ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ ΣΕ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12ΜΗΝΩΝ

Απάντηση
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ ΣΕ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12ΜΗΝΩΝ

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΑΝ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 12 ΜΗΝΩΝ ΚΟΛΛΟΥΝ ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΙΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΣΤ?
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
ΑΚΙΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 20:32
Τοποθεσία: ΠΑΦΟΣ

Re: ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ ΣΕ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12ΜΗΝΩΝ

Δημοσίευση από ΑΚΙΣ »

VALENTINO ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΔΩ ΤΟ BEAGLE.ΠΡΩΤΑ ΟΜΩΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΑΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΟΥΣ ΚΡΟΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΓΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ.ΣΤΗΝ ΠΑΦΟ ΕΧΟΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ.ΕΧΕΙ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΣΕ 20 ΛΕΠΤΑ ΛΕΕΙ ΣΟΥ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟΣ Η ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ.ΝΑΙ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΟΛΛΟΥΝ ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ .ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΜΕ ΕΝΑ 4 ΜΗΝΩΝ.ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΤΗΛΕΦ.ΣΟΥ
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ ΣΕ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12ΜΗΝΩΝ

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΦΙΛΕ ΚΡΟΤΟΥΣ ΕΝ ΦΟΑΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΕΡΝΑ ΤΕΛΙΑΣΜΕΝΟ ΑΜΑ ΕΒΚΑΛΕΝ ΤΟΝ ΛΑΟ ΕΠΑΙΖΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΙΣΤΟΛΟΥΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΦΟΑΤΟΥΝ. ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ ΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΜΑ ΤΕΣΤ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ. ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΠΙΑΣΕΙΣ ΚΑΜΝΟΥΜΕΝ ΤΟΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕΝ ΟΚ. 99317387
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ ΣΕ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12ΜΗΝΩΝ

Δημοσίευση από AndreasDr »

Φίλε κολλούν ανεξαρτήτου ηλικίας και εντοπίζεται με αιματολογική εξέταση, κατά την οποία πέρνει αίμα ο κτηνιατρός σου και το στέλνει στις κτηνιατρικές υπηρεσίες.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ ΣΕ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12ΜΗΝΩΝ

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΨΗΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ. ΠΑΝΩ ΑΠΟ 95%.
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
dolite
Full Member
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011, 00:12

Re: ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ ΣΕ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12ΜΗΝΩΝ

Δημοσίευση από dolite »

ΑΚΙΣ έγραψε:VALENTINO ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΔΩ ΤΟ BEAGLE.ΠΡΩΤΑ ΟΜΩΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΑΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΟΥΣ ΚΡΟΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΓΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ.ΣΤΗΝ ΠΑΦΟ ΕΧΟΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ.ΕΧΕΙ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΣΕ 20 ΛΕΠΤΑ ΛΕΕΙ ΣΟΥ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟΣ Η ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ.ΝΑΙ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΟΛΛΟΥΝ ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ .ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΜΕ ΕΝΑ 4 ΜΗΝΩΝ.ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΤΗΛΕΦ.ΣΟΥ
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΧΕ Η ΣΚΥΛΑ ΑΚΙ Η ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΞΕ Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ ΣΕ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12ΜΗΝΩΝ

Δημοσίευση από AU-79 »

dolite έγραψε:
ΑΚΙΣ έγραψε:VALENTINO ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΔΩ ΤΟ BEAGLE.ΠΡΩΤΑ ΟΜΩΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΑΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΟΥΣ ΚΡΟΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΓΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ.ΣΤΗΝ ΠΑΦΟ ΕΧΟΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ.ΕΧΕΙ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΣΕ 20 ΛΕΠΤΑ ΛΕΕΙ ΣΟΥ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟΣ Η ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ.ΝΑΙ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΟΛΛΟΥΝ ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ .ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΜΕ ΕΝΑ 4 ΜΗΝΩΝ.ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΤΗΛΕΦ.ΣΟΥ
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΧΕ Η ΣΚΥΛΑ ΑΚΙ Η ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΞΕ Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ

Ρε παιθκια εμενα ειπαν μου 2 κτηνιατροι που πραγματικα ειναι μανες σε τουτο το θεμα οτι δεν παιζει κανενα ρολο αν εχει η μανα λεισμανιαση να εχουν και τα κουταβια συμφωνω παντος με τον φιλο dolite οτι θελει χρονο για να δειξει π.χ εαν ενα κουταβι μολυνθηκε απο λεισμανιαση σε ηλικια 5 μηνων για να δειξει το τεστ πρεπει να φτασει σε ηλικια 8-9 μηνων.

