Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από miky55 »

Laurona έγραψε:Εχω χασει τον υπνο μου....

Αυριο περνω την σκυλα για αιματολογικες...

Εχει εναμιση σχεδον μηνα που ενω ετρωγε, δεν εβαζε βαρος...ορεξη.. και ....λαιμαργια στο φουλ, κυνηγαει κανονικα και δραστηρια οσο τιποτε αλλο.

Ωστοσο προσεξα οτι κανει τσιμπλες στα ματια, και εχει εντονη πυτιριδα κατι που δεν θυμαμαι στο παρελθον.

Αλλαξα την τροφη αφου θεωρησα οτι ισως την εχουν σκαρτεψει, τωρα δινω προ - πλαν μετα απο συμβουλη ενος πολυ καλου φιλου και εχει παρει αμεσως βαρος.....ωστοσο τα πιο πανω συμπτωματα αναφερονται στην αρρωστια.

ΕΑΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ :cry:

Ειμαι απο τα ατομα που τα σκυλια μου ειναι για μενα παιδια μου, την εχω κανονικα με τα φαρμακα της , τες αμπουλες της, τα κολλαρα της, καθαρο κλουβι δικο της αποκλειστικα, βουρτσισμα και τακτικος ελεγχος στο κτηνιατρο, κανονικο μελος της οικογενειας.

Εχω δεκτει το ρισκο της δηλητηριασης και του δαγκωματος φιδιου, αφου ειναι αμεσα συνδεδεμενο με το κυνηγι, δεν μπορω ομως να αντεξω να την χασω απο αρρωστια, την στιγμη που περνω ολα τα μετρα :cry:

Ειλικρινα αν παθει κατι αυτο το σκυλι απο ασθενεια, δεν ξερω εαν θα ξαναπαω κυνηγι.......ο γιος μου μολις 4μιση μηνων την λατρευει , το ιδιο και η γυναικα μου.Ειναι για μας ενα μελος της οικογενειας.

Αν την χασω απο αλλη αιτια, παλι θα αρρωστησω αλλα ειναι κυνηγοσκυλο δεν μπορω να το εχω ολο το χρονο στο κλουβι, δυστυχισμενο για να εξαλειπσω αυτην την πιθανοτητα, καλυτερα να μην εχεις σκυλι παρα να το χεις φυλακισμενο.

Απο χτες που μου μπηκε αυτη η ιδεα , εχω χασει καθε ορεξη, και για γιορτες και για δουλεια και για κυνηγι.....

Ειχα παντα σκυλια, αυτη ειναι το πρωτο μου Κουτρσχααρ και δυσκολα θα ξαναπαρω αλλη φυλη, με εξαιρεση το ντραντχααρ, και παλι και αυτο με δυσκολια.......για μενα δεν υπαρχει πιο δεμενο σκυλι με τον μαστρο του, πιο γλυκα ματια να σε ευχαριστουν.................πιο αληθινη και χωρις ορια αγαπη προς το αφεντικο του.... :cry:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΕ ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΟΥ.ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΠΙΟ ΔΕΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΦΕΝΤΗ ΤΟΥ .ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΗ ΚΑΤΙ.ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΤΩΝ ΝΥΧΙΩΝ ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΑ.ΜΗ ΚΑΚΟΝ ΑΝ ΣΥΜΒΗ ΚΑΤΙ ΣΟΥ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΑΛΛΟ .ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΡΙΣΤΗ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΝΟΙΩΘΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΦΙΛΟ.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Μακαρι να μεν εσιει τιποτε.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από Laurona »

sas grafo apo kinito giauto kai ta agglika.

To test vgike thetiko....

Tapragmata den einai kala, an kai i exoteriki eikona tou zoou xegela pollus pou den xeroun na doun ta syptomata.

Deytera tha pao aima gia elegxo sto kratiko ktiniatrio.

To kako einai oti exoun epirastri ta nefra, kai den xero an tha antxei tin therapeia.einai risko pou prepei na paro...

Apo xtes epsaksa kai vrika apira peristatika,eida skylia pou einai simera 12 xronon kai perasan tin arostia prin mia pentaetia kai einai kala, alla se mena einai dyskoli i katastasi logo nefron...

Aurio tha pame me tin korou mou gia mpekatses. Ena syntomo kynigi, na xanampei sto dasos pou latreyei....den tha tin kouraso alla tha prospathiso na tis doso oso pio polles stigmes apo auto pou latreuei... Na fermarei....

