ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΡΟΦΩΝ

Απάντηση
ANTREAS KURTSXAAR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 22:51

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΡΟΦΩΝ

Δημοσίευση από ANTREAS KURTSXAAR »

ΚΟΠΕΛΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΡΩΤΕΙΝΩΝ ΚΑΙ ΛΙΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΚΠΕΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΛΙΓΗ Η ΑΣΚΗΣΗ?
dimitris savva

Re: ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΡΟΦΩΝ

Δημοσίευση από dimitris savva »

ANTREAS KURTSXAAR έγραψε:ΚΟΠΕΛΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΡΩΤΕΙΝΩΝ ΚΑΙ ΛΙΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΚΠΕΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΛΙΓΗ Η ΑΣΚΗΣΗ?
διαβασε το πιο κατω:
http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid= ... d=63824576
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΡΟΦΩΝ

Δημοσίευση από stakis »

Αντρέα πολυ γενικη η ερωτηση σου και κατα την δικη μου αποψη δεν εχει απολυτη απαντηση. Εξηγουμε. Πρωτιστα οι πρωτεινες δεν ειναι ολες οι ιδιες. Υπαρχουν πρωτεινες σε διαβαθμιση αναλογα με την πηγη προελευσης τους. Ακομα και ενα γνησιο δερμα παπουτσιου να λοιωσεις και να το παρεις για αναλυση στο χημειο θα βρει μεσα πρωτεινες. Υπαρχουν και οι φυτικες πρωτεινες. Για αυτο εγω πολλες φορες λεω σε συζητησεις οτι δεν ειναι η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα της πρωτεινης οπως φυσικα και των αλλων συστατικων που περιεχονται. Το δευτερο σημειο ειναι οπως πολυ σωστα ρωτας η συχνοτητα και η διαρκεια ασκησης του σκυλλου που ειναι εξισου σημαντικο. Τριτος παραγοντας ειναι οι καιρικες συνθηκες. Σε ποιο κρυες περιοδους ολα τα σκυλια θέλουν παντα κατα την αποψη και την εμπειρια μου πιο ψηλο ποσοστο λιπους. Ειναι γνωστο οτι τα ζωα γενικα καινε λιπος για να ζεσταθουν. Ακομα κατι σημαντικο, καθε σκυλλι δεν ειναι το ιδιο. Φαινεται χωρις να ειμαι κτηνιατρος, απλα λογω πολλων σκυλιων που διαθετω, οπως και ο ανθρωπος, ετσι και τα ζωα δεν εχουν τον ιδιο μεταβολισμο. Κανεις την ιδια διατροφη σε καποια ζωα και βλεπεις ενα να ειναι ενταξει και ενα αλλο να μην ειναι το ιδιο. Ο καθενας μας απο μονος του πρεπει και μπορει να βγαλει τα σωστα συμπερασματα γιατι ξερει πολυ καλυτερα το σκυλλο του απο οποιονδηποτε αλλο. Σημεια που πρεπει να προσεξει καποιος ειναι το τριχωμα - για μενα ειναι το πιο αξιοπιστο σημειο. Τριχωμα υγιες που γυαλιζει, δυσκολα θα κρυβει ζωο με κακη διατροφη. Δευτερο σημειο, νοουμενου οτι το ζωο εχει μια καλη φυσικη κατασταση, δεν κουραζεται ευκολα τοσο στα εκαπιδευτικα οσο και στο κυνηγι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”