Εκπαιδευτικά Επαρχεία Λευκωσίας

stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Εκπαιδευτικά Επαρχεία Λευκωσίας

Δημοσίευση από stelios--- »

mouzouris έγραψε:ΟΙ ΝΕΚΡΕΣ ΠΟΤΤΕ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝΤΑΝ ΟΥΤΕ ΘΑ ΕΠΙΤΡΑΠΟΥΝ ΑΣΧΕΤΟ ΑΝ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ!!!200 ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΔΡΟΜΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΑΚΑΤΣΙ-ΔΕΝΕΙΑ-ΚΟΡΩΝΙΑ ΚΤΛΠ!!
Το ζήτημα ένεν αν επιτρέπονται ή οί τωρά οι εκπεδεύσειςστην νεκρή ζώνη. Το ζήτημα είναι ότι τωρά έχουν έλειψη που λεφτά, τζιαι να μεν την έβρουμε εμείς γεμάτη. Τζιαι τζιαμέ που ο φίλος μου (εκτος που την παρέα) ο Πανίκος τζιαι ο άλλος ή άλλοι που θα ταξιδεύουν μαζί για να γλιτώνουμε τα πετρέλαια, να τα πιερώσουμε ούλλα μονοφάτζιη !!
Αν έχουν διαταγές για να γράφουν μέσα στην νεκρή ζώνη, αυτό πρέπει να μάθουμε. Πρέπει να βάλουμε μέσον .................ΑΡΙΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!![/quote]
ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΑ ΟΗΕ ΤΣΕ ΒΚΑΛΟΥΝ ΣΕ ΣΗΚΩΤΟ ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΩΝΙΑ ΜΕΣ ΤΗΝ ΝΕΚΡΑ!!ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΛΥΣΙΑΣΑΝ ΤΣΕ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΡΠΑΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΙΗΛΟΥΣ ΤΣΕ ΕΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΚΑ ΤΣΕ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΤΩΝ ΟΗΕ ΕΧΟΥΝ ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΑΜΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ!!!
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Εκπαιδευτικά Επαρχεία Λευκωσίας

Δημοσίευση από admin »

Θα μάθω και θα σας πώ για τις νεκρές αλλά όπως είπε και ο φίλος ο Στέλιος μην πηγαίνεται κοντα στην γραμμή αντιπαράταξεις. Εξ όσων γνωρίζω κάποιος φίλος που πήγε πολύ κοντά τον συνέλαβαν και τον έριξαν σε ένα λάκο με κατούρες . Ευτυχώς κρατούσε κινητό και ειδοποίησε τον αδελφό του αλλιώς ίσως να εξαφανιζόταν. Επίσης εκεί που τον έπιασαν υπήρχαν και καμιά 30αρια΄σκυλια΄που χάθηκαν σε εκπαιδευτικά. Τα κρατάνε οι Τούρκοι και τα πουλάνε αργότερα σε τούρκους κυνηγούς. όπως και να έχει προσοχή μέχρι να μάθουμε περισσότερες πληροφορίες.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: Εκπαιδευτικά Επαρχεία Λευκωσίας

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

Δυστυχώς για ακόμη μια φορά επιβεβαιώνεται ότι κανένας δεν ενδιαφέρεται για το θήραμα, αλλά μόνο για ικανοποίηση συμφερόντων. Παρά τις έντονες αντιδράσεις που έχουν διατυπωθεί, το Ταμείο Θήρας προχώρησε και έδωσε για εξάσκηση σκύλων 2 από τις πιο δημοφιλείς ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΕΣ περιοχές κυνηγίου στην επαρχία Λευκωσίας, τις Καμηλαρκές και τον Πυρκόλοφο. Περιοχές που για δεκαετίες ήταν κλειστές για το κυνήγι λόγω του ότι συνορεύουν με νεκρές ζώνες και οι οποίες άνοιξαν με την συμβολή κυνηγετικών συλλόγων, ξαφνικά για άγνωστους λόγους, δίνονται για καθημερινή εξάσκηση σκύλων, την στιγμή που έχουν δεχθεί μια συνεχή κυνηγετική πίεση από την πρώτη μέχρι την τελευταία ημέρα της κυνηγετικής περιόδου. Δηλαδή εκτός από την έντονη κυνηγετική δραστηριότητα, την συνεχή λαθροθηρία, τις αρρώστιες και τα επιβλαβή, οι ελάχιστοι λαγοί που έμειναν στις περιοχές αυτές (ΑΝ έμειναν) θα πρέπει να δέχονται τώρα και την συνεχή παρενόχληση των σκύλων μέχρι και την έναρξη της κυνηγετικής περιόδου. Αν αυτή είναι η νέα φιλοσοφία της αειφόρου διαχείρισης, καλύτερα όλοι μας να αρχίσουμε να αναζητούμε σύντομα νέο χόμπυ, διότι το μέλλον του κυνηγιου απλά δεν υπάρχει. Αίσχος κύριοι!
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Εκπαιδευτικά Επαρχεία Λευκωσίας

