Εξόγκωμα στον σκύλο

Απάντηση
grigri5
Full Member
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 15 Φεβ 2014, 18:34

Εξόγκωμα στον σκύλο

Δημοσίευση από grigri5 »

Εμφανίστηκε ένα εξόγκωμα-καρούμπαλο εντελώς ξαφνικά πάνω απο το μάτι ενός σκύλου μου. Μήπως ξαναέτυχε σε κάποιον και γνωρίζει τι μπορεί να είναι?
ixnilatris paou paou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 30 Απρ 2014, 18:53

Re: Εξόγκωμα στον σκύλο

Δημοσίευση από ixnilatris paou paou »

grigri5 έγραψε:Εμφανίστηκε ένα εξόγκωμα-καρούμπαλο εντελώς ξαφνικά πάνω απο το μάτι ενός σκύλου μου. Μήπως ξαναέτυχε σε κάποιον και γνωρίζει τι μπορεί να είναι?
δαγκωμα κουφης?
dimitris savva

Re: Εξόγκωμα στον σκύλο

Δημοσίευση από dimitris savva »

Μπορει να ειναι αλεργια εαν ειναι μαλακο το σημείο εκείνο.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Εξόγκωμα στον σκύλο

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

grigri5 έγραψε:Εμφανίστηκε ένα εξόγκωμα-καρούμπαλο εντελώς ξαφνικά πάνω απο το μάτι ενός σκύλου μου. Μήπως ξαναέτυχε σε κάποιον και γνωρίζει τι μπορεί να είναι?
Aν είσαι σίγουρος ότι δεν κτύπησε κάπου να τον πάρεις στον γιατρό. Ο σκύλος μου που έχασα πριν κάποια χρόνια είχε ένα εξόγκωμα στο πόδι του και ήταν καρκίνος.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Εξόγκωμα στον σκύλο

Δημοσίευση από 'petros' »

πιθανον κανενα αγκαθι η αλουποτζιτης αλλα για καλο και για κακο καλυτερα πηγαινε για ελεγχο
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
grigri5
Full Member
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 15 Φεβ 2014, 18:34

Re: Εξόγκωμα στον σκύλο

Δημοσίευση από grigri5 »

Δεν είναι δάγκωμα κουφής σίγουρα.
Δεν ξέρω αν χτύπησε κάπου, αλλά έτσι φουσκώνει όταν χτυπήσει κάπου ο σκύλος? Βγάζει καρούμπαλο όπως το μπαλάκι του πινγκ πονγκ??
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Εξόγκωμα στον σκύλο

Δημοσίευση από andreasana210326 »

ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ....

ΓΙΑ ΠΙΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΛΟ ΣΤΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΣΟΥ. ΜΗΝ ΤΟ ΚΑ8ΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Εξόγκωμα στον σκύλο

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Φίλε που ένα φορουμ κανένας δεν θα σου δώσει διάγνωση. Αν είσαι δουλειά μόλις σχολάσεις πάρτο γιατρό να φκεις που την έννοια
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
grigri5
Full Member
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 15 Φεβ 2014, 18:34

Re: Εξόγκωμα στον σκύλο

Δημοσίευση από grigri5 »

kyriakos304 έγραψε:Φίλε που ένα φορουμ κανένας δεν θα σου δώσει διάγνωση. Αν είσαι δουλειά μόλις σχολάσεις πάρτο γιατρό να φκεις που την έννοια
Έντζιε διάγνωση που θέλω ρε φίλε. Εν προσωπικές εμπειρίες αν έτυχε ξανά σε κανένα και τι μπορεί να είναι, για να ξέρω πόσο σοβαρό είναι, αν χρειάζεται να πάει κτηνίατρο ή αν είναι κάτι αλλεργικό και φεύγει με χάπια.
Έκλεισα ραντεβού τωρά με τον κτηνιατρό για να την πάρω αύριο. Ευχαριστώ.
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: Εξόγκωμα στον σκύλο

Δημοσίευση από themos328 »

ετυχε μου εμενα προσφατα εξωγκομα στο κεφαλι του σκυλου.....αρχισε στο μεγεθος χαπιου κ μετα μερα με τη μερα μεγαλωνε! αρχικα ηταν σκληρο κ μετα μαλακωσε.... τη πηγα στο κτηνιατρο κ το συμπερασα ηταν οτι κατι υπηρχε κατω απο το δερμα αλλα ευτυχως εξω απο το κρανιο.....η κατι τη δαγκωσε (πχ ποντικος, οχι κουφη) η κατι μπηκε στο δερμα κ δημιουργηθηκε υγρο! με αρκετη αντιβιωση ανοιξε απο μονο του αποβαλλοντας πυο κ κατευθυαν ξανα κτηνιατρο για καθαρισμα ηταν 8 μηνων ο σκυλος αρα δεν ηθελα υπνωτικο κ αφαιρεση....υπολογιζα οτι τελιωσε αλλα τωρα αρχισε να εμφανιζεται παλι επομενως θα πρεπει να ανοιχτη κ να αφαιρεθη μερος του σημειου ειπε ο κτηνιατρος! οπως ειπαν κ οι φιλοι πιο πανω ποτε δεν ξερεις τι μπορει να ειναι αρα μια επισκεψη στο κτηνιατρο αποτρεπει τα χειροτερα....
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”