ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Απάντηση
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από dangerous »

Φιλοι μου σας χαιρετω..νομιζω χρειαζομαι βοηθεια..
Σε μια εβδομαδα περιπου αναμενεται να εχω στα κλουβια μου ενα ζευγαρακι σεγκουτσακια..κουταβακια..
Το προβλημα ειναι οτι στο προσφατο παρελθον στα κλουβια μου ειχαν παρουσιαστει κρουσματα λεισμανιασης και ερλιχιωσης...φυσικα μετα τον θανατο των συγγεκριμενων σκυλιων δεν παρουσιαστηκε το οποιονδηποτε προβλημα με τα σκυλια που εχουμε τωρα...

Οπως και να εχει θελω να καμω μια απλυμανση διοτι σιγουρα τα κουταβια ειναι παντα πιο ευαλωτα σε διαφορεσ ασθενειεσ...

Εχετε υποψη καποιο τροπο που να κανω απολυμανση ετσι να μη διατρεξου οποιονδηποτε κυνδινο τα κουταβια??
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από admin »

Συνήθως οι αρρώστιες αυτές μεταφέρονται κυρίως απο τα κουνούπια και όταν υπάρχει σκυλί άρρωστο. Απο την στιγμή που δέν έχεις κάποιο σκυλί άρρωστο αν θέλεις κάνε ένα ψέκασμα με ειδικό φάρμακο για έντομα και παράσιτα και μετά θα είναι οκ. Επίσης ένα μέτρο είναι και τα αντικουνιπικά κολλάρα.
Προσέχουμε...για να έχουμε
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από dangerous »

Δεν ξερω αν ευσταθει η κουβεντα αλλα μου προτειναν μεσα στον ψεκαστηρα του τρακτου να βαλω μεσα ενα παγουρι χλωρινη τετραλιτρο κε να πιτισω μαζι με νερο και ταχα θα μου τα απολυμανει ολα κασιες.κουπες.πατωμα.σχαρες.. τωρα κατα ποσο ισχυει δεν ξερω η ποσο δραστικη ειναι..
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από admin »

η χλωρινη επειρεαζει νομιζω την μυτη του σκυλου
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Κάπου ευσταθεί η κουβέντα με την χλωρίνη.

Σε περιπτώσεις όπου ένα κουτάβι έχει απεβιώσει λόγο της αρρώστιας Parvo, η οποία έχει ψηλά ποσοστά θνησιμότητας τότε το μικρόβιο παραμένει στα κλουβιά. Η ενδεικνυόμενη λύση είναι απολύμανση με χλωρίνη 1 λίτρο προς 20 λίτρα νερού. Εάν δεν γίνει απολύμανση τότε και τα επόμενα κουτάβια που θα μπουν στο ίδιο κλουβί κινδυνεύουν.

Όταν δε έχουμε απολυμάνει τον χώρο, επαναλαμβάνουμε μετά από 3 μέρες. Τα σκυλιά μπορούν να μπουν πίσω στα κλουβιά μετά από 3-4 μέρες όταν πλέον η μυρωδιά της χλωρίνης έχει υποχωρήσει.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
dimitris savva

Re: ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από dimitris savva »

dangerous έγραψε:Φιλοι μου σας χαιρετω..νομιζω χρειαζομαι βοηθεια..
Σε μια εβδομαδα περιπου αναμενεται να εχω στα κλουβια μου ενα ζευγαρακι σεγκουτσακια..κουταβακια..
Το προβλημα ειναι οτι στο προσφατο παρελθον στα κλουβια μου ειχαν παρουσιαστει κρουσματα λεισμανιασης και ερλιχιωσης...φυσικα μετα τον θανατο των συγγεκριμενων σκυλιων δεν παρουσιαστηκε το οποιονδηποτε προβλημα με τα σκυλια που εχουμε τωρα...

Οπως και να εχει θελω να καμω μια απλυμανση διοτι σιγουρα τα κουταβια ειναι παντα πιο ευαλωτα σε διαφορεσ ασθενειεσ...

Εχετε υποψη καποιο τροπο που να κανω απολυμανση ετσι να μη διατρεξου οποιονδηποτε κυνδινο τα κουταβια??
προσεχε τα μωρα :D
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από dangerous »

Τουτο εν το μονο σιουρο φιλε Σαββα..πιστευω ειναι οτι πιο καλο απο αποψη αιματων που εβαλα μεχρι στιγμης μεσα στα κλουβια μου...αλοιμονο να μεν τα προσεχω ελπιζω να τα ολοκληρωσω σωστους ιχνηλατες
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”