Εμβολιασμός κουταβιού

Απάντηση
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Εμβολιασμός κουταβιού

Δημοσίευση από nature »

Αγαπητοί φίλοι,

Το επόμενο διάστημα αποφάσισα να πάρω ένα κουτάβι, μήπως μπορεί κάποιος γνώστης να μου αναφέρει τα εμβόλια και πότε πρέπει να γίνουν σε κουτάβι καθώς και ένα περίπου το κόστος; Επίσης, γνωρίζει κάποιος ένα καλό κτηνίατρο Λεμεσό κατά προτίμηση και κυνηγό; Η τελευταία φορά που είχα σκύλο ήταν πριν 14 χρόνια οπόταν καταλαβαίνετε.

Ευχαριστώ

Υ.Σ: Παρατήρησα ότι δεν υπάρχει υπο-ενότητα στην ενότητα "Κυνήγι" για σκύλους οπότε προτείνω στους συντονιστές την δημιουργία ξεχωριστής υπο-ενότητας "Κυνηγόσκυλα".
Άβαταρ μέλους
Giorgos Aristotelous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 22 Ιουν 2011, 14:56
Τοποθεσία: Limassol

Re: Εμβολιασμός κουταβιού

Δημοσίευση από Giorgos Aristotelous »

Έχει πολλά καλα κτήνιατρα στη Λεμεσό , αλλα πρέπει να κλίσεις ραντεβού για να τον πάρεις . Είναι ο Κ.Άκης Μαραθεύτης που βρήσκεται απέναντη απο τα φροντηστήρια EUROGNWSI !!!!

Ότι αλλο θέλεις να ρωτήσεις είμαι εγώ εδώ !!!
Η πέρδικα που προκαλεί
κι ύστερο κόβει τόπο
ψάχνει να βρεί τον κυνηγό
με το δικό της τρόπο
aggelos ANO G10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 02 Φεβ 2011, 21:07

Re: Εμβολιασμός κουταβιού

Δημοσίευση από aggelos ANO G10 »

ΟΧΙΙΙΙ δεν ενει απενανει που τιν EUROGNWSI !!!! ο Μαραθευτησ ειναι που το ραουνταπαουτ τισ γερμασογεια οποσ φκενισ που το χοριου να πιασισ τον δρομο ενα εβρισ κατι φοταα..........αριστερα κατοο περιπου 150 200 μετρα που τα φοταα :) :) :!:
Άβαταρ μέλους
Giorgos Aristotelous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 22 Ιουν 2011, 14:56
Τοποθεσία: Limassol

Re: Εμβολιασμός κουταβιού

Δημοσίευση από Giorgos Aristotelous »

Ρε φιλε μου , μένω ακριβώς πίσω απο το Κτηνιατρό ...
Η πέρδικα που προκαλεί
κι ύστερο κόβει τόπο
ψάχνει να βρεί τον κυνηγό
με το δικό της τρόπο
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Εμβολιασμός κουταβιού

Δημοσίευση από FRANCHI »

Παιδιά ξέρει κάποιος να μου πει ποιά εμβόλια βάζουμε σε ένα σκύλλο, σε ποιά ηλικιά το κάθε ένα και από που μπορούμε να τα αγοράσουμε Λεμεσό?
I believe half of what I see and nothing of what I hear
dimitris savva

Re: Εμβολιασμός κουταβιού

Δημοσίευση από dimitris savva »

FRANCHI έγραψε:Παιδιά ξέρει κάποιος να μου πει ποιά εμβόλια βάζουμε σε ένα σκύλλο, σε ποιά ηλικιά το κάθε ένα και από που μπορούμε να τα αγοράσουμε Λεμεσό?
στο φαρμακειο του Χαρη οδος Μίλτωνος
όταν ειναι 3 μηνων βάζεις την πρωτη ενεση και μια κρεμα για τα σκουλικια (οχι χάπι γιατί ειναι μικρά) η δευτερη όταν είναι 6 μηνων και μετά στον χρόνο.
όταν πας εκεί ρώτα γιατί κατα καιρους αλλαζουν τις δοσολογίες και το χρονικο διάστημα συμφωνα με την εταιρεια.
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Εμβολιασμός κουταβιού

Δημοσίευση από FRANCHI »

οκ Δημήτρη σε ευχαριστώ!
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Hercules
Full Member
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 19:32

Re: Εμβολιασμός κουταβιού

Δημοσίευση από Hercules »

FRANCHI έγραψε:Παιδιά ξέρει κάποιος να μου πει ποιά εμβόλια βάζουμε σε ένα σκύλλο, σε ποιά ηλικιά το κάθε ένα και από που μπορούμε να τα αγοράσουμε Λεμεσό?

Φιλε απο τι στιγμη που το σκυλακι απογαλακτιστει απο τη μητερα του, τοτε πρεπει οποσδηποτε να εμβολιαστει αφου πλεον δεν περνει τα απαιτουμενα αντισωματα που επερνε απο το γαλα της μανας του.
Συνηθως, μεχρι τους 3 μηνες πρεπει να κανει 3 εμβολια και αποπαρασιτωση οπωσδηποτε με το πρωτο εμβολιο με επαναληψη στο επομενο εμβολιο. Εαν ζουν πολλα μικρα μαζι στον ιδιο χωρο, η αποπαρασιτωση ειναι σημαντικοτατη αφου μεταδιδονται τα παρασιτα απο το ενα στο αλλο.
dolite
Full Member
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011, 00:12

Re: Εμβολιασμός κουταβιού

Δημοσίευση από dolite »

dimitris savva έγραψε:
FRANCHI έγραψε:Παιδιά ξέρει κάποιος να μου πει ποιά εμβόλια βάζουμε σε ένα σκύλλο, σε ποιά ηλικιά το κάθε ένα και από που μπορούμε να τα αγοράσουμε Λεμεσό?
στο φαρμακειο του Χαρη οδος Μίλτωνος
όταν ειναι 3 μηνων βάζεις την πρωτη ενεση και μια κρεμα για τα σκουλικια (οχι χάπι γιατί ειναι μικρά) η δευτερη όταν είναι 6 μηνων και μετά στον χρόνο.
όταν πας εκεί ρώτα γιατί κατα καιρους αλλαζουν τις δοσολογίες και το χρονικο διάστημα συμφωνα με την εταιρεια.
ρε παιδια μην λετε πραματα λανθασμενα ολα τα εμβολια οταν ο σκυλος ειναι μικρος μπαινουν εως 4 μηνων το πολυ οι δοσολογιες ειναι χρονια οι ιδιες και δεν αλλαζουν και οχι απο φαρμακειο αμα παθει κατι ο σκυλος χωρις να το δει γιατρος να παεις στο χαρη να το γιανει
dimitris savva

Re: Εμβολιασμός κουταβιού

Δημοσίευση από dimitris savva »

φίλε μου είμαι 43 χρονων και μεγάλωσα πάρα πολλους σκυλους. δεν ειμαι νεος στο θέμα τουτο. Απλος επειδη οι κτηνιατροι χρεωνουν τον κουκο αηδονι για ενα εμβολιο απλό , δεν υπαρχει λόγος αν κατι μπορούμε να το κάνουμε εμεις να το αποφύγουμε. Μέχρι τώρα δεν έχασα κανένα σκύλο γιατί δεν του έβαλε ο κτηνίατρος το εμβόλιο.
τα εμβόλια του φαρμακειου είναι τα ίδια με τους κτηνίατρους δεν εχουν καμία διαφορά, για να μιλώ σημαινει κατι ξερω αλιως δεν θα έλεγα τίποτα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”