Δημοσίευση από Rai »

Hunting Maniac έγραψε:Δυστυχώς για ακόμη μια φορά επιβεβαιώνεται ότι κανένας δεν ενδιαφέρεται για το θήραμα, αλλά μόνο για ικανοποίηση συμφερόντων. Παρά τις έντονες αντιδράσεις που έχουν διατυπωθεί, το Ταμείο Θήρας προχώρησε και έδωσε για εξάσκηση σκύλων 2 από τις πιο δημοφιλείς ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΕΣ περιοχές κυνηγίου στην επαρχία Λευκωσίας, τις Καμηλαρκές και τον Πυρκόλοφο. Περιοχές που για δεκαετίες ήταν κλειστές για το κυνήγι λόγω του ότι συνορεύουν με νεκρές ζώνες και οι οποίες άνοιξαν με την συμβολή κυνηγετικών συλλόγων, ξαφνικά για άγνωστους λόγους, δίνονται για καθημερινή εξάσκηση σκύλων, την στιγμή που έχουν δεχθεί μια συνεχή κυνηγετική πίεση από την πρώτη μέχρι την τελευταία ημέρα της κυνηγετικής περιόδου. Δηλαδή εκτός από την έντονη κυνηγετική δραστηριότητα, την συνεχή λαθροθηρία, τις αρρώστιες και τα επιβλαβή, οι ελάχιστοι λαγοί που έμειναν στις περιοχές αυτές (ΑΝ έμειναν) θα πρέπει να δέχονται τώρα και την συνεχή παρενόχληση των σκύλων μέχρι και την έναρξη της κυνηγετικής περιόδου. Αν αυτή είναι η νέα φιλοσοφία της αειφόρου διαχείρισης, καλύτερα όλοι μας να αρχίσουμε να αναζητούμε σύντομα νέο χόμπυ, διότι το μέλλον του κυνηγιου απλά δεν υπάρχει. Αίσχος κύριοι!
ΦΙΛΕ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΑΥΤΟ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΜΕ.ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ.
ΑΣ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.
ΤΟ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΡΙΓΥΡΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΝΕΚΡΑ ΖΩΝΗ ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΑ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ
Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: Εκπαιδευτικά Επαρχεία Λευκωσίας

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

Φίλε RAI δεν ξέρω αν πρόσεξες, αλλά η συζήτηση με θέμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΚΥΛΙΟΥ και τα όσα είπαμε, έχει χαθεί από το φόρουμ! Αν κάνω λάθος απολογούμαι στο φόρουμ, αλλά έχει από το πρωϊ που το ψάχνω. Οπότε αν σε κούρασα με την επανάλειψη λυπάμαι, αλλά πρέπει ο κόσμος να μάθει τι συμβαίνει και θα μάθει με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο! Τώρα αν έχω λάθος, είμαι έτοιμος να ακούσω επιχειρήματα. Οσο αφορά για τα συμφέροντα που επικαλείσαι, δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι και πολύ θα ήθελα να ακούσω. Τα μόνα συμφέροντα που ξέρω είναι αυτά που άσκησαν πίεση στην Θήρα για να δώσει για εκπαίδευση σκύλων μια τέτοια περιοχή.
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Εκπαιδευτικά Επαρχεία Λευκωσίας

Δημοσίευση από AndreasDr »

Rai έγραψε: ΦΙΛΕ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΑΥΤΟ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΜΕ.ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ.
ΑΣ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.
ΤΟ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΡΙΓΥΡΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΝΕΚΡΑ ΖΩΝΗ ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΑ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ
Rai
+1000
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
sportsman
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 13 Αύγ 2012, 08:26

Re: Εκπαιδευτικά Επαρχεία Λευκωσίας

Δημοσίευση από sportsman »

