ΕΡΛΙΧΙΩΣΗ

Απάντηση
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

ΕΡΛΙΧΙΩΣΗ

Δημοσίευση από dangerous »

παιδες θα θελα να μου καποιος αν εχει εμπειρια απο την ερλιχιωση ποσο καιρο κανει το σκυλι να επανελθει σε πληρη φορμα...\

πριν περιπου 5 μερες πιηρα το σκυλο μου στον κτηνιατρο με 39.2 πυρετο και πληρες αδιαθεσια του εκανε 2 ενεσεις και μου εδωσε βιταμινες και κατι χαπια.. να του τα δινω για ενα μηνα και μου ειπε για 15 μερες να μεινει στο κλουβι..

ειναι αρκετα υπουλη ασθενεια..εκεινο που με προβληματιζει ειναι αν αφηνει καποιο ελαττωμα στο σκυλι και αν θελει παρα πολλη χρονο για να επανελθει
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΕΡΛΙΧΙΩΣΗ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΕΠΑΘΕ ΤΟ ΕΙΔΙΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΙ ΦΙΛΕ ΑΠΛΟΣ ΕΧΕΤΟΥ ΔΡΟΣΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΜΙΝ ΤΟΝ ΚΟΥΡΑΣΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ 1 ΜΗΝΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ
EPANIEL POWER
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΕΡΛΙΧΙΩΣΗ

Δημοσίευση από AU-79 »

Φιλε μην φοβασαι κανενα αιπι εν θα του μεινει. Παντος εσχι διαφορων ειδων χαπια για την ερλιχια η πιο δυνατη και γρηγορη θεραπεια εν με τα χαπια που εν για τον αθρωπο. Επαθα την και γω 2 φορες που τσιμουρι η κουρτουνι και σοβαρα εχω γυαλλι τα σκυλλια μου αλλα οποτε επαεννα στες εκπαιδευσεις τους καλοκαιρινους μηνες οσο και να τους προσεχα παντα εφκαιναν πανω τους απο αλλα ζωα(λαγους,περτικους,αιγοπροβατα) γιαφτο εχει περιπου 2 χρονια βαλλω τους τα κολανακια για τα παρασιτα που καμνει και για τη λισμανιαση γιατι αποθα τα κουνουπια που πας το σκυλλο και ησυχασα.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΕΡΛΙΧΙΩΣΗ

Δημοσίευση από 'petros' »

ΕΡΛΙΧΙΩΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ

Μεταδίδεται από σκύλο σε σκύλο με τους κρότωνες (τσιμπούρια). Ο προσβεβλημένος σκύλος παρουσιάζει πυρετό, ανορεξία, εύκολη κόπωση. Σε πιο βαριά περιστατικά έχουμε αιμορραγίες και θάνατο.

Η νόσος παρουσιάζεται τους ανοιξιάτικους και καλοκαιρινούς μήνες, όταν δηλαδή υπάρχει έντονη δραστηριότητα και των κροτώνων. Επομένως, για να προφυλάξουμε πλήρως το σκύλο μας, πρέπει από το μήνα Μάρτιο κιόλας να φροντίζουμε να μην προσβληθεί από τσιμπούρια. Αυτό επιτυγχάνεται με τα διάφορα αντιπαρασιτικά φάρμακα που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

Υπάρχουν πάρα πολλά σκευάσματα, των οποίων η αποτελεσματικότητα δεν είναι η ίδια σε όλους τους σκύλους. Άρα θα πρέπει να πειραματιστούμε για να βρούμε το καταλληλότερο για το σκύλο μας, και να φροντίζουμε να το εφαρμόζουμε μέχρι τα πρώτα κρύα του Νοεμβρίου, οπότε συνήθως - όχι πάντα βέβαια - ατονεί το πρόβλημα των τσιμπουριών.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: ΕΡΛΙΧΙΩΣΗ

Δημοσίευση από diomedes »

'petros' έγραψε:ΕΡΛΙΧΙΩΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ

Μεταδίδεται από σκύλο σε σκύλο με τους κρότωνες (τσιμπούρια). Ο προσβεβλημένος σκύλος παρουσιάζει πυρετό, ανορεξία, εύκολη κόπωση. Σε πιο βαριά περιστατικά έχουμε αιμορραγίες και θάνατο.

