Κτηνιατρικά -do it yourself

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Κτηνιατρικά -do it yourself

Δημοσίευση από Rai »

Την Κυριακή για τον λόγο ότι βαριόμουνα να πάω κυνήγι και αφού πάλι μας πούλησε ο 129 αποφάσισα να πάρω το μικρό μου σκυλί μόνο του σε εκπεδευτικό.
Σε κάποιαν φάση ήμουν κοντα σε ένα ναρκοπέδιο και το σκυλί κρατώντας την μαλαή του λαγού έφτασε μέχρι τα συρματοπλέγματα .Άν και ήμουν σίγουρος ότι το ναρκοπέδιο είναι " ψέυτικο" , δέν το έλεγεν η ψυχή μου να μπώ μέσα..Έκανα τόπο στο σκυλί να μπεί μέσα και το παρακολουθούσα απο έξω.
Μετά απο 5 λεπτά κατάφερε να βρεί τον λαγό και να τον καταδιώξει αλλά στην έξοδο απο την περίφραξη τα μυτερά αγκάθια του τελλιού το χάραξαν στο στήθος και στο πόδι κάνοντας του ουλή γύρω στα 4 εκατοστά μήκος και 3-4 μιλίμετρα βάθος.
Αφού έχω ξανα αντιμετωπίσει παρόμοιο περιστατικό και αφού έκρινα ότι δέν είναι κάτι το πολύ σοβαρό ,χρησιμοποίησα το πιό κάτω νζελ και τολμώ να πώ ότι κάνει θάυματα.Κάνει και για ανθρώπινη χρήση και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους δέν το έχουν χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα.

http://www.animalwound.com/home.php

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
axerkwtis

Κτηνιατρικά -do it yourself

Δημοσίευση από axerkwtis »

Για ετσι περιπτωσεις και μετα απο την δικη μου περιπτωση στο νοσοκομειο π επρεπε να κλεισουν πληγες κλπ οι γιατροι με παροτρηναν να πιασω το octenisept βγαινει σε σπρει κ σε κρεμα τζελ..το μεχρι τωρα γνωστο ιωδιο-πετατιν δεν βοηθα στην επουλωση των πληγων..

Μετα απο συμπλοκη σκυλλου μου με γατο το χρησιμοποιησα κ τα αποτελεσματα ηταν εξισου καλα χωρις παρενεργειες..


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Κτηνιατρικά -do it yourself

Δημοσίευση από Laurona »

otan xrisimopoioume petatin, xrisimopoioume panta to ygro kai oxi to sprei.
To sprei kanei mian petsa pou den afinei na aerizete i pligi kai na ginetai katharismos tou.

I xrisi tou den einai gia epoulosi, einai apla gia katharisma tis perioxis kai san antisiptiko, na skotonei diladi ta mikrovia.

Apo mono tou den kleinei pliges, alla san katharistiko, ego mazi tous pote den eixa provlima.

Den simpatho katholou tis ekdoseis tou se spray kai mouthwash pantos, monon tin klasiki arxiki tou ekdosi se ygro.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
axerkwtis

Κτηνιατρικά -do it yourself

Δημοσίευση από axerkwtis »

Χρυσανθε μ τουτο π εγραψα καμνει οτι το πετατιν συν την γρηγορη επουλωση..ειναι αχρωμο κ αοσμο..εχει πολλα θετικα κ σημειωσε οτι στα νοσοκομεια ξεκινησε να μην χρησιμοποιητε πλεων το πετατιν..αποτι μ ειπαν εχει πολλα αρνητικα ναι μεν αποστειρωνει αλλα εφανηκε οτι καθυστερα το κλεισιμο της πληγης..



Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Κτηνιατρικά -do it yourself

Δημοσίευση από Marinos »

πολλα καλο οντος το δερματζελ, αλλα λειτουργα ακομα καλλητερα αν δεν καταφερνουν να το γλήφουν :lol: :lol:
βασικα οταν το βαλουμε, εν καλητερα για κανενα 20λεπτο να τον βλεπουμε αν καμει καμια κινηση να το γλιψει
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Κτηνιατρικά -do it yourself

Δημοσίευση από Rai »

Πανικος Setter έγραψε:φιλε πως επίδρασε δηλαδή ? έκλεισαν οι πληγές πιο γρήγορα απότι αλλα πχ σπρέι ?

Πανίκο δέν έχω χρησιμοποιήσει κάτι άλλο μέχρι τώρα για να έχω μέτρο σύγκρισης.Σε 2 διαφορετικά περιστατικά με το ένα να είναι αρκετά πιο σοβαρό και με αρκετές ραφές , απλά σου λέω ότι δέν θα δοκίμαζα ποτέ κάτι άλλο.
Είναι σαν να βάζεις αρμό σε κεραμικά :!:


Rai


How does Derma GeL® work

A: Derma GeL® is a hydrogel that can provide and maintain a moist wound environment. By increasing moisture content, hydrogels have the ability to help cleanse and debride necrotic tissue and, if bandages are used, allow them to be removed without trauma to the healing wound. Derma GeL® also works by providing a protective film which prevents the wound from drying out and also allows for the cells within the skin to move freely as they work on the healing process.
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”