Kyrie Mixali na se kala to ektimo afantasta, pros to paron den thelo na skeftomai allo skylaki...thelo na kamo ta panta na soso tin Irma mou kai na min vasanistei...

Eyxaristo olous gia tin sy'parastasi, na ste kala.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από Nikos »

Φίλε Χρ'υσανθε ελπίζω να πάνε όλα καλα με την θεραπεια και να σώσεις την Ιρμα σου....
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από Laurona »

Παιδια απο τοτε που αρρωστησε το σκυλι μου εχω βαλει σκοπο να ΜΗΝ ξαναμπορεσει να μου κανει κακο ξανα αυτη η αρρωστια, την οποια υποτιμησα.

Εψαξα και βρηκα καποια μηχανηματα με μπαταρια στο διαδυκτια που απωθουν τα κουνουπια με υπερηχους.

Λενε οτι ειναι πολυ αποτελεσματικα και δεν βλαπτουν τα σκυλια και τα υπολοιπα ζωα.

Ξερε ικαποιος κατι παραπανω?Ξερει κανεις εαν οι υπερηχοι ειναι στην συχνοτητα που ακουνε τα σκυλια, εαν πραγματι ειναι αβλαβες?

Τα κλουβια μου ειναι παρα πολυ καλα, προσπαθησα να τα ντυσω με ειδικο τελλι για εντομα αλλα δεν ειναι εφαρμοσιμο, πολυ ζεστη για τον σκυλο, θα κλεινει απο τις σκονες το καλοκαιρι αφου ειναι πολυ λεπτο και επεισης πρεπει να μπει σε μια αποσταση 10 εκατοστων μπροστα απο την σχαρα αλλιως θα το σκισει ο σκυλος με τα ποδια του σε καποια φαση σιγουρα.

Οποταν βρηκα τα πιο πανω, ξερει καποιος να μας πει εαν δουλευουν???
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
axerkwtis

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από axerkwtis »

Χρυσανθε μου καλησπερα και καλη βδομαδα..

Δεν ξερω αν δουλευει εν να σου πω τι εκαμα εγω και φαινεται ως τωρα να δουλευει..καταρχην καθαριζω την αυλη με ειδικο φαρμακο επειδη η μανα μου δουλευκει σε φαρμακοβιομηχανια φερνει μου καθε τοσο ενα υγρο που αποστηρωνουν τα δωματια..που το καιρο που το εβαλα εν κοντευκει τπτ ουτε τσιβιτζι ουτε τπτ ο γειτονας μου εχει προβλημα και ερωτησεμε αν ειδα να εχουν οι δικοι..το αλλο που εκαμα ειναι το κολανουι που υπαρχει και στα φαρμακεια αλλα που την μερα που εχαθηκε εν τους το ξαναβαλα..και το τελευταιο φιλε μου επιασα και εβαλα λια π κεινα τα πλαστικα τα κιτρινα που βαλουν οι περβολαριες πας τα δεντρα για να κολλουν οι μουγιες πανω εβαλα 1 μεσα στο κλουβι κ αλλα 4 5 εξω πανω στα δεντρα τις αυλης..ρε φιλε με τουτα νομιζω ειμαι καλυμμενος..
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από Laurona »

Μιχαλη μου καλησπερα.

Φιλε μου τα κλουβια μου εν πεντακαθαρα, πλενονται και καθαριζονται, και δεν ειχα ποτε μου ουτε πιστευω οτι θα εχω προβλημα με τσιβιτσια και οτιδηποτε αλλον.

Το κολανακι βαλλω το και εγω.και επαθα την γιατι το καλοκαιρι που την εκαμα μπανιο, εβραχηκε και εφκαλα το για να βαλω αλλο, ειχα δουλεια με τον τοιχο αντιστηριξης και τα κουγκρια, αμελησα το λιες μερες και εφαμεν την.

Τα κλουβια μου ειναι σε ενα κομματι μες το περβολιν και το περβολιν οσο και να πεις τραβα το κουνουπι, οτι και να κανεις.

Αφηκα την χωρις το κολανακι λιες μερες και επαθα την.

Τι εννοεις απο τοτε που εχαθηκε? Ενε καταλαβα.

Τωρα εκτος που ολα τα αλλα μετρα που παντα επερνα θελω να ειμαι σιγουρος οτι εχω εξαλειψει τον κινδυνο ρε φιλε.Ενι ξερω εαν θα γιανει η σκυλιτσα αλλα σιουρα θελω να ξερω οτι επιασα ολα τα δυνατα μετρα.

