Διάρροια κουταβιού

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Διάρροια κουταβιού

Δημοσίευση από peanut5020 »

Καλημέρα συνφορυμίστες. Έχω ένα κουτάβι το οποίο κάθε 2 μήνες έχει διάρροια. Τον έχω σε κλουβί στην αυλή του σπιτιού. Είναι έξι μηνών τώρα οπότε έχει συμβεί 3 φορές. Η τροφή που του δίνω είναι από τις καλύτερες. Μετά που του περνά πιάνει η μικρή μου η κόρη γαστρεντερίτιδα. Είναι η γαστρεντεριτιδα του σκύλου μεταδοτική στον άνθρωπο?? :cry: ?
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
BLUE DE GASCOGNE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 21 Ιαν 2013, 15:59

Re: Διάρροια κουταβιού

Δημοσίευση από BLUE DE GASCOGNE »

ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ 100% ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΤΙΚΟ.ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΤΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΤΑ ΚΟΠΡΙΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΛΟΥ.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Διάρροια κουταβιού

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλε,
Μονο και μονο που υποψιαζεσαι οτι το μωρο αρρωστα λογω του κουταβιου, σε παρακαλω να το παρεις αμεσως στο κτηνιατρο και να του κανεις αναλυσεις.

Απο εδω κανεις δεν μπορει να σου πει, μονο ο γιατρος θα σου δωσει την λυση και θα ξερεις πραγματικα τι παιζει.

Ομως δεν παιζουμε με την υγεια των μωρων μας, οποταν παρε το κουταβι στο γιατρο αμεσως για να καθυσηχαστεις αν μη τι αλλο.

Ξερω αρρωστιες που πιανουν τα κουταβια. αλλα δεν ειμαι γιατρος για να σου πω και πιθανον να σε ανυσηχησω αδικα.ΠΑΡΕ ΤΟ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ να ξερεις τι εχει και να προφυλαξεις και το κοριτσακι σου.



Και στο θεμα ΠΑΙΔΙ και ΣΚΥΛΟΣ με αφορμη το παραδειγμα του φιλου, αλλα χωρις να απευθυνομαι σε αυτον.

Τα παιδια ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ και τα σκυλια ειναι ΖΩΑ.
Τα ζωα πρεπει να τα εκτιμουμε, να τα αγαπουμε και να τα εξασφαλιζουμε, σαν να ειναι ανθρωποι και παιδια μας, ομως ΔΕΝ ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ και εχουν διαφορετικο κυκλο ζωης και βιολογιας σαν οργανισμοι.

Μην αφηνετε τα μικρα παιδακια να ειναι υπερβολικα με τα σκυλια, να τα φιλουν στο στομα κλπ.
Δεν παει να μενει σε αποστειρωμενη γυαλα το σκυλι, παντα σκυλι θα ειναι και παντα θα εχει πανω του οργανισμους που ισως δεν πειραζουν αυτο αλλα πειραζουν εμας.

Τα σκυλια μας ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ να τα εχουμε σαν παιδια μας, να μεγαλωνουν μαζι, να εχουν επαφη και σχεση, αλλα ας μην το παρακανουμε.
Η επαφη με τα σκυλια ειναι ευεργετικη για την αναπτυξη ενος παιδιου, αλλα ας μην φτανουμε στα ακρα, με φιλια και γλυψιματα κλπ.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Διάρροια κουταβιού

Δημοσίευση από peanut5020 »

Laurona έγραψε:Φιλε,
Μονο και μονο που υποψιαζεσαι οτι το μωρο αρρωστα λογω του κουταβιου, σε παρακαλω να το παρεις αμεσως στο κτηνιατρο και να του κανεις αναλυσεις.

Απο εδω κανεις δεν μπορει να σου πει, μονο ο γιατρος θα σου δωσει την λυση και θα ξερεις πραγματικα τι παιζει.