Η νόσος παρουσιάζεται τους ανοιξιάτικους και καλοκαιρινούς μήνες, όταν δηλαδή υπάρχει έντονη δραστηριότητα και των κροτώνων. Επομένως, για να προφυλάξουμε πλήρως το σκύλο μας, πρέπει από το μήνα Μάρτιο κιόλας να φροντίζουμε να μην προσβληθεί από τσιμπούρια. Αυτό επιτυγχάνεται με τα διάφορα αντιπαρασιτικά φάρμακα που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

Υπάρχουν πάρα πολλά σκευάσματα, των οποίων η αποτελεσματικότητα δεν είναι η ίδια σε όλους τους σκύλους. Άρα θα πρέπει να πειραματιστούμε για να βρούμε το καταλληλότερο για το σκύλο μας, και να φροντίζουμε να το εφαρμόζουμε μέχρι τα πρώτα κρύα του Νοεμβρίου, οπότε συνήθως - όχι πάντα βέβαια - ατονεί το πρόβλημα των τσιμπουριών.
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: ΕΡΛΙΧΙΩΣΗ

Δημοσίευση από diomedes »

diomedes έγραψε:
'petros' έγραψε:ΕΡΛΙΧΙΩΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ

Μεταδίδεται από σκύλο σε σκύλο με τους κρότωνες (τσιμπούρια). Ο προσβεβλημένος σκύλος παρουσιάζει πυρετό, ανορεξία, εύκολη κόπωση. Σε πιο βαριά περιστατικά έχουμε αιμορραγίες και θάνατο.

Η νόσος παρουσιάζεται τους ανοιξιάτικους και καλοκαιρινούς μήνες, όταν δηλαδή υπάρχει έντονη δραστηριότητα και των κροτώνων. Επομένως, για να προφυλάξουμε πλήρως το σκύλο μας, πρέπει από το μήνα Μάρτιο κιόλας να φροντίζουμε να μην προσβληθεί από τσιμπούρια. Αυτό επιτυγχάνεται με τα διάφορα αντιπαρασιτικά φάρμακα που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

Υπάρχουν πάρα πολλά σκευάσματα, των οποίων η αποτελεσματικότητα δεν είναι η ίδια σε όλους τους σκύλους. Άρα θα πρέπει να πειραματιστούμε για να βρούμε το καταλληλότερο για το σκύλο μας, και να φροντίζουμε να το εφαρμόζουμε μέχρι τα πρώτα κρύα του Νοεμβρίου, οπότε συνήθως - όχι πάντα βέβαια - ατονεί το πρόβλημα των τσιμπουριών.

Εγώ προσωπικά βρήκα την ησυχία μου με τα ειδικά κολλάρα εδώ και 4-5 χρόνια. Παλιά δοκίμασα άλλα σκευάσματα όπως διαλυμμένο Διαζινόν και σκόνη χωρίς πολλή επιτυχία και με επιπτώσεις και για τον σκύλο μου.
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: ΕΡΛΙΧΙΩΣΗ

Δημοσίευση από stakis »

Σίγουρα η πρόληψη είναι πάντα η καλύτερη θεραπεία. Σε περίπτωση όμως που συμβεί σε ένα ζώο, όσο πιο γρήγορα γίνει η διάγνωση, τόσο πιο έυκολη, ανώδυνη , και οικονομική είναι η θεραπεία. Ενας εύκολος τρόπος για να ελέγξει κάποιος τον σκύλο του αν έχει προσβληθεί απο ερλίχια είναι να κοιτάζει τα ούλη του σκύλου. Το κανονικό χρώμα είναι πάντοτε ροζ προς κόκκινο. Σε περίπτωση ερλίχιας τα ούλη γίνονται "χλωμά" , άσπρα. Δεν είναι τόσο "αθώα" ασθένεια όπως φαίνεται. Αν δε προλάβεις τον σκύλο, έγκαιρα, μπορεί να μετατραπεί σε αναιμία. έχω φίλο στην Θεσσαλονικη που μέχρι και μετάγγιση αίματος έκανε στον σκύλο του, αλλα δεν κατάφερε να τον σώσει γιατί είχε προχωρήσει η ερλίχιωση σε αναιμία.
Πιστεύω και εγώ ότι η πρόληψη είναι το καλύτερο που μπορεί καποιος να προσφέρει στον αγαπημενο του σύντροφο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”