »

επίσης μας είπες οτι θα κυνηγήσεις για πρώτη φορα μαζί του φετος , φιλε δεν κυνηγάμε με σκύλο φέρμας χωρίς να είναι έτοιμος , αύριο όταν πας κυνήγι και αρχίσεις να τουφεκάς τα πάντα χωρίς να φερμάρει ο σκύλος σου το πιο πιθανό είναι να καταλήξει απο φερμας σκύλος ξεφολιασματος
αν θες να τον πάρεις πρέπει να αποφασίσεις και να χωνέψεις ότι φέτος δεν θα κυνηγήσεις για τι βούρκα αλλα για το σκύλο σου , δεν πρέπει να κτιπισεις κάτι χωρίς φερμα που είναι αρκετά δύσκολο στη φάση που είναι το σκυλί σου και μιας σε πολύ λίγες μέρες αρχίζει το κυνήγι ,
ακούγεται σκλήρο αυτό που λέω αλλα τα πέρασα και εγώ , αυτή είναι η συμβουλή μου
Τωρά με τουτα που μου λέτε να μην τον πάρω κυνηγι φετος εν μπορώ να το φανταστώ, λυπούμε παρα πολλά. Εχετε δίκαιο με τις απαντήσεις σας. Τώρα να δω τι θα κάμω ... εβάλετε με σε σοβαρές σκέψεις...
Life is simple...Eat, Sleep and HUNT
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”