Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από AndreasDr »

Καλησπέρα σας, άνοιξα το θέμα τούτο για να υπενθημίσω όσους συνάδελφους έχουν σκυλιά ότι πρέπει να αρχίσουν να πέρνουν μέτρα πρόληψης. Ήδη έκαμαν την εμφάνιση τους τα τσιμπούρια-τσιβίτσια λόγο αλλαγής της θερμοκρασίας. Μια ολοκληρωμένη διαδικασία είναι οι αμπούλες σε συνδιασμό με το κολλάρο-απωθητικό, όπως και ένα καλό καθαριστικό του κλουβιού. Σίγουρα οι καιροί είναι δύσκολοι για έξοδα αλλά όπως είπαμε και πιό παλιά....να έχουμε στην κατοχή μας όσα σκυλιά μπορούμε να φροντίζουμε αξιοπρεπώς. Σε κανένα ζωντανό δέν αξίζει να ταλαιπωρείτε και να υποφέρει απο αμέλια μας.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
AndreasIX
Full Member
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 08 Μαρ 2013, 22:53
Τοποθεσία: Larnaca

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από AndreasIX »

Τι εν το καλυτερο για να βαλω στο κλουβι τους?
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από AndreasDr »

Φίλε υπάρχουν 2-3 καλά καθαριστικά-αντιβακτηριδιακά για κλουβιά σκύλων που κυκλοφορούν στην αγορά. Δέν θα πώ ονόματα και μάρκα για να μήν τους κάμνουμε και διαφήμιση αλλά μπορείς να ρωτήσεις σε κτηνιατρικό φαρμακίο. Το ίδιο ισχύει και για τις αμπούλες και τα κολλάρα. Θα σου στείλω σε μήνυμα πιο καθαριστικό χρησιμοποιώ εγώ και είμαι ευχαριστημένος.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από stelios--- »

Και πολυ προσοχη οταν ψεκαζεται τα κλουβια σας εχουμε δει πολλες φορες ιδιοκτητες να δηλητηριαζουν τα σκυλια τους μονοι τους.Απομακρυνεται τα σκυλια το φαγητο και το νερο μακρια απο τα κλουβια και μονο οταν στεγνωσει καλα το πατωμα να μπαινουν πισω τα σκυλια.... :!:
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από Nikos »

AndreasDr έγραψε:Φίλε υπάρχουν 2-3 καλά καθαριστικά-αντιβακτηριδιακά για κλουβιά σκύλων που κυκλοφορούν στην αγορά. Δέν θα πώ ονόματα και μάρκα για να μήν τους κάμνουμε και διαφήμιση αλλά μπορείς να ρωτήσεις σε κτηνιατρικό φαρμακίο. Το ίδιο ισχύει και για τις αμπούλες και τα κολλάρα. Θα σου στείλω σε μήνυμα πιο καθαριστικό χρησιμοποιώ εγώ και είμαι ευχαριστημένος.
Φίλε Αντρέα πόσο συχνα πλένεις με καθαριστικο-αντιβακτηριδιακό??
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από AndreasDr »

Φίλε 2 φορές την εβδομάδα, την μια φορά κάμνω ολόκληρο το κλουβί, τοίχους, οροφή, σπιτάκια με την ψεκαστήρα.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από 'petros' »

+1 εξω γυρο απο το κλουβι
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από Nikos »

Οκ ευχαριστώ παίδες ;)
Άβαταρ μέλους
marios10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 00:10
Τοποθεσία: ΛΑΡΝΑΚΑ

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από marios10 »

ε κοπελια ο γερος μ πιανει μια σκονη που ενα φυτοριο λουνει τους σκυλους και βαλει παντου μες στο σπιτουι και παπαλα εν εσει τιποτε ξανα.... :D
Τούτη τη λύτρωση ζει εκείνος που ζώνεται τα 'σιδερικά' και σέρνοντας πίσω του ένα σκύλο, ανηφορίζει για τα κυνηγοτόπια. Το κρέας τι το κάνει μπρος σε τούτη τη λύτρωση;
Λυτρώσου, λοιπόν και 'συ κι ακολούθησε το μονοπάτι που τόσοι πριν από σένα ακολουθησαν
AndreasIX
Full Member
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 08 Μαρ 2013, 22:53
Τοποθεσία: Larnaca

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από AndreasIX »

AndreasDr έγραψε:Φίλε υπάρχουν 2-3 καλά καθαριστικά-αντιβακτηριδιακά για κλουβιά σκύλων που κυκλοφορούν στην αγορά. Δέν θα πώ ονόματα και μάρκα για να μήν τους κάμνουμε και διαφήμιση αλλά μπορείς να ρωτήσεις σε κτηνιατρικό φαρμακίο. Το ίδιο ισχύει και για τις αμπούλες και τα κολλάρα. Θα σου στείλω σε μήνυμα πιο καθαριστικό χρησιμοποιώ εγώ και είμαι ευχαριστημένος.
Ευχαριστω φιλε μου. Στειλε μου αν μπορεις το τηλεφωνο του. Ευχαριστω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”