RAI σε χαιρετώ.
Συμφωνώ μαζί σου ότι όλες οι περιοχές που συνορεύουν με την νεκρά ζώνη ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ απολάμβαναν το πλεονέκτημα του φυσικού εμπλουτισμού θηραμάτων.
Πλέον όμως τα πράγματα έχουν πάρει σοβαρές διαστάσεις με την λαθροθηρία εντός της νεκρής ζώνης. Λόγω λειψανδρίας ο ουλαμός πάταξης και η θήρα απλά ΔΕΝ μπορούν να φέρουν εις πέρας το έργο τους και επίσης υπάρχει και ο φόβος εναντίον τους αφού οι πλείστοι είναι άτομα που έχουν να κάνουν με τον υπόκοσμο………
Το ερώτημα που γεννιέται είναι:
Τα περδίκια ή οι λαγοί που κατάφεραν και επιβίωσαν σε μια περιοχή που πλέον θα δέχονται πίεση 12 μήνες τον χρόνο πως θα ηρεμήσουν ώστε να αναπαραχθούν :?:
Δεν θα μπορούσαν να δοθούν νεκρές ή απαγορευμένες περιοχές για εκπαιδευτικά ώστε να πιεστεί θήραμα προς εμπλουτισμό των επιτρεπόμενων περιοχών :?:

Δεν έχεις δίκαιο όταν αναφέρεσαι σε εμπλουτισμό από την νεκρά αφού και εκεί τα πράγματα δεν διαφέρουν και πολύ από τις επιτρεπόμενες τώρα.

Το μόνο που θα καταφέρουν οι αρμόδιοι είναι να οδηγήσουν τα πράγματα στα άκρα με τις λανθασμένες αποφάσεις τους….
Με εκτίμηση,
Ένας αγανακτισμένος κυνηγός ορθά και αντικειμενικά σκεπτόμενος
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Εκπαιδευτικά Επαρχεία Λευκωσίας

Δημοσίευση από Rai »

Hunting Maniac έγραψε:Φίλε RAI δεν ξέρω αν πρόσεξες, αλλά η συζήτηση με θέμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΚΥΛΙΟΥ και τα όσα είπαμε, έχει χαθεί από το φόρουμ! Αν κάνω λάθος απολογούμαι στο φόρουμ, αλλά έχει από το πρωϊ που το ψάχνω. Οπότε αν σε κούρασα με την επανάλειψη λυπάμαι, αλλά πρέπει ο κόσμος να μάθει τι συμβαίνει και θα μάθει με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο! Τώρα αν έχω λάθος, είμαι έτοιμος να ακούσω επιχειρήματα. Οσο αφορά για τα συμφέροντα που επικαλείσαι, δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι και πολύ θα ήθελα να ακούσω. Τα μόνα συμφέροντα που ξέρω είναι αυτά που άσκησαν πίεση στην Θήρα για να δώσει για εκπαίδευση σκύλων μια τέτοια περιοχή.
ΕΛΑ ΦΙΛΕ ΤΟ ΞΑΝΑΕΒΓΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ........
ΓΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΣΟΥ ΠΟΣΤ ΕΙΣΑΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ.ΔΕΝ ΣΕ ΚΡΙΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ.
ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗ ΘΕΛΟΥΜΕ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ 30 ΕΥΡΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΝΕΚΡΑ ΖΩΝΗ ΑΠΟ ΑΓΛΑΝΖΙΑ ΜΕΧΡΙ ΑΓΙΟ ΣΟΖΩΜΕΝΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΕΙΝΟΥΝ ΕΝΑΝ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ...?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ
Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: Εκπαιδευτικά Επαρχεία Λευκωσίας

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

ΕΛΑ ΦΙΛΕ ΤΟ ΞΑΝΑΕΒΓΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ........
ΓΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΣΟΥ ΠΟΣΤ ΕΙΣΑΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ.ΔΕΝ ΣΕ ΚΡΙΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ.
ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗ ΘΕΛΟΥΜΕ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ 30 ΕΥΡΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΝΕΚΡΑ ΖΩΝΗ ΑΠΟ ΑΓΛΑΝΖΙΑ ΜΕΧΡΙ ΑΓΙΟ ΣΟΖΩΜΕΝΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΕΙΝΟΥΝ ΕΝΑΝ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ...?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ
Rai[/quote]