Επεισης το φαρμακο που πλενεις το κλουβι που λαλεις, κοιτα να στεγνωνεις καλα το κλουβι και να αεριζεται και μετα να ξαναβαλεις την Γριβα μεσα γιατι ρε φιλε ακουσα( ας μας πει και κανενας αλλος) οτι η δυναμη της οσμης του κανει κακο στην μυτη του σκυλου.

Εγω πλενω με καθαριστικο - απολυμαντικο μια φορα την βδομαδα και τις υπολοιπες μερες μονο με νερο και σαπουνι χεριων. θελω παντα καθαρα τα κλουβια μου γιατι η κατουρα ξερεις οτι τραβα μικροβια και εντομα.

Επιπλεον μαθαινω τους να μεν καμνουν μεσα, ανοιω τους πρωι και νυκτα και καμνουν εξω, ετσι το καθαρισμα εν πανευκολο.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από nature »

Φίλε δυστηχώς έπαθες την εξαιτίας του μπάνιου όχι οτι εμείνε μερικές μέρες χωρίς το κολανάκι. Με το μπάνιο φευγει για μερικές μέρες η δράση του. Το κολάνι και να το βγάλεις μερικές μέρες δεν υπάρχει πρόβλημα αφού η δραστική του ουσία μένει. Εγώ μόλις τον κάμω μπάνιο και στεγνώσει τρίφω του το κολανάκι ελαφρώς πάνω του (μπορεί και να μην κάνει κάτι αυτό που κάνω). Επίσης έχω βασιλικούς φυτεμένους στην αυλή. Απο την άλλη και το κολανάκι δυστηχώς δεν έχει 100% προστασία. Ακόμη κάτι, κολανάκι αγοράζουμε απο φαρμακείο ή απο τον κτηνίατρο, ποτέ απο pet-shop.

Αν έχει κάτι καλύτερο να προτείνει κάποιος ας μας πεί.
axerkwtis

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από axerkwtis »

που εγραψα εχαθηκε εννοω σε μια εξοδο στο βουνο εν ηταν πολλα καλα δημενο εν το προσεξα και φαινεται σε καποιο τρυπωμα εβγηκε που πανω της και δεν επηα να πιασω αλλο..οσο για τα καθαριστηκα κλπ εκαμνα ενα λαθος με διορθωσε καποιος κτηνιατρος..δεν μπορεις να βαζεις στον σκυλλο dettol πχ η αλλα παρομοια επειδη τρωει την πατουσα του σκυλλου και που τοτε εκοψα τα..ειπα του για το συγκεκριμενο φαρμακο και συμφωνησε..απλα εν πρεπει να εχει μεσα καποιο καυστικο που τα περισσοτερα κοινα καθαριστηκα εχουν..οσο για το θεμα οσμης οντως εχεις δικαιο ο σκυλλος εχει περιπου 100 φορες πιο δυνατη οσφρηση απο τον ανθρωπο κ γιαυτο το λογο οταν καθαριζω στην αρχη μονο με νερο για να φυουν τα πασχια πασχια και σκουπισμα..μετα το φαρμακο αραιωμενο με νερο και ξανα σκουπισμα και μετα ξανα νερο για να απομακρυνθει το φαρμακο..εχτος που τουτο ομως κεινα τα κιτρινα καμνουν πολυ δουλεια δοκιμαστα να δεις ποσα κουνουπια σκνιπες και αλλα εντομα εν να δεις πανω κολλημενα..
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από Laurona »

Οκ την ιδια διαδικασια καθαρισματος κανω και εγω.

Μιχαλη κολαναμι πιεννε πιασε ΕΧΤΕΣ.

Οσο για το μπανιο, εν το ηξερα ενομιζα εν που εφκαλα το κολανακι :( Ευχαριστω φιλε μου για την πληροφορια.

Βασιλικους ετοιμαζω και εγω τωρα εναν ανθωνα ποκω που τα κλουβια για να βαλω μεσα, ενναν και εναν ειδος διακοσμησης στο κατω κατω, και αποθουν τα κουνουπια.

Οσο για τα κιτρινα , θα παω να πιασω να βαλω παστα δεντρα γυρον, οτι καμεις εν για καλο ετσι και αλλιως.

Ευχαριστω παιδια, αν καποιος ακουσει κατι για τα ηλεκτρονικα που ειπαμεν πιο πανω ας μας ενημερωσει.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”