Αρσενικο Vs θυληκο σκυλι για το κυνηγι?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Αρσενικο Vs θυληκο σκυλι για το κυνηγι?

Δημοσίευση από 'petros' »

Επι ευκαιρια της ερωτησης που εκανε σε καποιο αλλο θεμα ο φιλος vti-chris θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας περι διαφορων μεταξυ αρσενικων σκυλων και θυληκων σκυλων στο κυνηγι.Διαφορες στη συμπεριφορα,ποια ειναι πιο δυνατα στη μυτη,ποια μαθαινουν πιο γρηγορα κτλ. και εαν αυτο ωφειλετε στο φυλο του σκυλου.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Αρσενικο Vs θυληκο σκυλι για το κυνηγι?

Δημοσίευση από AndreasDr »

Φίλε εμένα προσωπικά απο θέμα κυνηγίου δέν μου κάμει διαφορά, απο θέμα χαρακτήρα το ίδιο, απλά προτιμώ αρσενικά λόγο γούστου, θεωρώ ότι κυνηγούν πιό "αρσενικά", το ύφος τους όταν βγάλουν θήραμα ή ακόμα και όταν δέν το βγάλουν και λυσσιούν :lol: Απο την άλλη το θυληκό εν πιό "αγαπησιάρικο" με τον μάστρο του, πιό "κοντά" του. Αλλά επιμένω ότι κυνηγετικά και απο θέμα μύτης δέν κάνει διαφορά :!:
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Αρσενικο Vs θυληκο σκυλι για το κυνηγι?

Δημοσίευση από KINIGOSS »

Eδω και 15 χρονια εχω σκυλια ,η γνωμη μου ειναι οτι το θυλικο συνηθος ξεκινα πιο ευκολα να κυνηγα.Ο αρσενικος αργει καπος ,παιζει,πελλαριζει ωρες ωρες ομως σε αυτο το διαστημα μπορει καπιες μερες να κανει υπεροχα πραματα,Στο τελος ομως αμα κυνηγισει ο αρσενικος ειναι το κατι αλλο!!! Φυσικα παντα υπαρχουν και εξερεσεις .
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Αρσενικο Vs θυληκο σκυλι για το κυνηγι?

Δημοσίευση από vti-chris »

KINIGOSS έγραψε:Φυσικα παντα υπαρχουν και εξερεσεις .
Είχαμε ένα αρσενικό γερμανικό μπρακ παλιά...έβγαλε ένα λαγό στη ζωή του...και αυτόν μαεστρικά...αλλά πρέπει να ήταν γκέυ...μην πατήσει αγκάθια,μεν τρυφτεί πάνω σε μαζούι, μεν πατήσει πάνω σε πέτρες.

Τα θυληκά δείχνουν πιο δεμένα με τον κυνηγό...σαν να μιλούν μαζί σου χωρίς να ακούγονται!!!
Υπάρχουν φυλές στις οποίες τα αρσενικά να έχουν σαφή διαφορές με τα θυληκά ως προς τον χαρακτήρα???
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αρσενικο Vs θυληκο σκυλι για το κυνηγι?

Δημοσίευση από Anthimos »

Θηλυκο = πιο ευκολο εκπαιδευτο, αγαπησιαρικο και πιστο αλλα συνηθως αριστα κυνηγοσκυλα ...
Αρσενικο= Δυνατο ατιθασο και πιο δυσκολο στην εκπαιδυση αμαν τον στρωσεις όμως....μεγαλειο
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Αρσενικο Vs θυληκο σκυλι για το κυνηγι?

Δημοσίευση από 'petros' »

Anthimos έγραψε:Θηλυκο = πιο ευκολο εκπαιδευτο, αγαπησιαρικο και πιστο αλλα συνηθως αριστα κυνηγοσκυλα ...
Αρσενικο= Δυνατο ατιθασο και πιο δυσκολο στην εκπαιδυση αμαν τον στρωσεις όμως....μεγαλειο
Θα συμφωνησω με τον ανθιμο
Τραβουσα πανω στα θυληκα αλλα τα αρσενικα αμα τα δουλεψεις σωστα και με υπομονη πιστευω εχουν περισσοτερο παθος απο τα θυληκα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 'petros' την 26 Μαρ 2012, 21:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Αρσενικο Vs θυληκο σκυλι για το κυνηγι?

