SOS προβλημα με τα ποδια του κουταβιου μου

Απάντηση
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

SOS προβλημα με τα ποδια του κουταβιου μου

Δημοσίευση από lagomania »

Κ΄λησπερα εχω ενα κουταβι 2,5 μηνων αλλα προσεξα οτι τα ποδια του στραβωσαν με αποτελεσμα περπατα αλλα οχι πολυ καλα τι πρεπει να του κανω για να ισιωση? να τον πηγαινω περπατιμα? να του δωσω ασβεστιο?

ευχαριστω :)
alexis browning
Full Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 21 Μάιος 2011, 13:58

Re: SOS προβλημα με τα ποδια του κουταβιου μου

Δημοσίευση από alexis browning »

File eperasa polles fores to peristatiko touto..na tou dias asvestio 2 fores tin imera kai na to perioriseis na men kourazete..
lusso
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 10:52

Re: SOS προβλημα με τα ποδια του κουταβιου μου

Δημοσίευση από lusso »

lagomania έγραψε:Κ΄λησπερα εχω ενα κουταβι 2,5 μηνων αλλα προσεξα οτι τα ποδια του στραβωσαν με αποτελεσμα περπατα αλλα οχι πολυ καλα τι πρεπει να του κανω για να ισιωση? να τον πηγαινω περπατιμα? να του δωσω ασβεστιο?

ευχαριστω :)
ρε φιλε αυλη να τρεχει να πεζει, ηλιο και καλη διατροφη.
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: SOS προβλημα με τα ποδια του κουταβιου μου

Δημοσίευση από dangerous »

ναι φιλε αλλα να προσεξεις η αυλη σου να μην ειναι μαρμαρο ή οτιδηποτε που να γλιαζει...πρεπει να περπαατα πολυ σταθερα το σκυλι
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: SOS προβλημα με τα ποδια του κουταβιου μου

Δημοσίευση από lagomania »

ευχαριστω φιλοι για τις απαντησεις σας αν ειανι χωμα με πετρες γιατι ετσι ειναι ο τοπος που εχω τα κλουβια ετελωσα το γυρο ενα μεγαλο χωραφι. Εν το μεταξυ φταινε τα κλουβια μου που ειναι με σκυροδερμα ο πατος?
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: SOS προβλημα με τα ποδια του κουταβιου μου

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλε Lagomania

Δεν θελω να σε αγχωσω, αλλα το προβλημα ΔΕΝ ειναι αστειο. Ο ενας απ την παρεα που ειχα, εχασε ενα κουταβι πριν 2 χρονια απο αυτο το προβλημα.Το κουταβι αυτο ηταν οτι καλυτερο ειχε αποκτησει ποτε, και δεν πιστευω οτι θα του τυχει ξανα τετοιο σκυλι.

Λοιπον, το προβλημα ονομαζετε Ραχιτισμος.

Για να προσδιορισεις το ποσο εχει προχωρησει, θα πρεπει να δεις γιατρο, αλλα πρωτα απ ολα να αναγνωρισεις το τι εφταιξε.

Στην Κυπρο, οι περισσοτερες περιπτωσεις προκυπτουν απο τρεις κυριως καταστασεις¨
Α.Το προβλημα να προυπηρχε στους γονεις.
Β. Προωρος απογαλακτισμος - αποκολληση απ την μανα πολυ νωριτερα των 2 μηνων.
Γ. ''Καψιμο'' του κουταβιου απο επιδοξους παντογνωστες εκπαιδευτες που το βγαζουν στο βουνο στην τρυφερη ηλικια των 2-5 μηνων, για ωρες και θελουν να το μαθουν να κυνηγα, πριν καλα καλα μαθει να τρεχει.

Ο ραχιτισμος ειναι μια ασθενεια που προσλαμβανει τα οστα.Οφειλετε ειτε στην ελλειψη ασβεστειου, ειτε στην δυσλειτουργια του οργανισμου να αφομειωσει το ασβεστιο, που αποτελει μια διαδικασια πολυπλοκη.
Το ασβεστιο δεν αφομειωνετε ΜΟΝΟ δινοντας το ΑΛΛΑ χρειαζετε και αλλες ουσιες οπως φωσφορο, βιταμινες και μεταλλικα αλατα, τα οποια δημιουργουν τις καταλληλες αντιδρασεις αφομειωσης του απο τον οργανισμο.

