Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από AU-79 »

Εμβόλιο κατά της Λεϊσμανίωσης http://kentayros.wordpress.com/2011/11/ ... %B7%CF%82/

Εχει καποιος υποψη για αυτο το εμβολιο?? Αν ερθει και Κυπρο?
Άβαταρ μέλους
Kentayros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2011, 13:45
Τοποθεσία: Lamia Ellas
Επικοινωνία:

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από Kentayros »

Το καλααζάρ είναι όντως πολύ σοβαρή ασθένεια, τα τελευταία νέα λένε ότι το εμβόλιο θα είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα από τα μέσα Ιανουαρίου http://kentayros.wordpress.com/2011/11/ ... %87%CE%B5/

Επίσης το ένθετο "ΤΥΠΟΣ ΚΥΝΗΓΙ" έχει εκτενείς αναφορά σχετικά με το εμβόλιο, μπορείται να διαβάσετε περισσότερο στο http://www.e-typos.com/Publications.asp ... %25CE%25B9 όπου θα βρείτε το περιοδικό σε pdf.

Με προβληματίζουν ένα - δυο πράγματα όμως σε σχέση με αυτά που έχω ακούσει μέχρι τώρα.
Οι κτηνίατροι είναι επιφυλακτικοί σχετικά με την αποτελεσματικότητα του και απ' όσα διάβασα δεν μπόρεσα να συμπεράνω αν είναι κατάλληλο και για ενήλικους σκύλους ή μόνο για κουτάβια.
Τὸ μὲν εὔρημα θεῶν, Ἀπόλλωνος καὶ Ἀρτέμιδος, ἄγραι καὶ κύνες• ἔδοσαν δὲ καὶ ἐτίμησαν τούτῳ Χείρωνα διὰ δικαιότητα. ὁ δὲ λαβὼν ἐχάρη τῷ δώρῳ καὶ ἐχρῆτο•
michalis kiti
Full Member
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2011, 17:17

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από michalis kiti »

Γεια σε όλους σας. Μόλις έχω κάνει εγγραφή και έχω διαβάσει για το θέμα που μιλάτε. Έχω προσωπική εμπειρία με την Λεϊσμανίαση. Ήταν πριν από 4 χρόνια όταν ήταν 3ον χρονό τοτε η σκυλίτσα μου και είχα ανακαλίπση ότι είχε την ασθένεια (έχανε την τρίχα της σε όλο το κορμί, είχε μείνει σχεδόν με το δέρμα) την πήρα στον κτηνίατρο και μου είχε πει ακριβώς ότι είπε στον φίλο ότι δεν γιατρέβετε και θέλει μια ζωή χάπια ή ευθανασία. Όταν τον ρώτησα πόσο σοβαρή είναι η ασθένεια και εάν είναι κολιτική στον άνθρωπο μου την παρομοίασε με τον εγχινόκοκο αλλά ΟΧΙ σε τόσο μεγάλο βαθμό όμως πρέπει να εξαφανισθεί η ασθένεια (μόνο ένα περιστατικό είχε καταγραφή στον κόσμο). Φοβήθηκα γιατί το κλουβί ήταν δύπλα από το σπίτι μου, το μωρό μου ήταν 6 χρονό και η γυναίκα μου έγκυος 5 μηνών. Η άπόφαση ήταν ευθανασία . Έκλαψα αρκετά. Ήτα υπέροχο σκυλί στο κυνήγι και στο σπίτι. Η ασθένεια είχε μεταδωθεί από τα ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από AndreasDr »