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

'petros' έγραψε:
Anthimos έγραψε:Θηλυκο = πιο ευκολο εκπαιδευτο, αγαπησιαρικο και πιστο αλλα συνηθως αριστα κυνηγοσκυλα ...
Αρσενικο= Δυνατο ατιθασο και πιο δυσκολο στην εκπαιδυση αμαν τον στρωσεις όμως....μεγαλειο
Θα συμφωνησω με τον ανθιμο αλλα οπως ειπατε υπαρχουν και οι εξερεσεις
Tζιαι γω μαζι σας...

Αλλα οπως εξαναπαμε πεζει ρολο και ο εκπαιδευτης για τα ατιθασα και το στρωσιμο τους και απο πλευρας υπακοης και απο πλευρας κυνηγετικης συμπεριφορας.

Για παραδειγμα παω να ανοιξω τους σκυλλους μου, πετασουντε πανω κατω ανοιω την πορτα φκενουν εξω αζινες!

Ανοιγει το κλουβι ο τζιηρης μου και στεκουνται προσοχη! Γεμιζει τα κουππουθκια φαι και δεν φκενουν εξω με ανοικτο το καγκελο! :lol:
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Αρσενικο Vs θυληκο σκυλι για το κυνηγι?

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΕΠΑΝΙΕΛ 4ΜΙΣΙ ΧΡΟΝΟΝ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΠΡΟΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΒΟΥΡΟΥΣΕ ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΟΥΛΟΥΣ ΠΟΥΠΙΣΟ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΚΙΝΙΓΗΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΠΩ ΤΟΝ 3 ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΤΟΝ 4 ΦΕΤΟΣ ΜΙΛΑ ΜΟΥ :D :D :D ΟΝΤΟΣ ΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΑΡΓΟΥΝ ΝΑ ΚΥΝΙΓΗΣΟΥΝ ΣΥΝΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΑ ΘΥΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΚΤΟΣ ΠΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΡΟΝΙΜΑ ΤΑ ΘΥΛΙΚΑ
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Αρσενικο Vs θυληκο σκυλι για το κυνηγι?

Δημοσίευση από Laurona »

Καλημερα.

Ενδιαφερον θεμα

Δεν θα πω περισσοτερα απο το υποδειξω τα πιο κατω που ειπαν οι αγαπητοι φιλοι προηγουμενος.

Για μενα εχουν καλυψει τις διαφορες


Τα θυληκά δείχνουν πιο δεμένα με τον κυνηγό...σαν να μιλούν μαζί σου χωρίς να ακούγονται!!!

Αρσενικο= Δυνατο ατιθασο και πιο δυσκολο στην εκπαιδυση αμαν τον στρωσεις όμως....μεγαλειο

Αλλα οπως εξαναπαμε πεζει ρολο και ο εκπαιδευτης για τα ατιθασα και το στρωσιμο τους και απο πλευρας υπακοης και απο πλευρας κυνηγετικης συμπεριφορας.


Ωστοσο νομιζω οτι το αρσενικο εχει λιγοτερο αγχος απο αρωστιες, εγκυμοσυνες και σχετικα κλπ, που λογω φυσης εκδηλωνονται στο θυληκο, οπως Πυομητρες, οιστρος, γεννα κλπ.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Αρσενικο Vs θυληκο σκυλι για το κυνηγι?

Δημοσίευση από FRANCHI »

επειδή ακούω συνέχεια από διάφορους τη φράση "ο αρσενικός αργεί να κυνηγίσει" τι εννοούν? Δηλαδή τι κάμνει σε σχέσει με μια θυληκιά άμαν τον πάρεις στο βουνό? Κάθεται και εν μυρίζεται παίζει με τα φύλλα??
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”