Στοιχεια του οταν αυτος προχωρισει , ειναι η ιδια η προσπαθεια του σκυλου να παρει απο μονος του τες ουσιες που χρειαζετε, δειχνοντας απιστευτη λαιμαργια( καποτε ομως αρνειτε εντελως να φαει), προσπαθοντας να φαει οτι βρει, οπως πετρες, ξυλα, καρβουνα......και τα κοπρανα του.

Το τελευταιο, η κοπροφαγια, δεν παρουσιαζετε μονο στο ραχιτισμο, αλλα και σε αλλες περιπτωσεις, ειναι ομως ενα συπτωμα που εαν συνδεετε με τα πιο πανω, μπορει να φανερωσει το προβλημα.

Τα πιο πανω, σε συνδιασμο με τον προωρο απογαλακτισμο, η την πολυ εντονη ασκηση στο σκυλακι σε τοσο πρωιμο σταδιο αναπτηξης, συντελουν στο να κατασταστρεψεις το ακρα του ζωου, στα τελευταια σταδια δε, το σκυλακι τρεχει για 2-3 μετρα , ουσιαστικα με τους αγκωνες και μετα σωριαζετε στο εδαφος.ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ ΕΙΚΟΝΑ.

Υπαρχουν πολυ καλα, αλλα ακριβα σκευασματα στο εμποριο για να διορθωσεις το κακο, αλλα πρωτα πρεπει να το δει γιατρος.

Πρεπει να πατα σε χαλικι,- τσιακκιλι, στρογγυλεμενο, να ξεκουραζετε πολυ και να ακολουθησεις μια συνταγη γιατρου στο τι πρεπει να παρει.Επισης πρεπει να το βλεπει και ο ηλιος, οχι ομως ο καυσωνας.

Προσοχη στο ποσο τρεχει παιζει, πολυ μικρα διαστηματα, χωρις καταπονηση και κουραση.

Αν δεν εχεις ζορισει το ζωο εσυ με μεγαλης διαρκεια εξοδους, αν εχει γινει σωστα ο απογαλακτισμος και δεν υπαρχει προδιαθεση, τοτε πιστευω οτι το προβλημα θα μπορεσει πιο ευκολα να διορθωθει.Αρκει να εχεις διαπιστωσει το προβλημα νωρις.

ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΑΜΕΣΩΣ( ΤΗς ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΣΟΥ, ΣΟΥ ΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΤΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΑΥΤΑ).

Υ.Σ¨Μηπως εισαι απο Παφο και σε λενε Μαρινο?Αν θες απαντα σε Π.Μ

lAURONA
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: SOS προβλημα με τα ποδια του κουταβιου μου

Δημοσίευση από lagomania »

φιλε το κουταβι δεν το εβγαλα ποτε μιας και ειανι 2,5 μηνων ακομα 6 μηνων αρχιζω τα κουταβια μου εγω το κουταβι βγαινει απο το κλουβι μονο την ωρα που το καθαριζω και μετα ξαναμπαινει στο κλουβι ειναι παρα πολυ ζωιρο το σκυλι και ειανι απο τα καλυτερα που ειχα ποτε απο τα πιο ζωιρα σε τετοια ηλικια :) το σκυλι εφυγε απο την μητερα του σε ηλικια 1,5 μηνων ειναι μπλε της Γασκωνης απο μητερα καθαροαιμη και σαπουεσο πατερας καθαροαιμος :) οχι φιλε δεν ειμαι απο Παφο και δεν με λενε Μαρινο :) το κουταβι μολις το πηρα το ταιζα με γαλα και φαριν λακτε για να αναπληρωσει τα θρεπτικα στοιχεια που εχασα απο το απομακρυσμο του απο την μητερα του



ευχαριστω για τις απαντησεις ;)
kokos321
Full Member
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 21 Μάιος 2012, 15:36

Re: SOS προβλημα με τα ποδια του κουταβιου μου

Δημοσίευση από kokos321 »

εμενα το σκυλακι τρωει συνεχεια τα ποδια τους τζε εχει το σικομενο πανω τη εχει?
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: SOS προβλημα με τα ποδια του κουταβιου μου

Δημοσίευση από Anthimos »

kokos321 έγραψε:εμενα το σκυλακι τρωει συνεχεια τα ποδια τους τζε εχει το σικομενο πανω τη εχει?


Φιλε τσιακαρε τον αμπα κι εχει κανενα αγκαθι σφηνωμένο...
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
kokos321
Full Member
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 21 Μάιος 2012, 15:36

Re: SOS προβλημα με τα ποδια του κουταβιου μου

Δημοσίευση από kokos321 »

ναι φιλε εκιτακσα το αλλα τιποτε
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”