Φίλε εμίλησα εχτες με τον παρέα μου που έχει τον σκύλλο και είπε μου ότι εφκίκαν την περασμένη εβδομάδα οι εξειδικευμένες αναλύσεις του. Βασικά είπαν του οτι εν σε αρχικό στάδιο η αρρώστια, γιαυτό και δέν έχει καθόλου συμπτώματα. Ο κτηνίατρος του τον συμβούλεψε να κάνει μία 6μηνιαία θεραπέια η οποία στοιχίζει 300-400 ευρό. Το μόνο δύσκολο είναι οτι δεν τον έχει σπίτι ο παρέας μου αλλά στη γιαγιά του της οποίας της είναι εξαιρετικά δύσκολο να του διά κάθε μέρα ένα χάπι. Το θέμα ευθανασίας το απέκλεισε μιάς και η ασθαίνεια είναι σε αρχικό στάδιο και μπορεί να αντιμετοπισθεί αλλά και επιδή πρόκειται για εξαίρετο περδικόσκυλλο. Σκέφτεται σαν μόνη λύση και για το καλό του σκύλλου να έβρει κανέναν συνάδελφο κυνηγό να τον χαρίσει, κάποιον που θα έχει χώρο και θα έρχεται κάθε μέρα σε επαφή μαζί του για να του διά το γέριμο το χάππι. Εγώ για να είμαι ειλικρινής είπα του αρχικά να του κάνει ευθανασία, όταν τον έφερε όμως σε μια εξόρμηση μαζί μας και τον είδα πως δούλευε για 6 συνεχόμενες ώρες άλλαξα γνώμη και πιστεύκω αξίζει να τπυ δώκει την ευκαιρεία.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
chrysanthos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010, 11:50

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από chrysanthos »

Τον Ιανουάριο στην Ελλάδα το πρώτο εμβόλιο για το καλααζάρ.

http://www.philenews.com/el-gr/Eidiseis ... o-kalaazar
dolite
Full Member
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011, 00:12

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από dolite »

ρε παιδια απο τον φεβρουαριο θα κυκλοφορα το εμβολιο και θα ειναι ακριβο για να ξερετε ειναι 3 επαναλιπτηκα στην αρχη(1 καθε μηνα) και μετα καθε χρονο
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από πανικος »

Τον Ιανουάριο στην Ελλάδα το πρώτο εμβόλιο για το καλααζάρ

H νεαρή Άλμα είναι παιδί του in.gr. Ο κτηνίατρός της μας ενημέρωσε για το εμβόλιο του καλααζάρ.Αθήνα: Στις 16 Ιανουαρίου θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα το πρώτο εμβόλιο κατά της λεϊσμανίασης των σκύλων, γνωστής και ως καλααζάρ, μιας παρασιτικής ασθένειας που ενδημεί στη Μεσόγειο και σποραδικά μεταδίδεται και στον άνθρωπο.

Το εμβόλιο CaniLeash της Virbac, μιας γαλλικής εταιρείας κτηνιατρικών φαρμάκων, περιέχει πρωτεΐνες του παράσιτου για τις οποίες μπορεί να παράγει αντισώματα το ανοσοποιητικό σύστημα. Χορηγείται σε τρεις δόσεις, με μεσοδιαστήματα τριών εβδομάδων.

Όπως αναφέρει στο in.gr ο Νικόλαος Παραγυιός, κτηνίατρος στη Γλυφάδα, το κόστος για κάθε δόση κυμαίνεται γύρω στα 50 ευρώ. Πριν τον εμβολιασμό προηγείται αιματολογική εξέταση προκειμένου να βεβαιωθεί ότι ο σκύλος είναι αρνητικός στο παράσιτο, δηλαδή δεν φέρει αντισώματα που υποδηλώνουν παλαιότερη λοίμωξη.

Το κόστος του εμβολιασμού είναι υψηλό, ωστόσο είναι σημαντικά μικρότερο από το κόστος της θεραπείας για το καλααζάρ σε περίπτωση μόλυνσης.

«Η νόσος οφείλεται στο πρωτόζωο Leishmania infantum. Μεταδίδεται από τις σκνίπες και μόνο» αναφέρει ο κ. Παραγυιός. Τα σκυλιά που κινδυνεύουν περισσότερο, επισημαίνει, είναι αυτά που ζουν σε κήπους και γενικά κοντά σε βλάστηση, όπου συχνάζουν οι σκνίπες φλεβοτόμοι (Phlebotomus) που μεταδίδουν το πρωτόζωο.

Το μικροσκοπικό παράσιτο προσβάλλει τα εσωτερικά όργανα όπως το συκώτι και ο σπλήνας και, χωρίς θεραπεία, οδηγεί σχεδόν πάντα στο θάνατο.