Συγκεκριμενα φιλε ΑΚΙ οι κτηνιατροι που με συμβουλευσαν ειναι ο Γιαπανης και ο Γιαννης στην Πολη Χρυσοχους αφου εισαι και εσυ απο Παφο.
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ ΣΕ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12ΜΗΝΩΝ

Δημοσίευση από AndreasDr »

Όντως κοπέλια όταν έχει μία σκύλλα λεισμανίαση δεν έχουν και τα κουτάβια της. Ο λόγος είναι επιδή η λεισμανίαση δεν κολλά απευθείας με το αίμα, δηλαδή ούτε απο δάγκωμα και ούτε απο ζευγάρωμα. Κολλά μόνο με συγκεκριμένο είδος σκνίπας η οποία ΔΗΜΙΟΥΡΓΑ απο μόνη της την λεισμανίαση. Δηλαδή η σκνίπα τούτη τσιμπά ένα μολυσμένο σκύλλο, παίρνει το μικρόβιο, το επεξεργάζεται ο οργανισμός της, το μετατρέπει σε λεισμάνια και τσιμπά άλλο σκύλλο και του μεταφέρει το μικρόβιο-αρρώστια. Το έψαξα πάρα πολύ το συγκεκριμένο θέμα διότι έχει ένας πολλά καλός σκύλλος του παρέα μου, μιλήσαμε με πάρα πολλούς κτηνιάτρους, μιλήσαμε ακόμα και με γιατρούς του εξωτερικού.
Ο λόγος μάλιστα που η αρρώστια αυτή είναι σε έξαρση σε Λεμεσό, Πάφο και Λάρνακα, είναι διότι η συγκεκριμένη σκνίπα απο την φύση της ευνοήτε απο το παραθαλάσσιο κλίμα και θερμοκρασία. Η καλύτερη προστασία είναι ένα ειδικό κολλάρο (όχι συνηθισμένο για τσιβίτσια) το οποίο απωθεί την σκνίπα απο το να κάτσει στον σκύλλο και να τον τσιμπίσει. Είναι λίγο ακριβό 15-20 ευρόκαι διαρκεί 4-5 μήνες αλλά πιστεύω αξίζει η προσπάθεια για προφύλαξη, εγώ έβαλα σε όλα τα σκυλιά μου. Κάποιοι κτηνίατροι συνηστούν και συγκεκριμένα φάρμακα ψεκάσματος των κλουβιών, ακόμα και για διχτυ (που τσίνο μου βάλλουν στα βρέβη) γυρον απο το κλουβί.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ ΣΕ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12ΜΗΝΩΝ

Δημοσίευση από dangerous »

fiλε αντρεα
σημερα εχασα ενα σκυλι περιπου 3 χρονων απο λεισμανιαση.
το παραξενο ειναι οτι ο συγγεκριμενος σκυλος εδω και ενα εναμησι μηνα ηταν περιορισμενος στο κλουβι λογω καποιας ασθενειας(διαφορετικης)

η εννοια μου ειναι για τους αλλους 8-9 σκυλλους που εχουμε εκει στα κλουβια.. κατα ποσο πιθανο ειναι να κολλησαν και αυτοι...αυτοι μαλιστα πηγαινουν συστηματικα στο κυνηγι αλλα μερι τωρα εν ειδα κανεναν τους να ειναι ακεφος..αλλα και παλι ειναι δυνατο απο τους 8-9 σκυλους να κολλησε μονο αυτος μεσα στα κλουβια ηταν βεβαια μονος του στο δικο του κλουβι αλλα ολα τα κλουβια ειναι κολλητα......
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”