Ομως δεν παιζουμε με την υγεια των μωρων μας, οποταν παρε το κουταβι στο γιατρο αμεσως για να καθυσηχαστεις αν μη τι αλλο.

Ξερω αρρωστιες που πιανουν τα κουταβια. αλλα δεν ειμαι γιατρος για να σου πω και πιθανον να σε ανυσηχησω αδικα.ΠΑΡΕ ΤΟ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ να ξερεις τι εχει και να προφυλαξεις και το κοριτσακι σου.



Και στο θεμα ΠΑΙΔΙ και ΣΚΥΛΟΣ με αφορμη το παραδειγμα του φιλου, αλλα χωρις να απευθυνομαι σε αυτον.

Τα παιδια ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ και τα σκυλια ειναι ΖΩΑ.
Τα ζωα πρεπει να τα εκτιμουμε, να τα αγαπουμε και να τα εξασφαλιζουμε, σαν να ειναι ανθρωποι και παιδια μας, ομως ΔΕΝ ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ και εχουν διαφορετικο κυκλο ζωης και βιολογιας σαν οργανισμοι.

Μην αφηνετε τα μικρα παιδακια να ειναι υπερβολικα με τα σκυλια, να τα φιλουν στο στομα κλπ.
Δεν παει να μενει σε αποστειρωμενη γυαλα το σκυλι, παντα σκυλι θα ειναι και παντα θα εχει πανω του οργανισμους που ισως δεν πειραζουν αυτο αλλα πειραζουν εμας.

Τα σκυλια μας ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ να τα εχουμε σαν παιδια μας, να μεγαλωνουν μαζι, να εχουν επαφη και σχεση, αλλα ας μην το παρακανουμε.
Η επαφη με τα σκυλια ειναι ευεργετικη για την αναπτυξη ενος παιδιου, αλλα ας μην φτανουμε στα ακρα, με φιλια και γλυψιματα κλπ.

Φίλε Laurona πήρα το παιδί στο γιατρό αρχικά και όχι το σκύλο. Μας διέγνωσε ιογενή γαστρεντερίτιδα και είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να έχει κολλήσει από το σκυλί αν έχει έρθει σε επαφή με τα κόπρανα του. όμως το παιδί δεν κοντεύει στο σκύλο και αυτό είναι κλεισμένο στο κλουβί του. Δεν ξέρω αν εγώ μετέφερα το μικρόβιο στο σπίτι που καθαρίζω το κλουβί.
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Διάρροια κουταβιού

Δημοσίευση από Laurona »

Για το οτι πηρες το μωρο στον γιατρο ειμουν σιγουρος φιλε μου, δεν χρειαζετε να μου το ελεγες, γιαυτο και δεν σου αναφερα κατι.

Ναι μπορει να πηρες το μικροβιο εσυ σπιτι καθαριζοντας το κλουβι, ειτε με τα παπουτσια, ειτε με τα χερια.
Εμεις ειμαστε πιο ανθεκτικοι απ τα παιδια γενικα.

Ελπιζω το κοριτσακι σου να μην ταλαιπωρηθει με διαροιες κλπ και να ειναι συντομα πιο καλα ( ορους για τις διαροιες οπωςδηποτε να χεις στο σπιτι φιλε).
Παρε το σκυλι στο γιατρο, να ξερεις τι παιζει στα σιγουρα.

Καλη αναρρωση και στο κοριτσακι και στο σκυλακι.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
johnycy-
Full Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 16:28

Re: Διάρροια κουταβιού

Δημοσίευση από johnycy- »

Φίλε μου τα 2 πρωτα εμβολια του σκυλου τα εχεισ βαλει? ειναι για την παρβοεντεριτιδα που ειναι η γαστρεντεριτιδα των σκυλων. δεν υπαρχει ανταβιωση γι'αυτο τους βαζουμε στον πρωτο και δευτερο μηνα της ζωης τους το συγκεκριμμενο εμβολιο. μπορεις να αντιμετωπισεις την διαρροια του κουταβιου με το BIMASTAT (10EURO ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ) + καποιους ζωικους ηλεκτρολυτες για να αποφυγεις την αφυδατωση(ολα απο το στομα). η αρρωστεια ξεπερνιεται ΜΟΝΟ με τα αντισωματα που δημιουργουνται με τον καιρο στο κουταβι, επαθα και γο το ιδιο περσι με 7 κουταβια .
φιλικα Γιαννιης
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Διάρροια κουταβιού