Τα συχνότερα συμπτώματα είναι απώλεια βάρους -παρόλο που ο σκύλος διατηρεί την όρεξή του- δερματικά προβλήματα όπως πιτυρίαση, αιμορραγία από τη μύτη και προβλήματα στις αρθρώσεις, αναφέρει ο κ. Παραγυιός.

Όπως εξηγεί, «η λεϊσμανίαση δεν μεταδίδεται απευθείας από τον σκύλο στον άνθρωπο. Επιπλέον, η σκνίπα του σκύλου ή ζωόφιλος σκνίπα είναι διαφορετική από τη σκνίπα του ανθρώπου».

»Για να μεταδοθεί η νόσος από τον σκύλο στον άνθρωπο πρέπει κάποια ζωόφιλη σκνίπα να κάνει λάθος και να τσιμπήσει άνθρωπο. Αυτό δεν συμβαίνει συχνά αλλά δεν είναι και εντελώς απίθανο, αφού κάθε χρόνο έχουμε στην Ελλάδα περίπου 70 περιστατικά λεϊσμανίασης σε ανθρώπους» επισημαίνει ο κ. Παραγυιός.

Τονίζει επίσης ότι κτηνίατροι περιμένουν να ενημερωθούν πιο λεπτομερώς για το εμβόλιο σε εκδήλωση που θα πραγματοποιήσει στην Αθήνα η εταιρεία στις 15 Ιανουαρίου.

Το CaniLeash έλαβε άδεια κυκλοφορίας στην Ευρώπη τον περασμένο Μάρτιο. Μετά την Πορτογαλία και την Ελλάδα θα διατεθεί και σε άλλες μεσογειακές χώρες όπου ενδημεί το καλααζάρ.



Πηγές: ΑΠΕ-ΜΠΕ, news.in.grCyprus news: Your guide and more.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από Laurona »

Εχω χασει τον υπνο μου....

Αυριο περνω την σκυλα για αιματολογικες...

Εχει εναμιση σχεδον μηνα που ενω ετρωγε, δεν εβαζε βαρος...ορεξη.. και ....λαιμαργια στο φουλ, κυνηγαει κανονικα και δραστηρια οσο τιποτε αλλο.

Ωστοσο προσεξα οτι κανει τσιμπλες στα ματια, και εχει εντονη πυτιριδα κατι που δεν θυμαμαι στο παρελθον.

Αλλαξα την τροφη αφου θεωρησα οτι ισως την εχουν σκαρτεψει, τωρα δινω προ - πλαν μετα απο συμβουλη ενος πολυ καλου φιλου και εχει παρει αμεσως βαρος.....ωστοσο τα πιο πανω συμπτωματα αναφερονται στην αρρωστια.

ΕΑΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ :cry:

Ειμαι απο τα ατομα που τα σκυλια μου ειναι για μενα παιδια μου, την εχω κανονικα με τα φαρμακα της , τες αμπουλες της, τα κολλαρα της, καθαρο κλουβι δικο της αποκλειστικα, βουρτσισμα και τακτικος ελεγχος στο κτηνιατρο, κανονικο μελος της οικογενειας.

Εχω δεκτει το ρισκο της δηλητηριασης και του δαγκωματος φιδιου, αφου ειναι αμεσα συνδεδεμενο με το κυνηγι, δεν μπορω ομως να αντεξω να την χασω απο αρρωστια, την στιγμη που περνω ολα τα μετρα :cry:

Ειλικρινα αν παθει κατι αυτο το σκυλι απο ασθενεια, δεν ξερω εαν θα ξαναπαω κυνηγι.......ο γιος μου μολις 4μιση μηνων την λατρευει , το ιδιο και η γυναικα μου.Ειναι για μας ενα μελος της οικογενειας.

Αν την χασω απο αλλη αιτια, παλι θα αρρωστησω αλλα ειναι κυνηγοσκυλο δεν μπορω να το εχω ολο το χρονο στο κλουβι, δυστυχισμενο για να εξαλειπσω αυτην την πιθανοτητα, καλυτερα να μην εχεις σκυλι παρα να το χεις φυλακισμενο.

Απο χτες που μου μπηκε αυτη η ιδεα , εχω χασει καθε ορεξη, και για γιορτες και για δουλεια και για κυνηγι.....