Φίλε RAI, σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι δεν πρέπει να δίνονται περιοχές εκπαίδευσης σκύλων. Και εγώ έχω σκύλους και θέλω 50 λεπτά για να πάω κάπου. Απλά το θεωρώ αδιανότο περιοχές που ήταν κλείστες για δεκαετίες για το κυνήγι επειδή είναι κοντά στην νεκρά, να ανοίγουν για το κυνήγί μετά από προσπάθειες κάποιων και την συνεισφορά της Θήρας, και τώρα να φθάνουν στο άλλο άκρο της πίεσης, δηλαδή και κυνήγι και συνεχής εκπαίδευση σκύλων. Για το θέμα της λαθροθηρίας συμφωνούμε απόλυτα. Δυστυχώς την περίοδο του κυνηγίου και στις 2 αυτές περιοχές, υπήρχαν παρέες που κυνηγούσαν στην νεκρή σε κάθε εξόρμηση και παρόλο που είχαν δοθεί πληροφορίες στους αρμοδίους, κανείς δεν έχει κατηγορηθεί. Οσο για την λαθροθηρία της νύχτας, αυτή είναι πλέον εκτός ελέγχου. Αμα δεις σε συγκεκριμένα χωράφια τα ίχνη και μόνο από τα αυτοκίνητα, θα καταλάβεις αμέσως για τι μιλάμε. Παρόλο που οι αρμόδιες αρχές προσπαθούν, δυστυχώς η κατάσταση φαίνεται δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί. Με αυτά τα δεδομένα, ο καθένας αποφασίζει και κρίνει φίλε. Η δική μου κρίση λέει ότι η εξάσκηση σκύλων στην περίοδο αναπαραγωγης θα δημιουργήσει επιπρόσθετο πρόβλημα στο θήραμα και τίποτε περισσότερο. Νομίζω η ίδεα της δημιουργίας του φόρουμ είναι η δυνατότητα ανταλλαγής προβληματισμών και υγειών απόψεων, οπότε η οποιαδήποτε αντίθετη άποψη για μένα είναι πλήρως σεβαστή.

Φιλικά πάντοτε
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Εκπαιδευτικά Επαρχεία Λευκωσίας

Δημοσίευση από Rai »

Hunting Maniac έγραψε:ΕΛΑ ΦΙΛΕ ΤΟ ΞΑΝΑΕΒΓΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ........
ΓΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΣΟΥ ΠΟΣΤ ΕΙΣΑΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ.ΔΕΝ ΣΕ ΚΡΙΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ.
ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗ ΘΕΛΟΥΜΕ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ 30 ΕΥΡΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΝΕΚΡΑ ΖΩΝΗ ΑΠΟ ΑΓΛΑΝΖΙΑ ΜΕΧΡΙ ΑΓΙΟ ΣΟΖΩΜΕΝΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΕΙΝΟΥΝ ΕΝΑΝ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ...?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ
Rai

Φίλε RAI, σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι δεν πρέπει να δίνονται περιοχές εκπαίδευσης σκύλων. Και εγώ έχω σκύλους και θέλω 50 λεπτά για να πάω κάπου. Απλά το θεωρώ αδιανότο περιοχές που ήταν κλείστες για δεκαετίες για το κυνήγι επειδή είναι κοντά στην νεκρά, να ανοίγουν για το κυνήγί μετά από προσπάθειες κάποιων και την συνεισφορά της Θήρας, και τώρα να φθάνουν στο άλλο άκρο της πίεσης, δηλαδή και κυνήγι και συνεχής εκπαίδευση σκύλων. Για το θέμα της λαθροθηρίας συμφωνούμε απόλυτα. Δυστυχώς την περίοδο του κυνηγίου και στις 2 αυτές περιοχές, υπήρχαν παρέες που κυνηγούσαν στην νεκρή σε κάθε εξόρμηση και παρόλο που είχαν δοθεί πληροφορίες στους αρμοδίους, κανείς δεν έχει κατηγορηθεί. Οσο για την λαθροθηρία της νύχτας, αυτή είναι πλέον εκτός ελέγχου. Αμα δεις σε συγκεκριμένα χωράφια τα ίχνη και μόνο από τα αυτοκίνητα, θα καταλάβεις αμέσως για τι μιλάμε. Παρόλο που οι αρμόδιες αρχές προσπαθούν, δυστυχώς η κατάσταση φαίνεται δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί. Με αυτά τα δεδομένα, ο καθένας αποφασίζει και κρίνει φίλε. Η δική μου κρίση λέει ότι η εξάσκηση σκύλων στην περίοδο αναπαραγωγης θα δημιουργήσει επιπρόσθετο πρόβλημα στο θήραμα και τίποτε περισσότερο. Νομίζω η ίδεα της δημιουργίας του φόρουμ είναι η δυνατότητα ανταλλαγής προβληματισμών και υγειών απόψεων, οπότε η οποιαδήποτε αντίθετη άποψη για μένα είναι πλήρως σεβαστή.

Φιλικά πάντοτε[/quote]

ΦΙΛΕ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΛΕΩ.
ΠΕΡΣΙ ΣΤΙΣ 6/1/12 ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΛΑΓΟΣ ΕΙΠΕΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ <ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕΙΝΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΛΑΓΟΣ>
ΤΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ?
ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ? ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΤΑ ΣΩΣΤΗΝ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΧΟΡΤΑΤΑ ?
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”