Δημοσίευση από peanut5020 »

johnycy- έγραψε:Φίλε μου τα 2 πρωτα εμβολια του σκυλου τα εχεισ βαλει? ειναι για την παρβοεντεριτιδα που ειναι η γαστρεντεριτιδα των σκυλων. δεν υπαρχει ανταβιωση γι'αυτο τους βαζουμε στον πρωτο και δευτερο μηνα της ζωης τους το συγκεκριμμενο εμβολιο. μπορεις να αντιμετωπισεις την διαρροια του κουταβιου με το BIMASTAT (10EURO ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ) + καποιους ζωικους ηλεκτρολυτες για να αποφυγεις την αφυδατωση(ολα απο το στομα). η αρρωστεια ξεπερνιεται ΜΟΝΟ με τα αντισωματα που δημιουργουνται με τον καιρο στο κουταβι, επαθα και γο το ιδιο περσι με 7 κουταβια .
φιλικα Γιαννιης
Φίλε εκείνος που μου το πουλησε μου είπε πως του έβαλε το πρώτο και του έβαλα μόνο το δεύτερο. Αν του βάλω τώρα το πρώτο θα δουλέψει???
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Διάρροια κουταβιού

Δημοσίευση από peanut5020 »

Laurona έγραψε:Για το οτι πηρες το μωρο στον γιατρο ειμουν σιγουρος φιλε μου, δεν χρειαζετε να μου το ελεγες, γιαυτο και δεν σου αναφερα κατι.

Ναι μπορει να πηρες το μικροβιο εσυ σπιτι καθαριζοντας το κλουβι, ειτε με τα παπουτσια, ειτε με τα χερια.
Εμεις ειμαστε πιο ανθεκτικοι απ τα παιδια γενικα.

Ελπιζω το κοριτσακι σου να μην ταλαιπωρηθει με διαροιες κλπ και να ειναι συντομα πιο καλα ( ορους για τις διαροιες οπωςδηποτε να χεις στο σπιτι φιλε).
Παρε το σκυλι στο γιατρο, να ξερεις τι παιζει στα σιγουρα.

Καλη αναρρωση και στο κοριτσακι και στο σκυλακι.
Ευχαριστούμε είναι ήδη καλύτερα.
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Διάρροια κουταβιού

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλε πως ειναι το κουταβι?

Περασε η διαροια? Πηγες στο γιατρο.

Προσεξε το θεμα διαροια, γιατι συνεχομενες διαροιες για μερες, παρουσιαζουν το φαινομενο, να φγει το εντερο προς τα εξω, δημιουργοντας μια φουσκα........

Ο γιατρος συνηθως εαν δεν εχει προχωρησει πολυ, το βαζει στην θεση του , αλλα εαν εχει βγει πολυ, τοτε θελει εγχειρηση.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Διάρροια κουταβιού

Δημοσίευση από peanut5020 »

Laurona έγραψε:Φιλε πως ειναι το κουταβι?

Περασε η διαροια? Πηγες στο γιατρο.

Προσεξε το θεμα διαροια, γιατι συνεχομενες διαροιες για μερες, παρουσιαζουν το φαινομενο, να φγει το εντερο προς τα εξω, δημιουργοντας μια φουσκα........

Ο γιατρος συνηθως εαν δεν εχει προχωρησει πολυ, το βαζει στην θεση του , αλλα εαν εχει βγει πολυ, τοτε θελει εγχειρηση.

Φίλε του έχει περάσει ευτυχώς.
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”