Ειχα παντα σκυλια, αυτη ειναι το πρωτο μου Κουτρσχααρ και δυσκολα θα ξαναπαρω αλλη φυλη, με εξαιρεση το ντραντχααρ, και παλι και αυτο με δυσκολια.......για μενα δεν υπαρχει πιο δεμενο σκυλι με τον μαστρο του, πιο γλυκα ματια να σε ευχαριστουν.................πιο αληθινη και χωρις ορια αγαπη προς το αφεντικο του.... :cry:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από Yiannis »

Laurona έγραψε:Εχω χασει τον υπνο μου....

Αυριο περνω την σκυλα για αιματολογικες...

Εχει εναμιση σχεδον μηνα που ενω ετρωγε, δεν εβαζε βαρος...ορεξη.. και ....λαιμαργια στο φουλ, κυνηγαει κανονικα και δραστηρια οσο τιποτε αλλο.

Ωστοσο προσεξα οτι κανει τσιμπλες στα ματια, και εχει εντονη πυτιριδα κατι που δεν θυμαμαι στο παρελθον.

Αλλαξα την τροφη αφου θεωρησα οτι ισως την εχουν σκαρτεψει, τωρα δινω προ - πλαν μετα απο συμβουλη ενος πολυ καλου φιλου και εχει παρει αμεσως βαρος.....ωστοσο τα πιο πανω συμπτωματα αναφερονται στην αρρωστια.

ΕΑΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ :cry:

Ειμαι απο τα ατομα που τα σκυλια μου ειναι για μενα παιδια μου, την εχω κανονικα με τα φαρμακα της , τες αμπουλες της, τα κολλαρα της, καθαρο κλουβι δικο της αποκλειστικα, βουρτσισμα και τακτικος ελεγχος στο κτηνιατρο, κανονικο μελος της οικογενειας.

Εχω δεκτει το ρισκο της δηλητηριασης και του δαγκωματος φιδιου, αφου ειναι αμεσα συνδεδεμενο με το κυνηγι, δεν μπορω ομως να αντεξω να την χασω απο αρρωστια, την στιγμη που περνω ολα τα μετρα :cry:

Ειλικρινα αν παθει κατι αυτο το σκυλι απο ασθενεια, δεν ξερω εαν θα ξαναπαω κυνηγι.......ο γιος μου μολις 4μιση μηνων την λατρευει , το ιδιο και η γυναικα μου.Ειναι για μας ενα μελος της οικογενειας.

Αν την χασω απο αλλη αιτια, παλι θα αρρωστησω αλλα ειναι κυνηγοσκυλο δεν μπορω να το εχω ολο το χρονο στο κλουβι, δυστυχισμενο για να εξαλειπσω αυτην την πιθανοτητα, καλυτερα να μην εχεις σκυλι παρα να το χεις φυλακισμενο.

Απο χτες που μου μπηκε αυτη η ιδεα , εχω χασει καθε ορεξη, και για γιορτες και για δουλεια και για κυνηγι.....

Ειχα παντα σκυλια, αυτη ειναι το πρωτο μου Κουτρσχααρ και δυσκολα θα ξαναπαρω αλλη φυλη, με εξαιρεση το ντραντχααρ, και παλι και αυτο με δυσκολια.......για μενα δεν υπαρχει πιο δεμενο σκυλι με τον μαστρο του, πιο γλυκα ματια να σε ευχαριστουν.................πιο αληθινη και χωρις ορια αγαπη προς το αφεντικο του.... :cry:
Φιλε μου μην ανυσηχεις..αυριο θα παεις στο κτινιατρο σου και σε 15 λεπτα θα ξερεις.Μπορει να ειναι οτιδηποτε που παρασιτα, τριχοφα, η τροφη της να μην ειναι καλη για τωρα που βγαινει κυνηγι.

Αυριο περιμενουμε τα νεα σου
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Λε'ι'σμανίαση/Καλαζάρ

Δημοσίευση από Nikos »

Καλημέρα σας.....

Φίλε Χρύσανθε ελπίζω να είναι καλά η σκυλίτσα σου και να πάνε όλα καλα....Υπομονή φίλε και αισιοδοξία!!

Νίκος Α
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”